Ruční vytahovací naviják

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Jardaxyz »

Vim…

Ja mam i praseci hupcuk ale je to s nim drina viz https://piped.kavin.rocks/watch?v=Kac4opSj99Y (link na youtube bez reklam)

Proto chci neco elektrickyho, 12V je vsude. A kdyz se to zprevoduje, tak to musi mit silu napr. 4 tuny… Dobry by bylo i info o vydrzi / testu kovovych lanek - kolik toho snesou…

Asi zkusim neco od MARPOL (cina smejd z polska)
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Jardaxyz »

Edit uz nejde tak pridam link na marpol 12V

https://mar-pol.sklep.pl/produkty/wycia ... 2#products
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Fabulous »

Vždy je potřeba u těchto levných shitů brát naviják s tahem nejméně 2x větším, než je zamýšlené použití.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5346
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Rafael »

Jardaxyz píše: 09.02.2022 14:53 Hupcukem utahnes boudu nebo avii s boudou? To tezko.
Historicé okénko:
Kvalitní Hupcuk je moc dobrá věc. I když poněkud těžká a v jistém směru neohrabaná.
Ale kdysi při při černém kácení v lese, když se strom někde zavěsil, dokázal neskutečné věci.
Myslím, že by ho každý rozpadlík měl mít.
Nic nežere, je relativně levný a kdykoliv připraven k mnoha nejrůznějším těžším použitím.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od PeFi »

Fabulous píše: 09.02.2022 19:11 Vždy je potřeba u těchto levných shitů brát naviják s tahem nejméně 2x větším, než je zamýšlené použití.
Přesně tak - když se navrhují podobné "věci", tak se i pro neživý náklad používají součinitele bezpečnosti 3x a pokud jde o osoby, tak součinitel bývá klidně i 7x. Slušný výrobek navíc bude mít lano o poznání pevnější, než je skutečná tahová síla navijáku. Takže doporučení 2x předimenzovat oproti údaji potenciálně pochybného výrobce vůbec není přehnané. :yes
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Strelec45 »

Tak dvojnásobek je minimum, spíš víc bych dal. Už jenom to, že táhneš něco např. z bahna nebo v bahně ( auto), tak odpor, co to klade je jednou takový. Na offroady (kolem 2-2,5 tuny hmotnosti) se většinou dávají 5 nebo spíš 7,5 t. ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Fabulous »

pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od pracintl »

normální jachtařská vinšna
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Jardaxyz »

Strelec45 píše: 13.02.2022 18:16 Tak dvojnásobek je minimum, spíš víc bych dal. Už jenom to, že táhneš něco např. z bahna nebo v bahně ( auto), tak odpor, co to klade je jednou takový. Na offroady (kolem 2-2,5 tuny hmotnosti) se většinou dávají 5 nebo spíš 7,5 t. ;)
Jako fakt? Meril to nekdo newtonmetrem? :)

Ja si prave rikal, kdyz pominu to bahno, ze auto/zatez stoji na zemi a ze to netaham do vzduchu. Takze na tazeni 100 tun treba po kolejich mi staci sila 100 kilo.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od bivoj »

Jardaxyz píše: 10.03.2022 6:43 ...Meril to nekdo newtonmetrem? :)...
Je to dlouhodobě ověřené empiricky (tzn. praxí). 2t naviják ti 2t offroad z pořádného bahna (kdy auto už sedí v bahně "na břiše") většinou nevytáhne (prostě se zastaví). Obecný úzus v offroadu je, že na terénním autě by měl být naviják o tažné síle alespoň 2x větší, než je provozní hmotnost vozu. A nebo vozit kladku...(I když tu je dobré vozit vždy, nemusí se hodit jen pro zdvojnásobení tažné síly.)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od PeFi »

Jardaxyz píše: 10.03.2022 6:43
Strelec45 píše: 13.02.2022 18:16 Tak dvojnásobek je minimum, spíš víc bych dal. Už jenom to, že táhneš něco např. z bahna nebo v bahně ( auto), tak odpor, co to klade je jednou takový. Na offroady (kolem 2-2,5 tuny hmotnosti) se většinou dávají 5 nebo spíš 7,5 t. ;)
Jako fakt? Meril to nekdo newtonmetrem? :)

Ja si prave rikal, kdyz pominu to bahno, ze auto/zatez stoji na zemi a ze to netaham do vzduchu. Takze na tazeni 100 tun treba po kolejich mi staci sila 100 kilo.
Jenomže v reálných podmínkách potřebuješ při rozjezdu cuknout a v tom okamžiku jsou síly násobkem sil nutných pro udržení pohybu. Když mi zapadlo auto (nižší střední FWD, cca 1300 kg) do bláta tak, že auto skoro leželo na břiše, tak jsem docela zíral jakou sílu bylo potřeba vyvinout, aby nás z toho borec vytáhl a byl jsem moc rád, že borec s off-roadem měl lano na tahání off-roadu, protože nevím, jestli by to to moje dalo. Taky to byl pocitvý off-road s rámem a redukcí a ne napodobenina :yes
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Strelec45 »

