Bug Out Mountain Bike

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od DeadMan »

Tak jsem tak nad tím přemýšlel a dospěl k názoru že může nastat i doba kdy nebude možné použít auto a to zejména při déle trvajícím výpadku současných služeb (nebudou k dispozici pohonné hmoty, porucha kterou nedokáže nikdo bez vybavení opravit atd.) a nebudou stačit nastřádané zásoby no a v tu chvíli natupuje horské kolo jako prostředek pro přepravu na větší vzdálenosti.

Přecejenom s kolem se člověk za den dostane dál než pěšky (osobně jsem s kolem ujel za den max. 55km a pak mě bolela :moon :lol: protože jsem na to nebyl zvyklý ale dalo se to) a jsou borci co pro ně není problém za den udělat 100km.

Mám už poměrně starší kousek (dostal jsem ho na základní škole v 5. třídě :mrgreen: ) který spíše jen uduržuju při životě ovšem časem bych chtěl pořídit něco nového ale jsem ochoten za to dát tak max. 10tis neb nejsem fanda ani nadšenec a kolo využívám jen občas.

Proto se ptám těch co do kol dělají co by v této cenové relaci doporučili (nepotřebuju kotoučové brzdy a celoodpružený rám atd. nedhodlám se pouště do downhillů atd.)?

Taky by bylo dobré si na to pořídit nějaké brašny atd. a zase je tady inspirace armádou která kola používala a pokud se nepletu tak švýcaři pořád používají (btw asi nejoblíbenější dopravní prostředek dálného východu ještě dnes)?

Tak sem s nějakými nápady ;)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od goral »

Za deset papiru neseznes kolo, na ktere je spolehnuti, nedejboze aspon trosku tereni.
Pokud bychom se bavili o pomeru cena/vykon/spolehlivost:

Uz nejaky cas do kol nefusuju, ale osobne doporucuju jit cestou standartu- takze zadny atypicky kola typu paratrooper atd.

sahni po jednoduchym razeni od Shimano (ted uz sly dolu napriklad Deore - na ty je celkem spoleh).
-Vykasli se na vahu a sahni po silnym ramu.
-Odpruzena vidlice je z dlouhodobeho hlediska kurvitko.
-rafky porid dvojity, nebo budes mit osmicky prakticky ihned
-absolutne zadny hydraulicky prvky. Pouze a jenom Vckovy lankovy brzdy (opravi je kazdej)
-vedeni lanek mej zvenku-ne ramem, jak se da ted obcas najit
-nekupuj atypicky znacky jako treba Felt atd - maji americky velikosti na uplne vsechno
-osobne bych poridil kvalitni stredy

Obecne si myslim, ze prehazovacka neni az tak dulezita, tam se da usetrit, protoze stejne se ti driv nebo pozdej vydrbe a ve finale kdyz si na kolo zvyknes, staci casto i jen jeden prevod. Ja osobne na kole jezdim v podstate jen "3/7" a "2/5". Vsechno s tim vzdycky vyjedu.
Naopak dulezite jsou stredy (jak u kol, tak u slapatek), kvalitni rafky a kvalitni slapatka.
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od Tommy »

Předpokládám, ze ho chceš na silnici plus lehký terén (polni a zpevněné lesní cesty). Na to je ideální trekove kolo. Model ti přímo neporadim, uz je to dyl co jsem si kupoval kolo.

Ale doporucim ti vybírat ze značek Leader Fox, toho vlastním ja a po 5 letech bez jediného problému najezdeny tak 2000km. Další bych se nebál Meridy a Apache ale tam uz je to o jiných cenách tak o 5000,- víc...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od DeadMan »

Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od Vito »

na ty silnice a polní/lesní cesty bych se leader foxe nebál, jsou to slušný kola za rozumný peníz. do terénu už to chce mtb, jako BO bike bych asi doporučil velikost kol 29" kvůli většímu jízdnímu komfortu. tady je ale dobré si připlatit a dát do toho minimálně 15 tisíc. u 29" jsou důležité ráfky, aby se nekroutily jak žížala a dobrej rám, takže bych volil ze zavedených značek. doporučuju se podívat na bike-forum.cz, tam ve vyhledávání něco najdeš (je tam spousta zbytečných keců ale dobrý rady tam najdeš)
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od Tommy »

Author vynech, se současným favoritem nemám zkušenosti takže nevím, totéž platí plo polaris. Z těchto čtyř bych volil kellys, měl jsem tu cest s jedním kolem od nich a super :)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od DeadMan »

Tak jsem se setkal s názorem že je lepší koupit horské kolo a k tomu tenké ráfky na cesty a pokud by člověka napadlo s tím jet do terému tak jen přehodit kola a jede se což mi zní docela rozumě.

Kde je vlastně ta hranice kdy už nestačí trek a je lepší vzít horské kolo?

