Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

jerry.mysak píše: 17.08.2020 8:29 Příští týden by měla dorazit Sniderovka v ráži .577 Snider. .......

Přemýšlím, že bych dělal do toho střely z nepovedených 12,5. Představa je taková, že bych udělal dělenou formu, do ní hodil střelu a pod lisem bych ji vytvaroval i s dutinou ( tak jak se původně vyráběly) Váhu ty střely mají stejnou a to co bude chybět na průměru se vytlačí z dutiny.
a není to moc práce? ... co takhle vzít nějaké hotové kleště v .58, třeba LEE Minie, ta má .575, a různé zmetky slít a odlít nové střely?

u toho Snidera to stejně asi bude chtít odlít komoru a vývrt, a podle složit náboj. Ale brokové mosazné 24ga a .58 střely by mohly fungovat.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Wdog píše: 21.08.2020 19:09 a není to moc práce? ... co takhle vzít nějaké hotové kleště v .58, třeba LEE Minie, ta má .575, a různé zmetky slít a odlít nové střely?
Asi jo, ale já si rád hraju. Chtěl bych vyzkoušet zase jinou technologii než lití. A navíc ty kleště s dutinou jsou docela drahý. To ty prachy radši vrazím do nákupu prachu.
Vzhledem k tomu, že už zase dávaj Ulici na kterou čučí přítelka, tak mám navečer klid na to zalézt si do dílny.

Hele, třeba mi to nebude fungovat a stejně si udělám kleště na odlejvání. Mám lis jen na 12 tun. Teoreticky by stačit měl. Ale když to nevyzkouším, tak to vědět nebudu.

Koukal jsem na Střelectví, že jsi se taky zapojil do diskuse jestli do toho náboje cpát D060.
Kamarád co tenhle náboj přebíjí tvrdí že ani náhodou, pouze černoprach.
Můj osobní názor je, že by to fungovat mělo. Asi zkusím od navážek 15 gr a jít až na 30gr. Jen ten prostor mezi prachem a střelou vyplním filcem. Toho prachu tam je špetička, prostoru moc a zápelka možná nedokáže udělat takovej tlak, aby prach vybuchl a jen shoří.

ono teoreticky by to mohlo fungovat i s brokovým prachem. Ráže to je broková 24, jen o 15 mm kratší. Střela těžká jako brenek a sniderův závěr je oproti většině brokových brutálně předimenzovaný. Samozřejmě že prachu by tam muselo bejt méně. Ale to je jen takový myšlenkový cvičení.

možná zkusím dát Pyrodex. Mám ho pikslu co jsem koupil s perkuskou a ještě nepoužil. Nevíš v jakým poměru vůči černýmu prachu se dává?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Do všech svých historických až do ráže .50 jsem vždy dával jen Lovex D060, laboraci většinou 28grs, funguje to bez jakýchkoliv problémů. Sice po D060 zůstává třeba 10-15% nespálených zrn prachu, ale to ničemu nevadí, je to vlastnost tohoto prachu.

Narazil jsem jen u pušky ráže 17,5mm, neboli 20ga, tam ta D060 nefungovala. Ne že by to bylo nějak nebezpečné, ale strašně kolísaly rychlosti, tento prach je na hodně velkou ráži už pomalý, nevznikne dostatečný tlak.

Co mi u té kulovnice 20ga fungovalo, byl černý prach, laborace 72grs, papírová krytka, mírná komprese a vnější mazání, a pak fungoval taky pomalý brokový prach S035 v laboraci 20grs. Ale ať jsem dělal, co jsem dělal, v této ráži byl nepřesnější ten černý prach - obyčejný Vesuvit. Ale to byla jediná ráži, kdy to takto bylo. Čistit se mi nechce, tak u všech ostatních ráží zůstávám u D060. S Pyrodexem zkušenost nemám.

Když vyplňuji prázdný prostor v nábojnici, používám šedou hmotu Oasis, což je taková ta lehká kostka na aranžování květin. Má to ale funkci jen na to, že to přidrží všechen prach dole u zápalky a tak je každá rána stejná. Nemá to vliv na tlakové poměry.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od TomSmith »

To s tím Oasisem mne zaujalo.
Jak se to chová k vývrtu, není to trošku smirek? A nenapéká se to?
Taky jak to vypadá při výstřelu, není všude okolo bengál?
Dík.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
on by šel možná použít D0100

Středně až pomalu hořící hutný dvousložkový sférický prach
vhodný zejména pro náboj .50 Browning.

