Optimálna zbraň na medvede

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
sigurd
Příspěvky: 398
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od sigurd »

Načo trénovať- vytiahneš a strieľaš ;), ak nie si priposratý od strachu, tak aj trafíš. Čo vidím,to trafím, horšie je to s tým vidím... Z krátkych mám nastieľané tak vyše 1000ks, viac sa mi platiť za náboje nechce. Strieľať a udržiavať zbrane vie aj žena (celkom dobre) a deti v rámci základného prepperskeho výcviku.
Na zvieratá som strieľal len s dlhej a jatočnej. Nerobím to rád, ale keď treba, tak to urobím radšej ja a poriadne, aby zviera netrpelo.
Sprej je taká bezpečnostná barlička, proti vetru na hov.o, po vetre sa stretnutie nekoná, ak už sa maco rozhodne vyštartovať, tak je to lotéria (smer vetra, stres, stav medveďa), vtedy pomôže len riadná rana aby sa zľakol a reflexívne ušiel.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od bivoj »

sigurd píše: 01.04.2024 13:50 ...Čo vidím,to trafím...
Ehmm, možná by sis měl zajít na nějaký kvalitní kurz, abys poznal, že ve stresu dokáže člověk klidně minout terč velikosti lidské siluety na 2 metry, i když za klidu na stavu klidně běžně sází na 25m vše do černého.

Navíc vystřílených 1000 ks z krátké, to je level úplného začátečníka a není to nic na chlubení, spíš naopak. Kdyby to bylo 100 000 ks, tak neřeknu, ale 1000 ks vystřílím z krátkých v rámci pravidelného tréningu za 3-4 týdny...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Hagen »

Sigurd se rozhodl si tu zbraň opatřit, tak to nechme být.
Pravděpodobně ho ten poraněný medvěd který by se tím sprejem dal zahnat zabije, ale kdo chce kam,...
Snad bude stačit on, a ten medvěd nezabije i ty vnoučata která chce takto chránit.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od bacil »

U nás ve vinohradech se používá plynový generátor výbuchů, co to instalovat kolem těch vesnic?
https://praryb.cz/plasic-ptaku-a-zvere- ... -delo/3858

Záleží taky na blízkosti sběračů kovů, jestli to nechat někde volně, nebo na to postavit budku...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
sigurd
Příspěvky: 398
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od sigurd »

Súhlas, je rozhodnuté. ZP vyzerá po predkonzultovaní sľubne, vyhovujúce písomné zdôvodnenia už sú, zdravotný stav dobrý, testy som úspešne nejaké prešiel bez prípravy (je to tam celkom logické, ale ešte našprtám), zbrane ovládam, s psychologickými vyšetreniami mám dlhoročnú prax- uvidíme.
Na kurzy chodia fandovia do strieľania, lebo ich to baví. Strieľať do približujúcej sa hory mäsa (ktorá neopätuje streľbu ;) ) s dostatočne výkonnou zbraňou nie je, pri dobrom psychickom nastavení až také stresujúce. O zvládaní stresu by som mohol pri mojej 26 ročnej praxi v technicko-havarijnom krízovom managemente v chemickom podniku uprostred mesta rozprávať.
Ešte raz vďaka za fakt cenné rady ohľadne výberu zbrane, že skončím pri Glocku sa mi ani nesnívalo, vždy som ho považoval za podradného bakeliťáka- dám vedieť, ako som dopadol.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od des »

Hagen píše: 01.04.2024 14:42 Pravděpodobně ho ten poraněný medvěd který by se tím sprejem dal zahnat zabije, ale kdo chce kam,...
Aká velká je pravdepodobnost že ho medveď zabije? Vychádzaš z nejakej štatistiky? Daj zdroj, prosím.
Teraz v sobotu medveď napadol hubára, ten ho strelil pištolou. Medveď zranený utiekol, hubár bez zranení. Ako by to dopadli keby mal namiesto železa sprej, sa dá len špekulovat
nemóže íst karta furt...
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od JOBU »

50/50 že ho (pri)zabije, veľa možností možností tam nieje.
Každý chce v dnešnej dobe iba zdroje a nejaké štatistiky ... a zdravé myslenie uteká preč jak ten postrelený medveď...
Zdrojom môže byť aj ten, čo niečo napíše, v tomto prípade je zdrojom on sám (Hagen).
sigurd
Příspěvky: 398
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od sigurd »

