Linux

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Linux

Příspěvek od big bang »

Už dlhšiu dobu rozmýšľam prejsť z okien na tučniaka a chcel by som poradiť ktorá distribúcia podľa miestnych odborníkov by stála za úvahu/použitie, používam PC len na pozeranie videa, počúvanie hudby a na browsovanie po internete a myslím že už pomaly nastal čas prejsť na zadarmo softvér, nielen z dôvodu bezpečnosti pred veľkým bráchom z Wašingtonu/Bruselu/Prahy(Bratislavy) ale aj kvôli nenažranosti komerčných softvérových firiem a filmových štúdii,... a myslím že už aj Linux dospel a vyrástol zo svojich detských chorôb(skúšal som prejsť na Linux pred cirka 10 rokmi a nechal som toho), takže poraďte a poprípade privítam aj diskusiu o Linuxe ako reálnej náhrade Okien pre bežného užívateľa, takže aj nejaký pokec k náhrade Excelu, Wordu, nejaký ten prehrávač videa a podobne, za príspevky dopredu ďakujem ;)

A ešte ma tak napadlo a čo virtuálne PC na Linuxe a na ňom inštalácia Windowsu(najme vhodné pre podnikateľov a tých čo pracujú s programami pod Windovsom v práci)???
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Linux

Příspěvek od maci »

Nejlehčí pro tebe bude linux mint
http://www.linuxmint.com/
Kompletní instalace i s balíčky kodeků (normálně kodeky nejsou součástí distribuce z důvodu autorských práv, ale linux mint to má přímo základu).
Doporučuji Linux Mint 16 Cinnamon (pro rychlejší počítače), nebo Linux Mint Xfce (pro starší počítače).
Vypal si to na dvd a zkus si to. Systém je plně funkční i bez instalace, ale v ngličtině. Počeštění proběhne až po instalaci, ale instalace běží v češtině. Doporučuji 64-bit systém.
http://www.linux-mint-czech.cz/


Já používám Debian - pro zkušenější

http://www.debian-linux.cz/
Tady je jejich forum
https://forum.debian-linux.cz/
tady je konkrétní postup pro minimální instalaci
https://forum.debian-linux.cz/index.php ... board=15.0
http://www.debian.org/index.cs.html
http://www.debian.org/

Tady je Ubuntu, ale mě nesedí jejich grafické prostředí
http://www.ubuntu.cz/
http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m


Tady jsou nějaké odkazy na linuxové stránky
http://www.linuxsoft.cz/ - kde v rubrice software si mžeš vybrat nejvíce používané programy (seřazeno podle počtu stažení)
http://www.linuxexpres.cz/ - pěkné články
něco o zabezpečení
http://www.anarchistblackcross.cz/pc-be ... -praxi.php

http://www.anarchistblackcross.cz/pc-bezpecnost/

K virtuálu na linuxu - funguje bezproblémově
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Linux

Příspěvek od hanpari »

Pro začátečníka jednoznačně Ubuntu, popřípadě Kubuntu. Oba jsou ostatně založené na debianu.

http://www.ubuntu.cz/

A pokud ti nesedí grafika, pak Kubuntu.

http://www.kubuntu.cz/

Obrázek

Mint bych nedoporučoval, poslední verze, kterou jsem zkoušel, byla dost zabugovaná. A co jsem na četl na fórech, nebyl to jen můj dojem.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Linux

Příspěvek od big bang »

Mne išlo najme o dve veci a to:

po prvé si uľahčiť a ušetriť niekoľko týždňov(mesiacov) skúšania čo kde a ako

po druhé mi ide o spropagovanie Linuxu medzi laickou verejnosťou(bežní užívateľ PC/notbuk(v práci/doma)) a o to že či je už Linux a programy s ním spojené dosť vyzreté aby už konečne mohli nahradiť Okná

a preto mi ide o skúsenosti používateľov, ktorí nie sú laikmi ale vedia podať laicky napríklad ktorá distribúcia, problémy s inštaláciou, aké programy pod Linuxom a skúsenosti s nimi z používania, lebo ja mám osobne od koho ťahať rozumy a aj čo to si viem pozrieť k danej téme na Internete(a angličtina nie je až taký problém) ;) takže som chcel niečo konkrétnejšie k téme, poprípade nejaké tie odkazy, skúsenosti používateľov a podobne ale zase nie úplné až dopodrobna ;)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Linux

