Sa58 a jeho klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

Uzivatelské Jméno píše: 26.01.2022 14:50 ...druhá má v. č. a zkušebnu v místě kam patří boční lišta - takže zase nic...
Proč? Horních krytů s railem je na trhu snad dost, ne? Netřeba kosu prznit boční montáží...

Jinak dnes jsem tu svoji opět provětral. S Barnaulama to ohledně přesnosti není žádná sláva, ale i tak jsem celkem spokojen:
20 ran - Barnaul 123 gr/100m, v sedě s oporou. Optika Primary Arms Prism Scope GLx 2x ACSS CQB 7,62 na krytu od Zendla:
IMG_20220126_105433.jpg
Ještě jsem si udělal "simulaci" střelby na plát 30x40 na cca 560m (stříleno na papír 4x5 cm na 75 m) - samozřejmě, nemusel jsem dělat korekci propadu a snosu ale i tak snad OK ;) :
10 ran - Barnaul 123 gr/75m, v sedě s oporou. Optika Primary Arms Prism Scope GLx 2x ACSS CQB 7,62 na krytu od Zendla:
IMG_20220126_111102.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Ray »

2 uživatelské jméno
A ty budeš mít na 100% akutrauma :roll:
Střílel jsem kdysi slepejma 7,62 uvnitř a ani se špuntama to nebylo příjemné.
Pak tu je větší riziko odrazu, průchodu skrze stavební materiály, díky obrovské energii střely atd. No prostě je to hloupý nápad, být tebou, tak to trochu přehodnotím. Ať pak místo za náboje neurtrácíš za kurzy znakové řeči.
Navíc kvér s takhle dlouhou hlavní v tak stísněném prostoru, jako je dům/byt, není moc vhodný a je větší šance, že tě útočník odzbrojí. S pistolí se můžeš alespoň jednou rukou bránit a druhou střílet od boku.

Ad tuning - pro mě 58 není žádnej sběratelskej typ. Je to Oktávka I 1,9TDI mezi kvérama. Fachá dobře tak, jak je vyrobená a vydrží a nalítá "milion". Pár praktických komfortnějších úprav jí ale neuškodí. Naopak.

2 bivoj.
Dvoustranná boční bodová aretace bude dle mě vždycky méně precizní než dlouhý boční rail (kvůli torzi). Pohodlnější a rychlejší montáž/demontáž atd.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

Ray píše: 26.01.2022 17:54 2 bivoj.
Dvoustranná boční bodová aretace...
Právě proto mám kryt od Zendla, kterej má z těch horních nahrazujících kryt pružin asi nejchytřeji vymyšlený upínání, kdy se kryt vlastně v příčné vodorovné ose fixuje o pravou část těla zbraně a v příčné svislé ose o levou horní část. Když to Zendl vymýšlel, tak u toho opravdu přemýšlel. ;) Navíc má QD (rychloupínání), takže sundat ho při rozborce je otázka jen cca +1 sec, než u plechové klasiky.

A že drží nástřel a kosa je s ním přesná dost, snad dostatečně dokladují ty fotky terčů nahoře...

Jinak kvalitně udělaná boční montáž bude asi taky OK, ale zase zvětšuje boční šířku zbraně. Na kalachovi mi "nevadí", na kose se mi ale prostě nelíbí... A navíc, jak říkám, není třeba vrtat do rámu, když je k dispozici jiné řešení, které nijak "nepoznamená" zbraň... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od PaF »

