Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od tygrsdrakem »

@Kocour: Vazbu na telefon prave taky vidim jako problem. Navic pohadka o dvou ruskych bratrech, z nichz jeden je ajtak a druhy filantrop podporujici svobodnou komunikaci, ale pritom nemaji nic spolecneho s Ruskem, mi prijde takova jako... Pohadka no...

Jinak samozrejme zalezi na typu organu, povaze komunikujici rodiny (ci skupiny) a samozrejme dobe. I pomerne nevinnou vetu "pojd si zitra zastrilet" muze monitorovaci system vyhodnotit jako podezrelou..
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od krvfx »

A co používat konspirační slovník? Takže místo "půjdeme si zastřílet" stačí napsat "půjdeme na ryby", "vezmi náboje" = "vezmi krmení", terč = návnada, střely = olůvka, atd.:)
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od dolmar »

Jo, a za chvíli tam máš protidrogovou zásahovku :-) Dneska jdem na ryby ( v půlce ledna :-) ), vezmu Ti ty nový boxy na krmení :-)
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od hrd »

nic není dokonalé, ale když už používám smartphone, tak nechápu, proč nevyužít šifrované zabezpečené spojení místo otevřeného, které se dá snadno odposlouchávat
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od krvfx »

Zimní indoor rybaření je prostě nej. Tak místo toho můžeme jít třeba stavět sněhuláka, vezmi si na to nářadí:)

Každopádně používání WA by mělo být šifrované end to end a jelikož to využívají miliony lidí, není to nic podezřelého.

Kdo je opravdu paranoid, tak nepoužívá smartphone, jelikož je ze své podstaty zranitelný. Dá se třeba odchytávat klávesnice, atd.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od K4cer »

Nějak mi uniká smysl tohodle. Já vám to teda nechci hanit, ale přesto že sem malinko paranoidní, tak mi nikdy nic takovýho nechybělo.

Systém a jeho příslušný složky samozřejmě VÍ, kde bydlíte, kam chodí vaše mládě do školy, i to že vlastníte pistaľét a chodíte někam střílet. Kdyby chtěl, tak ví i ve kterým supermarketu kupujete a kolik z nákupu je pivo. Nějaký diskutabilní šifrování na tom vůbec niz nezmění.

Krom toho citlivý informace se neříkaj do telefonu a nepíšou na net, to se řeší osobně - a těch je opravdu minimální množství, pokud teda nepašujete kalachy z ukrajiny.
Nevím, možná se mejlím, ale nenapadá mě co bych měl ve svý komunikaci utajovat.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od krvfx »

Četl jsem teď pár sci-fi románů z profízlované a očipované budoucnosti. Sice se tam vyskytovaly také nevystopovatelné nezachytitelné šifrované "mobily", ale opravdu důležité se tam řešilo na osobních schůzkách. Určitě relevantní poznámka.

Podle mě je mnohem důležitější mít správné mimikry a plnit systém informacemi, které očekává, nijak nevybočovat, atd.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od tygrsdrakem »

@K4cer: Nehledej v tom víc, než zásadu přiměřené předběžné opatrnosti. Snažím se o komplexní přístup k otázce osobní bezpečnosti a tam patří i komunikace. Prostě se mi to tak nějak pocitově dostává do kategorie „samozřejmostí“. Pro někoho je samozřejmost mít v autě lékárničku a nepsat si PIN na obal kreditky. Pro Rozpadlíka může být samozřejmost mít u sebe zbraň (střelnou, teleskop, pepřák), AFAK a multitool. Do stejné kategorie samozřejmostí mi začíná zapadat i elementární zabezpečení osobních dat a komunikace.

Smozřejmě zakládním a pro mně nejoblíbenějším způsobem zabezpečení důvěrné komunikace je hospoda a osobní pokec. Co na internet lidi nevyblejou sami, to tam není. Navíc je to nesrovnatelně příjemnější než sterilní prostředí netu. Ale někdy to bohužel není logisticky zvládnutelné.

EDIT: Nicméně si myslím, že nás čeká renesance osobních kontaktů a spolkového života vůbec. Viz členstvo LEXu.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od K4cer »

Já v tom nehledám vůbec nic, mě do cizí komunikace nic není - jen jsem nevěděl k čemu by mi to bylo dobrý, jestli něco nezanedbávám já třeba.

Mě zas třeba přijde samozřejmý se přes různý kecátka vyjadřovat tak, abych neřekl víc než je nutno, využívaje ty informace které protistrana už má. Částečně to pocházi z provozu na CBčku, kde fšichni naslouchali za bukem, a úroveň zakrývání informací někdy dosahovala neuvěřitelný a často komický hranice.