ale kupovat pikslu a pak zjistit že to nefunguje je trochu drahá sranda. Černoprach mě taky sere čistit. jeden se s tím mrdlá takovou dobu a když to špatně naolejuješ, hned to má lišku. Po bezdýmu jen protáhnu 2x boresnakem a je čisto.

tak sniderka je doma. Nádherný dřevo, vývrt čistej, pero kohoutu tvrdý. Jediný co chybí je řemen a posuvná destička na hledí. Tu ale dodělám. Pak jí stačí pochcat anechat pár dní odležet. Pak má patinu jak sto let stará věc :-)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

TomSmith píše: 27.08.2020 21:02 To s tím Oasisem mne zaujalo.
mě taky. Asi obejdu krchovy a něco nasbírám v konteneru s kytkama.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

TomSmith:

Pozor, Oasis se prodává zelený a šedý, já používám ten šedý. Když ho zmáčkneš mezi prsty, rozpadne se na jemný prach. Když ho vykrojíš třeba ústím nábojnice, drží se vcelku a vyplňuje volný prostor, aby se nepřesýpával prach. Vývrt to neničí, není to nikde vidět, vzniklý prach se při výstřelu rozpráší do vzduchu se zplodinami. Akorát při přebíjení to bordelí na pracovním stole.

https://www.hornbach.cz/shop/Oasis-SEC- ... rtikl.html

jerry.mysak:

D100 ti na Snider ve 24ga nebude fungovat. Na tak velkou ráži je to pomalé, potřebuješ velmi rychlý prach.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak jsem si o víkendu udělal matrice. Nábojnici je třeba stáhnout o cca 0,4 mm na průměru v délce asi 35 mm. Poté vytvořit krček ve 2 krocích. Nakonec zarovnání na 50,8 mm délky.
Wdog píše: 29.08.2020 15:12 wdog

D100 ti na Snider ve 24ga nebude fungovat. Na tak velkou ráži je to pomalé, potřebuješ velmi rychlý prach.
Zkoušel jsem D60. Zápalka jej nezapálí. Střelu vytáhne z nábojnice, ale prach je jen očouzenej. Stejně jsem dopad s D063 a brokovým prachem. Toho jsem tam dal jen asi 10gr, zbytek vyplnil filcem. Jediný s čím mi to funguje je černej prach. 4,5g prachu, střela 33 g. Mrda jako kráva. Ještě ted mě bolí rameno. Měl jsem jen jednu střelu (kámoš má střely o průměru 15,8), kterou jsem rozválel páskovinou na 14,8.

Nějakej bezdýmák musí chodit, na naboje.org to alespon tvrdí.

můžu zkusit ještě pomalej pistolák D036, ten se mi nějakej doma válí. To čištění po černým prachu je protivný.

docela jsem koukal, že vývrt má dost mělký drážky. Hlaven je nestřílená a zrcadlová s ostrými hranami, kdy pole i drážky jsou hodně široký, ale vysoký jen asi 0,2 mm. Průměr mezi drážkami je 14,84. Dneska, jestli zbude čas, se pustím do kleští. V plánu jsou na 3 ks minie.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

koukal jsem na jedno americký forum a tam doporučují prachy odpovídající lovexu D 037,2 a S 040.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

No že jsi to ty, přikládám laborace firmy Vectan z roku 2007 na ráži .577 Snider.

Najdeš tam laborace podle váhy střely s černým prachem a taky s bezdýmákem Vectan Tubal 2000. To je rychlý puškový prach, rychlostí hoření orientačně někde na úrovni D060, D063.

Jo, tvých 4,5gramů černého prachu je podle nich startovací minimální navážka ... :lol:


577_Snider_Vectan.jpg
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

to se snad posrali :-). Mi řekni, jak ti indové co sloužili britům, s tím stříleli? Měli 60 kg a vejšku 1,65. Vystřelit z toho 20 ran, tak se druhej den nehnuli.

jak jsem to testoval, tak do špalku šla střela jen asi 15 cm, ale udělala hříbek skoro 3 cm v průměru. Muselo to trhat nohy ruce, při zásahu. Věřím, že to dokázalo člověka vyzout z bot ( pokud nějaký měli).

co pročítám jedno vlákno na tapatalku, tak tam jeden co asi dost střílí popisuje střelu. Minie mu prej nikdy nelítala tak dobře, jako střela s plochým dnem. I když dutinu vyplnil voskem. Jinak skutečný vývrt je opravdu nějakých .590, takže to co jsem naměřil by odpovídalo.

Včera jsem odladoval nástroje a udělal zkušební dutinu na matrice. Budu je nakonec odlejvat. Tvar střely bude kulovitá špička na průměr 14 mm, pak bude pokračovat 3 mm válcová část prům 14, rozšíří se na 15 mm na přední kroužek délky 3mm. Mazací drážka bude dlouhá 6 mm a zadní kroužek délky 7mm. Vložka na dutinu výměnná s tím, že si je budu moct poladit dle potřeby.

Originál střela měla na špici dutinu vyplněnou špalíkem a dutinu v prdelce vyplnoval taky dřevěný špalík, ale konusový. Viz příloha
Přílohy
standard.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Wdog
tu D063 mi to právě vůbec ani nezapálilo. Je pravda, že jsem ho tam dal asi jen 15gr. Ale zbytek prostoru byl vyplněnej filcem. Možná to bude chtít zaškrtit kuli, aby se zvětšila vytahovací síla a v nábojnici se udělal větší tlak.
Možná by stačilo, aby se kule opřela o vývrt, ale konstrukce zámku neumožnuje o moc delší náboj. Rollig blok je v tomhle lepší
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Ano, ten rychlý vznik tlaku je důležitý, proto to musí být rychlý bezdýmák a nebo černoprach. Zkus 28grs. D060 a přiškrtit.

Až budeš mít tu tvoji novou střelu, hoď sem fotku.

Jinak v těch laboračních tabulkách Vectanu je zmíněno, že je nutné vycpat volný prostor nábojnice pomocí "dacronu". Dacron = PES. Tomu odpovídá asi běžně dostupná polyesterová výplňová vlákna - vata, co se používá jako výplň třeba do polštářů. Takže možných materiálů na vyplňování je více, raději něco lehkého a méně hmotného.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Pročítám jedno americký vlákno, kde pár lidí má docela přehled. Ted jsem se prokousal diskusí jaký tvar střely. Nejlepší výsledky prej mají se střelou s rovným dnem. Na vyplnění dacronem taky už došlo, ale prej funguje postup prach, kotouček z kartonu, mouka, kotouček, střela. Hlavně se nesmí smýchat mouka s prachem :-). Jsem ale na 6 stránce z 16. Dál je tam ohledně sniderovek ještě asi 800 vláken
viz tady
https://www.tapatalk.com/groups/british ... -s350.html
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Wdog
tak jsem včera udělal matrice. Zatím jen tvar střely. Než budou kleště, chvilku to potrvá a dá to nějakou práci.
Nediv se tý dlouhý prdelce střely, bude tam centrovací vložka s trnem dutiny. Vnější průměr jsem udělal 15,0 s tím, že se to malinko smrští při chladnutí a zbytek dokalibruju.
Přílohy
20200901_193307.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Irving
Příspěvky: 9
Registrován: 01.09.2020 13:41

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Irving »

Podivej se na tohle video, pokud to neznas:

https://www.youtube.com/watch?v=TAEfDVq8cIQ

Dulezity je doporucovany prumer strely 0.6". Ja to aplikuji, funguje to. Ale docela fungovala taky klasika .575 minie, co se tyka presnosti. Postup z videa ale nevyzaduje matrice na stahovani nabojnic.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

irving
jo na to jsem taky koukal. Nicméně nikdy nespoléhám jen na jeden zdroj. Lepší sebrat více informací a pak je vyhodnotit.

Mimochodem
narazil jsem na dobrej postup jak vyčistit nábojnice. Doted jsem je pral v ultrazvukovej čističce s trochou prášku na praní. Po vyprání a uschnutí ale zešedli. Případně jsem je zabalil do plátěnýho pytlíku ( nebo rukáv starý košile) a hodil do pračky ke tmavýmu.

Dobrý je ale smíchat ocet na půl s vodou, trocha jaru a lžička soli. Vyčistí se to prostým namočením na pár minut.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Cep »

Slyšel jsem, že někteří to s tím ocet/voda+jar+sůl dávají do PET lahve a do kufru auta, ať se to povozí.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tak kleště jsou hotový. Udělal jsem 3 různý trny a od každýho nalil pár střel. Ta co bude nejlepší, tak bude ve všech 3 pozicích. Kleště fungují pěkně, jen sundavání střely z trnu je horší. Musím použít kleště s úzkými čelistmi, chytnu střelu do drážky a zatočím. Střela spadne, ale v drážce je otisk čelistí. Napadlo mě udělat duté trny a v nich vyhazovač, který by se opíral o dno dutiny.
Přílohy
20200907_161239.jpg
20200907_161253.jpg
20200907_161307.jpg
20200907_161339.jpg
20200907_161404.jpg
20200907_191151.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od golem »

A co ty trny zkusit vyleštit?
Odpovědět