Tak ta simulace rozhodně nevypovídá o schopnosti zasáhnout kosou hrudník na 560m. Poměrová úprava terče pro střelbu na 75m rozhodně nic neřeší. Jde o to, že tím zvětšením 2x budeš mít problém zamířit, bod na 560m nejspíš zakryje půl postavy, ignoruješ pokles rychlosti střely (mezi 75 a 560m rapidní), stabilitu střely, vliv větru atd. A bude-li terčem postava v terénu, bude problém ji bez zvětšení aspoň 4x vůbec najít, pokud zrovna nebude mávat bílým praporem. A na toho, kdo se vzdává, se nestřílí. ;)
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Tak pro mě osobně je 58 až asi devátá samonabijecí puška po který bych šáhl. Nikdy jsem se s ní nezžil. Dvakrát ročně ji vytáhnu na závody 58ček a SKS. Cpát do ní prachy jsem nikdy neměl potřebu. Ale je to prostě zbraň kterou umí v rodině ovládat každej. Prostě když přijede na návštěvu tetička nebo babička tak jim to de vrazit do ruky a stejně tak když mě někdo někde vrazí do ruky zbraň bude to nejspíš 58.
Randál to dělá jako ostatně cokoliv a průbojnost střeliva je snad bonus ne? O zvýšený snadnosti ozbrojování 58 si myslim svoje. Spárovat s někým kdo má v ruce pušku je zoufalost i když nemá třicet v šupliku. S bajonetem je to už jednostraná zaležitost podobná střelbě. Brilantní fighter muže zazářit ale moc % na svý straně nemá. Například během čínskýho boxerskýho povstání se to taky pár kouskům mohlo jednou dvakrát podařit než je rozstříleli na sračky. S drobným taktickým uspěchem to vyzkoušeli ještě bojovníci kmene Zulu ale taky žádná sláva. Vlastně mě napadá jen generál Custer a tomu smetla jízda rojnici z boku, beztak jen ten den na ztráty plichta.

Nutnost sundání montáže = nutnost kontroly nástřelu už to samo o sobě je opruz. Zrovna u 58 netoužim zjištovat zda se to někomu už povedlo. Ale tvoje reference beru v úvahu. Když budu chtít do 58 nacpat dvacet litrů.. tak hned po bodce třeba toto.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

PaF píše: 26.01.2022 19:00 ...ignoruješ pokles rychlosti střely (mezi 75 a 560m rapidní), stabilitu střely, vliv větru atd...
Přečetl sis vůbec co k tomu píšu? :roll: Např: "...samozřejmě, nemusel jsem dělat korekci propadu a snosu..." takže o těch drobnostech, co mi vytýkáš, pochopitelně dobře vím! Taky asi proto jsem slovo simulace dal do uvozovek...

A neboj se, nastříleno na větší vzdálenosti (i s klikou) mám celkem fakt hodně, takže vím jak na to. Jen se prostě člověk nedostane tak často na 500m střelnici... (A když už ano, střílí se spíš odstřelovačka...)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od PaF »

Sorry, nic ve zlým. Mne vždycky vyprovokuje, když to vypadá, že je kosa a samopalák skoro ideál pro snipera (což hrudník na 560m je). ;) Ony totiž ty zanedbané veličiny udělají z toho pokusu zbytečnou věc. Ale je fakt, že s tou kosou střílíš opravdu dobře. Zřejmě dobrý kus v rukou dobrého střelce :yes
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