Příspěvek od goral »

Co linuxar, to nazor :)

Zasadne nedoporucuji Ubuntu v zkladnim distru, protoze je o nem zname, ze velmi aktivne pracuje pro "maleho" bratra - Amazon a Google. ZATIM lze toto sledovani vypnout. Vyjimka je napriklad Lubuntu, pro pomalejsi pocitace, ci netbooky (ted z nej pisu :) ), ktere je o tuto vlastnost orezane, ale do budoucna take planuji prechod, pravdepodobne na Mint Mate, nebo podobnou odlehcenou zalezitost.
I u odlehcenych distr je celkem bezna zalezitost sifrovani disku na solidni urovni (PCR-proof)

Pokud bychom se bavili o bezpecnosti, znamymi fanatiky jsou Redhataci, neboli Fedora. Osobne ji pouzivam na hlavnim PC a spokojenost. Hlavne to je proste jedna ze tri ditribuci, ktera ma za zady backing velke firmy (jeste nedoporucovane ubuntu a pak suse), takze mas pravdepodobnost reseni atypickych problemu, divneho hardwaru atd. - ale radeji si vse dopredu over. Linux uz sice je pomerne out of box zalezitost, ale najdou se vyjimky.

Obecne Linux je schopen aktualne nahradit 90% vsech programu co hledas. Kancelarske balicky bez problemu (vyjimka jsou slozita makra a velmi slozite excely), video atd no problem. Potiz jsou hry a uzce specializovane programy.
Uzivatelske prostredi muzes nahrat temer libovolny a napriklad s Lubuntu (LXDEcko) jsem bez problemu naucil i 75 leteho jedince - a pokud nevyhovuje, muzes nahodit cokoliv jinyho.

Speicificke programy pod windows, pokud nejsou moc nestabilni lze spustit bez problemu ve Wine (emulator), ale slozitejsi zalezitosti (hry, nebo treba Photoshop) uz casto padaji.
Pokud bys chtel mit oba systemy soubezne na jednom PC tak to neni problem, ale pokud bys rad siforvane disky, uz zacina problem - doporucuju hardwarove oddelit, nebo si do budoucna zadelas na problem.


Osobne ti doporucuju Fedoru, nebo Susecka graficky prostredi dle libosti - z Live Flasky to muzes otestovat, nez to realne naistalujes.
tururu
Příspěvky: 30
Registrován: 05.05.2013 0:37
Bydliště: východ Středních Čech

Re: Linux

Příspěvek od tururu »

Vpodstatě plně souhlasím s Goralem.
Pro začátečníka by mělo být nejjednodušší ubuntu, ale rozhodně ho nemohu doporučit. Jednak kvůli zmíněnému fízlování v základu, druhak komunita začíná mít problémy s firmou, která má ubuntu pod palcem. Nějak se uzavírá a přestává na své uživatele reagovat.
Sám funguji na fedoře XFCE. Grafické rozhraní samozřejmě záleží na vkusu každého. XFCE (jako LXDE) je vzhledově a ovládáním podobné winXP (po porovnání a dovybavení panelů). Pokud před toto posadíte nějakého widláka, bude s tím schopen okamžitě pracovat (tedy pokud nebyl jeho první systém W8).
To se rozhodně nedá říct o Gnome. Když si na to člověk zvykne, naučí se pár zkratek a potrpí si na všelijaký grafický bordel, dá se s tím fungovat. Můj způsob používání PC ovšem nespočívá v hraní si se systémem, jeho zkoumání nebo spouštění stovek programů deně, takže nic pro mne.
Pustim za den 5 programů a kvůli tomu se žádný klávesový machinace, ikony programů ani klikání různými proměnnými menu učit nehodlám. Proto mi zcela vyhovuje XFCE.
SuSe mi v základu přijde díky mocnému Yastu lépe vybavené ohledně možností správy systému. Vše potřebné je samozřejmě možné do fedory snadno doplnit. Přišlo mi, že pro fedoru se na netu snáze hledají řešení obtíží.

