Nová pravidla na silnici

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Hohepa »

proforma píše:
Kde nejvic jezdis? Abych se tem mistum vyhnula :D


K této otázce bych se také připojil . :angel

Domnívám se že česká pravidla silničního provozu jsou celkem vyvážená a rozumná .
Uznávám, je tam pár slepých míst , jako všude. Chybějící definice bezpečné vzdálenosti, se dá tak trochu zařadit mezi ně.

Souhlasím , že principiálně jsou dva typy řidičů, co zvyšují rizikovost silničního provozu.

skupina A jsou řidiči příliš opatrní, pomalí a váhaví co svou pomalostí brzdí a zdržují ostatní, zpomalují provoz.

skupina B jsou řidiči co naopak pravidla nedodržují. Nedodržují rychlostní omezení. Ti arogantnější nedodržují přednosti v jízdě. Ti největší idioti ztrácí i pud sebezáchovy a ohrožují životy své a nevinných kolemjedoucích viz Nikola za pět minut u Tesca nebo Kočka.

Ta skupina A je pro ostatní nepříjemná, otravná, rozčilující, ale pokud ostatní neztratí nervy a nezačnou pravidla porušovat, tak většinou o nic vážnějšího, než to zpoždění, nejde.

Ta skupina B je nebezpečná pro vše kolem. :head Už jenom to nesmyslné překračování povolené rychlosti je velmi nebezpečné. Stačí se zamyslet a podívat se na to z pohledu druhých. Řidiči jsou zvyklí na těch řekněme 90% šoférů co jezdí podle pravidel a podle nich maji i návyky , časové odhady. Když přijedu na hlavní , kde dávám přednost , pedívám se doleva , pak doprava a podle vzdálenosti aut usoudím , jestli mám dost času se rozjet a zařadit. Když tam nějakej .... jede místo devadesát stodvacet , pak je logické že je můj odhad špatný a že ho minimálně omezím. Stává se že on ve své idiotské sebestředné aroganci začne blikat světly a troubit. Přitom naprosto logicky ten kdo způsobil tuto situaci, je on.

Z jiné strany . Řekněme že dojezdová vzdálenost do práce je 50 km a je ideálně rovná bez křižovatek umožňující jízdu bez brždění . Řidič jedoucí podle předpisů 90 km/h ji urazí za 33 minut.
Řidič překračující rychlost jedoucí 120 km/h ji urazí za 25 minut.
To znamená že tam je jen o 8 minut dřív !
Domnívám se, že je velmi sobecké tvrdit že těch 8 minut je dostatečný důvod riskovat bezpečnost (svou) ostatních.

Ještě trochu k té historii a tenkrát chybějícím rychlostním limitům . Sám jsem dělal řidičák na 120cítce. Ta nedávala zrychlení z nuly na sto za sedm vteřin jako dnešní Octavie, tam se to počítalo spíše na minuty cca půlminuty. Brzdy taktéž nebyly tak účiné. V reálu bylo velmi málo úseků kdy by se dalo jet těch 120 km/h prostě to ta auta nedala.
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/au ... f6b220ee8/
Po revoluci v devadesátkách jsme byli rádi za slušnou ojetou stodvacítku , něco lepšího bylo mino možnosti většiny tehdy mladých.
Dnešní dvacátníci si bez problémů pořídí sice totální vrak, ale z dvoulitrem a z nuly na sto to dávaj pod sedm vteřin.Nedělá jim problém i po městě jezdit přes kilo.

