Jak velký arzenál a co v něm

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Fabulous »

SIG SAPR 751 ;)

Dílů moc třeba není, ale jejich doba dodání je vyšší, cca 3 měsíce.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hrd »

Nebo civilní HK 417? Pro mě osobně by obojí bylo příliš drahé. Pokud by se objevila nějaká pěkná AR-10, tak to je jedna možnost. Nedělá je Vosádka? Ale, spíš kvůli vkusu, bych já šel do G3 POF, dal tam sniper spoušť, nízkou montáž a optiku, buď prodlouženou pažbu s lícnicí anebo rovnou nějakou moderní, třeba Magpul PRS. Anebo možná i Norinco SVD, ale to už je v 308 trochu exot. Surplus je samozřejmě možnost, třeba L1A1 mě se líbí víc než G3, M1 Garand je přesná zbraň, ale je otázka, v jakém stavu bude konkrétní kus. Jinak klony M14 mě moc neuchvátily.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Fabulous »

Ale zde je to OT.

viewtopic.php?f=14&t=2970
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Můžu poprosit o přesunutí, vůbec jsem si na to téma nezapomněl. Díky.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

K podrobnější odpovědi jsem se dostal až teď, včera jsem už na to neměl večer prostor. :)

Ad SIG - s puškama zkušenost zatím nemám, ale s pistolemi ano a jen dobrou zkusím na to kouknout.
Dodání 3 měsíce jako delší neberu, na HK v .223 jsem čekal mnohem a mnohem déle (z toho důvodu bych asi diskvalifikoval tu civilní 417 :( (dodací lhůty HK jsou otřesné), kterou zmiňuje Hrd). Přitom s MR223 mám zkušenost jenom dobrou, takže je to škoda.

G3 mi už přijde popravdě docela za zenitem, ale dlouhodobou zkušenost s tou puškou nemám, abych toto mohl relevantně tvrdit, přece jen je to konstrukce stará téměř 70 let. Jak je to vůbec s dostupností ND? Je pravda, že ZS to prodává docela dlouho a zatím jsem nezaznamenal, že lidi by se toho zbavovali (totéž jejich MP5).
SVD od Norinca asi totéž, zastaralá konstrukce, navíc má dost kolísající kvalitu - na střelectví se zmiňuje velké snížení přesnosti po určitém nástřelu, popravdě Číňana doma nemám žádného a ani jsem žádného nikdy neměl a 50 bych za číňana asi ani nedal, to by se mi i příčilo. Ale možná jsem jen zaujatý. Chtěl bych modernější více stavebnicovou konstrukci.

PS: Pokud není technicky možné přesunout poslední příspěvky, tak v příštím postu to tam přesunu alespoň přes citaci, ať tu neplevelím.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Královák »

Mám v hlavě brouka - Jaké zbraně bych měl mít k dispozici pokud vezmu v potaz skutečnosti 1) očekávané budoucí restrikce EU vůči samonabíječkám, zásobníkům 10+, pumpovacím brokovnicícm atd., 2) možnost konfliktních situací vyžadující potřebu býti ozbrojen - rabující spoluobčané, nepokoje, národní hosté apod.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Fabulous »

Pokud bys vybíral zbraně kvůli očekávaným restrikcím, tak bys neměl nikdy nic. EU nás ve finále chce odzbrojit definitivně.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Jednoranné černopraché dělo a dostatečnou zásobu kartáčů (dají se nahradit i jiným šrotem v přímé závislosti, co EU zakáže)...
:x
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od vratnikp »

všechny, o kterých si myslíš že je zvládneš efektivně ovládat a že je budeš potřebovat :)

nedávno jsem známému nově v "oboru" radil takhle:
1)krátkou potřebuješ - zvol si systém - revolver / SA/DA / DAO a ideálně model a vem od něj dva kusy (2 is 1, 1 is none..) a příslušenství co potřebuješ
2)zvol si jednu dlouhou platformu - puška samonabíjecí, brokovnice, opakovačka, pořid potřebný příslušenství a trénuj. Kup druhý kus zvoleného systému

