Traktor / malotraktor / různé samohyby

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Ibex »

nenašel jsem nějaké relevantní vlákno, tak zakládám.
Jakou používáte techniku kolem baráku. Neřeším nějaké farmy s těžkou technikou, ale spíš obdělání nějakého záhumenku, práci v lese, kolem rybníčku...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Rafael »

Velmi bohaté příslušenství letité, cca 40 let, už přesně nevím. Ale masivní a nezničitelné a použitelné skoro na cokoliv.
Terra-příslušenství.jpg
Jen 2T původní motor který byl hrozná mrcha, jsem vyměnil za 4T Hondu.
A ten má menší otáčky. Ale ty vadí jen žací prstové liště jinak ničemu. Ale ten systém sečení stejně nebyl moc dobrý.
Poslední roky používám jen návěs. Jako invalidní vozík v sadu, k houbaření, výjižďkách se psem apod.
Návěs.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Ibex »

jo Terra, klasika. Udělá práce hromadu. Ale co do lesa? Tam by asi byl lepší nějaký čtyřkolý prostředek.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Rafael »

Opsal jsem z příručky pár údajů o mém starém návěsu N-3,5:
Hmotnost užitečného nákladu - 350 kg
Ložná plocha -1,2 m2
Objem valníku - 0,36 m3
Vlastní hmotnost - 120 kg
Výška ložní plochy od země - 310 mm
Přední tlumené světlomety vpředu a dvě červené světla vzadu
Min. poloměr otáčení - 3,5 m!!!!
Nesmí na veřejné komunikace!
....
(Ty nové, inovované už možná můžou. Ale přesně to nevím).

Jasně, na nějakou lesní těžbu je to málo, ale při nějakém paběrkování v lese mě nikdy nezklamal.
Vlastně mě ten strojek zklamal jen jednou. Při oblevě na rozbahněném poli. Zapadnul a nešlo s ním hnout a tak jsem musel náklad vyházet z vlečky úplně jinde než jsem původně chtěl. Přímo v místě zapadnutí.

Jo, a ještě se s ním blbě otáčí. Potřebuje k tomu velký prostor. A když jsem to podcenil, tak jsem se s ním několikrát nebezpečně převrátil.
(Není dobré nahrazovat originální bezp. stopku volně zavěšeným lampičkovým vypínačem...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Rafael »

Tohle znám jen z netu, zahradních diskuzí a TV pořadu Utajený šéf...
Elektrický fúrik:
Motúčko.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od malajizva »

vari.png
Vari si poradí i s vyvážením dřeva, tohle bylo po polní cestě dost do kopce...
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Piston »

Tak před patnácti lety jsem si chtěl ulehčit dřinu na rodinné latifundii a koupil z druhé ruky Varinu s 2t motorem. Je pravda, že 2t motor Jikov se dá snadno opravit, ale opravuješ ho často… a tak mě to celkem rychle přestalo bavit. S připojeným vozíkem má Vari nepříjemně velký poloměr otáčení a problémy se rozjet do kopce třeba na mokré trávě. Co budu povídat, pustil jsem to dál, nakonec jsem na tom ani neprodělal. Nový majitel byl šikovný a udělal si komplet repasi těžké převodovky. A poučil mě, že Variny jsou sice odolné, ale je třeba se o ně dobře průběžně starat. Například na litinovém bloku převodovky musí být nosič nářadí a závaží dobře připevněn, jinak se klidně ulomí kus, kde je otvor pro šroub… což se mu stalo právě na mém exempláři. Naštěstí někde za flašku vyloudil starší blok.

