Jak velký arzenál a co v něm

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od pylorus »

Super střízlivé hodnocení. Jen dotaz... ty dvě brokny - střílíš /lovíš s nimi? Mám taky několik broken, ale v případě evakuace by zůstaly doma... není lepší třeba slušná .22?
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Maximus »

Brokovnice bych v případě nejhoršího scénáře, tj. přesunu pěšky asi také netahal, ale věnoval blízkým lidem, kteří by se mnou pravděpodobně z osobních a věkových důvodů nešli. Doma mám další, takže bych jejich případnou ztrátu oželel.
Zbraně jsem vybíral i podle toho, jak je často používám v běžném životě a kdo by je v případě přesunu měl u sebe.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

No, asi tak. Dobře řečeno. Já mám sice také "arzenál jak z Matrixu" ;) ale kdyby došlo na nějaké SHTF tak bych taky samozřejmě netahal vše, už jen proto, že střelivo (a zásoby na přebíjení), co mám, váží několik set kg...

Spousty věcí mám jen pro radost a pro zablbnutí si na střelnici a např Ruger GP100 by při nuceném bugoutu zůstal asi doma, stejně jako brokny, karabiny aj. Na sólo bugout bych asi vzal asi pouze kosu + G19X a k tomu přiměřeně banánů a střeliva. Na kose mám kukr 3x, takže omezeně zastoupí i kliku (pro lov) a větší skupinu (palnými zbraněmi neozbrojených) pobudů udrží v uctivé vzdálenosti spolehlivěji a přesvědčivěji, jak klika. Navíc pokud se zadaří, tak ji do budoucna dovybavím tlumičem a zkusím nalaborovat nějaký podzvukový střelivo. To sice udělat pro kosu tak, aby ji to obtahovalo, je umění, ale pokud tlumič vytvoří potřebný protitlak, nemyslím si, že je to úplně nemožné. Jen to bude chtít někde sehnat střely cca 200 - 220gr s diametrem 311...

G19X, opět když se zadaří tak s hlavní se závitem a tišítkem, jako nouzová záložka.

No a když SHTF nepřijde (v to doufám), bude to fajn hlukově neobtěžující zapicání si na střelnici. ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Bill Masen »

Jenže co jsem se dočetl jinde, tak podzvukový střelivo 7,62 má jinou hilznu s menším spalovacím prostorem. Myslíš, že to půjde i s běžnou hilznou? Jakou má pak takový náboj energii, přesnost a propad ve sto metrech?
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Proba »

Ano, jde a nemusí být ani jiná nábojnice. Ale bez výměny pružin se ze samonabíjecí zbraně se stane opakovací. Energie ve 100m cca 350 Joules.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Bill Masen »

Takže skoro stejně, jako luger subsonic vystřelený z karabiny s tlumičem, bez nutnosti upravovat zbraň, s poloviční hmotností neseného střeliva i samotné zbraně a možností použití i do pistole.
Tak nějak mi vychází, že karabina s tlumičem, na Glock zásobníky, s glockem na zadku, pár zásobníků subsonic, pár zásobníků se střelivem co maximálně využijí 10" hlaveň a zbytek JHP je do PA dobrá sestava. Ale to už se křížíme s vláknem Karabiny a konverze.
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Proba »

Ještě bych přidal tu opakovačku. Jednak jde použít podzvukové střelivo v kombinaci s tlumičem na lov (střely se zvýšenou ranivostí pro subsonické laborace jsou, třeba Hornady Sub-x 190grs ) a v případě potřeby mám pušku na dlouhé vzdálenosti s plným výkonem. Viděl sem i podzvukové 30-06, funguje to skvěle.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

Proba píše: 07.01.2021 8:06 Ano, jde a nemusí být ani jiná nábojnice. Ale bez výměny pružin se ze samonabíjecí zbraně se stane opakovací. Energie ve 100m cca 350 Joules.
Mno, tak to trochu upřesníme. Těch E100 = 350J to je s origo střelou 123gr a s tou snad nikdo soudný subsonika v 7,62x39 stavět nebude...