3)kup si dlouhou malorážku

4)pokud člověk shledá, že už své platformy ovládá a že má stále dost zdrojů (peněz/času) nechť přibere další platformu co ho láká

4b)nebo pokud má pro novou platformu praktické využití, např. broková kozlice pro lov/ olympijský trap...

v jeho případě volba padla na P10 a zvolil PCC - AR9 od NFA
osobně nemam rád přístup, koupím si co se mi líbí, řemen co stojí víc jak 300 je zbytečně drahej, ocelový mířidla nepotřebuju, terč na 25m po střelbě z kosy napadá jak po brokovnici, ale mě to stračí protože je mrtvej

prostě za mne dovednost > množství a "kvalita" zbraní

a to platí i o členech domácnosti, např. pokud si zvolím jako pracovní dlouhou pumpu, tak druhý kus koupím tak, aby s ním mohla pracovat manželka, takže nějakou user friendly 16GA (já vim, to se blbě shání, ale je to příklad)
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od PeFi »

Královák píše: 11.11.2020 13:40 Mám v hlavě brouka - Jaké zbraně bych měl mít k dispozici pokud vezmu v potaz skutečnosti 1) očekávané budoucí restrikce EU vůči samonabíječkám, zásobníkům 10+, pumpovacím brokovnicícm atd., 2) možnost konfliktních situací vyžadující potřebu býti ozbrojen - rabující spoluobčané, nepokoje, národní hosté apod.
Pořadí důležitosti:
1. krátká
2. broková pumpa/samonabíječka
3. dlouhá (samonabíječka)

Ferfal doporučoval mít malorážku, protože munice je superlevná a na varovný výstřel, kterým lze zahnat méně odhodlané útočníky, to bohatě stačí, dá se tím trénovat střelba atd.

Restrikce začnou u dlouhých samonabíječek a končit budou u zbraní čistě pro myslivce. Pokud se inspirují někde v Indii, tak jsou nakonec schopní zavést i evidenci jednotlivých nábojů (respektive nábojnic).
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hrd »

Na základě dotazu od známého jsem nad tím také nedávno přemýšlel. Ale přeci jen bych to já pojal lehce jinak. V tomto pořadí nákupu:
1)
1. krátká, ráže 9x19, systém SF, něco více rozšířeného (toto považuji za ideál, kterého by se mělo držet, pokud nic ještě nemám; pokud už mám, tak víceméně cokoliv, v jakékoliv ráži od 7.65 včetně, systém libovolný SA/DA...)
2)
a) pokud jsem sám: dlouhá, samonabíjecí, ráže 5.56, 7.62x39 nebo 9x19, něco více rozšířeného (opět myšleno ideálně, když už bych něco měl, tak i opakovací, ráže 5.45, 308 atd., popř. i brokovnice, všechno je OK)
b) více lidí v rodině: 2. krátká (popř. ještě další krátké - záleží na počtu lidí, kteří by je mohli obsluhovat)
3)
a) jsem sám: 2. krátká
b) více lidí v rodině: dlouhá (popř. další dlouhé, ne nutně pro každého)
Když je něco navíc, tak jedině dobře. Ale už to nemusí být čistě racionální volba, protože by místo toho dávalo smysl investovat raději do něčeho jiného (zásoby jídla, obydlí, auto, zlato aj.).
PS: vzhledem k očekávanému vývoji bych nestahoval kalhoty předem, ale naopak koupil, co chci, podle mě je mnohem obtížnější něco lidem zabavovat než jednoduše nevydat nějaké povolení.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Wdog »

Královák píše: 11.11.2020 13:40 Mám v hlavě brouka - Jaké zbraně bych měl mít k dispozici pokud vezmu v potaz skutečnosti 1) očekávané budoucí restrikce EU vůči samonabíječkám, zásobníkům 10+, pumpovacím brokovnicícm atd., 2) možnost konfliktních situací vyžadující potřebu býti ozbrojen - rabující spoluobčané, nepokoje, národní hosté apod.
No podle mne záleží na časovém horizontu.