Prostě ty rychlostní (a nejen ony) omezení jsou už dneska nutností a mají své opodstatnění.
Osobně bych uvítal revizi parkovacích limitů ve městě - vzdálenost parkování od křižovatky, místo pro zbývající průjezd , přesnější definici zipu atd.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Bill Masen »

Hohepa píše:proforma píše:
Kde nejvic jezdis? Abych se tem mistum vyhnula :D
K této otázce bych se také připojil . :angel
Po ČR :angel
Hohepa píše:Souhlasím , že principiálně jsou dva typy řidičů, co zvyšují rizikovost silničního provozu.
skupina A jsou řidiči příliš opatrní, pomalí a váhaví...
skupina B jsou řidiči co naopak pravidla nedodržují. Nedodržují rychlostní omezení. Ti arogantnější nedodržují přednosti v jízdě...
Ta skupina A je pro ostatní nepříjemná, otravná, rozčilující, ale pokud ostatní neztratí nervy a nezačnou pravidla porušovat, tak většinou o nic vážnějšího, než to zpoždění, nejde.
Ta skupina B je nebezpečná pro vše kolem. :head Už jenom to nesmyslné překračování povolené rychlosti je velmi nebezpečné...
S tím v podstatě souhlasím, jenom se nejspíš lišíme kde je ta hranice mezi středem a oběma krajníma skupinama. Souhlasím i s nesmyslným překračováním rychlosti. Na druhou stranu je spousta zbytečného omezení rychlosti.
Skupina A není jen nepříjemná, otravná a rozčilující, ale dokáže právě způsobit přesun některých řidičů ze zodpovědnýho středu do skupiny B a tím nebezpečné situace vytvořit.
Hohepa píše:...Když přijedu na hlavní , kde dávám přednost , pedívám se doleva , pak doprava a podle vzdálenosti aut usoudím , jestli mám dost času se rozjet a zařadit. Když tam nějakej .... jede místo devadesát stodvacet , pak je logické že je můj odhad špatný a že ho minimálně omezím...
Vždycky počítám s tím, že tam někdo může jet 120.
Hohepa píše:...místo pro zbývající průjezd...
Jestli myslíme to samé, tak tohle pravidlo porušuji každý den, několik hodin. Podle zákona musím při parkování u krajnice nechat dva třímetrové pruhy volnýho místa, což se u silnice která má pět metrů plní dost těžko.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Hohepa »

Bill Masen píše:
Vždycky počítám s tím, že tam někdo může jet 120.
Opravdu ? Pak ale na takové křižovatce logicky sám sebe přeřazuješ do skupiny A !
protože na takové křižovatce si pak musíš najít větší mezeru mezi projíždějícími auty.
Nikdy nemůžeš vědět , že když tři projela 90, tak to čtvrté nedojíždí ty předchozí rychlostí 120.

Kdyby v Prágu všichni předpokládali, že ti ostatní nedodržují rychlost, propustnost ulic by klesla na polovinu a procento šoférů ve skupině A by bylo dvojnásobné....
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Elishka »

já klidně budu s Billem po silnici jezdit :D pomalé dojíždění do kolon či zpomalování před obcí dělám taky, ale jen když za mnou nikdo není. Ve "své obci" přesně vím, kdy sundat nohu z plynu, abych ceduli míjela 50 km/h. když za mnou jedou auta, tak si toto odpustím. V pražském provozu tohle pomalé dojíždění taky může způsobit zavření tunelů a následný dopravní kolaps :D
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od proforma »

@Hohepa: podepisuju vsechno, co jsi napsal :-)

Priznam se: ano, tam, kde to neznam, se radim do skupiny A. V ostatnich pripadech jsem nekde uprostred, ale diky tomu si pripadam jak idiot: v obci jedu 50 a predjizdi mne kolona aut. Mimo obec 90 a taky me vecne nekdo predjizdi. Na dalnici 130 a vlevo frci jeden za druhym jak v Nemecku... Vzhledem k tomu, ze uz jsem zazila treba i praskle kolo za jizdy, radeji si ani nechci predstavovat, co to udela s osobakem ve 140, 150 km/h. Co me ale spolehlive vytaci, je to cpani do der, ktere si nechavam. Kdyby se mu tam neco stalo, ja nemam sanci to ubrzdit. A co si pak na takovym "porusujupredpisyalejezdimbezpecne" vezmu?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od dracekvo »