Osobně jsem jel jednou v životě hřebenovku s tím svým starým kolem a vydrželo to (byl tam i nějaký sjezd lesem ale nic brutálního) takže pokud to vydrželo horské kolo staré v té době cca 10 let (dnes by to bylo cca 20 let) tak dnešní treková kola by s tím nemusela mít problém nebo na tento typ jízdy už je potřeba čistě horské?
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od Vito »

no tak trekové kolo je určené na silnice a do lehkého terénu (polní lesní cesty), kdežto horské je primárně určené do terénu, tudíž by mělo mít pevnější rám, do kterého se vejdou silnější pláště a taky má robustnější vidlici. vidlice na trekových kolech bývají taková párátka, která při trochu hrubším zacházení velmi rychle chytnou vakl nebo se podělají úplně.
za takovou hranici považuji cesty, kde už se jezdí přes vystouplé kořeny, kameny atd., nebo nespevněné povrchy
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od DeadMan »

Tak to bude určitě lepší jít přímo do horského třeba jen s pevnou ale robustní vidlí protože pohyb mimo zpevněné plochy nejen že nelze vyloučit ale pokud by došlo k PA tak spíše považovat za hodně pravděpodobné.

V dnešní době ale asi bude problém najít horské kolo bez odpružené vidlice protože jsem všude neviděl nic jiného.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od goral »

Varianta je treba firma Pells, ktera je ceska (Brno) a kdyz na to prijde, poskladaji ti custom za velmi rozumne penize

EDIT: rozumne mysleno vzhledem k cenovym prumerum, nevim esi to bude pro tebe rozumne az tak se tedka v jejich cenach neorientuju
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od Vito »

osobně nevidím důvod se odpružené vidlici vyhýbat. bez servisu vydrží fungovat dost dlouho (tisíce kilometrů). samozřejmě se vřele doporučuje vidlici nechávat pravidelně servisovat kvůli mazání atd., ale to si taky člověk může dělat sám, protože to zase tak složité není.
s odpruženou vidlicí můžeš jet rychleji a rozhodně dojedeš dál, protože ti po pár kilometrech v terénu neupadnou ruce
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od goral »

potiz je v tom ze kvalitni vidlice nebude kolem 10 papiru (v ramci ceny kola)
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od Vito »

proto jsem psal, že by bylo vhodné investovat trochu víc :)
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od Kanaďan »

nebo koukni sem http://www.cyklobazar.cz/
jsou tam slušná kola a věci za dobré prachy.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od goral »

pripadne pokud nemas moralni problem, tak si poradne nastuduj co to kolo musi splnovat a obejdi zastavarny...
ale nasledne doporucuju prestrikat a zbrousit vyrobni cislo
čičmundík
Příspěvky: 69
Registrován: 23.12.2012 21:05
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: střední Čechy

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od čičmundík »

Pokud chceš kolo pro PA, tak bych se rozhodně držel toho, co psal na začátku goral: co nejjednodušší a nejodolnější. Tedy žádný odpružený vidlice, obyč brzdy a všechno co nejodolnější. Pokud bys chtěl vybírat mezi dnešníma kolama v nižších cenovejch kategoriích, bude v podstatě u všech problém právě s odolností (něco o tom vim, vážim 120 kg :lol: ). U některejch modelů mám pocit, že výrobce snad chtěl udělat z umělý hmoty i řetěz....

Bylo by tedy možná rozumný jít cestou bazarovejch kousků. Celkem dobrý a z dnešního pohledu jednoduchý kola byly v první polovině 90 let kola KHS. Moc se jich sem sice nedostalo, ale měly lehký a odolný rámy, kvalitní středy u šlapek a na tehdejší dobu vrcholný řady přehazovaček Shimano, který jsou slušný i dneska. Taky řetězy byl k neutahání, vydržely tisíce kilometrů, stačilo je občas namazat. Trochu problém byly ráfky, ty by to asi chtělo koupit nový...Všechny šrouby sice v americkejch mírách, ale celkem ochotně to zvládalo opravy pomocí dvou sikovek nebo kombinaček - šrouby, matky i všechny osy byly z opravdu kvalitní oceli, takže je člověk jen tak neožvejkal....
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od Maximus »

V 90. letech byly jeden čas v kurzu u lepších kol CrMo ocelové rámy - oproti Al slitině jsou doslova nezničitelné. Sám si proto stále držím mé první "pořádné" kolo. Sice je to jenom trek, ale i tak jsem s ním dokázal při soutěžích cykloorieňťáků, kde i o terén není nouze, dostat i na bednu (samozřejmě na soutěži relativně "lokálního" významu ;)).
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od B89 »

Kolo ze severu Moravy pro Švýcarskou armádu
Obrázek

Na šel sem to na ihned.cz je tam jen jedna fotka, žádné další detaily. Zbytek fotek asi bude bežná výroba...
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-ce ... -dokoncuje
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od maci »

Tak to je pěkné kolo. Kolik asi stojí?
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Bug Out Mountain Bike

Příspěvek od Starken »

Že by 2300,-E?
http://www.atmonline.cz/news/2012/kveten/230512a.htm

V kolech se moc neorientuji, tak nedokáži posoudit, zda stesky o předražené výstroji jsou problém jen AČR....

Ale jestli jsem pochopil, tak stejně nejsou pro cyklistické jednotky, protože jsou zrušené.
Ale kdysi o nich něco běželo v TV a vzpomínám, jak tam voják z kola seskakoval po hlavě dopředu a dopadl div ne s přílícenou půškou.
Odpovědět