Medvede na Slovensku treba rozumne riešiť- ten chorý slniečkársko-ochranársky prístup na úkor obyvateľstva už ukázal svoju neúnosnosť.
Moje riešenie:-počas 10rokov selektívne (geneticky, reginonálne podľa prirodzenej úživnosti) znížiť stav na únosných 600-800ks. Vadné kusy (geneticky a správaním) eliminovať, ostatné (s prídelovými kvótami podľa úživnosti) vyviezť do ČR a ostatných štátov EU.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od PaF »

bivoj píše: 01.04.2024 13:09 Na Slovensku opět útočil medvěd, zraněný muž a žena se schovali v kolibě
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_vajo
V přesně stejném místě mne sledoval maco při sestupu dolinou tak 3km. Měl jsem docela nahnáno. Celou noc jsem strávil zabarikádovaný v dřevěné boudě a ani ráno se mi moc nechtělo ven. V té boudě to smrdělo uzením jako po parenici, cítit to ze mne bylo až do Brna. Pěkně mi lepilo celou dobu a fakt bych byl klidnější, mít s sebou 3" revolver v .357, který mám do lesa.
Jenže to bylo v době, kdy jsem nemohl mít ani .22LR, protože bolševik by se cítil v ohrožení.

Dnes bych si s sebou vzal revolver, kdykoliv by to šlo. Raději mít a nepotřebovat... Sprej nevidím jako řešení, to spíš rolničky na batoh. Ani jedno ale neřeší, pokud je maco nasrknutý a motivovaný.

S medvědy jsem se setkal víceméně tváří v tvář vícekrát. Ve volné přírodě to vždy pro nás oba znamenalo "čelem vzad". Ale poblíž vesnic, nedej bože u popelnic u horských chat je to vždy sázka do loterie. Bufeťáci, v zimě probuzení nedospalí medvědi a medvědice s mláďaty jsou vždy nebezpeční.

S tím trefením na vitální zónu to ale fakt není jen tak. V závodě mi stačí, když pípne timer a je to něco jiného než při statické mířence. A to mám nastřílené z krátké dejme tomu nízké statisíce ran. Bez tréninku je nošení jen "pro pocit".
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od des »

JOBU píše: 01.04.2024 16:45 50/50 že ho (pri)zabije, veľa možností možností tam nieje.
Každý chce v dnešnej dobe iba zdroje a nejaké štatistiky ... a zdravé myslenie uteká preč jak ten postrelený medveď...
Zdrojom môže byť aj ten, čo niečo napíše, v tomto prípade je zdrojom on sám (Hagen).
50/50 to nieje, takto výpočet pravdepodobnosti nefunguje. Každý nechce zdroje a štatistiky, vela luďom stačia domnienky a fantazmagórie. Preto je Slovensko štát, kde najväčšie percento občanov verí konšpiráciám a dezinformáciám. Potom si to spracujú svojim "zdravým myslením" (=ignorácia faktov, súvislostí, matematiky...) a je vymalované.
Každopádne si znamenám- 50/50, zdroj:Jobu ;)
nemóže íst karta furt...
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od JOBU »

Nehovor? To vážne? Ak kde presne sa tu riešila nejaká pravdepodobnosť?
Pri strete s medveďom existujú len dve základné možnosti: prežiješ (aj zranený) alebo neprežiješ. Poznáš ešte nejaký tretí stav?
A daj ešte niečo o konšpiráciach, pretože už toto motať s medveďmi, je fakt :head
Každopádne si zaznamenám: "Preto je Slovensko štát, kde najväčšie percento občanov verí konšpiráciám a dezinformáciám." Zdroj: des :lol:
A percento ako také nemôže byť najväčšie, alebo najmenšie. Stále je to 1/100 z určitého počtu. ;)
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Hagen »

des píše: 01.04.2024 16:33
Hagen píše: 01.04.2024 14:42 Pravděpodobně ho ten poraněný medvěd který by se tím sprejem dal zahnat zabije, ale kdo chce kam,...
Aká velká je pravdepodobnost že ho medveď zabije? Vychádzaš z nejakej štatistiky? Daj zdroj, prosím.
Teraz v sobotu medveď napadol hubára, ten ho strelil pištolou. Medveď zranený utiekol, hubár bez zranení. Ako by to dopadli keby mal namiesto železa sprej, sa dá len špekulovat
Mohl jsem tušit, že se najde hnidopich, který bude chtít mou větu "Pravděpodobně,....." statisticky a zdrojově rozebírat. ;)
Pokud je ten medvěd dostatečně motivovanej zaútočit, tak ho tím poraněním pravděpodobně ještě víc nasereš, a pak tě pravděpodobně zabije-nepotřebuje k tomu moc času a námahy.
To je všeobecně známý fakt z mnoha zdrojů, statistik a zkušeností.
Pokud ten medvěd bude spíš jen zvědavý, tak ho výstřel a poranění pravděpodobně zažene.
Stejně tak ho ale zažene sprej.
Výhody a účinek spreje všeobecně převyšuje účinek střelné zbraně.
Pokud tedy člověk u sebe nemá zbraň s výkonem kolem 3.000 J. Což je buď kulovnice, nebo opravdu hodně výkonný revolver. (.500SW, 460SW, a možná ještě .454 Casull)
Ráže 10mm Auto, .44Magnum,... ho sice také zabije, ale pokud ho pořádně netrefíš, nebo nezasypeš větším množstvým ran, tak než natáhne brka, tak tě stačí ještě sežrat i vysrat. ;)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Kapo »