Upřímně,
já se řadím do skupiny A a jezdím opatrně. Například pravidlo že člověk má jet tak, aby stihl zabrzdit před překážkou většina lidí absolutně nedodržuje. Když vidím ty borce jak to pálí do zatáček kam není videt, nebo přes horizonty víc jak těch 90, aby přece nezdržovali provoz. Pokud tam něco bude, tak do toho prostě vletí. Holt se spoléhá na to, že z 99,999999999% případů tam nic není.
Taky mě nebaví před každou zatáčkou brzdit jako ti borci co jezdí svižně a nebaví mě v autě lítat jak hadr v kýblu. Takže jezdím tak, aby to pro mě bylo pohodlné. Což znamená zatáčky projíždět někde mezi 70-80 (záleží na velikosti zatáčky).
2. dodržovat rychlostní limity mi absolutně nedělá problém. Ve městě tam fouknu tempomat a ty ostatní za mnou ať se klidně po.... Stejně tak třeba v tunelu, kde je 80.
3. Pokud je na silnici nějakej rapl, co si myslí, že když se na mě nalepí, tak mě donutí jet rychleji, tak se plete. Pokud je na mě nalepenej, tak, že se cejtím jeho jízdou ohrožený, prostě dostane upozornění formou rychlejšího zpomalení. Pokud se začne vztekat a nepřestane se lepit. Tak začnu zpomalovat až do zastavení.
Pokud se mu to nelíbí, tak ať si klidně zavolá PČR. Vše je na kamerách.
4. Lidem nevjíždím z vedlejší do cesty tak, aby museli zpomalovat. Pokud se nemůžu zařadit, tak abych je neomezil, tak počkám. Pokud se zařazuju na hlavní, tak využívám veškerý výkon motoru, abych se zařadil a nikoho neomezil.
Samozřejmě někdy je hustota provozu taková, že to jinak nejde, to by tam člověk vystál důlek, ale takových případů zažívám minimum.

Slušných řidičů a řidičů co jezdí svižně a nikoho neohrožují potkávám absolutní minimum. Většina je uchvátaná a arogantní, nebo je prostě mimo a neví co dělá. Stačí se podívat na 3 proudoou dálnici. Arogantní jede celou dobu v levém, ten co neví co dělá jede celou dobu v prostředním a ridiči co ví co dělaji jedou klidně 140 úplně v pravém a do dalších pruhů přejíždějí jen když potřebují.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od proforma »

:yes :hand

Na jednom aute jsem videla hezky napis: "Jezdim tak, aby se mi nepoblil pes" :-) Presne a vystizne.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Hohepa »

Ještě k těm rychlostním omezením.
Domů jezdím z roboty po trase Malešice - Pankrác . Ti co znaj Prágl tak vědí.
Normálně jsem se Jižní spojce vyhejbal , neb na nájezdu z Průmyslové směr na západ byl vždy štrůdl.
Asi tak před dvěma? měsíci jsem se tam mihnul.
Kolona nikde tak jsem to tam střihnul .
Ono tam těsně před nájezdem bylo nějaké zúžení a omezená rychlost na 50 km/h . To omezení samozřejmě nájezd zase ruší a dál se jelo osmdesát.
Ale to omezení najednou zajistilo plynulé zařazování aut z té Průmyslové a žádné kolony se netvořily.
Čtrnáct dní zpět najednou zase popojíždím v koloně a ono světe div se omezení zrušené , asi již opravili co opravovali.
Zase jezdím Černokosteleckou , Úvalskou a Vršovickou......

Tahle diskuze a zmíněná zkušenost na jižní mi připomněla Plzeňsko a E49 . Tam je před křižovatkami na té hlavní E49 omezovaná rychlost na 70 km/h. Jenže se to míjí účinkem . Místní stejně jezdí na jistotu a čekají až to bude fakt jisté že je na té hlavní nikdo nesestřelí. Důvod je ten, že na té E49 dost jedinců jezdí i 130 km/h.
(Když mám na tachometru 95 tak na mě i nervózně blikaj.)
PŘED KŘIŽOVATKOU na těch 70 km/h samozřejmě nezpomalí!

