Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Lyster »

Mám dotaz, u vysílačky BAOFENG BF-T1, jde nastavit CTCSS přímo na vysílačce? Nebo musím mít programovací kabel a lze to jen přes PC? Konečně už i jakš takš vidím na vysílačky, tak jsem si vzal tuhle konečně do ruky že jí vyzkouším, ale nemůžu v menu najít toto nastavení.
Nevíte někdo? Díky.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Patrol »

To Tomáš: Pro tyhle konektory většinou nepořebuješ krimpovací klešte. Jsou dělány tak, že středový vodič jde na středový kolík, který má v sobě uvnitř konektoru dutinku.Vložíš drát a zapájíš. Stínění získá kontakt odholením vrchní izolace a našroubováním těla konektoru přes něj. Doporučil bych ti ustřihnout si kousek koaxiálního kabelu, který máš od antény a vzít si ho do obchodu, až budeš ten konektor kupovat. Měl by mít standardní rozměr, ale lepší je mít jistotu. S kudlou v kapse si to na tom kousku můžeš i nanečisto zkusit ještě v obchodě.

To Lyster: Už je to dlouho, co jsem to řešil, ale myslím, že jsem tenkrát dospěl k závěru, že programovat cokoliv přes tlačítka je přílišnej vopruz. Ať už jde o výkony, nebo cokoliv jiného.
1. Pokud kupuješ Bafa v kameným obchodě, určitě ti ho tam na počkání naprogramujou dle tvých požadavků.
2. Pokud si s tím chceš hrát sám, kabel stojí pár stokorun a můžeš si hrát. Čas je mi dražší.
Já jsem tenkrát udělal oboje. Nechal jsem si to naprogramovat, abych mohl obě staničky používat hned na plno.
Kabel jsem koupil taky, ale vzpomínám, že jsem se s tím tenkrát dost trápil, než jsem přišel na to, že je potřeba plast na konektoru kabelu trochu oříznout nožem, aby dobře dosedl a kontaktoval jak má. :rock
Asi před rokem jsem kabel půjčil kamarádovi a ještě mi ho nevrátil. Ale já ho od tý doby na nic nepotřeboval.
Pokud už staničky máš, zašel bych do obchodu, ať ti to za malý obnos naprogramují, nebo bych si někde půjčil kabel.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Patrol »

Našel jsem ve svých dokumentech návod na programování CTCSS, který jsem si kdysi někde stáhnul. Je to .doc, tak zkusím dát odkaz. Kdyby to nešlo otevřít, tak mi písni email do SZ a pošlu ti to.
https://drive.google.com/file/d/0B7khyd ... sp=sharing
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Lyster »

Děkuji oběma za snahu, základní naprogramování ve vysílačce mám PMR a pár UHF frekvencí, šlo mi jen o to, jestli se dá nějak u PMR frekvencí v této vysílačce měnit ty subkanály. Už jsem asi došel k závěru, že to u této vysílačky nejde. Našel jsem i zmínku na jednom prodejním webu, že programování je možné jen přes kabel.
Samozřejmě mi tohle základní nastavení stačí, jelikož tomu totálně zatím nerozumím.
Rád bych si časem koupil pár Baofeng UV-5R a trochu víc se do této problematiky ponořil, ale zatím tomu rozumím jak koza petrželi.

To varování znělo: POZOR – stanice nemá VFO režim, tedy vždy je nutné programovat pomocí PC a USB kabelu!
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

Tome: já to dělal podle tohoto návodu, sice je to pro jiný rozměr kabelu, ale princip je stejný
https://www.youtube.com/watch?v=HFpPN66ogi8

tady najdeš co potřebuješ https://www.vpcentrum.eu/konektory-a-re ... -clamp-5mm
(nejde o reklamu, jen tam máš přehled i s tím kódovým typem), já použil PL-259
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

Chystám se do bafa UV-5R nasázet ty nový UHF frekvence a napadla mě taková věc. Jako vím, že se s tím na PMR nesmí vysílat. Mám na tom anténu Nagoya 771, jaká je pravděpodobnost, že si pro mě přijde zubatá, když bych na PMR přeci jen vysílal? Snížil bych tuto pravděpodobnost, kdybych na bafa místo tý dlouhý namontoval nějakej ten pěticentimetrovej vajgl?
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Janko Burka »

Na tu dlouhou Nagoya vubec nevysilej v UHF pasmu, nasroubuj si puvodni kratky pendrek. Precti si odborne testy, dlouha antena jede slusne ve VHF, ale neni v rezonanci = ma velky utlum v UHF. Smir se s tim ze fyzika je jen jedna a univerzalni veci neexistuji. A pokud pujdes PMR z rucky, byt ne zcela podla povolovacich podminek, a nebudes nikoho rusit, tak se tebou v praxi nikdo z organu nebude zabyvat.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od bacil »

Pokud je délka antény rozdělená cívkou nebo několika, pak funguje pro několik vlnových délek současně a to jako prodloužená anténa, nebo je příslušnou cívkou oddělený kmitočet a tím umožní umožní využít jen příslušnou spodnější část antény.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Janko Burka »

Ale ne u tech Nagoya, precti si testy. Ono to nejak pujde, jasne, ale utlum je mnohem vetsi. Proste dve anteny, jine nezbyva.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Bill Masen »

A jak to Bacile poznám, to, že je na ní napsaný 144/430MHz, to je ono? Nějaký výrazný rozdíl mezi VHF a UHF jsem nevysledoval, ale moc jsem to netestoval. Ten dotaz byl ale trochu jiný, legistalativa vs PMR 1W s anténou 38 cm.
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Janko Burka »