Ale někomu může Vari udělat dobrou službu, hlavně když na ní bude jakýkoliv 4T motor. Vše je lepší než Jikov (kterému Poláci říkají, nomen omen, Dziwkov). Osobně bych teď docela zvážil to motůčko s větší korbou, na členité zahradě může udělat spoustu práce při vození všeho.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od vrabi »

Kolega z práce má má malotraktor Zubr, dá se sehnat i pod jinými názvy např. Bizon. Výroba Ukrajina, Bělorusko, Rusko.
Základem je čínský diesel, je to původem stabilák s velkým setrvačníkem a startérem. V příslušenství je k němu rotavátor a obracecí pluh, nicméně sehnat jde všechno možné i nemožné příslušenství (cirkulárka, čerpadlo na vodu, el.generátor, štípačka, sněžná fréza, vyorávač brambor, sklápěcí vozík ...).
Na Ukrajině s ním obdělávají i velké lány polí, lze dohledat spousti videí. Sem to většinou vozí slováci nebo ukrajinci jako individuální dovoz. Náhradní díly nejsou problém, ale díky robustní koncepci nejsou potřeba. Vzhledem k hmotnosti je vhodnější spíš do lesa, nebo na nějakou větší záhumenku, na malou zahrádku to není ;)
Lze startovat i klikou, takže 100% odolný proti EMP :lol:
Cena nového cca 50 000,- s rotavátorem a pluhem, proti Vari neporovnatelný výkon za menší cenu.
zubr.jpg
zubr.jpg (54.38 KiB) Zobrazeno 20600 x
zubr1.jpg
zubr1.jpg (14.09 KiB) Zobrazeno 20596 x
tubr2.jpg
zubr3.jpg
zubr4.jpg
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Wdog »

Používám zmíněné motorizované kolečko, motůčko ve verzi klasik.
Pro toho, kdo má zahradu do kopce, nebo třeba schody mezi dvorky či do zahrady, a potřebuje přesouvat hmoty, je to parádní věc. S běžnými kolečky do kopce je to dřina, tohle motůčko vás ale do kopce táhne. Dobrá aplikace elektromobility tam, kde to má význam.
Už po hodně letech to má sice slabší baterku, takže se musí často nabíjet, ale ta baterka se dá vyměnit.
Výhoda pro patrioty - je české výroby.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Pez »

Mé úvahy směřují spíše k něčemu jako pracovní čtyřkolka.
Něco jako malotraktor aby utahl i pluh ale jel třeba 40-50 po cestě. Kdyby mohl legálně na silnici tak bonus.
Nějaký tip?
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od paja »

Co nějaký kloubák? MT8 132.30
Zabíji to cena, bazar začína na 150 a 100 utopíš klidně v příslušenství, ale otočí se to na pětníku, spotřeba nafty minimální a příslušenství seženeš jako za velký traktor. Poláci k tomu dělají i čelní nakladač a podkop ale to už bych se bál že se to zlomí a budeš z toho mít dvě terry.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od vrabi »

Bohužel kočkopsi nikdy pořádně nefungují.
Podobnou ideu měl soused a po zaplacení generální opravy čtyřkolky v pořizovací hodnotě 250 tis. ho to přešlo ;)
Čtyřkolka (i pracovní) nikdy orat pořádně nebude, na orání a úpravy půdy je malotraktor a čtyřkolka nebo UTV jsou do lesa, na dopravu materiálu či blbnutí.
Kloubový malotraktor je samozřejmě nejlepší, ale aby se rozumně zaplatilo jeho pořízení, musel by jsi s ním pracovat od rána do věčera celou sezónu.
Obrázek v příloze neber jako návod :mrgreen:
pluh.jpg
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Piston »

Wdog píše: 06.01.2023 14:21 Používám zmíněné motorizované kolečko, motůčko ve verzi klasik.
Má podle tebe smysl silnější verze s brzdou a plynulým rozjedem, nebo stačí na vyvážení dřeva z rokle klasik se širší pneumatikou? A ještě by mě zajímalo, jak je to s odolností proti vodě - nemíním se brodit, ale občas je třeba projet louží nebo mokrou vysokou trávou. Díky za radu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Rafael »

Historické okénko:
Moji dva sousedé, poblíž OV jsem tehdy bydlel, měli TZ-4K-14, či podobné potfory.
Hornikozemědělec měl s el. startem a hutnikozemědělec ho startoval ručně řemenem a předtím ještě musel strčit někam nějaký zapálený doutnák.

