Střelecká sluchátka

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od DeadMan »

Vzhledem k tomu, že nemohu zajistit sluchátka pro celou rodinu (myslím tim kvalitní = ty co používají chlapi na provoze nemá cenu naskladňovat) navíc je nepraktické v tom běhat po venku tak jsem si udělal zásobičku špuntů, které čas od času "omladím" a považuju to za ideální řešení (dva páry mám dokonce v BoB) neb jsem si všimnul, že to celkem běžně používají i vojáci na misích a není to příliš nápadné a přitom dostatečně účinné.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Pepe »

V AČR se standartně fasují špunty do uší. Jednak "US" verze v plastové krabičce a pak tvarovatelné z měkké pěny

Jenomže když člověk neočekává střelbu, tak mu jsou v kapse k ničemu. Můžete buď nosit elektronická sluchátka nebo snížit hluk zbraně při výstřelu.

Myslím si, že jako počáteční investice jsou super právě Howard Leight r-01526 (viz. výše). Za cenu okolo 1200,- se dají nová sehnat. Pokud máte nějakou bandu lidí (primárně střelců/ochránců skupiny), tak bych pouvažoval o Peltorech. Zrovna před dvěma dny jsem viděl na armyburze Peltor Comtac za 3500,-. Jinak bych je kupoval určitě na ebay, kde vyjdou o mnoho levněji než u nás. Velká nevýhoda je nutnost použitý baterií, pokud chcete slyšet okolí.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od bivoj »

cipis píše:Copak ochrana sluchu je jen sluchátky? Co špunty?
Jenže i u těch špuntů platí v dost velké míře stejná omezení, jaké jsem uvedl pro ty sluchátka. Navíc jejich "pohotovost" pro okamžité nasazení je diskutabilní a oproti sluchátkům ještě několikanásobně menší. Navíc cíleně se bavím o kose s kompenzátorem, kdy hluk výstřelu je pro samotného střelce (bez ochrany sluchu) z fyziologického hlediska dost destruktivní.

Modelová situace - jdete v PA lesem s kosou v pohotovostním ponosu (např. patrola v okolí chráněné usedlosti) a potřebujete slyšet. Mj. aby jste eliminovali vlastní hluk, ale také samozřejmě proto, aby jste slyšeli případnou hrozbu. Přes to všechno se naproti vám objeví drban s perkusním revolverem v ruce s evidentním zájmem poslat vás pod kytky. V ten okamžik prostě nebude čas na nasazování jakékoliv ochrany sluchu. Drbanovi při výstřelu z perkusu nehrozí prakticky žádné poškození sluchu, kdežto u vás při výstřelu z kosy s kompíkem hrozí minimálně dočasné ohluchnutí a pískání v uších, které vám na následujících několik minut naprosto neumožní použít sluchu jako smyslu, který by vás měl informovat o jakýchkoliv dalších možných nebezpečích (drbanovi kamarádi, běžící směrem odkud slyšeli výstřel atp.)

Kompenzátor (na kose) je jistě výborná věc co se týče sklidnění zpětného rázu a zdvihu zbraně, výborné na střelnici či akční střelbu s použitím adekvátní ochrany sluchu, ale pro PA dobu vidím jeho použití takové neurčité a někdy spíše kontraproduktivní.

Pozn: Ideální řešení výše zmíněné PA situace je pochopitelně kosa osazená tlumičem+kvalitní subsonické střelivo. Samozřejmě, že vím, že v současné době jsou tlumiče hluku zakázaným doplňkem zbraně, bavím se pouze o hypotetické situaci v PA době!!!

Pokud vím, tak tlumiče jsou kategorie "A", ne zakázané. Ono se to nezdá, ale je to velký rozdíl. A držte se prosím tématu, k tlumičům kdyžtak v jiném vlákně. pepe
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od cipis »

Co to máš prosím tě za kompenzátor, že po výstřelu ohluchneš?
Schválně jsme si to zkoušeli a nebylo to zas až tak hrozné, aby člověk nemohl fungovat dál.
A to si vem, že dřív se střílelo z daleko silnějších a hlučnějších zbraní. Copak z toho byly miliony hluchých vojáků?

K té modré poznámce ze zákona - zakázané doplňky zbraní - kategorie A (dále jen "zbraně kategorie A"). Proto je také výjimka ;-)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od bivoj »

2 cipis (&pepe) - přesně tak, myslel jsem &3 odst. 1) písm. a) Zákona o zbraních a střelivu (119/2002 Sb.).