Neee !! Proste ji vyrobce tak oznacuje - tim mysli ze je to pouzitelne i pro 430, ale optimalizovany zaric (tedy v mezich moznosti) je to pro delsi vlnu.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od bacil »

Okem to nepoznáš, nejlíp kmitočtová charakteristika v ose vyzařování, kterou by měl poskytovat výrobce antény. Dá se to ale změřit pomocí nanovna, které je dneska už levnější než baofňuq, takže by to brzy měl mít každý radioamatér v okolí.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

anebo to vyzkoušet v reálu přes převaděč ;)

https://www.youtube.com/watch?v=7A8iQSkK6dg&t=469s

já koupil Nagoya NL-770R, ale zkoušel jsem především na 2m

jinak zjišťuji, že Baf je pro příjem ve městě ne moc dobrá stanička, nevím jestli je to tím, že je zahlcena, nebo má naopak malou citlivost, ale není to ono. Časem půjdu do nějaké modernější analogovo/digitální stanice od Alinco nebo AnyTone
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

jo jinak ten metrovej prut jen na doma, ven mám https://www.eshop-yachtmeni.cz/dualband ... m-baofeng/
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Janko Burka »

Baofeng ukaze svoji silu v dobe kdy nebude kolem moc silnych vysilacu :)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Serža »

devlop píše: 08.11.2020 14:16 Časem půjdu do nějaké modernější analogovo/digitální stanice od Alinco nebo AnyTone
neznám soudobá Alinca...ale v Bosně jsme je fasovali a nikdo je nechtěl (kromě masírek ze štábu), protože byly zbytečně komplikovaný a po mechanické stránce prd vydržely
všichni chtěli Motoroly, které jsme naštěstí měli většinou

ale už je to 30 let, mohlo se to změnit :-D
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Tomáš »

devlop píše: 08.11.2020 14:16
jinak zjišťuji, že Baf je pro příjem ve městě ne moc dobrá stanička, nevím jestli je to tím, že je zahlcena, nebo má naopak malou citlivost, ale není to ono. Časem půjdu do nějaké modernější analogovo/digitální stanice od Alinco nebo AnyTone
Myslím, že to bylo zmíněni kdysi tady Josefem a i jinde v recenzích na netu.
Je to jedna z klíčových nevýhod baofa, že vstupní obvod má nic moc a je velice náchylný na zahlcení. Navíc ani neindikuje tento stav, takže nic z nej nevyhází a ty si myslíš, že prostě signál není a ono to je tak, že je blízko zdroj jiného, silnějšího signálu.
Takže je to prostě vysílajda do přírody nebo do dob, až nebude jiný signál :D
Uživatelský avatar
James_X
Příspěvky: 19
Registrován: 11.12.2013 9:22
Pohlaví: muž
Bydliště: Olomouc

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od James_X »

Chlapi nějaké zkušenosti s deriváty UV-5R (zejména triband verze UV-9S nebo UV-5RX3). Mám klasiku UV-5R a UV-82 ale v Číně se vyrábí spousta verzí pochybných výkonů. U nás je nikdo nedealuje ale spíš mi jde o zkušenosti z používání.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Wolf »

devlop píše: 13.10.2020 18:24 já jsem se to snažil vyřešit takto, ale jsem v rádiové technice fakt začátečník, takže možná mám vše blbě, celou střední jsme stavěli jen audio zesilovače a regulovatelné zdroje... :)

ale jak píše Patrol - ty redukce na SMA konektory to je risk, pokud s tím budeš šachovat a držet staničku v ruce s káblem, koleduješ si o urvání uchycení konektoru na desce

-obrázky-

nicméně funguje to, zatím ale spojuje jen bafa s Nagoya NL-770R v okně, na střechu se nedostanu
(To máš dobrý, my se jen učili vzorce a nestavěli lautr nic.)

Na kabel RG58 jde dát rovnou SMA konektor. Jen potřebuješ krimpovací kleště a jedny čelisti. Není to zase tak hrozná investice a uvidíš, že se ti budou časem hodit (mluvím z vlastní zkušenosti, jejich pořízení jsem šíleně dlouho odkládal a teď si to vyčítám).
Případně jde pořídit krátkej 15 cm "pigtail" z ještě tenšího a ohebnějšího koaxu, např RG174 nebo RG316, na jedné straně máš SMA do staničky a na druhé konektor pro připojení se na "velkej konektor" na "velkým koaxu".

Ta první varianta je možná i lepší. Eliminuje páku tvořenou několika do sebe zapojenými konektory a přechodkami, působící na a vylamující VF konektor ručky z tišťáku uvnitř.
Ta druhá problém eliminuje ještě víc, ale tenkej koax pigtailu už má docela útlum, obzvlášť na UHF.

Každopádně se vyhni PL konektorům (někdy se jim z historických důvodů říká UHF). Mají strašnej útlum, obzvlášť na těch frekvencích, které dnes považujeme UHF.
Můžeš-li, používej konektory typu N.
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od devlop »

Wolf - moc děkuji za rady. S těmi PL konektory (který jsem samozřejmě použil) jsem o jejich nepěkném útlumu nevěděl, raději se toho tedy vyvaruji. Jak jsem psal, s něčím co funguje na vysokých frekvencích teprve začínám a přijde mi to trochu jako duchařina, čím vyšší frekvence, tím větší problémy, stačí málo a jde to do korpu, hrůza :)
Odpovědět