A ten druhý se jednou ožral s profi traktoristou z JZD a chtěl po něm ať mu ten traktor s vlekem na zpátečku zaparkuje ve dvorku.
Tolik sprostých slov jsem v životě neslyšel. Kuwaaa fix, co to je za bestie, dyť se to furt láme.., já se na to v*seru, to nejde....
Nedal to. Kulhavý, šmatlavý a ožralý majitel to nakonec musel udělat sám.
*
Ale jinak s tím strojem si udělal úplně vše. Neskutečný dříč to byl. Ale na nějakou zahrádku byl přece jen velký.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Wdog »

Piston píše: 09.01.2023 12:20
Wdog píše: 06.01.2023 14:21 Používám zmíněné motorizované kolečko, motůčko ve verzi klasik.
Má podle tebe smysl silnější verze s brzdou a plynulým rozjedem, nebo stačí na vyvážení dřeva z rokle klasik se širší pneumatikou? A ještě by mě zajímalo, jak je to s odolností proti vodě - nemíním se brodit, ale občas je třeba projet louží nebo mokrou vysokou trávou. Díky za radu.
Na vyvážení dřeva z lesa bych volil spíše tu silnější 300W verzi s elektrickou brzdou. když pojedeš po cestě, je ok cokoli, ale na jízdu přímo do svahu se hodí výkonová rezerva. ... plynulý rozjezd nevím, to asi není bezpodmínečně nutné.
Já sice mám to obyčejné, vozím jen věci po zahradě a do schodů, v případě "havárie" tak maximálně někde vysypu písek.
Dřevo může ale být těžší a náchylnější na převrácení atd., tedy to musí být jistější na jízdu, nahoru i dolů.
Podívej se na stánky výrobce firmy Isolit-Bravo https://motucko.cz/, mají tam i varianty nástaveb přímo na dřevo atd.
Kdybys stále pochyboval, normálně jim napiš email na: kvido.stepanek@isolit-bravo.cz, jsou ochotní, motúčko je "dítě" majitele firmy.

"vodotěsnost" ... projet louží nebo mokrou trávou to vydrží, to kolo s motorem dole je v pohodě. Ale na hlubší brodění to není, přímo pod korbou je umístěna baterie, dráty a pojistka, a tam to není vodotěsně chráněné.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od proforma »

Motucko dobry, jenom premyslim, proc bych mela davat 50 tis. za jednoucelove vozitko, u ktereho navic budu muset menit baterie po 400 nabitich, kdyz muzu mit za 75 tis. Vari komplet jednotku i se sklopnou korbou a nosnosti 400 kg, kterou navic vyuziju pro dalsich X praci...

Kdo mate nejaky novejsi Vari, ma uz to elektricky startovani? Mam starsi kousek, spolehlive maka, ale rucne startovat mi to musi soused, ja to nedam. Vopruz.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Piston »

proforma píše: 10.01.2023 0:24
Kdo mate nejaky novejsi Vari, ma uz to elektricky startovani? Mam starsi kousek, spolehlive maka, ale rucne startovat mi to musi soused, ja to nedam. Vopruz.
Já si nechal na 2T Vari namontovat novou hlavu motoru s dekompresorem, pak jde startování lehce. Ovšem na tvém místě bych do Jikovu nedal ani kačku a spíše koupil nový 4T motor.