V kratším výhledu je asi nejlépe nyní co nejrychleji nakoupit co nejvíce těchto v blízké době zakázaných fujky-fujky zbraní, s tím, že do finální restrikce a konečnému zabavení ještě pár let uběhne.

V delším časovém horizontu je třeba vyjít z předpokladu, že zbraně registrované na zbrojní průkaz jsou ve skutečnosti jen půjčené od státu. Takže alternativa jsou historické zbraně do r.1890, ovšem musí být v dobrém stavu. (Samonabíječky tehdy ale ještě neexistovaly, sorry).

hrd:
no tak ono se to vždy dělá oběma způsoby, těm novým zájemcům se to nepovolí vůbec a těm stávajícím se buď zabavuje, ale neobnovuje povolení.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od pylorus »

Ahoj rozpadlíci,
pokud bych se obával zákazu (jako že zatím příliš ne), tak volím naopak v prvé řadě ty zbraně, které brzy nebudou dostupné. Čiště hypoteticky, pokud by mělo dojít na lámání chleba, tak světě div se, doba je zlá a kvůli restrikcím se zbraně začnou ztrácet a krást .... a jak víme, lidi jsou svině.

Jinak arzenál:

Kdybych byl sám:
1) krátká (eventuálně konverze pro CQB)
2) dlouhá klika (pro lov)


Rodina:
1) krátká (samonabíjecí já, žena revolver)
2) samonabíjecí dlouhá (žena)
3) dlouhá klika (pro lov) (já)
4) malorážky (klika) - děti

Broknu (ač mám 2) jsem z rozpadlické / evakuační výbavy vyřadil. Krom zametání dvorku nevidím smysluplné využití. Lovit / bojovat lze mnohem lépe jinými zbraněmi. (A to hovořím jako myslivec).

Varovný výstřel (mírně OT) bych vůbec nepoužíval. Zbraň jako hrozba je blbost. Buď se dá situace vyřešit jinak a zbraň netahám, nebo ne a střílím.... viz ti dementi: https://www.novinky.cz/krimi/clanek/spo ... i-40341933
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od vratnikp »

Pokud zena pravidelne netrenuje, tak bych pro mi prioritne nekupoval kratkou a uz vubec ne revolver, a to mam pro revolvery slabost. Proc? Spatnou manipulaci, kterou u netrenovanych predpokladam, o dost snadneji dojde k nechtenemu vystrelu, navic ktera moderni kratka ma dnes klasickou pojistku. Dal co ti trefi netrenovany clovek kratkou,nedejboze revolverem v DA? Ze zkusenosti reknu ze nekryte lezici na 5 metru... Pro takovou osobu bych poridil nejake delsi PCC s kolimatorem- nedela kraval, takze ji spis donutis jednou rocne dat par ran a po 10 minutach kazdy kdo ma dve ruce a aspon polovinu prstu bude hodne efektivne trefovat figuru na 25m. Plus se spis nepostreli. Ale tezko radit, kdyz nevime, co mas, jak casto trenujes, jaky mas budget... V mem pripade mou dalsi zbrani bude ruger 10/22 a pak puska koncepce scout rifle. Pro info, mam 3 pistole, opakovaci malorazku, brokovou kozu, loveckou kulovnici 3 samonabijecky a jedno PCC. U scouta stale nevim jestli bude bolt action (ruger scout nebo steyer scout v 308w) nebo lever action marlin v nerezi a v 45-70.koncept scouta mne proste uchvatil

Edit: kecam zapomel jsem na m1 carbine,mam tedy 3.5 samonabijecek a 1.5 pcc protoze nevim kam carbine zaradit :chuckle
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Zapadlo »

začínat s krátkou, navíc s velkorážkou je celkem zaručený způsob, jak získat těžko odstranitelné špatné návyky. První by vždy měla být dlouhá malorážka, nebo flobertka, lépe klika než samonabíjecí. Dokud se nenaučím s tímhle spolehlivě trefovat, nemá cenu nic dalšího kupovat. Až pak krátká, opět jako první malorážka. Pak se uvidí. Samozřejmě předpokládám předtím od dětství dlouhou vzduchovku. Pokud dodržíme toto pořadí, máme už ve dvaceti nadrilováno způsobem, který nás dostane zcela mimo reálné schopnosti padesátiletých weekend warriors a internetových odborníků.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od pylorus »

Ahoj kluci, díky za reakce.