Jasan, kosa rozhodně není sniperka a na vzdálenost více jak 300 m jde spíš o postřelování, ale ono se něco ujmout může ;) ...měl jsem prostě štěstí na kus. S kalachem, co mám ve stejné ráži (klasika - AK47) se stejným střelivem a s úplně stejnou optikou je to naopak tragédie, to je klasická 3 MOA "battle rifle"... - na 100m je to rozsypaný po celým černým...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Tak když jde figura trefit na 300m mechanikama tak s dobře upnutym puškohledem to na 600m nebude až takovej problém. Do 1km bude střela pořád stabilní. S AK jem se po dlouhých útrapách dostal na rozptyl 8cm /100m nejdražší náboj v něm byl za 6,50 a s tim už se pracovat dá. Ale když jsem se na to s tím AK za 35tisíc dostal už dávno jsem na tom byl s AUGem za 50tis mnohem líp. V době nákupu auga mi ak střílelo 25cm/100m. Nacpat 25 litrů do toho krámu jsem se odvážil jednak až po dvou sezonách s holou ak74 která byla podezřele přesná (puška za 8000, bayonet za 3000 pažba za 3000 a střelivo za 4kč) a jednak další sezoně s už vytuněnou BSR 74 která mi střílí srovnatelně s AR. S 58 jsem dá se říct bouchal jen z donucení. Jednu svojí střeleckou sezónu když jsem koupil dvě bedny čínanů a bez náhrady reklamoval polský AKM (špatnej vývrt). Občas mám nutkání koupit CSA sportera v 223 ale odrazujou mě zásobníky. 58 s kompíkem a trubkovou pažbou už ale není ta pěkná, malá, lehká nositelná puška. S montáží a optikou je to kopyto horší AK. Jenom s gunexpertáckou sklopkou to je třikrát širší.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Ray »

2 uživatelské jméno

Odpovím ti třikrát ano, ten zbytek no comment.
Uzivatelské Jméno píše: 26.01.2022 19:39 ....Randál to dělá jako ostatně cokoliv....
Ano...po 2-3 výstřelech v místnosti už ti to tak bude nejspíš asi připadat ;)
Uzivatelské Jméno píše: 26.01.2022 19:39 ... průbojnost střeliva je snad bonus ne?...
Ano...za předpokladu, že bydlíš sám, nebo sis ke zbytku rodiny v bytě nevytvořil příliš pevné citové pouto ;)
Uzivatelské Jméno píše: 26.01.2022 19:39 ...O zvýšený snadnosti ozbrojování 58 si myslim svoje. Spárovat s někým kdo má v ruce pušku je zoufalost i když nemá třicet v šupliku...
Ano...myslet můžeš...však sám uvidíš jak ti to pak, hned po probuzení, se srdcem v krku a tepem v červených číslech, bude myslet ;)

Podle toho, co píšeš, celkem pochybuju, že se do té situace dokážeš byť jen sugestivně vcítit a alespoň trošku si nastavit reálnej mindset...

No, asi bych ten doutnající OT tímhle ukončil a popřál ti hodně štěstí, až budeš se zalepenejma očima ve 3 ráno zkušeně a bez emocí vykrajovat obývák, aby ti lump za dveřma nevytrhl tu metrovou foukačku z ruky :F
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od JOBU »

A na 400 ide trafiť s pevnými aj polovica tej figúry (kulometné hniezdo). Bez upnutia, iba s oporou o podložku.
Nejaká streľba s optikou na cca 460m : https://www.youtube.com/watch?v=-WP6d8suZXM , s POSP na 58čke mám skúsenosť so streľbou len do 400m.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

Když se to s kosou umí, jde to na 500 y (cca 460 m) i s mechanikama: https://www.youtube.com/watch?v=FEASv3s ... oleReviews
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Serža »

Uzivatelské Jméno píše: 26.01.2022 14:50 58 mám dvě. Jednu pěknou sbírkovou ve dřevě - tuning nepřipadá v úvahu a střílí z toho jen manželka. No a druhá má v. č. a zkušebnu v místě kam patří boční lišta - takže zase nic. Modifikovaná je jen o sklopnou trubku, kompík a zendl přerušovač. Defaultně tedy jen o tu trubku a i pažbu přendavám z akáčka když je třeba. Jediná její výhoda je že jich jsou v širší rodině kvanta, téměř každej s ní umí aspoň nějak zacházet a bedna munice se taky najde. Prostě když teď vleze do baráku zfetovanej drban tak pokuď to koupí tak to bude na 60% padesátosmičkou.
měl jsem kdysi jednu z prvních Sa58 upravovaných Gunexpertem/Zendlem = lišta namontována Zendlem, značky přeraženy vedle, no problem...a byla to kosa naprosto top
takže ty značky asi nejsou velkej problém...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Serža »