Na video používám VLC, na virtualizaci VirtualBox (ovšem zatím jen opačně - virtualizovaný linux ve widlích v práci).
TOR tu samozřejmě taky funguje :angel. Stahuji přes wget s grafickým rozhraním gwget. Umí sice jen 1 vlákno, ale nenechá se rozhodit hláškou, že sobor neexistuje, kterou občas některý server při přerušení stahování vygeneruje :).
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Linux

Příspěvek od big bang »

Takže si to zhrňme ak by som chcel Linux(najskôr tu Fedora) tak by som mohol fungovať na Live verzii z USB kľúča/DVD a PC/notbuk pod windossom by som dal bootovať z USB/DVD a malo by to fungovať a mohol by som pracovať s dátami(video/audio/...) na disku NTFS/FAT32(Win.) s tým že by to fungovalo? A ak by som mal PC/notbuk bez OS s čistým diskom, tak ako ďalej ide to tak jednoducho ako s Win ho napríklad rozdeliť a naformátovať?(jasne že nie na win disk systém ale na Linuxacky) či to je jednoducho nejako polopatisticky graficky spravené(správa diskov), lebo s Ubuntu čo som robil kedysi dávno pokusy tak čo sa pamätám tak to bolo textovo a musel som prekladať ako blázon(nebolo to intuitívne) ;)

Takže si to zhrňme, ak by som chcel Linux, tak najprv Live(na skúšku) a potom by som upravil disk na Linux a inštaloval ho na disk a malá otázka, na tom USB by mal byť asi aj nejaký internetový prehliadač alebo už je súčasťou Live verzie Linuxu?

A ak by som si zvykol na Linux a potreboval by som pracovať s dokumentmi z Wordu/Excelu/... a to by sa dalo tak že buď by som použil dva systémy(Win./Linux) na jednom PC alebo by som nainštaloval virtual PC(Linux) a na neho Win.? A čo virtual PC pod Linuxom funguje spoľahlivo a používa to niekto?

A ako je to s programami? VLC prehrávač poznám(pod Win) a aj pandu(Mozilla Firefox) a čo ostatné? ...

A čo také tlačiarne, fotáky, mobily, USB/GSM modem, DSL modem,... inštalácia/používanie/pripojiteľnosť(cez USB,...) na takomto PC/notbuku s OS Linux, a čo nové drajvre pre programy a hore uvedené zariadenia?

:lol: ;)
tururu
Příspěvky: 30
Registrován: 05.05.2013 0:37
Bydliště: východ Středních Čech

Re: Linux

Příspěvek od tururu »

big bang píše:...by som dal bootovať z USB/DVD a malo by to fungovať a mohol by som pracovať s dátami(video/audio/...) na disku NTFS/FAT32(Win.) s tým že by to fungovalo?
Ano, akorát v live-ku nebudou kodeky ani VLC, takže bez multimédií.
big bang píše:...ide to tak jednoducho ako s Win ho napríklad rozdeliť a naformátovať?(jasne že nie na win disk systém ale na Linuxacky) či to je jednoducho nejako polopatisticky graficky spravené(správa diskov)
Je tam při instalaci grafický průvodce, lze i zachovat NTFS oddíl, pokud už tam takový (s daty) je a zároveň je místo pro nový oddíl linuxu.

