Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od sauerkraut »

Kapo: tvemu navrhu rozumim, ale ma nekolik podstatnych nevyhod:

1. to, co navrhujes je obavam se technicky vzato nelegalni a najdou to tady i urednici (aspon ti, kteri se uz naucili pouzivat google). Mozna, ze uz i jednotka Majora Dastycha (ktera dostala nove stroje 486DX v dobe, kdyz jsem na stole mel bazarove dvouprocesorove Pentium 200 MMX) ma neco, co dokaze prohlednout rozpad.

2. mit dvojce znamena, ze jedno z tech aut bude mit fake VIN. Ktere? U ktereho je lepsi v pripade zastaveni a podrobnejsi prohlidky obhajovat, ze neni kradene?

3. mit dvojce znamena, mit garaz, kde je schovane. Tezko s nim bez SPZtek parkovat na ulici. A svet je plny bonzaku. Ve meste je garaz ponekud z ruky a vymena aut komplikovana. Fakt je, ze bez garaze se bude blbe stavit i varianta 1.

4. udrzujes v perfektnim stavu 2 auta misto jednoho. Krome penez to stoji i cas.

5. co kdyz se to posere, kdyz zrovna nebudes doma? Kterym autem budes venku? Tim, ktere nema sanci projit silnicni kontrolou kdyz si na nej polycajt posviti zespodu?

6. NEJDULEZITEJSI BOD: Jsi doma. Zacina se to srat, ale jenom tak trosku. Vypadek proudu v blizkem meste trva uz pul hodiny. Nekde vyrabovali jedno Tesco. Neplanovane se sesla vlada. Soused rika, ze nekde slysel, ze mozna bude vyjimecny stav. Neco z toho. Rozhodnes se odjet z mesta na svuj bug-out plac. Nebo uz ses prestehoval na optimalni misto, ale jeste pojedes v rychlosti utratit hotovost za cukr a mouku, protoze v radiu rikali, ze menova reforma nebude. Nebo na otocku do mesta vyzvednout nejakeho rodinneho prislusnika z prace/skoly.

Jake auto si vezmes?

Koukas na zpravy a vsude postavaji jidi v uniformach se samopaly a kontroluji auta. Pry proto, aby zabranili terroristickemu utoku (rabovani, uniku nejake skupiny obyvatel ze zeme, to je jedno).

Stale jsi rozhodnut vzit si to auto, ktere zpusobi, ze kontrola je s vysokou pravdepodobnosti tvoje konecna?

Za tyden uz to muze byt trivialni problem resitelny neprustrelnou vestou a par dobre umistenymi zasahy do hlav uniformovanych ozbrojencu. Ale nemusi a kdyz to spatne odhadnes, muzes za tyden viset. Nehlede na to, ze ti ozbrojenci porad jeste nejsou gestapo, nebo neco podobneho. Jdou to vojaci/policie branici terroristickemu utoku. Mozna, ze to za dva dny uz nebude pravda. Ale ted to neni uplne eticke rozhodnuti. Cela etika branici unik bratri Masinu je postavena na tom, ze kdo s rezimem spolupracuje, ten si to zaslouzi, protoze slusni lide tam uz nejsou. Prvni problemy zacaly pred hodinou. Slusni lide tam jsou, protoze si stale mysli, ze pomahaji. I kdyby si to uz nemysleli, tak je mnohem bezpecnejsi neprijit na pristi sluzbu, nez utect z tehle. A dost mozna skutecne pomahaji a zitra bude zivot zase normalni.

Vyhodnotis typ pruseru a zdrhas s rodinou za hranice. Souseda v popelnici bez 4x4 a zaverek diferaku pustili. Druhy se zahrabal na poli nekde pred 100km a pokracuje pesky. Ty jsi dojel, ale zacinaji zkoumat auto, jestli nic nepasujes. Motor nesedi na papiry. Ani pocet motoru nesedi. Vy mate dve nadrze, takze pasujete palivo, rve na tebe celnik. Nabizeny uplatek nepomaha, protoze tam ma zrovna sefa a nemuze si dovolit pruser. Uz tam jsi druhou hodinu (to neni problem ani v mirovych casech, kdyz se celnikum nelibi posadka, nebo auto). Jak to dopadne?

Muj nazor je, ze jako PA car muzes mit v garazi cokoliv - treba traktor na drevoplyn, ale bug-out car musi byt papirove cisty.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od K4cer »

Já taky na žádnej bugout* nevěřím a "automobil se zvýšenou průjezdností" (krom toho relativně slušně vybaven) mám proto, abych sebe a hlavně mé blízké (hmm :/ ) dostal domů, a to i za jiných podmínek než ideálních.