bivoj píše: 26.01.2022 18:06
Ray píše: 26.01.2022 17:54 2 bivoj.
Dvoustranná boční bodová aretace...
Právě proto mám kryt od Zendla, kterej má z těch horních nahrazujících kryt pružin asi nejchytřeji vymyšlený upínání, kdy se kryt vlastně v příčné vodorovné ose fixuje o pravou část těla zbraně a v příčné svislé ose o levou horní část. Když to Zendl vymýšlel, tak u toho opravdu přemýšlel. ;) Navíc má QD (rychloupínání), takže sundat ho při rozborce je otázka jen cca +1 sec, než u plechové klasiky.

A že drží nástřel a kosa je s ním přesná dost, snad dostatečně dokladují ty fotky terčů nahoře...

Jinak kvalitně udělaná boční montáž bude asi taky OK, ale zase zvětšuje boční šířku zbraně. Na kalachovi mi "nevadí", na kose se mi ale prostě nelíbí... A navíc, jak říkám, není třeba vrtat do rámu, když je k dispozici jiné řešení, které nijak "nepoznamená" zbraň... ;)
u kosy je s boční montáží vlastně jedinej vážnej problém - že vyhazuje hilzny dost nahoru = pokud tam chceš dávat něco z boku, musí tam být něco jako Zendlův "blatníček" aby se ti hilzny neodrážely od optiky zpět do zbraně
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

Serža píše: 27.01.2022 1:30 u kosy je s boční montáží vlastně jedinej vážnej problém...
To není problém boční montáže ale obecně (i u horní montáže na krytu pružin). U kosy se prostě nedá moc používat dlouhá optika. Nicméně doba naštestí dosti v optice pokročila a v dnešní době, kdy existují věci jako VORTEX SPITFIRE HD GEN II - 5X a podobné extrémně krátké prismy se dá na kosu osadit ledasco.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Germanik1 »

Já jsem koupil wortex Spitfire 3x a když jsem jej nastřeloval, nevešel jsem se do terče. Výsledkem bylo frézování hliníkového krytu závěru po celé svrchní hraně klínu 1mm až 0. Povedlo se. Jen na okraj
Udělám co musím
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od DeadMan »

Mám dvě kosy, obě oblečené ve FABu (trubka pažby od GE) a zbytek poladěný Zendlem (kompík, vypouštění zásobníku, spoušť a boční montáž).

Původně jsem na tom měl POSP s blatníkem od Zendla a PK cosi, což fungovalo.

Jenže ačkoli to jsou optiky bytelné, tak v dnešní době to už opravdu není ono (slabá výdrž baterie a váha).

A tak jsem pořídil 2x Vortex Strikefire II.

K tomu byl pak nutný rail a tak jsem sáhl opět po Zenit-Belomo a koupil tu nejnižší boční montáž (s ní to vypadalo opravdu dobře).

Jenže nastal problém s výhozem nábojnic, kdy nešlo dát zásobník bez toho, aniž by se zbraň zasekla.

A tak jsem se jal upravovat vytahovač (ubrušuval jsem ho zleva tak, aby materiál zůstával vpravo).

Když už jsem se dostal na hranici, která mi přišla jako limit pro to, aby to ještě spolehlivě vyhazovalo, tak jsem toho nechal, ale spolehlivost chdu zbraně pořád nebyla 100%.

Proto jsem sic esteticky nejvíce se hodící boční raily prodal a koupil "hnusné" zvýšené a zkosené směrem ke střelci.

Opticky to nevypadá příliš hezky, ale funguje to na 100% a nábojnice se o nic nezachytávají.

A tím, že je to zvednuté, lze současně použít i mechanická mířidla.