Prohlížeč je v každém live-ku. U fedory XFCE se to jmenuje Midori.
big bang píše:...pracovať s dokumentmi z Wordu/Excelu/...
V repozitářích jsou třeba LibreOffice, s novými MS formáty se vyskytují nekompatibility, se staršími office97 formáty to obvykle funguje dobře.
U ostatních programů je možné buď hledat v yumu, nebo najít na netu a pak to přes yum nainstalovat pokud je to v repozitářích (příkaz v konzoli "sudo yum install _nazevProgramu_" nebo nepatrně delší klikání v grafice). Některé programy jsou jen jako samostatné binárky přímo z webu (jak je zvykem u w) a sem tam jsou k dispozici i jen zdrojáky, ale to je spíš výjimka.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Linux

Příspěvek od bacil »

Ubuntu a jeho další verze nebrat, jsou za ním hodně temné síly.

Po 16 letech s Linuxem můžu doporučit pro začátečníky, ale i pro pokročilé toto:

1. Mageia (doma, v práci KDE i Gnome)
2. OpenSUSE (pracovní notebook, ale byla to chybná volba, KDE)
3. Centos (v práci bez grafiky...)

Seřazeno od uživatelsky nejjednoduššího a nejlépe fungujícího. KDE je lepší než Windowsy 8, Gnome (staré) je jako apple, nové je na touchscreeny.

Debian a pod mají problém, že jejich sw je kompilovaný decentralizovaně a tudíž trpí nato, že prostě něco tam ne a ne a nejede, protože někdo jaksi si neuvědomil, že tenhle switch při kompilaci může být potřeba u něčeho jiného. Rekompilace a zjištění parametrů není úkol pro začátečníky.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Linux

Příspěvek od hanpari »

Díky za tip na Mageia. Vidím, že je to další následovník Mandrivy kromě Mintu. Vyzkouším.

Jen taková moje osobní zkušenost. Podle mne je lepší zkoušet ve VirtualBoxu než z liveCD. Ty live věci jsou spíš omezující.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Linux

Příspěvek od goral »

big bang píše:A ak by som mal PC/notbuk bez OS s čistým diskom, tak ako ďalej ide to tak jednoducho ako s Win ho napríklad rozdeliť a naformátovať?(jasne že nie na win disk systém ale na Linuxacky) či to je jednoducho nejako polopatisticky graficky spravené(správa diskov), lebo s Ubuntu čo som robil kedysi dávno pokusy tak čo sa pamätám tak to bolo textovo a musel som prekladať ako blázon(nebolo to intuitívne) ;)
Pri instalacich je jednoduchy graficky pruvodce. Ale jak jsem psal, pokud chces sifrovat disky, tak si davej velky pozor a radeji se zeptej (dej presny popis jak to chces mit). Moje zkusenost je takova, ze je lepsi hardwarove oddelit dva sifrovane systemy od sebe. V 80% pripadu nebude problem, ale pokud problem nastane a zavadec se pohada se systemama, mas zadelano na velky pruser. On je tu totiz problem, ze mas napriklad linux disk sifrovany jinak, nez windows disk a ve chvili kdy treba potrebujes reinstalovat jeden ze systemu, uz se muze jeden ze systemu pekne vztekat.
Jinak obecne doporucuju sifrovat - Linuxy s tim umi nativne a neni zadny problem (ale je dobre mit back-up).
big bang píše:Takže si to zhrňme, ak by som chcel Linux, tak najprv Live(na skúšku) a potom by som upravil disk na Linux a inštaloval ho na disk a malá otázka, na tom USB by mal byť asi aj nejaký internetový prehliadač alebo už je súčasťou Live verzie Linuxu?
Trosku odbocka - pokud mas a musis mit v praci windowsy, ale rad bys radeji fungoval na linuxech a mel bezpecny nesledovany system (treba spravce hlida na jaky stranky chodis), tak existuji velmi zajimave Live distribuce zamerene na bezpecnost - namatkou treba Liberte nebo JonDo. V praxi si nosis svuj system a svy soubory na flashce (idelane sifrovane) a bud spoustis cely system vylozene Live a nebo z Flashky pres emulator(primo ve widlich). Vcelku elegantni zalezitost.

