Vzduchovky a větrovky

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od DeadMan »

You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Fabulous »

devlop píše: 30.08.2021 15:02 Máte někdo tip na vzduchovku s více než 16J, když už se u nás mohou prodávat bez limitace na tento výkon? Co jsem tak brouzdal, tak nikde žádnou nenacházím, všude pořád 16J max. Hledám něco v 5,5mm, co by se výhledově dalo použít na eliminaci škodné.
Až vejde v platnost oprava chyby v zákoně, tak jich bude dost. Jestli si dobře vzpomínám, tak to bude začátkem 2022.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od devlop »

Díky, takže s nákupem ještě vyčkám ;)
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od cipis »

Spíš s upgradem :D
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od jerry.mysak »

tak jsem se nasral a rozebral jsem svou vzduchovku gamo (pro hunter) s plynovým pístem. Co mě vysloveně SRALO, byl jejich systém zamykání hlavně. Je to v pricipu stejný jako Slavia 630, ale španěláci to udělali vše v plastu. Vzduchovka jinak táhne pěkně, byla by i přesná, ale ten zámek!! Zaměřovač je nad vzduchovým válcem, ale hlaven protože má PLASTOVÝ uzamykací čep, který vaklá v plastovým vedení (čep je šišatej a má 0,6 mm vůli!!!) se uzamkne pokaždý v jiné poloze vůči zbytku zbraně. Pak to stranově střílí pěkně, ale výškově to lítá na 30 m +- 15 cm.

Takže po rozborce (musel jsem odvrtat závit hlavnového čepu, byl zalepený a orval jsem torx) jsem v první řadě výstružníkem v plastové objímce hlavně vytvořil kruhový otvor pro uamykací čep. Musel jsem jej zvětšit z 10 mm na 10,65. Následně jsem vyrobil nový uzamykací čep s vůlí 0,05 mm z oceli.

Ted mě čeká to sestavit a vyrobit nový hlavnový čep. Nejraději bych udělal z oceli i tu hlavnovou objímku, ale zatím se na to asi vykašlu.

Když už to je rozhozený, přemýšlím o tom, že bych trochu zvětšil průměr díry z plynovýho válce, jestli by se trochu zvedl výkon. Nemá s tím někdo zkušennosti?

Větší díra by znamenala menší odpor vzduchu, ale zase na druhou stranu malá díra způsobuje prudký nárůst tlaku díky zahřátí vzduchu ve válci. Tak nevím.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od pekoz »

Docela dobrý web o vzduchovkách.
O "tunění" je tam taky něco.;
Hodně typů - Gamo je tam taky.
Chlapík žije v Česku.

https://strix071.wixsite.com/airgunup
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od JOBU »

Jerry mi teraz pripomenul jednu bláznivú myšlienku z mladých čias. Isto ste už zažili "dieseling" u vzduchovky, ak bola premazaná viac ako bolo treba, pri dobrej konštelácii to vystrelilo úplne ináč, aj s rachotom- to sa vznietilo mazivo vo valci (ak bolo rozprášené). Proste ako u diesel motora. Raz mi napadla teoretická myšlienka, čo tak do vzduchovky namontovať vstrek, ktorý by vo vhodnom momente rozprášil trošku nafty? Čisto akademicky, fungovalo by to, no riešil už niekto niekedy takúto blbosť? Tlaky a energia by bola úplne niekde inde, to je jasné. :lol: :lol: :lol:
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od NoobsRush »

Jde to, v podstatě už teď existují konvezrní sety na stlačený vzduch, nevidim důvod proč do gas tanku nenalít naftu a tu pak natlakovat s tolerancema do někaký rozumný hodnoty.
Druhou věcí je pak co budeš dělat až tě s tímhle někdo chytí a ta vzduchovka bude mít víc jak 16 Joulů, takový jednorázový lístek za nedovolene ozbrojování za ty nervy nestojí.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od skagerak »

Budu rikat at se podivaji do zakona.(pokud by slo o mne, ale o mne nepujde
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Strelec45 »

Těsnění pístu vám poděkuje za to "turbo" :lol:
Myšáku vyprdni se na větší díru, to nemá cenu u takové vzduchovky ladit výkon, pak nic netrefíš. Když už něco ladit, tak do kostky hlavně vložit a vlepit natvrdo futro o nějakém větším průměru, co by se vymezilo jak na čepu tak v bocích válce. Následně záskočku ocelovou a s tím i protikus.
Strix žije někde dole nad Dyjí, asi bych dohledal adresu, jestli ji nemá na webu. Mám od něj plynový píst v Slávce 620 a jiné "drobnosti". Koumes :rock
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od bacil »

Najdi si vnitřní balistiku vzduchovky (je na to i nějaký SW nebo excel), ta díra je optimalizovaná k ostatním parametrům a větší průměr neznamená vždy vyšší výkon. Výkon nemusíš moc nabrat ani silnější pružinou. Nejdůležitější co pro výkon je, je objem vzduchu. U Slavie 634 a následovníků je objem, pružina, díra, hlaveň dotažená téměř k maximu možného výkonu. Maximální možný výkon se však nepoužívá, protože pak vzduchovka nestřílí přesně a jenom moc kope.

Co pružinovce hodně pomůže, je těsnění pružiny z ocelové plechovky od piva (ne hliníkové). Pružina má mírné vůle, toto zmenšení vůlí se projeví v tišším chodu i přesnosti.

