Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Kocour »

Já mám BF-F8, aspoň jsem jej tak kupoval, má to na sobě napsané a i verze firmware odpovídá, ale displej není inverzní. Takže ono je to taky trochu o náhodě. Tehdy před několika lety, když byl BF-F8 novinka, se tvrdilo, že má kvalitnější součástky než UV-5R, ale dneska je to už běžný typ a spíš bych se zajímal o to, jestli je to Baofeng z nějakého serióznějšího distribučního kanálu a nebo vyložený podvod. (nejobskurnější prodejci zřejmě nabízejí kusy, které neprošly výstupní kontrolou pro seriózního zákazníka; na opačném konci je zřejmě třeba ten Baofeng rebrandovaný jako Intek /pokud ovšem to není fake označení/).

Ještě bych k tomu dodal - to, že má ten Intek navíc výkon 8/7W je výhoda jenom pro radioamatéra s koncesí, jelikož pro sdílenky to nesplňuje VO (a vlastně asi ani pro profi použití podle IO, jelikož pro sdílenky platí tytéž podmínky jako pro celé okolní úseky pásem).
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od dR94HWVa »

Bez té radioamatérské koncese Baofeng provozovat nejde vůbec. Má to dělitelnou anténu, velký výkon nebo moc široké pásmo. Na sdílenkách je dle VO-R/16/08.2005-28 povelná šířka pásma 10 kHz, Baofeng má při NARROW šířku 12,5 kHz.

Takže bych dbal na selský rozum a zdravé uvažování. Když člověk bez koncese neleze mimo frekvence PMR a sdílenky, tak je to dle mě ještě ok. Zažil jsem, jak mě při výzvě k identifikaci na převaděči někdo poslal do zadele ať je neruším při debatě - paraglidisti.
TOMKAA
Příspěvky: 17
Registrován: 11.08.2016 5:04
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od TOMKAA »

Zdravím.. Mám 2 vysílačky Baofeng UV-5R a řeším jeden problém.. Loni jsme používal vysílačky v autech při cestě na dovolenou a problém byl v tom, že jakmile jsem se vzdálil od druhého zhruba na cca 50m a více, špatně jsme se na poprvé slyšely a museli jsme opakovat co chceme, jakmile jsme se zase přiblížili na zhruba cca 5-10m bylo to lepší.. Nevíte čím to může být, když jsou vysílačky mimo auto které nejede, mají dosah velký. Myslíte že to může být nastavením vysílačky, popřípadě anténou??. Díky moc za názor a pomoc..
Žulda
Příspěvky: 50
Registrován: 15.07.2013 8:29
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Žulda »

Auto je Faradayova klec.
TOMKAA
Příspěvky: 17
Registrován: 11.08.2016 5:04
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od TOMKAA »

Je zajímavé, že se z auta do auta při jízdě na delší vzdálenost (klidně i cca 200m) dovolám v pohodě s vysílačkami PMR co má švagr za 700,-Kč..Vím co je to faradayova klec, ale to znamená že nejsem uzemněný a tím pádem mi nic neudělá blesk a ne to že se špatně slyším s vysílačkou, to by jinak znamenalo že nebudu mt ani signál GPS nebo signál na telefon.. Nevíte někdo čím to může být???Díky moc za pomoc..
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od voron »

Urcite to nebude tym. Sam takto vysielacky baofeng pouzivam a rozhodne sa vzdalujeme na viac ako 200 m a pocujeme sa bezproblemovo. Robil si nieco s nastaveniami? mas PMR frekvencie nastavene spravne na oboch vysielackach?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od bivoj »

Při použití vysílaček (a obecně jakéhokoliv radiového přístroje) v autě je ještě jedna důležitá věc, na kterou se často nemyslí. Pokud má auto skla upravená pokovením (a je jedno či přímo z výroby u luxusnějších vozů nebo dodatečně), tak to také celkem pěkně dokáže tlumit některé radiové vlny.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od turista »

Řešil jsem stejný problém, koupil jsem na aliku anténky na magnet za cca 6USD jednu. Pak vše funguje jak má.
TOMKAA
Příspěvky: 17
Registrován: 11.08.2016 5:04
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od TOMKAA »

O tom jsem také přemýšlel, ale říkal jsem si jestli je ten magnet opravdu na té střeše udrží např. ve 130- 140km/h.. Jakou s tím máte zkušenost?? Můžete mi hodit odkaz jakou jste kupoval?? Díky moc..
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od DeadMan »

Zajeď si někdy do Polska a uvidíš ;)
You cannot kill me as I am already dead!
TOMKAA
Příspěvky: 17
Registrován: 11.08.2016 5:04
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od TOMKAA »

Co v Polsku uvidím??
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od voron »

V Polsku ma snad kazde (aj kazde osobne!) auto CB antenu- pocul som, ze je to tym, ze u nich je zakazane v radiu nahlasovat radary a hliadky, preto vodici vyuzivaju taketo frekvencie aby spolu mohli komunikovat. Asi je to celkom prakticke.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od turista »

TOMKAA píše:O tom jsem také přemýšlel, ale říkal jsem si jestli je ten magnet opravdu na té střeše udrží např. ve 130- 140km/h.. Jakou s tím máte zkušenost?? Můžete mi hodit odkaz jakou jste kupoval?? Díky moc..
Tak rychle jsem nikdy nejel :shock: ( s anténou ) , ale držet to bude (Velorex nemáš, tam to není třeba) . Mám nějaké klony Nagoya (asi NA UT-102, nebo 106 , 108 .... ) Pokud to chceš používat častěji pak dle testů zainvestuj do UT-72 .
TOMKAA
Příspěvky: 17
Registrován: 11.08.2016 5:04
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od TOMKAA »

A co ty klony Nagoya, jde poznat rozdíl proti originálním anténám?? Zvýší se dosah??
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od turista »

Originál nemám, jen ty za 6USD. Pokud jde o parametry, podívej se na stranu 31 tohoto vlákna, dával jsem tam odkaz na tabulku testu antén.
Fulos1
Příspěvky: 2
Registrován: 25.03.2018 18:56
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Fulos1 »

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, mám vysielačku Baofeng UV-5R a vysielačku Baofeng 888S.
Ked vysielam z 888S tak všetko zretelne počujem na UV-5R, ale opačne mi to nefunguje, vie mi niekto poradiť ako nastaviť vysielačky aby som vedeli komunikovať z jednej na druhú?
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Jenda »

Neslyšíš nic, nebo jenom slabě? Zkus u UV-5R přepnout modulaci na wide (položka 5 v menu). Staré revize Baofengů bohužel měly také špatně citlivý mikrofon. Částečně to šlo řešit fyzickým zvětšením mikrofonního otvoru v plastu, celkově ale změnou hodnoty/přemostěním nějakého rezistoru. Takhle naslepo těžko tipovat, máš nějakou šanci podívat se na vysílaný signál, například pomocí SDR? Na waterfallu je modulační zdvih krásně vidět.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od JOBU »

Daj továrne nastavenie.Buď máš nastavený odskok,alebo subtón.S mikrofonom to nebude mať nic spoločné.
Fulos1
Příspěvky: 2
Registrován: 25.03.2018 18:56
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Fulos1 »

Nastavil som wide ale ani to mi nepomohlo, z UV-5R na UV-5R mi to funguje ale na 888S stale nič, aj mi zasvieti zelena kontrolka že reaguje na vysielačku ale žiaden zvuk
navigator
Příspěvky: 6
Registrován: 17.04.2013 0:23
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od navigator »

CTCSS a DCS na příjem vypnuto na té BF888?
Odpovědět