Asi takhle... Pokud tě budu tahat autem z bahna a nepoužiju naviják, tak použiju kinetickou kurtu nebo kinetické lano. Tam je třeba cuknout, někdy i dost razantně, pokud druhé auto je zhruba stejně těžké, případně těžší. Pokud tě budu tahat navijákem, tak žádný cukání netřeba. Zabrzdím, případně zaklínuju nebo jinak zajistím ( kotva vzadu ), abych se nepřitahoval já k tobě a naviják už udělá své. Zas je to o hmotnostech vozidel a taky povrchu terénu, to je jasné. ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Jardaxyz
Příspěvky: 62
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Jardaxyz »

PeFi píše: 10.03.2022 12:21
Jardaxyz píše: 10.03.2022 6:43
Strelec45 píše: 13.02.2022 18:16 Tak dvojnásobek je minimum, spíš víc bych dal. Už jenom to, že táhneš něco např. z bahna nebo v bahně ( auto), tak odpor, co to klade je jednou takový. Na offroady (kolem 2-2,5 tuny hmotnosti) se většinou dávají 5 nebo spíš 7,5 t. ;)
Jako fakt? Meril to nekdo newtonmetrem? :)

Ja si prave rikal, kdyz pominu to bahno, ze auto/zatez stoji na zemi a ze to netaham do vzduchu. Takze na tazeni 100 tun treba po kolejich mi staci sila 100 kilo.
Jenomže v reálných podmínkách potřebuješ při rozjezdu cuknout a v tom okamžiku jsou síly násobkem sil nutných pro udržení pohybu. Když mi zapadlo auto (nižší střední FWD, cca 1300 kg) do bláta tak, že auto skoro leželo na břiše, tak jsem docela zíral jakou sílu bylo potřeba vyvinout, aby nás z toho borec vytáhl a byl jsem moc rád, že borec s off-roadem měl lano na tahání off-roadu, protože nevím, jestli by to to moje dalo. Taky to byl pocitvý off-road s rámem a redukcí a ne napodobenina :yes
To byla Dacia Duster? Ta má 1,3 tuny ;-)

Btw nevím hak na blatu, ale jinak při západního prý stačí podhustit pneu, tusim na 0,9 atm, zkoušel někdo?
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Strelec45 »

Tak úplně nevím na co se ptáš... divná čeština. :) Pokud ti auto sedne na břicho nepomůže ti odfouknout gumy. Což je většina případů, prostě se prohrabeš dolů. Pokud myslíš polňačku, co má blátíčko jen na povrchu, tak ano, tam to funguje. Dost bude ale záležet na vzorku pneu, sjetý vzorek nebo hodně hladký je k ničemu. Pozor při podhuštění na svlíknutí pneu, zejména při "rejdu".
Edit: ještě jsem zapomněl napsat, že odfouknutí gumy je nejlepší pro AT, MT gumy tedy typy terénní/silniční nebo čistě terénní. Ony mají totiž vzorek částečně i na boku, ne jen na obvodu.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od PeFi »

Duster to fakt nebyl. Papírová provozní hmotnost 1280 kg - auta v nižší střední za posledních 20 let nehezky ztěžkla.

Podhustit pomůže, ale ne když se jedná o půdu promáčenou do hloubky a auto zapadne víc než pár centimetrů. Tohle bylo parkoviště na louce pod sjezdovkou, kde na části již nebyla půda zmrzlá, ale pěkně promáčená, navíc vrstva staré trávy tomu taky nepomáhala - s FWD bych se z toho zapadnutí nedostal, ani kdybych nasadil sněhové řetězy, protože to zapadlo moc hluboko - bylo to tak rozměklý, že se trochu zabořila i zadní kola. Dokud se jelo, tak to bylo dobrý, ale jakmile se auto zastavilo, tak se začalo bořit a bylo to v háji.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Serža »

Jimny = 1T
provozuji naprosto v pohodě s ručním navijákem (hopcukem) na 2T
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Majkl Night »

Jo pánové, na toto sednutí na břicho mám šikovný vynález co používají lordi z velké Británie.
Na LRD3 mám vzduchový podvozek, který v případě záhrabu, se přifoukne a mám dalších cca 12cm místa pro orání. 8-)
Jinak podhušťovat nějak zásadně jen AT/MT pneu, osobácké, si myslím, tak pod 1,5 nemá cenu.

Jelikož ta moje kraksna váží 3,2t, tak pro vytahování používám dynamickou gurtnu 110kN, tedy na 11 tun.
Pro tahání mrtvyho osobáku po silnici potom skládací tažnou tyč.

Majkl
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od pracintl »

Kdysi dávno jsem koupil v Conradu zvedací vak plněný z výfuku. Jako hever je to spíše nanic, ale už dvakrát jsem to
použil při sednutí na břicho (auto 2 tuny) na podmáčené louce. Vyfouklé je to placka - zastrčíš pod auto, hadici přidržíš u výfuku (nafukuje se to na volnoběh překvapivě docela rychle).

Auto se zvedne asi o 20 cm. Pak jen nacpat pod kola prkna, klacky, ... nasadit naviják, ...

Vozím to s sebou, bo to nezabírá žádné místo.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Ruční vytahovací naviják

Příspěvek od Strelec45 »

20 cm? To je tak pro osobáky, já mám vyvěšení kol větší. :lol:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Odpovědět