Dieseling ne (stačí mikrokapku oleje do sukýnky diabolky, nebo rovnou namazat celou krabičku, pokud chcete experimentovat). Pružina po dieselingu je křivá. Stejně tak bude křivá, pokud nějaký kokos vystřelí naprázdno. Pak drhne, drnčí a není to ono.

Pokud chceš dobrou a poctivou vzduchovku, pořiď si Dianu, ale je těžká (s puškohledem je to pak značka kurevsky), levněji je kopíruje (?) Hammerli. U Schneidera si můžeš koupit pružinu do zásoby. Nečeká tě žádná zrada anglického gentlemana. Pružinovky jsou věčné a díly na ně levné = zásoba. U větrovky se připrav na zásoby těsnění v silikonové vazelíně a je jich tam fakt hromada, to není rozpadlická vzduchovka. Větrovka bez integrované pumpy je mimo jak elektroauto a pokud už má velkou flašku, tak chtěj i regulátor tlaku. Tady nejlevněji vychází Crosman Benjamin, ale nečekej závratné energie, max 12-14J. Pro zábavu je nejlepší mít Crossmana i se zásobníkem na diabolky, dělá se co vypadá jako americká vojenská puška. BB broky nejsou dobré pro zábavu, moc se odráží a kupodivu letí často přesně zpátky, tj do hlavy střelce.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Strelec45 »

Ad pouzdro pružiny - experimentoval jsem na Slavii 630. Mám tam Al plechovku od piva, akorát se tam vejde po rozstříhání, ano není to tolik hlučné, protože pružina nedrnčí. Ale lepší přesnost jsem nepozoroval.
Ad Diana: Ano na 54 AirKingu ve 4,5 mm mám nějakých 22 švestek. Ano je těžká, ale zas není kopanec zpět k čemuž pomáhá i zákluz železa v pažbě ( cca 2 cm). Větší kopanec mi dává Diana 48 ve stejné ráži a s výkonem cca 14J. Ta je bez zákluzu, hmotnost stejná. Ono to železo i pažba je až na zákluz stejné.
Takže asi tak. Pokud by někdo chtěl vyzkoušet... :nod
I tady při zvyšování výkonu platí objem ničím nenahradíš. Ta vzduchovka musí být na to konstruovaná. Pokud má malý objem, dostaneš z 2-3J navíc. Viz moje Slavia 620 s plynovým pístem, ta má místo 7,5 cca 10J. Její "průběh rány" je znatelně jiný než u klasiky s vinutou pružinou. Měkčí, ne tak hlasitá, nevibruje pružina, kopanec víceméně subjektivně stejný.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od jerry.mysak »

mluvit u vzduchovky o kopanci mi přijde úsměvný. Ale je taky možný že jsem deformovanej rážema jako 308 win, 7,62x54R, 45-70,50-70 a snider.

Když jsem se rozmejšlel o vzduchovce, hlavní podmínka byla pružinovka (pístovka). Větrovku jsem zavrhnul právě kvůli plnění flašek. Další podmínka byla co nejblíže povolenýmu výkonu. Jako nouzová lovecká zbran. Gamo má na propagačním videu jak chlápek střílí podsvinčata do kebule. To bych asi neriskoval, ale bažanta bych si troufnul sejmout. K sebeobraně se moc nehodí, ale diabolka 2 cm pod kůží v xichtě taky není marná.


Ted jen udělat zásobu diabolek, než je zakážou
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Strelec45 »

Tak určitě, není to kopanec jak kulovnice o tom žádná. Jde o to, že ti náraz pístu rozhodí pušku, máš pak soustřel větší, než k tomu uzpůsobené vzduchovky.
Příklad: Tvoje Gamo s posíleným výkonem s tvýma očima a tvýma rukama trefí terč na 30 metrů se soustřelem 7 cm? Třeba. Ale když ty vezmeš do ruky třeba moji Dianu se stejným nad výkonem, tak se vejdeš do 2 cm. To je hlava bažanta a tom to je. Když budeš trefovat tělo, tak ho třeba ani nenajdeš.
Je to hypoteticky, nikoho nenabádám, aby trefoval cokoli živého ať už ze zábavy, nouze nebo likvidoval škůdce. :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Liqid »

Fabulous píše: 30.08.2021 16:06
devlop píše: 30.08.2021 15:02 Máte někdo tip na vzduchovku s více než 16J, když už se u nás mohou prodávat bez limitace na tento výkon? Co jsem tak brouzdal, tak nikde žádnou nenacházím, všude pořád 16J max. Hledám něco v 5,5mm, co by se výhledově dalo použít na eliminaci škodné.
Až vejde v platnost oprava chyby v zákoně, tak jich bude dost. Jestli si dobře vzpomínám, tak to bude začátkem 2022.
Má někdo info, zda to tak bude? Přeci jen byly volby. Zkoušel jsem hledat, ale nikde nic. Též koukám po něčem silnějším. A nový rok se blíží.
děkuji
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Fabulous »

Ta oprava je už dávno schválena. Čeká se jen na účinnost.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Liqid »

Tak to je skvělé, děkuji za info :yes
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od devlop »

Tak co, už si někdo pořídil něco nového?
Od 1.2. začala platit ta novela - do 6,35mm vzduchovky bez omezení výkonu
(stručně vysvětleno od 0:35)
https://www.youtube.com/watch?v=DqKA8h_8ln0
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Liqid »

Já zatím vyčkávám, nabídka je zatím celkem omezená.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Vzduchovky a větrovky

Příspěvek od Piston »

Taky čekám, až bude nabídka širší. Na chalupě, jako bys našel, a střílet je kde.
Odpovědět