Vzduchovky a větrovky

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od bacil »

Zoraki HP-01 Ultra. Dá se s tím střílet na 1 pump jako cvičná terčová střelba. Lepší než crosman a pak ho tunit. Přesná je až moc.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Serža »

Přílohy
p1020527.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Dendorric
Příspěvky: 21
Registrován: 17.12.2018 18:00

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Dendorric »

Před časem jsem se na zdejším fóru ptal po zkušenostech s u nás dostupnými flobertkami v kategorii C1. Flobertka měla sloužit k rekreačnímu střílení na zahradě a v případě SHTF k lovu drobné zvěře/odstřelu domácích škůdců. Dostal jsem tu několik rad, mezi nimi i jednu ("Kup si vzduchovku."), která mi přišla úplně absurdní. Vybírám přece flobertku, ne? Ale protože se snažím mít mysl otevřenou (a protože s nevykleštěnými flobertkami je u nás pořád dost málo zkušeností), ponořil jsem se do problematiky vzduchostřelby.
Zjistil jsem, že i slabé vzduchovky (úsťová energie do 10J) se úspěšně používají k odstřelu drobné škodné ve státech, kde to zákon umožňuje - Crosman 1377/1322, Beeman R7, dokonce i CO2 pistole/karabina SPA Artemis CP2 a spousta dalších. Se silnějšími pružinovkami už si lze troufnout i na větší kousky - samozřejmě, že čím méně J, tím přesnější zásah se musí podařit. A právě v přesnosti, zdá se, vzduchovky excelují.
O PCP jsem se ani nijak vážně nezajímal, to je úplně jiný svět - úsťová energie i přes 100J, ale podstatně dražší střílení a pro případ SHTF mi ty pušky nepřišly úplně praktické (plnění tlakových nádob, spotřeba těsnění, atd.).
Abych to zkrátil: když jsem vedle sebe postavil pořizovací cenu (+- stejná), cenu za kvalitní střelivo - o možnosti výběru typu střeliva ani nemluvě (+vzduchovky) a provozní hluk (+vzduchovky), pořídil jsem španělskou Cometa Fusion v úpravě od Strixe (laděný spoušťový mechanismus, vinutá pružina nahrazena plynovou, atd.) s úsťovou energií 19J. Jak jsem se těšil na první střílení, vám ani nemusím povídat. Hned při nastřelování puškohledu přišlo ale mírné rozčarování. Lámačka je fakt těžká (3,5 kg bez skla) oproti flobertce (Spielberg Brno 200F by měla vážit asi 1,7 kg). Po nějaké době mi ale došlo, že jsem vlastně takhle těžké železo líný s sebou tahat i na tu na chatu, kde mám malou střelnici na střílení pro zábavu.
Takže jsem se znovu ponořil do testů, recenzí a názorů na diskuzních fórech a tentokrát vzal hmotnost jako jedno z hlavních kritérií. Vzhledem k tomu, že lámačka obstarává energii pro střelu sama (narozdíl od palných zbraní, kde je energie pro výstřel uchována v patroně) je jasné, že čím nižší hmotnost zbraně tím nižší bude i úsťová energie střely. Zkrátím to. Vybral jsem Weihrauch HW30s. Váží 2,5 kg bez skla a víc než 10 J z ní nedostanete, ani kdybyste ji na kolenou prosili, ale přesná je neskutečně a podle zahraničních zkušeností s ní není problém lovit havěť velikosti veverky až zajíce. Samozřejmě při slušném zásahu. A slušný zásah není s touhle juniorkou žádný problém. Na patnáct metrů sestřeluji na zídce položené žaludy vstoje bez opory, což je na mě - nejsem nijak dobrý střelec - vážně dobré.
Takže díky moc všem za rady, nakonec mi pomohly vybrat zbraň k výše zmíněnému účelu k mé naprosté spokojenosti. Vzduchostřelba mě vůbec docela chytla a už vymýšlím, jakou pistoli pořídím čistě na zábavnou střelbu s dětmi.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Piston »

Díky za hezké shrnutí. Sám jsem na jaře dost uvažoval o výkonné vzduchovce, ale nakonec jsem investoval do jiné kategorie zbraní. Nicméně chuť na něco výkonnějšího a přesnějšího než klasická Slavia zůstává… Kamarád mě láme na flobertku s tlumičem, Spielberg jsem si osahal na krámě a vypadá dost důvěryhodně.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od dolmar »

Flobertku Spielberg jsem měl, je to fajn hračka. Je pěkně zpracovaná a naprosto spolehlivě vyhazuje ty mrňavé hilzny, což je její asi největší přednost před jinými flobertkami co jsem viděl. Spoušť je celkem v pohodě na to jak je udělaná - v podstatě je stejná jako na mojí prastaré jednoranové Anschutz malorážce. Před pár lety jsem ji ale prodal - (cena střeliva, legislativa - odfuky atd.) a koupil jsem si vzduchovku. Dneska když člověk může mít plnotučnou a s tlumičem tak je to asi zajímavější, nicméně jsem šel do vzduchovek. Za mne ale můžu flobertku Spielberg jednom doporučit, pokud jsi ochotný to krmit tím absurdně drahým střelivem :)
Dendorric
Příspěvky: 21
Registrován: 17.12.2018 18:00

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Dendorric »

Piston: Rádo se stalo! Mě od flobertek definitivně odradila cena munice. Jeden výstřel z flobertky patronkou diskutabilní kvality (SB) stojí stejně, jako cca sedm výstřelů ze vzduchovky diabolkou velice dobré kvality (JSB). Tedy za stejné peníze těch kvalitních diabolek pořídím i podstatně víc do zásoby, než flobertových patronek. Ale uznávám, že zrovna Spielbergy vypadají opravdu moc pěkně. :yes
Odpovědět