Odborníkov na medvede je tu stejne, ako trénerov futbalu, odborníkov na covid, a politických expertov. :roll:

Na slovensku za posledných 20 rokov zahynuli na útok krokodíla tri osoby, na útok medveďa tuším len jeden človek. 253 ľudí po páde zo stromu a skalného brala, 47 ľudí na otravu rastlinami a hubami, 37 ľudí po uhryznutí alebo inom kontakte s hospodárskymi a voľne žijúcimi zvieratami, napríklad diviakom či jeleňom, 31 ľudí usmrtil blesk, 22 ľudí po bodnutí sršňov, včiel a ôs,18 osôb po útokoch psov.

Každý rok zahynie na slovenských cestách okolo 260 osôb. Takže by bolo fakt velké štastie, aby vás zožral zrovna méďo. :chuckle
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od des »

Jobu: všetko sa dá vysvetlit, ale nie každému. Ked hráš ruskú ruletu a v šestiraňáku máš jeden náboj, tak buď vystrelí, alebo nie. Tretia možnost neni. Ale neni to 50/50. Ked si kúpiš stieraci los, tak vyhráš alebo nevyhráš. Ale zase to neni 50/50.
Pravdepodobnost začal riešit uživatel Hagen. Ale evidentne to len tak plácol vod voka, no. :D
Dvaja borci ktorí na Slovensku strelili do medveďa z pištolky prežili. Či to bol len zvedavý medveď alebo 460SW, to neviem.
Týmto zdravím zdravé uvažovanie (či už to pobere alebo nie) a opúšťam tému pravdepodobnosti.
Hagen: :lol:
nemóže íst karta furt...
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Hagen »

Jasně že jsem to plácnul vod voka ;)
Vážně mě nenapadlo že se tu bude řešit tak malá pravděpodobnost zabití medvědem tak usilovně a podrobně.
Chtěl bych mít jednou takové starosti.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od PaF »

Jasně, kdo tráví život u PC, má pravděpodobnost napadení medvědem 00nic. Kdo tráví 100 dní a nocí v lesích Karpat, je na tom trochu jinak. Míval jsem to tak roky a zbraň bych nosil, pokud bych byl mohl. Ale každého volba...
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od M M »

Ak sa stretnes s tym ze uz nemozes ist do lesa na prechadzku ako kedysi resp. ze ti na navsteve u otca zabucha sused lesnik aby sa spytal ze ci tam mas male decka, pretoze 50m nad barakmi je v lese medved ... tak to riesit budes. 2 tyzdne dozadu, Kremnicke hory.

Brat pravdepodobnost stretnutia zo statistiky pred 20 rokov vzhladom na sucasny stav je odtrhnute od reality. Kedysi som tam ako decko chodil bezne na jahody / huby do lesa, momentalne uz sa miestni boja ist aj do zahradok, lesni robotnici chodia viaceri, podla moznosti s lesnikom so zbranou. Na tom konkretnom mieste rozhodne nie je mala pravdepodobnost stretnutia a ludia museli ozeliet veci co pokladali za normalne / bezne. So statistikou chodte niekam, tych pripadov bude pribudat, porozpravajme sa za rok.

Inak otcovi som uz pred 2 rokmi kupil 'bear spray' kedze nema zbrojak.
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Hagen »

PaF píše: 01.04.2024 21:37 Jasně, kdo tráví život u PC, má pravděpodobnost napadení medvědem 00nic. Kdo tráví 100 dní a nocí v lesích Karpat, je na tom trochu jinak. Míval jsem to tak roky a zbraň bych nosil, pokud bych byl mohl. Ale každého volba...
Najednou má každý zkušenost z napadení medvědem ;)
To vysedávání u PC je vážně nebezpečná věc. Dokáže dost vystrašit.
Ale za pár dní zas pokouše někoho pro změnu pes, a budou se řešit zase jiné život ohrožující skutečnosti, a každý bude mít zkušenost se psy zabijáky.
Ale jak píšeš,... každého volba z čeho chce mít strach.
Odpovědět