Sauerkraut: o Tatře (vs. 1,5t na kouli) jsem psal né proto, že s ní jezdím na nákup, ale protože sem ji svým automobilem tahal, tak mi těch jedenapůl tuny přišlo trochu úsměvných.

Nahovno vám je vezděchód který projede protitankový ježky, dyš ho máte doma - kam se chodíte jen vyspat, a v okamihu průseru jste od něj dvěstě kilometrů. A vehikl monstrózní odolnosti a průjezdnosti bude mít hlavně ještě monstróznější spotřebu, a myslím že tady tolik supermanů co jezděj do práce za 50litrů na sto asi nebude.

*) V naprosté většině představitelnejch průserů totiž nebude kam jít, pokud jste si předem nezakoupili barák na místě kde průser není. Napadá mě asi akorát jaderná nehoda (černobyl), a to vás odveze i vochcáfka ftédéíčku. Všechny další průsery jde rozdělit na lokální a celkové: lokální průser brzy pomine, a v případě celkovýho nemá smysl jít někam kde na tom budu stejně jako doma, akorát se všemi výhodami cizince bez domova.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Maximus »

Než řešit nějaký ulimátní vůz, který vlastmostmi překoná vojnské pancéřované speciály, tak je podle mne mnohem praktičtější mít nějaké běžné, ale kvalitní SUV jako je Subaru Forester či Suzuki Vitara, které jsou vhodné i na denodenní ježdění a zroveň jste s nim schopni se dostat domů přes půl republiky jen po polních a lesních cestách. Navíc takové auto by budilo daleko méně "obecné" pozornosti a touhy po konfiskaci ozbrojenými skupinami při průjezdu různých checkpointů.
Samozřejmostí je mít takovéto auto standartně vybaveno dostatkem paliva, základními věcmi pro přežití a řešení nenadálých "šlamastyk".
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od K4cer »

Rozhodně. Spolehlivost, opravitelnost (alespoň běžných poruch) a fakt že mám svoje auto stále v dosahu (tedy v práci když jsem v práci) je daleko daleko důležitější než případná průjezdnost těžkým terénem. Pro běžnýho civilistu bohatě stačí jakýkoli 4x4, ochcávkou počínaje, přes zmíněný Forester, a Jimnym, Vitarou, nebo Jeepem či Uazem konče. A ani ten pohon 4x4 není naprosto nutný, nutný je nebejt osel a umět si poradit - naprostá většina překážek se dá objet a zbytek řeší řetězy, lano, hupcuk, a rýč.

Už jsem to tady někde psal, rozpadlík potřebuje dvě auta: předPA auto, aby ním dostal do bezpečí domova sebe a svou rodinu - to potřebuje naprosto nevyhnutně - a to je auto na běžný ježdění, takže vždy bude o velkých kompromisech; a pak případný auto na postPA - to potřebuje jen v závislosti na plánované činnosti - a tady se požadavky velmi různí, jiný auto budu vybírat pokud mám rodinu (a tedy plánuju evakuaci) v Londýně, jiný pokud ji mám v Moskvě, a jiný pokud ji nemám a plánuju jen odjezd na 100km vzdálenou chatičku, nebo nemám ani tu a plánuju zůstat doma a vozit si dříví z lesa.

Mimochodem a tak trochu o/t, držme se reality a zhrňme si CO nám vlastně reálně hrozí? Srážka s kometou? Jaderná válka? Celosvětová epidemie nevímčeho? Výbuch zeměkoule? Krávoviny, ne že by se to nemohlo stát, ale to taky můžu počítat, že vobživnou mrtvoly a fšechny nás sežerou, a to autem nevyřeším.
Jedinej ultimátní a reálnej obrprůser je jaderná válka s Ruskem, a to taky nevyřešíme autem, ale pistolí aby sme se měli čím zastřelit, protože to přežít nechci.
Daleko pravděpodobnější je pozvolnej rozpad, viz Argentina, Venezuela, rozpad EU s krachem Eura, občanská válka s migráčky, Jugoslávie, Ukrajina. Pomůže vám pancéřovaný BVP? Teoreticky v jedný situaci ze sto, ve zbylejch 99 si s tím vehiklem akorát koledujete o problémy.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od DeadMan »

Třeba :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=lonMbbMUliU

Za tři roky nezklamal :yes
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od dracekvo »

Měl jsem Jeepa. Obyč sériovku jen s country paketem. Ale nějak sem pro něj nenašel využití. Do lesa škoda, protože to byla liminovaná edice Orvis, které je velice po skromnu a na běžné ježdění to zase nebylo kvůli nehorázné spotřebě benzínu.
Bylo to spíše koupě srdcem. Pojezdil sem si pár let víkendově 4x4 osmiválcem s obsahem více jak 5 litrů. Stálo to za to, ale aby mi doma stál, jen pro případ kdyby něco. Na to nemám zbytečné finance, ani místo v domě.
Takže šel do světa a žádný jiný terénák nemám v plánu v budoucnu pořizovat.