1. Nábojnice opravdu nemusí být jiná.
2. Opakovací bude pouze, pokud se bude střílet tímto střelivem BEZ tlumiče. Tlumič sám o sobě vytváří protitlak unikajícím spalným plynům z hlavně a zvyšuje a prodlužuje tak impuls spalných plynů v kanálku a v komoře pístu. Zbraň, která bez tlumiče nepřetahuje, tak s vhodně konstruovaným nábojem a především nasazeným tlumičem naopak přetahovat může.
2a. Hodně moc záleží na střele. S 123gr je postavit rozumný subsonik pičovina. S normálně dostupnými max 180gr se subsonik dělá taky ještě blbě, ideální váha střely v této ráži pro subsonik je cca 200 - 220gr, viz 300 Blackout. S takto těžkou střelou a vhodným prachem jsou potom i daleko lepší podmínky pro samočinnou fci zbraně.
3. Se střelou 220gr jsou pak výkony také někde úplně jinde. Při V0 = 330 m/s jsou E0 = 776J, E100 = 697J. Jediné, co je nepříjemné je značný propad (v tabulce níže zvoleno nastřelení zbraně na 50m). Blíže viz data z balistického kalkulátoru pro V0=330m/s a střelu 220gr:
ballistic_220grs_on_330ms.png
ballistic_220grs_on_330ms.png (13.2 KiB) Zobrazeno 3005 x
Takže zdaleka není pravda, že je to jako Luger subsonic. U toho máte max váhu střely nějakých 150gr a horší balistický koeficient střely. IMHO by se dal v 7,62x39 postavit náboj hodně podobný subsonikům 300 Blackout a z jeho výkonů a hodnot je pak třeba vycházet (pozn - subsoniky 300 BLK mají střely 200-220gr). Jediný problém je nedostatek (nebo neexistující) střely >200gr v diametru .311...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

Bill Masen píše: 07.01.2021 8:22 Takže skoro stejně, jako luger subsonic...
Právě že vůbec - viz můj příspěvek výše. Spíš si vem data 300 Blackout subsonic. S vhodnou střelou by se dal 7,62x39 nalaborovat IMHO na velmi podobné balistické výsledky, jako má 300 BLK sub. Navíc zde zůstává jedna nezanedbatelná výhoda - v případě potřeby můžu kdykoliv nahodit šuple s plnotučnými a jsem pak hned někde, kde se karabina 9L vůbec nechytá.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Bill Masen »

Vycházel jsem z toho, co psal Proba.
Takže to jde, je to dokonce lepší, jenom se to nedá sehnat...
Edit: Bivoji tedy v 7,62 je to na prd a 300 blk je ideální?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

300 BLK je v pohodě proto, že používá klasické třistaosmy - střely diametr .308, kterých je absolutně pokokot a to i ve váze 200 - 220grs (či dokonce i více, viděl jsem i 250grs ap.). Takže jde i v současnosti celkem bezproblémově přebíjet subsoniky v 300BLK za pár kaček (obrazně).

7.62x39 má střely diametr .311 a tam nic těžšího jak 180gr normálně neseženeš. Jedině zkusit vzít nějaké 8mm (dia .323) a prohnat je hydraulikou přes kalibr .311, ale kdo se s tím vším bude dělat?

Takže stavbě rozumně fungujícího a účinného subsoniku v 7,62x39 brání v současnosti pouze a jen neexistence vhodných střel 200 - 220 grs...

Teoreticky be se mohlo zkusit přebít 7.62x39 střelou diametru .308. Ráže 308 a 7.62x39 mají stejný průměr vývrtu v polích (7,62mm) ale 7,62 má hlubší drážky - v drážkách má 7,62 průměr 7,92, kdežto 308 má v drážkách 7,82mm.

Tj střela 308 je oproti 7,62 na průměru o cca desetinu mm menší. Bylo by horší vedení střely 308 v hlavni pro 7,62 a byl by profuk kolem střely v drážkách (vůle 0,05mm po obvodu). Vliv na přesnost si momentálně neumím představit.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od jerry.mysak »

bivoj
svýho času jsem řešil podzvukovky do SA 58. Skončil jsem u těžkých střel do mosina. Originál vojenský ale byly moc špičatý, respektive byly moc utopený v nábojnici a při celkové délce krček nedržel střelu spolehlivě. Pak jsem sehnal nějaký lovecký co měly dlouhou válcovou část a krátkou špic. Sice taky vycházeli utopený ( jinak to nejde) , ale krček už držel tu válcovou část střely po celé délce.
bylo to něco jako tohle:
https://cs.strobl.cz/strely-s-b-raze-7- ... r-sp-2940/

bohužel prach ani navážku si už nepamatuju. Skončil jsem při tom, že to lítá, trefuje, přebíjí.
Co si tak matně pamatuju, tak prach byl rychlejší puškový.