Ale zpět mimo OT, ke sluchátkům a ochraně sluchu: 2 cipis - právě že s kompíkem bez sluchátek jsme s kámoši nikdo neměli tu odvahu. Moc dobře si z vojny pamatuji, jak nepříjemné až bolestivé je střílet z kosy plnotučným střelivem bez ochrany sluchu (na vojně jsme dělali i daleko větší "blbosti", občas se divím, že jsem ji přežil bez vážnějších následků :D Ale teď už jsme staří a "moudří" :D tak se do podobných experimentů jen neradi pouštíme.)

Co se týče vojáků a dříve používaných zbraní - v tom je právě ten háček, že dříve se kompenzátory nepoužívaly, takže primární rázová a akustická vlna vycházející z hlavně po výstřelu směřovala v zhruba 100°-120° úhlu od osy ústí zbraně směrem dopředu, a ke střelci se dostaly pouze sekundární a složené složky akustického tlaku. I tak to může být pro vedle stojícího spolubojovníka dost nepříjemné a "ohlušující" (viz. Černý jestřáb sestřelen ;) )

Kompíků na kosách jsme vyzkoušeli několik druhů, mj. Jimiho, Zendla a nějaké další (nezjištěných výrobců) a to se sluchátky i špunty. A už u těch špuntů to bylo pro střelce tak na hraně "příjemnosti". Nehledě na to, že stačilo stát (bez sluchátek) cca 15-20m za střelcem a zatímco výstřel z kosy bez kompíku byl naprosto v pohodě, tak s kompíkem to vypadalo (akusticky), jako by nás někdo ostřeloval. Fakt si nedovedu představit "testovat" střelbu s kompíkem bez ochrany sluchu - jasně že člověk pak může "fungovat" dál, ale určitě minimálně na nějakou dobu nebude moc dobře slyšet.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Kocour »

Asi je to velmi individuální, ale když jsme kdysi na vojně stříleli z kosy (podotýkám, že to nebylo 5 ran za celou vojnu, jako u některých jednotek, ale mnohokrát a několik zásobníků, ochrana sluchu nulová, kosa ovšem bez kompenzátoru) většinou jsem pak ještě druhý den špatně slyšel. Někteří byli ale v pohodě už třeba za hodinu. Neměl jsem pak střelby moc rád, protože to evidentně signalizovalo, že si sluch poškozuji, ale holt když se zase mělo střílet, zatnul jsem zuby. Před tím jsem nějakou dobu střílel ze sportu, ale tam se samozřejmě používala sluchátka.

Mimochodem, špunty do uší chrání zásadně hůř, než sluchátka, protože určité frekvence se do uší dostávají i přímo kostí v okolí uší, která není špunty pokrytá..

Problém je v tom, jak už naznačují lidi přede mnou, že v bojovém použití se nejde zbavit předem sluchu, protože je nutné sledovat jak hluk vlastní, tak i vydávaný nepřítelem. Stejně tak může být zapotřebí domlouvat se šeptem a podobně. Je otázka, do jaké míry tohle splňují elektronická sluchátka, protože prostě je fakt, že některé zvuky můžou odfiltrovat, i když je to nežádoucí. Kupříkladu když na nás začne někdo střílet, že... :shock:

Nicméně tohle museli zažívat vojáci přinejmenším obou světových válek a dalších konfliktů a domnívám se, že se s tím prostě počítalo, a že dočasné poškození sluchu postihovalo víceméně spravedlivě obě strany, takže nebyla snaha to nějak řešit. Velitelé zkrátka řvali jako tur a lidi se orientovali víc vizuálně. V době předovek a sevřených tvarů na bojišti se navíc používaly signály bubnem mimo jiné i proto, že schopnost slyšet nízké frekvence bubnu zůstávala zachována i po ohlušení střelbou.

Docela by mě zajímalo, jestli je tu někdo, kdo se opravdu vyskytl v pěším boji v dotyku s nepřítelem na palebnou vzdálenost osobních zbraní nebo bližší (ne třeba jako osádky vozidel, kde poslouchají jenom interkom a nic jiného je nezajímá, či někdo kdo poskytuje palebnou podporu ze zadní linie a sluchátka mu nevadí), jak se to řeší dnes. Nějak si neumím představit patrolu s nasazenými chrániči sluchu, ale zároveň by snad v elektronickém věku nějaké řešení být mohlo. Protože schopnost v přerušení palby stále slyšet slabé zvuky by dávala výhodu nad nepřítelem, který by tohle nedokázal.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Reccol »