Na běžný ježdění mám Subaru Outback a nedám na něj dopustit. Je to trošku vyšší než osobák, má to ESP (tudíž automaticky i elektronickou "uzávěrku" diferenciálů), jezdím levně na LPG, automat nepotřebuje redukci (můžu jet klidně krokem, aniž bych trápil spojku). V běžném životě se mi nestalo, že bych někde něco neprojel a když člověku bude jedno že očeše v nouzi nějaký ten plast, tak to v terénu projede nehorázný věci.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Kapo »

Sauerkrat: Viem, že je kopa jednoduchších, prijatelnejších a rozumnejších riešení. Napríklad kúpiť rumunského Dustera. Toho ti neukradnú a ani nezkonfiškujú. Radšej pôjdu pješky :D

Som myslel, že keď si tu rozbehol vývoj vlastného super auta zo superpohonom, že máš aspon garáž. Ale iné som chcel.

Ja sa nechystám prežiť svet a všetkých. Ja som si spojil všetky svoje dosavadné koníčky: sebeobrana, tramping, splavovanie, offroad, zbrane, hipporelax, chovatelstvo, lov, výroba domácich špecialít, ochranu prírody...... a proste som zistil, že som vlastne preper-rozpadlík. 8-)

Ja nemám svoje autá, aby som niekam utiekol. Mám ich nato, aby som zostal. Keď padne cez cestu strom, tak ho svojim offroadom neobídem. Ale vytiahnem pilu, a odpracem ho z cesty, aby ostatný mohli prejsť. Nemám na aute navijak, aby som niekde týral prírodu, len aby som si načechral ego. Ale aby som vytiahol zapadnuté auto dákeho neboráka. Samozrejme, občas aj seba. Žijem na samote, a musím byť svojpomocný.
Proste za tie roky, čo sa tomuto venujem som pochopil jedno. Že asi nebude kam utiecť, a že jediný zmysel má udržať si to čo máme, a pracovať na tom, aby bolo už len lepšie. A to sa dá aj tak, že čím viac Rozpadlíkov, tým lepšie.
Rozpadlíka beriem ako človeka pripraveného na najhoršie, čo je ochotný pomáhať iným a chrániť svoj kraj. /hehe, rozpadlíci-policajti :twisted: /. Kto je pripravený akurát okamžite zdupkať a zaliezť niekam pod šuter, aby si zachránil vlastnú posranú prdel nie je pre mna nič, len sebecký hajzlík. A ak majú prežiť PA len taký, tak tam nechcem dožiť.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od sauerkraut »

K4cer: mozna by ten muj stroj utahl vic, nez 1.5t, ale to jsem nezkousel. S 1.5t par desitek km opatrne jela osoba blizka.

Jinak to asi vidime podobne - auto, ktere u sebe nemam je mi k nicemu. Ale to post-PA auto nemusis mit moznost nikdy pouzit. K rodine treba v tom Londyne se nim nemusis dostat, protoze tam uz muze normalne fungovat uredni buzerace a nebyt tam zadne (nebo byt vyrazne slabsi) PA podminky. Fakt je, ze potom zase neni treba vyzvednout rodinu, ale spis zmizet za nimi. To je vozidlo, ktere ma smysl mit, kdyz mas pole, nebo les, nebo jine smyslupne vyuziti. Mit to na sidlisti pred panelakem je podle me pitomost.

Maximus: a bude to SUV mit lepsi pruchodnost terenem, nez treba ten Wartas? A opravitelnost? Obe zarovky ve svetlech vymenim za pet minut opily, bez nastroju a s hledanim nahradnich v kufru. Jinak souhlas.

Kapo: jasne ze mam garaz. Ale kolik lidi ma garaz? Ctvrtina? Tady na rozpadu treba pulka? Jeste si moc dobre pamatuju, jake bylo delat vsechno na ulici. Ale kdybych do garaze nacpal natrvalo dvojce sveho auta, tak prijdu o dilnu a druhou garaz uz sem nacpat nedokazu. Samozrejme to neni primarni duvod k odmitnuti tveho napadu (kdyz se chce, tak se hleda, jak to udelat a ne proc to nejde), primarni je duvod muj duvod cislo 6.