Ono to pak bohužel vede k tomu co se děje třeba na Lovosicku .
Všude se tam cpou kruhové objezdy.
Ty donutí zpomalit i ty nejzarytější speedmeny .
Protože na rozdíl od silničních předpisů se ty fyzikální zákony porušovat prostě nedaj.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od proforma »

Ad kruhaky: na to jsou experti ve Strakonicich. Na obchvatu tohoto okresniho mesta je na 3,5 km 6 (!) kruhaku! Takze mistni a znalci jezdi po puvodni pres mesto :-D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Bill Masen »

Zajímavá debata ze které vyplývá to, že každý jezdíme svým stylem a považujeme ho za správný. Každý porušujeme pravidla, některé vědomě, některé nevědomě. V tom je ta rozdílnost, nikdo svoje návyky neupravuje a proto jsou takový rozdíly stylu jízdy. Nikdo se dál nevzdělává. Myslím, že málokdo, kdo má řidičák 15 a více let ví co znamenají modré patníky. Kruháky jsou kapitola sama pro sebe, Je spousta lidí, kteří přijedou k prázdnému kruháku a zastaví. Dost lidí neví jak používat na kruháku blinkr.
Dnes zase, vepředu kamion jedoucí 60-70 km/h. Za ním nalepený na zadek náklaďák a další tři auta. 20 kilometrů, než se mi ho podařilo předjet a to jenom proto, že auta přede mnou postupně odbočili. Pokud by se dodržovaly bezpečné rozestupy, předjet se nedá vůbec.
Za volantem v kůži seniora: špatně vidím, neslyším a nemohu se hýbat Zde je diskuze taky dost rozhádaná.
Děkuju Proformě, Hohepovi, dráčkovi, cipisovi, Elischce a dalším za názory. Přidá se někdo další?
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Permonik »

Přijde mi, že systém značek ani moc nepočítá s tím, že by to lidi dodržovali a to zejména rychlost. Rychlostní omezení tak spíš beru ve smyslu sníženo o trochu ( 80 před křižovatkou) jako fakt chceme, abyste nepřekročili běžnou rychlost. Sníženo o víc ve smyslu dávejte zvýšený pozor(dolu o 20 mimo a o 10 ve městě). Sníženo o hodně jako dávejte fakt velký pozor. Tím jsou známé zejména rekonstrukce a úpravy, kde si vpodstatě bezdůvodně vrazí 30 a podobné snížení, třeba na měsíc, přestože jakž takž důvod by na to byl možná jeden dva dny, ale proč měnit značky. Prioritní mi přijde se soustředit na plynulost a bezpečnost,k čemuž běžný člověk myslím nepotřebuje tunu značek a blbci stejně nepomůžou
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Hohepa »

Jo přesně tohle tvrdí o značkách Ozák.
:rofl

Už jsem zmiňoval proč omezují rychlost před křižovatkou.
Možná někteří znají křižovatku na Strakonický u Mirovic (silnice 4 a 19 podle googlmap)
Tam experimentálně před snad třiceti, čtyřiceti lety na té hlavní před křižovatkou na asfaltu napříč zafrézovali řadu rýh se zkracujícími rozestupy směrem ke křižovatce .
Tím se zvyšuje frekvence úpění podvozku , jak se auto blíží ke křižovatce a 95% řidiču fakt přibržďuje.
( zrovna fčera jsem tam po 8 letech zase jel )
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od dracekvo »