Jak tu bylo uz receno, dalsi programy nejsou zadny problem a kompatibilita taky ne (dobra, z 95% pripadu). Uz dlouho jsem nezazil problem kompatibility, ale stat se muze. Pokud mas obavu o neco specifickeho, pouzij google, ale neverim, ze by na to nebyla open-source odpoved.




big bang píše:A čo také tlačiarne, fotáky, mobily, USB/GSM modem, DSL modem,... inštalácia/používanie/pripojiteľnosť(cez USB,...) na takomto PC/notbuku s OS Linux, a čo nové drajvre pre programy a hore uvedené zariadenia?
Fotaky se hlasi jako USB storage, tam neni problem, modemy/routery/switche taky pohoda a to casto vetsi nez ve windowsech. Tiskarny si over pres google, ale pokud mas nejakou mainstreamovou zalezitost tak to byva v pohode. Mobily jsou ted vetsinou stejne Linux, takze no problema. Nektery iOS veci se trosku skubaji, ale neni to neresitelne. Co ti treba nepovim jsou GPSky -tam by moh nastat problem, ale odpovedi muze byt bud google a nejaky plugin a nebo spis Wine.


odbocka k sitovym zarizenim - pokud bys to s bezpecnostni myslel vazne, tak bych doporucil prehrat firmware a OS i na tvych sitovych zarizenich na linux-based, ale tam by to chtelo uz trosku sondovani - ne vse je kompatibilni se vsim
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Linux

Příspěvek od big bang »

Šifrovať disk sa nechystám, nie som až tak paranoidní, ale chápem z hľadiska priemyselnej špionáže ale z hľadiska veľkého brášku to nemá zmysel, lebo podľa mňa už má ak musí možnosti na dešifrovanie(zadné vrátka, kvantové PC, super počítače, mučenie,...) a ak človek bude menšia škodná a neprezradí heslo tak dostane automaticky basu(nepamätám si presne či to bolo v UK alebo USA) ;)
tururu
Příspěvky: 30
Registrován: 05.05.2013 0:37
Bydliště: východ Středních Čech

Re: Linux

Příspěvek od tururu »

Ohledně "bezpečnostních" live distribucí bych gorala doplnil o Tails. Celej Tails se připojuje přes Tor síť (narozdíl od Tor Browseru, kde jede přes Tor jen ten přibalenej firefox a zbytek stroje jede klasicky napřímo nešifrovaně).

trocha OT
big bang: Omyl, šifrovat smysl má. Že tě v tom anglickym koncentráku můžou zavřít za neposkytnutí hesla neznamená, že to můžou udělat i jinde. A kdyby tomu tak bylo, není přece nic jednoduššího, než to heslo vydat. V každym případě se alespoň dovíš, že po tobě jdou a nejspíš chtějí tvá data, aby si doplnili důkazy (který jim nejsi povinen dle českých zákonů poskytnout a nesmějí tě k tomu nutit), bez kterých by se mohli tak jít klouzat. Pokud ovšem nešifruješ, žádný doplnění nepotřebujou a pošlou tě do díry rovnou.
Pak je tu taky možnost neviditelnýho vnitřního kontejneru. Ten má jiný heslo než vnější a nemůžou ti dokázat, že tam je. Tak jim v případě nouze dáš heslo od vnějšího viditelnýho kontejneru s běžnými daty a na ta důležitá se prostě nedostanou, protože ani nevědí (nemůžou dokázat), že tam jsou.
U šifrovaný komunikace je navíc pro šmíráky ta nepříjemnost, že klíče bývají přidělovaný dynamicky a mění se, takže jim to nemůžeš rozkódovat ani kdyby ses rozkrájel. U některých navíc ani nelze dokázat, který z komunikujících zprávu vyslal.

