Vychytávky do auta - BugoutCaravan

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vychytávky do auta - BugoutCaravan

Příspěvek od Hohepa »

Pokoušet se vařit v malém autě na plynu , no to je skoro sebevražda .
V malém prostoru kabiny stačí i malé množství plynu na výbušnou směs.
Pokud plyn utíká je trošičku, pomalu, tak si nosánek na ten smrad přizpůsobí a necítí ho.
Ráno pak stačí si po probuzení zkusit uvařit čaj , kafe (postavím vodu a utíkám čurat ) a hned je to randál jak v Afganistánu, no rovnou na Darwinovu cenu.
Osobně jsem takové vyhořelé auto v devadesátých letech viděl v kempu na Orlíku. Podzim cca tato doba (říjen).
Manželé on rybář, spali v autě. Ona chtěla ráno uvařit kafe , cca 6 °C tak sice zachumlaná ale už vylezlá ze spacáku se dostala ven. Odvezla ji sanita.
On se nedostal ze spacáku (asi silon) a odvezl ho pohřebák. Nebyl to moc hezký pohled.


Pokud nebudu línej zvednu prdel a budu vařit venku ,za deště třeba pod otevřenými dveřmi kufru, tak se mi to nemůže stát.

Ne nadarmo museli mýt Karavany plynové bomby vepředu v kastlíku na oji.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vychytávky do auta - BugoutCaravan

Příspěvek od Strelec45 »

Hmm, já ho mám z boku v kastlíku. :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Vychytávky do auta - BugoutCaravan

Příspěvek od Atraidis »

Hohepa:
Právě proto to musíš vychytat tak aby se ti to nestalo. Nehořlavý materiál a dobrý větrání. V dodávce je to řešitelné v pohodě dokonce jsem viděl jak si lidi dělali komínky. V osobáku je to podstatně větší výzva. Tam bych to řešil tak abych já byl vevnitř a vaření venku :)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Vychytávky do auta - BugoutCaravan

Příspěvek od Kapo »

https://www.garaz.cz/magazin/garaz-tv/3 ... -internetu
Bonusový speciál k první sérii pořadu Garáž.cz je tady! Tentokrát se trojice našich moderátorů vydá kempovat k Máchovu jezeru a vezme si u této příležitosti obytné vozy od Mercedesu a Volkswagenu, tedy modely V Marco Polo a California. Jakub ovšem najde originální československou alternativu, tovární přestavbu Škody 1203,
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Vychytávky do auta - BugoutCaravan

Příspěvek od step »

Hm, zdá se, že se tu ohledně plynu smíchaly jablka s hruškama.
1) plyn - propan, či propan - butan. V karavanech či lodích má mít láhev s plynem svůj vlastní kastlík, který je odvětraný do venkovního prostoru a dovnitř je jen průchodka pro hadici. Rizikem je zde netěsnost plynové hadice a spojek. Řešením je zavírat plyn přímo na láhvi po každém použití, ovšem je to dost nepohodlné. Možností je použití elektromagnetického ventilu napojeného na láhev s ovládáním od sporáku a případné použití detektoru úniku plynu. Tím eliminujeme požár a explozi.
20171018_074222.jpg
2) proces vaření - v uzavřeném prostoru při nedostatku kyslíku dochází k nedokonalému spalování a vzniká oxid uhelnatý. Tento plyn není cítit a váže se na krevní barvivo daleko silnější vazbou než oxid uhličitý, takže na kyslík potom už moc místa nezbývá a nejde to venku zase jednoduše vydýchat. Proto při vaření je třeba mít kvalitní odvětrávání (tvoří se i obtěžující vodní pára) a zároveň přísun čerstvého vzduchu, nejlépe v protilehlých rozích. Pokud někdo vaří v uzavřených prostorech, tak detektor oxidu uhelnatého je velmi vhodný.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vychytávky do auta - BugoutCaravan

Příspěvek od dracekvo »

El. magnet ventil se na PB v karavanech moc často nepoužívá a to z důvodu docela velké spotřeby el. energie. V karavanech toho vejvá na PB daleko víc (lednice, boiler, vařič, topení) a ten ventil by byl otevřený stejně pořád. Takže se bomba zavírá jen při přesunech.
Co v obytňáku mám, co v amatérskejch vestavbách většinou není je rozvaděč na plyn, kde flaška vede rovnou do tohoto rozvaděče a já si pouštím jednotlivé okruhy podle toho co potřebuju, pěkně z pohodlí interiéru.
Dále pak veškeré věci co jsou na plyn v obytňákách mají detekci plamene. Když omylem otočíte kohoutem u sporáku, špatně ho zavřete, nebo vám zhasne plamen k žádnému unikání plynu do prostoru nedojde. Což se o obyčejném dvouplotýnkáči říct nedá.
Potom spolehlivý detektor je pak samozřejmost. Bez toho bych v autě nespal. Závada na rozvodech se může stát kdykoliv.
Dále pak v nad vařičem bejvá digestoř nebo výklopné okénko.
Odpovědět