Jinak souhlas, jsem ve sve bug-out lokaci a auto mam v pripade PA nejpravdepodobneji na to, abych tesne pred SHTF promenil bezcenne papirky na mouku, cukr a podobne veci. Nebo na to, abych se v Argentina-style PA dostal na nakup.

Utect muze byt nekdy ta nejlepsi volba - treba takovy rok 1948 - kdo utekl vyhral, kdo neutekl, utikalo se mu o par let pozdeji vyrazne hure, casto to neprezil, nebo stravil peknych par let v lagru. A at uz byl v lagru, nebo ne, konce komunismu se v nejakych hadam tak 60% pripadu nedozil, proste proto, ze to narozdil od nacisticke okupace trvalo moc dlouho. Byli i lidi, kteri se v padesatych letech nekolik let skryvali. Kdyby vedeli za jak dlouho to praskne, asi by to resili jinak.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od herman »

Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Kapo »

No jo, ale s takovým autem dojebeš tak akorát do pi.če. :lol:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od K4cer »

Kapo píše:Ja nemám svoje autá, aby som niekam utiekol. Mám ich nato, aby som zostal. Keď padne cez cestu strom, tak ho svojim offroadom neobídem. Ale vytiahnem pilu, a odpracem ho z cesty, aby ostatný mohli prejsť. Nemám na aute navijak, aby som niekde týral prírodu, len aby som si načechral ego. Ale aby som vytiahol zapadnuté auto dákeho neboráka. Samozrejme, občas aj seba. Žijem na samote, a musím byť svojpomocný.
Proste za tie roky, čo sa tomuto venujem som pochopil jedno. Že asi nebude kam utiecť, a že jediný zmysel má udržať si to čo máme, a pracovať na tom, aby bolo už len lepšie. (...) Kto je pripravený akurát okamžite zdupkať a zaliezť niekam pod šuter, aby si zachránil vlastnú posranú prdel nie je pre mna nič, len sebecký hajzlík. A ak majú prežiť PA len taký, tak tam nechcem dožiť.
Tohle by šlo tesat do kamene. :nod

Sauerkraut: tady jde vo drobný nedorozumění. Pokud mám cílové místo evakuace v Londýně, tak tam nepojedu samodomo sďélanou polopásovou vejtřaskou, té snad logický.Budu hledat automobil hlavně spolehlivej a dostatečně pohodlnej, kterej uveze všechno co chci, a kterej dokážu ukrmit (kromě řady dalších požadavků emisní třídou počínaje a sociálním statusem té které značky konče). Naopak, pokud žiju na polosamotě a chci tady zůstat, tak si právě postavím zkrácenou vejdu s radlicí vepředu, navijákem a packama vzadu, hydraulickou rukou za kabinou a poháněným přívesem.

PředPA a postPA vehikl může být za jistých okolností to samý auto, to se nijak nevylučuje. A s tou rodinou jsem to myslel tak, že máš možná nějaké příbuzné/přátele v Londýně, ale manželku s mládětem máš tady, je musíš nejdřív dostat domů do bezpečí a až pak se můžeš pokusit odjet s nima někam.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od štaflík »

Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Serža »

nojo, jenže když tohle zaparkuju v centru Prahy v modrý zóně mezi ty fabie a oply, tak to bude trochu nápadný...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Baca »

Npapdny sice mozno, ale chcem vidiet policajta, ktory ti na toto nadrbe papucu :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od štaflík »

Nejsem si jistý, je na zaparkování nepotřebuješ stavební povolení
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Kapo »

To určite. Hmotnosť 35 ton, spotreba 200 na 100 a maximálna rýchlosť 15km za hodinu z toho robia vzornú nehnutelnosť. 8-)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od K4cer »

Ješkovy modrý voči. :tmi

Analogicky s tímhle vláknem by se vedle mělo probírat, jestli je na osobní sebeobranu lepší 152mm nebo 155mm houfnice.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Baca »

Bezzaklzova 82ka (Vz.59) by mala uplne stacit. Ak je chlap dost silny tak sa zo skratenou hlavnou da pouzit z pleca :-P :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Serža »

hlasuju pro ZIS-3 76mm - ten se dá tahat za Ladou Nivou (vyzkoušeno v praxi)
a obsluha je naprosto primitivní
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bug Out Car - jaký nejlepší vůz?

Příspěvek od Fabulous »

OT!
Odpovědět