Určitou alternativou můžou bejt tyhle Surefire špunty a ostatní na podobným principu. S vyndanou "záklopkou" pořád celkem slušně tlumí při střelbě a přitom je poměrně dobře slyšet běžná konverzace (lépe než s normálníma špuntama, ale samozřejmě ne tak dobře jako s elektronickejma sluchátkama). Když se ten středovej díl vyndá úplně, dá se tam strčit třeba zakončení jistých typů headsetů.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Reiser »

Co byste doporucili jako kvalitni sluchatka na trenink na strelnici? Chci neco bez elektroniky - obycejne ale aby to plnilo ucel, dobre sedelo na hlave, pouzite kvalitni materialy at to vydrzi i hrubsi zachazeni. Nevadi mi vyssi cena pokud to bude skutecne kvalitnejsi ale nechci utracet za el. sluchatka ktere nevyuziju.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Fabulous »

Peltor.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od MrPorter »

Já mám furt jedny Peltory už deset let a spokojenost.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Reiser »

ok diky moc
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Hohepa »

Dělám na NC frézce, takže rambajs mám osm hodin denně.
Používám PELTOR OPTIME III už cca 6 let a naprostá spokojenost.
Nacpal jsem si dovnitř sluchátka od MP3 a když si je zkusil kolega
co lítá na ultralightu s motorem z trabanta, tak si je utíkal taky koupit :D
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Ochrana sluchu - akrivní sluchátka

Příspěvek od Skalik »

Předně doufám, že jsem stejné téma nepřehlédnul, kdyžtak to modi určitě sloučí.

Pánové co kdo používáte za sluchátka (aktivní) pro střílení? Mám klasické pasivní a pro SA58 je mi to málo (asi mám sluch celkem citlivý). Chtěl bych takové co do budoucna nebudou mít problém s utlumením plnotučné samonabíječky (308W).

Tak pokud můžete zhodnotit případně dát tip kde nakoupit.

Díky

přesunuto, pepe
hharo
Příspěvky: 289
Registrován: 30.12.2012 11:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od hharo »

Měl jsem Peltor SportTac- prodal jsem je- přešel jsem na špunty, teď mám Peltor Bullsey a už je mi to málo. No a pokukuji po MSA Sordinech Supreme Pro, mají gelové vložky což Sportaky neměly(nejsem si jist zda to šlo dokoupit a vyměnit), měly by být vodotěsné atp. Obdobné Peltorky Comtac stojí o cca 4000,- více.

A někde jsem se doslechl, že prý u nás v čr je pobočka MSA kde mají její zaměstnanci docela fajné slevy.Pravda? Netuším.
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Skalik »

Pepe - děkuji za přesunutí.

4All - děkuji za info, nakonec jsem zvolil zde doporučované Impact Sport z UK. A jen taková poznámka, z amazonu mě poslali do háje, že toto zboží neposílají do čech. Na ebay jsem našel prodejce a bez problému v pondělí dopoledne zaplaceno a ve čtvrtek dopoledne byl balíček v práci. Celková cena vyšla na necelý 2000czk

:hand
Uživatelský avatar
Musi
Příspěvky: 25
Registrován: 12.03.2014 5:59

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Musi »

Sireni zvuku po vystrelu je rozdine jak v otevrene krajine, v lese, v zastavene oblasti tak i na strelnici. S Sa58 jsem mel moznost strilet mnoho let a to jak bez kompenzatoru tak s kompenzatorem.
2 Bivoj:
1.) Takticka helma ti pri strelbe k ochrane sluchu moc nepomuze. Spis naopak. Sireni zvuku jde do vsech stran ( samozrejme jina intenzita, ve smeru vystrelu vetsi, za strelcem mensi) a pokud narazi na prekazku ktera neabsorbuje jeho vibraci, odrazi se (nahravaci studia vs. zdena mistnost). Takze takova helma na strelcove hlave funguje jako obraceny lampac. Nastesti stare plechace se uz vyrazuji a klasicka kevlarova helma ma lepsi vlastnosti. Navic takova vysadkarska helma nezakryva usi vubec ani modernejsi US MICH helmy.
2.) Pri strelbe s kompenzatorem je na tom nejhur spolubojovnik vedle strelce a jeste nejlepe vysunuty cca 50 cm do smeru strelby. To ti po vystrelu i zavlajou vlasy a pak prileti zhava nabojnice za krk. :-)
3.) Ve sve praxi resim ochranu sluchu nekolika zpusoby. Na civilni strelnici, kdy si pucam jak chci a jsem minimalne vyrusovan, pouzivam Peltory bez odposlechu ( na s odposlechem jsem v dobe koupe nemel penize) nebo jiz zminene spunty do usi Surefire.
V zamestnani pri strelbach apod uz ale musim lepe slyset a byt zaroven na spojeni ( bez spojeni neni veleni) , tak to jsou vetsinou membranove spunty nebo Surefire. Nejhorsi varianta je dat si spunt do jednoho ucha. To mate na nekolik dni tichou domacnost.
4.) Pri realne cinnosti v boji a asi to bude i v PA se ochrana sluchu neresi. Neni na to cas. Pokud jde o zivot, sluch je vedlejsi. A stejne pri stresove zatezi pod palbou si to neuvedomis. Je to jako kdyz v zapalu boje si vymknes kotnik a az za dalsi hodinu po snizeni adrenalinu v krvi zacne bolet. Po takove situaci muze, ale dojit k audio soku, sluchove ustroji je namozene a otekle. Krome piskani v usich se dostavuje spatna rovnovaha, zavrate a pocit na zvraceni. Muze dojit k trvalemu snizeni sluchu. Pokud neni moznost navsteva ORL, tak hned si davam spunty do usi a hodne tekutin, spanek a modleni, aby bylo zase dobre.