Hrozně záleží na perspektivě pro koho výzbroj je ;)

Pro mě jako človeka, co 20 let sportovně střílí a loví je kombinace krátká a dlouhá klika ideální.
Manželce revolver vyhovuje a nastřílí z něj velmi obstojně. Prostě jí pocitově sedí víc než třeba G26.

Pro člověka, co je ve zbraních nováček, bych doporučil začít od píky a peníze investoval především do tréninku.
S tvrzením, že je lepší začít s malorážkou než s klasickou puškou nemohu souhlasit. Naopak z malorážky si člověk může odnést spoustu nešvarů a zlozvyků. A to malorážku miluju a občas s ní i sem tam něco vyhraju.
U dětí je to samozřejmě něco jiného. Děti naopak jedině vzduchovka a malorážka, aby je to nezradilo.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Královák »

Jenom bych doplnil (nečekal jsem, že to bude mít ohlas) - nejde mně o to abych teď si hned zakládal co nejširší arzenál zbraní - člověk má jen jedny ruce( v současnosti mám lovecké a vyjma malorážky vše s lůžkovým závěrem) a pro sichr jednu krátkou. Koupit si teď nějakou hračku v budoucnosti omezovanou se mně nechce, protože jsem zažil dobu před rokem 89 a vím, jak snadno lze tlakem na majitele mu to totálně znechutit. Co se týče scénářů, které považuji v za nereálné aspoň v blízké době, preferuji spíše scénář ekonomické krize spojené s nezaměstnaností a následným "tlakem na lidi, co něco vlastní a dá se jim to sebrat(střední třída). Spíše hledám nějaké tipy na něco, co jsem opoměl. Vyjma uvedených vlastněných mě napadá ještě další krátká nábojová a pak to doplnit případně krátkými perkuskami typu dvouranná tercerola apod. pro případ, že by se ujal odložený nápad paní Malströmové o centrálních uložištích všech nábojových zbraní.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od hrd »

Podle mě není nikde psáno, že až přijde doba, kdy budou současné zbraně na ZP zakázané, že zákaz nepostihne i předovky. Nebo i kuše. Nebo i nože. Atd. Anebo naopak, že v případě krize (zhroucení ekonomiky) nebudou neoficiálně tolerovány neregistrované zbraně. Budou velkokapacitní zásobníky neprodejné anebo mít "cenu zlata"? Myslím, že optimální strategie je sledovat, co se připravuje, a případně revidovat arzenál podle toho. A za ušetřené peníze pořídit něco jiného. Jinak netvrdím, že je jistojistě blbost si např. tu perkusní zbraň teď koupit, co jsem psal, je spíše názor, ke kterému se přikláním, než že tvrdím na 100% to platí takhle a ne jinak.
Naposledy upravil(a) hrd dne 12.11.2020 8:46, celkem upraveno 2 x.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

Naučit člověka bezpečně zacházet a trefit s pistolí zvládnu na jedno odpoledne na střelnici (pokud to není nějak obzvlášť tragický materiál), s revolverem bude práce jednodušší. A jak tu bylo zmíněno, osobně taky malorážku (krátkou) nepovažuji do začátku za ideální, protože snadno si člověk vypracuje spoustu zbytečných zlozvyků, pokud člověk začne s krátkou"plnotučnou" a věnujete mu trošku času, tak si rozhodně špatné návyky nezíská.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Matěj »

hrd píše: 12.11.2020 8:40 Myslím, že optimální strategie je sledovat, co se připravuje, a případně revidovat arzenál podle toho. A za ušetřené peníze pořídit něco jiného.
Podle toho, jak se to vždy vyvíjí a o čem se mluví, že bude platit a pak platit nebude a celé to bude úplně jinak, tak bys nekoupil nic...
Odpovědět