Krom toho, delším spolužitím s blízkejma vosobama (manželka, pár dobrejch kamarádů) se (tedy alespoň u mě) komunikace dostává do fáze, že z ní není moudrej nikdo cizí, i kdyby měl přepis na stole. Různý slangový voznačení věcí, míst, i dějů (často vzniklý ze srandy, náhodně, nebo mimochodem) postupně nahrazují běžnou mluvu a už se mě několik lidí ptalo - vy si rozumíte?
Další slova dou nahradit ekvivalentem z jiný voblasti (střelivo = krmení, např.) a poslouchat běžnou mluvu nikoho dlouho nebude bavit. V.t. Milliho příručka.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od hrd »

https://medium.freecodecamp.com/why-i-a ... .czlzed2mh

shrnuti pro neaglicky hovorici - udajne nejlepsi je Signal, protoze Telegram ma technicke slabiny v komunikacnim protokolu a ostatni aplikace (WhatApp, Facebook Messenger, Google Allo) sbiraji, v horsim pripade i ukladaji, nekdy vice, nekdy mene, informaci o uzivatelich, ktere se pak daji vyuzivat/zneuzivat
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od Jenda »

tygrsdrakem píše:...
Osobně používám Jabber s OTR nebo GPG. Na desktopu mám jako klienta Psi+, na mobilu jsem používal Xabber.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od dako »

Taky je možné použitat na šifrování PGP, používám a osvěšilo se. Umí to i PSI jabber a Thunderbird. Umí to jak podepisovat tak i šifrovat, veřejný klič se dá volně publikovat na oficialních PGP key serverech a hlavně, není třeba si nechávat vystavovat drahe SSL certifikáty oproti SSL.

Jinak k tomu sledování email potažmo odposlechu mobilů. Už je to nějaký pátek, kdy jsem, jen tak z p*dele, pokusně rozeslal na různé mail účty co mám pod kontrolou pod veřejnými službami (google, seznam apod.) zprávu, že hodlám někde, nekam cosi umístit atd. prostě hrozné kecy, čekal jsem co se bude dít, jestli se někdo a někde zaktivuje. Schválně jsem to tam nechal hnít a čekal, že mi přijde nejaká zásahovka rozbít dveře. No a samozřejmě, stalo se prd. Tak asi tak.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od tygrsdrakem »

... Bo oni si kluci bisacky urcite neoverili ze ty ucty spravuje nekdo z jedne ajpiny :)
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od dako »

tygrsdrakem píše:... Bo oni si kluci bisacky urcite neoverili ze ty ucty spravuje nekdo z jedne ajpiny :)
No nevim, spoléhat se na to 100% nejde, když za tou IP může být i nekolik set nebo tisic uživatelů. :)Alespoň na "zeptání" to je :).
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od Count »

PGP a šifrování obecně není samospasné. Používáním šifrovacích metod se osoba stane cílem sledování a místo složitého prolamování šifry stačí na počítač používaný sledovanou osobou nasadit vhodný exploit. Aneb, proč dělat věci složite. :-)
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od dako »

Ano, už vidím, jak mi někdo nasazuje "exploit" do linuxové mašiny. Ale chápu, že v dnešní rozežrané konzumácké době, kdy všichni musí mít data online odkudkoliv přístupné, jsou tedy potencionálně zranitelní. No, ale to už je každého věc.
To se tedy divím, že se ještě nezačali zajímat, když něco občas šifrovaně pošlu. Nevím v čem se pohybuješ, ale třeba v mém "okolí" se šifruje celkem běžně a nevím o tom, že by s tím měl někdo problém.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od Heike »

Kapříci připluli-děkuji, transakce proběhla úspěšně, úplatek jsem obdržel-to vymysleli fotbaloví trenéři ne?
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od Count »

PGP používám i já. Jen jsem chtěl upozornit, že ta mince má dvě strany. Vždy se najde cesta, jak se k informacím dostat a nemusí to být zrovna "hrubé kryptografické násilí". Třeba jen hrubé fyzické násilí. :-) Záleží jen na citlivosti dat a na velikosti zájmu druhé strany.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od hrd »

PGP idealni volba pro e-mail, pripadne sifrovani jednotlivych souboru na PC (treba jsem v tom mival hesla, ale ty dnes uz mam v password manageru)
nejvetsi vyhoda je, ze to je v podstate standard, a hlavne ze verejne klice jsou zverejnovane a dostupne na Internetu
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Sifrovani, internetova bezpecnost atd.

Příspěvek od dako »

Si myslím, že šifrování bude časem ještě více aktuální než kdykoliv předtím.

http://www.parlamentnilisty.cz/politika ... dka-470236

Už teď bych každému doporučil přestat používat sociální sítě a zrušit své účty, pokud to vůbec jde :).
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Odpovědět