Hlavní problém značek je v tom, že dopravní inženíří snad ani nemají řidičák.
Protože je jich tolik, že už to ani nestíhám sledovat. Bud budu koukat po značkách, nebo budu sledovat provoz.
Také počtem nesmyslných omezení typu 70 v každé křižovatce a 30 u každého přechodu sleduju sám na sobě že u mě roste nechut tyto omezení dodržovat. :puke
Pokud by 30 bylo tam kde je to potřeba, tak neřeknu ani popel. Např školy, frekventované zastávky autobusu a pod. Ale je otázka, jestli na takových vytížených přechodech už nemá být semafor místo třicítky.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od proforma »

@Dracek: souhlas. A dalsi libustka jsou prechody pro chodce hned u vyjezdu z kruhaku. Ted o vikendu jsem jela nekde, kde to neznam. Kruhak s 5 vyjezdama, u kazdeho 3 cedule, z toho jenom 1 navigujici modra, ostatni reklamni (pamatky a a tak). Docela jsem na tom kruhaku mela co delat - cist cedule, rozhodovat se, ktera je pro mne dulezita, premyslet nad smerem (cekala jsem ceduli na mesto X, bylo tam na mesto Y - rychle si uvedomit, jestli je to ono), do toho hlidat auta na vjezdu, jestli se mi tam necpe nejakej blbec, co nezna prednost nebo ma blbej odhad. Kdyz jsem hazela blinkr na odbocovani, pred auto mi vlitla rodinka na prechodu - mama s ditetem v ruce a tata. A strasne se divili, kdyz jsem to neubrzdila a musela jsem se jim vyhnout obloukem. Jako vim, ze chodec na prechodu ma prednost, vim, ze ridic je zodpovedny, ale v tom informacnim chaosu uz jsem proste dalsi informaci (bacha, chodci na obrubniku) nepobrala. Kdyby ten prechod byl treba 5 m od vyjezdu z kruhaku, to uz je podstatne jina situace, ale kdo vymyslel zebru hned u vyjezdu, to byl fakt borec...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od bacil »

Já bych řidiče rozdělil jinak.

A: řidiči, kteří se chovají na silnici předvídatelně

B: řidiči, kteří jsou nepředvídatelní a to i na rovince

Všimněte si, že vůbec nerozdělujiřidiče podle agresivní nebo defenzivní jízdy anebo rychlosti. Na bezpečnost provozu totiž má vliv pouze předvídatelnost v chování všech zůčastněných řidičů. Ať jedu jak jedu, vždycky sleduju okolí a řidiče B buďto předjedu i za cenu nohy na podlaze a dvojkou stovku, nebo ho nechám ujet a udělám si čůrací zastávku (když dlouho nejde předjet a už mi fakt z něj tečou nervy).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Permonik »

Jenže tu čůrací přestávku, ať zmizne, si neuděláš, když bude předjíždět do zatáčky, ze které se mu v protisměru vyřítí nečekaně auto a tím nečekaným autem budeš ty.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od Bill Masen »

bacil píše:Já bych řidiče rozdělil jinak.
A: řidiči, kteří se chovají na silnici předvídatelně
B: řidiči, kteří jsou nepředvídatelní a to i na rovince...
To předvídatelní bych ještě doplnil o předvídaví. Spousta lidí svoje okolí nesleduje, neví, co se děje za nimi i před nimi. Dodávky a podobná auta předjíždím hlavně proto, abych viděl dopředu.
K těm značkám, dost často je na silnici přerušovaná čára i před horizontem, kde se předjíždět nedá, ale z kopce dolů je plná na kterou navazuje přerušovaná tak dlouhá, že každej posledních dvacet metrů plné čáry přejede, aby měl na předejíždění víc času.
K těm přechodům, někomu zastavím u přechodu a když už je skoro na konci, tak z druhé strany k přechodu někdo rychle přiběhne a pak si ho pomalu přechází. No a když je skoro na druhé straně, tak z druhé strany k přechodu někdo rychle přiběhne...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Nová pravidla na silnici

Příspěvek od bacil »

To zas chce klid a odstup, takže po čase někdo předjede mně protože je lepič a nesnese 100m díru přede mnou - no a pak vidím, jak jemu tečou nervy...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět