Skladovatelnost tekutých paliv

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od proforma »

Ja jsem kdysi kupovala ty UH cerne kanystry nekde v moto potrebach. Nevim, jaky to byl vyrobce apod., proste ty klasicke. Netesni tomu poradne zavery, pri skladovani to smrdi, az to hezky neni. Vyzkousela jsem na to jiny zaver a OK. Proste je to asi kus od kusu, vyrobce od vyrobce. Kdybych dnes kupovala nove, asi bych si priplatila za neco kvalitnejsiho, uz jen z hlediska te bezpecnosti...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

Doufám, že nodostanu BANán za komerci, ale viz těsnění. Nicméně ty plastové kanystry asi opravdu nejsou pro dlouhodobé skladování. V létě se docela solidně nafukují takže předpokládám, že jsou konstruovány přímo na to aby když to překročí nějaký tlak, tak ho to propustí. Pro dlouhodobé skladování bych si sehnal ten kanystr plechový a nebo benzín vůbec dlouhodobě neskladoval (oxiduje).
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od sigurd »

U nových plechových kanistrov je dobre skontrolovať rovinnosť hrdla(tá časť na ktorú dosadá tesnenie)-niekedy tam bývajú výstupky na mieste zvaru-zabrúsiť do roviny.Na dlhodobé uloženie paliva som dal do kanistrov nerezovú sušiacu patrónu(s molekulovým sitom),a tesnenie som vystrihol z expandovaného teflonu 2mm.Najbližšia kontrola za 20 rokov ;)
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od bivoj »

Grunt píše: 14.11.2021 19:56 ...nebo benzín vůbec dlouhodobě neskladoval (oxiduje)...
Automobilová paliva už pěknou řádku desetiletí obsahují poměrně dost detergentů a inhibitorů - a jeden z inhibitorů je právě kvůli redukci degradace oxidováním. Trochu ránu pod pás tomuto všemu zasadily biosložky, které dokáží zdegradovat benzín dřív, než dojde na cokoliv jiného. Ale pokud koupíte palivo bez biosložek (Verva, Power, ap.) a umístíte ho do kvalitního kovového kanystru s dobrým a hermetickým utěsněním, není problém dosáhnout životnosti paliva dvacet let i více....
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Nevinatko
Příspěvky: 45
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Nevinatko »

sigurd píše: 14.11.2021 21:23 Na dlhodobé uloženie paliva som dal do kanistrov nerezovú sušiacu patrónu(s molekulovým sitom
Ta patrona me zajima, co to je, das na to link ?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Joe Azbest »

Benzín ze zeleného plecháče před použitím přelévám do dvou průhledných 10l kanystrů přes filtrační papír, který dám do nálevky. Je to naprosto dostačující pro odstranění nečistot ze starého zeleného plecháče. A že jich tam bývá dost ...
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od mart0 »

Otestoval jsem použitelnost benzínu v autě po 10 měsících, nějak těch 10 měsíců nedošlo na jeho používání. Baterie už nedokázala nastartovat, takže nastartováno pomocí kabelů z jiného auta, nicméně pak naskočilo napoprvé a bez problémů jelo. Raději jsem pak na benzínce dotankoval asi třetinu nádrže do plné novým a pak spotřebováno vše bez problému.

Plánovaně jsem také otestoval použitelnost normálního 95 benzínu skladovaného 2 roky v plastovém kanystru. 20 litrů v nádrži nový + 20l z kanystru 2 roky starý. Opět vše bez jakéhokoli rozpoznatelného problému.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Ulfhednar »

Moji sekačce nechutnal půl roku starý benzín (jela, ale hůř startovala). Ale do agregatu jsem nalil asi dva roky starý zapomenutý kanystr nafty z Eurooilu a úplně bez problemu. Je fakt, že to není citlivá mašinka.
Óðinn á yðr alla
glock69
Příspěvky: 103
Registrován: 22.02.2014 18:08

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od glock69 »

Nafta z Eurooilu by měla být bez eko s....k...
batrs
Příspěvky: 4
Registrován: 06.04.2016 14:44
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od batrs »

možná lepší nafta pro delší skladování:
https://www.hybrid.cz/cepro-prodava-nov ... andinacii/
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od skagerak »

Poradíte prosím, jaké PHM je aktuálně na "archivaci nejlepší"? Po přečtení vlákna jsem si vyhodnotil, že nafta od euroilu , protože nemá biosložku..,
Benzín mi moc jasný není, OMV 100? nebo něco jiného?
Pochopil jsem to vůbec správně?

Co kanystry na naftu/benzín, co si myslíte o červených "sheron" ? (dlouhodobost?)
Nebo lepší plecháče? (mám nějaké z roku cca 77 )
sigurd píše: 14.11.2021 21:23 ....Na dlhodobé uloženie paliva som dal do kanistrov nerezovú sušiacu patrónu(s molekulovým sitom),a tesnenie som vystrihol z expandovaného teflonu 2mm.
Napsal bys prosím víc o té "patroně (případně i o tefl. těsnění) ?
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Quido »

Benzín - 100 oktanový vydrží déle, než než 95.
Nafta - arktická.


Dobrý poměr cena / výkon jsou plechové kanystry za pár stovek třeba z Hornbachu.

Vyšší liga jsou pak nerezové kanystry za tisíce korun.

Pro představu: z plastového kanystru 5l se za dva roky půlka benzínu (95) odpařila a kanystr se lehce deformoval. Asi to bude ještě dobře hořet, ale do motoru bych si to nelil.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Montezuma »

Co mám vyzkoušeno, čtyři měsíce skladovaný Natural 95 z Eurooilu fungoval v autě bez problému. Skladováno v klasickém plechovém kanystru v kůlně.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Liqid »

skagerak píše: 28.02.2022 9:30 Co kanystry na naftu/benzín, co si myslíte o červených "sheron" ? (dlouhodobost?)
Nebo lepší plecháče? (mám nějaké z roku cca 77 )
U těch starších bacha na korozi. Plastové nebrat, benzín rychle vytěká. Osobně jsem použil pro pár desítek litrů skleněné demižóny.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Starken »

Svůj NZ benzín kupuju Vervu 100 (i z důvodu zahradní techniky) a jsem lajdák, tak i když plán mám to po 1/4 roce točit, tak jsem myslím loni obměňoval kanystr po roce a 2 měsících a nezaregistroval jsem, že by auto jelo nějak hůř, ale samozřejmě, že jsem doléval do nádrže, kde bylo 20l čerstvého.
Jinak já mám u každého kanystru přidrátovaný průkazkový pouzdro, kam vždycky zastrčím účtenku a napíšu velkým písmem datum nákupu.

Jinak asi 7 let stará zkušenost: odstavil jsem formana (skončila technická) a za tři roky jsem ho na ten nechaný zbyteček benzínu v nádrži nastartoval a to v něm byl jen obyč 95, kdoví jestli ne z TANK ONO.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od PetrNO »

informace od výrobce elektrocentrál (CZ) co dělá pro IZS věci..
100plus motion benzín (omv) a pak z benziny nějaký premium.. omv to má tahat z rakouské rafinerky, nevím jestli do všech po celé CZ
sice obsahují "biosložky", ale II? generace, označení ETBE?... která by neměla vázat vodu a usazovat se jako první.. takže na dlouhodobé skladování a "nechání v nádrži" toto (když už ne aspen, což je 110/l)...
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Tomáš »

Mám staré auto (ford 1,8TDDI) a před začátkem této zimy jsem v něm vyjezdil bez obtíží 60l nafty z eurooilu kerou sjem tam dal rok předtím ve stejnou dobu, tedy (snad) zimní nafta.
Skladováno v plechových kanystrech.

edit: do nového 5let volkswagena bych si to asi netroufl nalít.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Vladimir »

PetrNO píše: 11.03.2022 7:54 ...
sice obsahují "biosložky", ale II? generace, označení ETBE?...
To ETBE nie je biozložka ale nejaká umelá náhrada a áno nemala by na seba viazať vodu tak ako biozložka. U nás na Slovensku sa dáva napr. do 100 oktánového benzínu na Slovnaftke - preto ho kupujem.
Vladimír
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od proforma »

Starken píše: 28.02.2022 12:07 Jinak já mám u každého kanystru přidrátovaný průkazkový pouzdro, kam vždycky zastrčím účtenku a napíšu velkým písmem datum nákupu.
Uctenky casem vyblednou. Ja okolo kanystru oblepim malirskou pasku a na ni velkym pismem napisu datum nakupu a druh (obvykle beru ten lepsi od Shellu, ale obcas se dostanu i k pumpe, ktera toci strategicke zasoby = bez repky). Paska jde dobre odlepit, ale kdyz je cerstva, neodlepuje se sama.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Starken »

Skladuji na tmavém místě a protože jsi legenda, tak jsem jeden šel zkontrolovat. Klasika 20l nejstarší účtenka 2016 a byla k přečtení. Fígl ( krom tmavého a ne moc teplého místa) je, že pouzdro je malé a tak účtenku musím složit cca na ⅓ a na venkovní rub (zadní stranu) propiskou píšu větším písmem: 21l - VERVA 100 - datum nákupu.
Kupuju 21l do 20l (míň vzduchu, kyslíku) a pokud se mi neztratila účtenka z roku 2018, tak jsem jeden benzín skladoval dokonce 21 měsíců (XI.2017 - VIII.2019).
Spíš ty průkazky vydrží asi jen těch 6let a potom se roztrhnou (zrovna jsem si ji natrhl, už asi druhou za půl roku)
Odpovědět