Ikdybys byl rozhodnut jim heslo v případě zájmu vydat, minimálně jim znepříjemníš průběžné fízlování a pomůžeš ochránit ostatní. Když totiž šifruje 10 lidí z milionu, je jednoduchý se na ně zaměřit. Když je šifrovaný 30% komunikace, jsou v hajzlu jak bača s dřevákama. Čím víc komunikace je šifrovaný, tím je net bezpečnější.

Možná mají americký fízli prostředky na prolomení šifrovanejch dat, ale rozhodně to nemůžou dělat online jako prováděj sběr a analýzu nešifrovaný komunikace - stojí to nesrovnatelně víc prostředků. Dovolit si fízlovat celej svět můžou jen proto, že se to díky technologii stalo levný. To ale platí pouze o nešifrovaných datech. A o schopnostech českých pohůnků cokoli dešifrovat těžce pochybuji, za to jim prostě nějakej prudič nestojí. Oni pracují výhradně na objednávku, kdy odchytěj pár nešťastníků podle zadání, na některýho něco ušijou, pošlou to do večerních zpráv aby to vypadalo, že něco dělaj a zas je na nějakou dobu klid.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Linux

Příspěvek od goral »

Amen.
Kazdy, kdo neni uplne tupa ovce (coz zde nepredpokladam) by mel sifrovat vse co jen muze.

Taky neodchazite z nezamceneho domu s vetou "tam neni co ukrast" pripadne "at klidne kazdy vi co delam". Komukoliv v okoli je po tom hovno co mate na disku/co delate na siti- je to vase soukromi, tak si ho chrante!

Vedlejsi produkt je zasadni ztizeni prace bezpecnostnim slozkam, jak jiz bylo receno. Jen at se pri tom fizlovani snazi prolamovat tisice kodu - preju jim prijemnou zabavu. A kdyz X krat po prolomeni sifry zjisti ze potencionalni pachatel tam mel akorat seznam nakupu, tak si mozna konecne to hromadne sledovani rozmysli.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Linux

Příspěvek od goral »

tururu píše:Ohledně "bezpečnostních" live distribucí bych gorala doplnil o Tails. Celej Tails se připojuje přes Tor síť (narozdíl od Tor Browseru, kde jede přes Tor jen ten přibalenej firefox a zbytek stroje jede klasicky napřímo nešifrovaně).
dnes jsem si nasel cas se na ten Tails trosku podivat (zatim jsem ho ale nezkousel) a musim rict ze me VELMI zaujal - pekne dilko!
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Linux

Příspěvek od Reiser »

Vyzkousel jsem hromadu distribuci a me osobne nejvic sedi Fedora.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Linux

Příspěvek od tygrsdrakem »

Sorry za neznalost, odkud se ví, že Ubuntu pracuje pro "malého bratra"?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Linux

Příspěvek od bacil »

On i FF pracuje pro googla, ale jde to v něm vypnout (nápověda při psaní do vyhledávání, nezkoumal jsem aktuální kontrolu nezávadnosti domén, která v minulosti bonzovala navštívené domény). V podstatě kdeco dnes pracuje pro někoho, obzvlášť to co je zadarmo a hojně rozšířené. Pro autory jsou ty prachy velké lákadlo, nebo to dostanou přímo jako úkol.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Linux

Příspěvek od goral »

bezne znama vec uz par vydani
treba zde:
http://diit.cz/clanek/spyware-z-ubuntu- ... ne-vypnout
ci kdekoliv jinde na google ;)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Linux

Příspěvek od štaflík »

Tak v poslední době dávám tučňákovy pořádného čouda. Zvládá dělat dost složité výpočty (v mnoha iteracích a v komplexu několika algoritmů) nad obrázkem o rozměru 65 000 000 x 42 000 000 pixelů, nad tím samým obrázkem dělaá analýzu v jiném SW, k tomu tam běží Virtualizovaná Wokna 7, hraje muzika, běží browser (a rozhodně ne s jednou (desítkou) záložek, Skype... Už od ledna kromě víkendových suspendů bez restartu.
Odpovědět