Vyhlédnuté motučko je za cca 20 000, není to málo, ale dá se to překousnout. Vari už nechci ani vidět…
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od dracekvo »

proforma píše: 10.01.2023 0:24 Motucko dobry, jenom premyslim, proc bych mela davat 50 tis. za jednoucelove vozitko, u ktereho navic budu muset menit baterie po 400 nabitich, kdyz muzu mit za 75 tis. Vari komplet jednotku i se sklopnou korbou a nosnosti 400 kg, kterou navic vyuziju pro dalsich X praci...
Tak každej stoj má něco. Tam kde projede kolečko si velkej vari ani neškrtne. Naopak kolečkem budu těžko orat, nebo sekat. Vari je nejlepší pro takové malinké hospodářství za barákem.
Taky na to abych odvezl dvě kolečka přece nebudu vytahovat celou vari. Další věc je, že ne každý má možnost to vari někde parkovat.
Já bych vari třeba nechtěl. Z mého podledu je to malý a jezdí to pomalu. Třeba dřevo z lesa vozím na káře za autem. K té káře to navozím na upraveném kolečku pro vození dřeva. Stejně tak trávu. Mám vždy plnou káru a to bych vari musel nejmíň 2x.
Než bych dojel s vari do lesa a z lesa, tak za tu dobu mám naděláno půl káry.
Motůčko bych bral, kdyby to nestálo takový peníze, právě kvůli tomu lesu a drobným pracem kolem baráku.
A poslední pro ně podstatná věc. S vari nemůžu jezdit po silnici a abych riskoval řidičák, soudní spory, placení pojišťovně. Za to mi to nestojí. (Ano vari může na silnici. Ale jen pokud máte osvědčení a jedná se o provoz pouze po III, IIII a účelovkách) To třeba pro mě znamená, že legálně nevyjedu ani z baráku.

Nabízí se analogická otázka, proč dávat za vari 75 tis, když za 100 tis můžu mít plnohodnotný traktor :)
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od vrabi »

proforma píše: 10.01.2023 0:24 Motucko dobry, jenom premyslim, proc bych mela davat 50 tis. za jednoucelove vozitko, u ktereho navic budu muset menit baterie po 400 nabitich, kdyz muzu mit za 75 tis. Vari komplet jednotku i se sklopnou korbou a nosnosti 400 kg, kterou navic vyuziju pro dalsich X praci...

Kdo mate nejaky novejsi Vari, ma uz to elektricky startovani? Mam starsi kousek, spolehlive maka, ale rucne startovat mi to musi soused, ja to nedam. Vopruz.
Přímo výrobce Vari komunikuje dobře a poradí ;) viz. https://www.vari.cz/rady-a-navody/disku ... ?thId=5101
Jak zde již bylo psáno, prodej na bazaru stávající 2T motor (i s těžkými řídítky) a kup nový 4T motor Honda. Převodovka a všechno ostatní příslušenství ti zbyde, vymění se jen motor s řídítky. Sice to pořád nemá elektrický startér, ale startovat jde lehoučce a na "drc", takže nastartuje i slabá žena nebo odrostlejší dítě.
Pro drobné práce na zahradě Vari se 4T motorem stačí, je lehká, spusta dílů , příslušenství a sevis téměř v každém městě.
Pohonná jednotka s "dotací": https://www.vari.cz/produkty/stavebnico ... /cp:41986/
bez dotace: https://www.vari.cz/produkty/stavebnico ... /cp:41949/
a pak lze samozřejmě shánět na bazaru nebo pořídit levnější jednotku se 4T motorem Vari
Sám jsem to neměnil, ale kolega si to měnil a nemůže si 4T motor proti tomu původnímu 2T vynachválit.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Traktor / malotraktor / různé samohyby

Příspěvek od Wdog »

K výběru stroje:
komplexně to myslím popsal dracekvo, záleží prostě na tom, k čemu to využiješ, a jakou úroveň komfortu potřebuješ (=kolik peněz to bude stát) a případně jak si poradíš s provozem a servisem.

Já jsem motúčko v základní verzi /social edition :-) / kupoval nové před devíti lety za cca 10 tis.Kč, tomu odpovídá dnešní hodnota peněz cca 14 tis. Kč. Za tu dobu jsem nedělal žádnou údržbu, parkoval to venku pod střechou, pouze jsem po letech dofukoval kolo a před prací dobíjel baterii. Baterie by ale chtěla vyměnit, nemá už takovou výdrž.
Odpovědět