A pokud nemam po ruce spunty a nechci si kazit sluch lepsi nez nabojnice je si do usi vrazit dva vajgly. ;)

Zradne je take, kdyz jste na druhe strane vystrelu a strela proleti blizko vas. Nadzvukove strelivo pri letu vydava treskuty zvuk. Plesknuti. To znamena opet piskani v usich.
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Skalik »

Musi: jen bych tě doplnil zajímavý článek o Akustickém traumatu: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012082607

A ještě poznámečka k tvojí poslední informaci, nadzvukové střelivo při letu nevydává třeskutý zvuk, nadzvukové střelivo v moment překročení rychlosti zvuku způsobý třesk a dále vydává pouze šum svistu :)
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od sroub »

Skalik píše: A ještě poznámečka k tvojí poslední informaci, nadzvukové střelivo při letu nevydává třeskutý zvuk, nadzvukové střelivo v moment překročení rychlosti zvuku způsobý třesk a dále vydává pouze šum svistu :)
Letící střela vydává hluk celou dobu co se tře o vzduch. Sonický třesk vydává celou dobu kdy se pohybuje nadzvukovou rychlostí, a ten třesk se šíří kolmo k pohybu střely. Proto když tě mine, slyšíš třesk v pravém úhlu od skutečného směru letu střely.
Prostě, když to práskne vpravo od tebe, tak ten co po tobě střelil je před tebou, nebo zatebou. A pokud nemá tlumič, nebo to jinak nemaskuje, tak za chvíli uslyšíš i hluk výstřelu....
Slavek69
Příspěvky: 6
Registrován: 28.03.2013 2:08

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Slavek69 »

Možná to někoho bude zajímat.

http://www.ebay.co.uk/itm/251491176782

Už jsem si objednal.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Střelecká sluchátka

Příspěvek od Hohepa »

sroub píše: Letící střela vydává hluk celou dobu co se tře o vzduch. Sonický třesk vydává celou dobu kdy se pohybuje nadzvukovou rychlostí, a ten třesk se šíří kolmo k pohybu střely. Proto když tě mine, slyšíš třesk v pravém úhlu od skutečného směru letu střely.
Prostě, když to práskne vpravo od tebe, tak ten co po tobě střelil je před tebou, nebo zatebou. A pokud nemá tlumič, nebo to jinak nemaskuje, tak za chvíli uslyšíš i hluk výstřelu....
třesk.jpg
třesk.jpg (2.53 KiB) Zobrazeno 12924 x
To co popisuješ, že když to práskne napravo, tak to je před tebou nebo za tebou, to se týká letadel a v tomto případě letícího projektilu. A šíření rázové vlny sonického třesku.
Místo, kde to práskne, tedy střelec, zůstává stejné a slyším ho z toho směru odkud se ke mně ty zvukové vlny šíří. A ony se šíří přímočaře , stejně jako vlny na vodě po vhození kamene. Jen objekt, který ty vlny způsobil je za tu dobu, než se ke mě ta vlna dostane je už jinde. V případě projektilu možná mezi očima.
Neznám a nenapadá mě jediný důvod, když na mně někdo střílí ( tedy v rámci mých znalostí fyziky ze základní školy,) proč bych to mněl slyšet z jiného směru. - Tedy vlastně jedna možnost mě napadá a to, že střelec mě mine o 45°v horizontálním směru 8-) ,
takže pokud sonický třesk a zvuk výstřelu jdou z jiného směru tak se nestřílí na mě a to je pozitivní informace ne ?
Podrobně popsáno třeba zde
http://fyzika.jreichl.com/main.article/ ... azova-vlna
Odpovědět