Ale protože nebylo využití, tak jsem to dál neřešil.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od jerry.mysak »

hele a co olovo?
https://cs.strobl.cz/lyman-mould-311-di ... le-cavity/

s gascheckem by to mohlo jít. Možná i bez něj. Je to hovno rychlost.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Wdog »

Olovo bez gas-checku funguje spolehlivě řádově do rychlosti 500ms, ale je to individuální, záleží na vývrtu. Ale pro vývrty moderních zbraní je lepší vždy použít i s gascheck, jako prevenci proti strhnutí.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

2 Jerry - vždyť to píšu celou dobu, střely diametru 311 jsou sériově dostupné max 180grs, stejně jak v tom tvém odkazu a to je na rozumný subsonic ještě pořád málo. Ano, dá se s tím postavit ale výkonově to bude slabota, nějakých 635J na ústí. Rozumné minimum pro pušku v ráži o které se bavíme je 200grs, optimum 220.

Kdybych chtěl olovo, tak si kokilu nejspíš vytočím sám. Ale u SA58 (AK47) nejde ani tak o strhnutí, toho bych se nebál (7,62x39 má drážky o skoro desetinu hlubší jak třiosma) ale o zanášení plynového kanálku (a venkoncem, i toho tlumiče) olovem. To už spíš nějaký bronzový monolit, ale tam už zase bude problém s balistikou a stabilizací, protože bude příšerně dlouhý a bez mikrodrážek nevím nevím...

Samozřejmě, nejlepší by bylo jít a koupit si pušku v 300 BLK a neřešit to, ale do PA by to být výhra nemusela, protože střeliva (i byť nesubsonického) této ráže nebude k sehnání mnoho... Nehledě na jeho cenu a možnosti tréningu v předPA době... Tam ještě pořád vychází 300 BLK v porovnání s 7.62 nebo i 223 dost brutálně.

Poznámka - hodně lidí už zkoušelo postavit 7,62x39 v subsoniku, ale málokdo mohl zkoušet funkci zbraně s tlumičem. Myslím, že postavit to tak, aby náboj a zbraň fungovala se střelou váhy 180grs problém nebude, ale raději bych tu 220grs a cca 700J ve 100 metrech...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Wdog »

Vem kleště LEE C309-200, tvrdou slitinu olova, gascheck, a na to powder coating - to ti jednak přidá pár setin na průměru (cca +.002), a taky to chrání před otěrem, výsledek bude okolo 200grs. Ale tvrdá slitina se nemaže.
Pokud můžeš takto použít levné kleště LEE, nemá cenu si sám vyrábět.
Jinak LEE u kleští udává toleranci +.000 až +.002, takže je možné, že ty kleště budou třeba .311, to je šance 8-)
Případně můžeš na fréze či vrtačce, pokud se ti to zadaří udělat v ose, prohloubit tyto kleště (=prodloužit špici) na těch třeba 220grs.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Germanik1 »

Mám dotaz, venku, tedy v zahraničí, byly tlumiče povoleny. Nenašli řešení, tedy nevyrobil někdo těžší střelu subsonic 7,62x 39/51?
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Germanik1 »

Prvi Partyzan vyrábí 7 62x39,, 182 gr, FM. Není někde na východě lovecké střelivo s těžkou střelou?. Tam na netu netrefim
Udělám co musím
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Proba »

Bivoj: s těma 124gr strelama mas samozrejme pravdu. Ja vychazel z toho, ze 200gr strely Dia.311 proste nejsou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Wdog »

A hele, nápad, našel jsem tyto střely za dvanáct kaček za kus: .310 / 200 grs / Lapua FMJ BT D166.
To by vám nestačilo?
Odpovědět