Osobně mám kosu na střelbu tak na 100m a v extrémním případě těch 300m, ale to je podle mne strop pro nějaké rozumné zásahy.....
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Zarozak »

bivoj píše: 26.01.2022 17:29
Uzivatelské Jméno píše: 26.01.2022 14:50 ...druhá má v. č. a zkušebnu v místě kam patří boční lišta - takže zase nic...
Proč? Horních krytů s railem je na trhu snad dost, ne? Netřeba kosu prznit boční montáží...

Jinak dnes jsem tu svoji opět provětral. S Barnaulama to ohledně přesnosti není žádná sláva, ale i tak jsem celkem spokojen:
20 ran - Barnaul 123 gr/100m, v sedě s oporou. Optika Primary Arms Prism Scope GLx 2x ACSS CQB 7,62 na krytu od Zendla:
IMG_20220126_105433.jpg

Ještě jsem si udělal "simulaci" střelby na plát 30x40 na cca 560m (stříleno na papír 4x5 cm na 75 m) - samozřejmě, nemusel jsem dělat korekci propadu a snosu ale i tak snad OK ;) :
10 ran - Barnaul 123 gr/75m, v sedě s oporou. Optika Primary Arms Prism Scope GLx 2x ACSS CQB 7,62 na krytu od Zendla:
IMG_20220126_111102.jpg
Tak toto je na kosu a 100m skutecne vysoce nadstandartni vysledek, osobne jsem nic takoveho jeste nevidel. To by bylo ve "vojenske pusce" v podstate na bednu. Barnaul jsem zkousel, ale dopadlo to zcela zalostne oproti cinskemu surplusu
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Zarozak »

DeadMan píše: 27.01.2022 6:56 Mám dvě kosy, obě oblečené ve FABu (trubka pažby od GE) a zbytek poladěný Zendlem (kompík, vypouštění zásobníku, spoušť a boční montáž).

Původně jsem na tom měl POSP s blatníkem od Zendla a PK cosi, což fungovalo.

Jenže ačkoli to jsou optiky bytelné, tak v dnešní době to už opravdu není ono (slabá výdrž baterie a váha).

A tak jsem pořídil 2x Vortex Strikefire II.

K tomu byl pak nutný rail a tak jsem sáhl opět po Zenit-Belomo a koupil tu nejnižší boční montáž (s ní to vypadalo opravdu dobře).

Jenže nastal problém s výhozem nábojnic, kdy nešlo dát zásobník bez toho, aniž by se zbraň zasekla.

A tak jsem se jal upravovat vytahovač (ubrušuval jsem ho zleva tak, aby materiál zůstával vpravo).

Když už jsem se dostal na hranici, která mi přišla jako limit pro to, aby to ještě spolehlivě vyhazovalo, tak jsem toho nechal, ale spolehlivost chdu zbraně pořád nebyla 100%.

Proto jsem sic esteticky nejvíce se hodící boční raily prodal a koupil "hnusné" zvýšené a zkosené směrem ke střelci.

Opticky to nevypadá příliš hezky, ale funguje to na 100% a nábojnice se o nic nezachytávají.

A tím, že je to zvednuté, lze současně použít i mechanická mířidla.

Osobně mám kosu na střelbu tak na 100m a v extrémním případě těch 300m, ale to je podle mne strop pro nějaké rozumné zásahy.....
Dával sis tam tu origo CSA nízkou boční montáž s jejich k tomu patřícím kamenem? To si myslím, že je TOP z bočních montáží na kosu a taky nejestičtější
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od bivoj »

Zarozak píše: 27.01.2022 10:45 Tak toto je na kosu a 100m skutecne vysoce nadstandartni vysledek...
Tak je to střílený v sedě s oporou (z bagu) a s optikou, takže to by zvládnul každej. Ale dík za kompliment. ;) Jde spíš o to, že mojí kose ty Barnauly evidentně celkem chutnaj, kdežto kalachu ne (jak jsem psal výše, z AK to mám se stejným střelivem a stejnou optikou rozsypaný po celým černým). Takže je to i štěstí na přesnou zbraň, která si sedla se střelivem.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět