Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Wdog
Wdog píše: 07.04.2021 8:31 odhad vzdálenost při střelbě na větší dálku extrémně důležitý
a navíc když střílíš pomalýma střelama. Rozdíl 50 m v odhadu dálky znamená že se netrefíš.

Asi to nikdy nevyužiju, ale nevadí.

Dobrej je puškohled pro SVD. Ten má dálkoměrnou stupnici na výšku postavy.

Ted mám na cestě balíček historických dioptrů, který jsem koupil za hubičku v aukci. Pár jich asi bude kaput, ale zbytek vypadá dobře.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak jsem byl včera konečně po 4 měsících na střelnici a otestoval starý flinty a náboje.

.45-70, rolling block
náboje laborovaný na max výkon. i když má flinta 6 kg tak mrda jak kráva. Probíjelo to 20 cm dřeva, za ním 2 pláty gumy, každej 3 cm a kule končili ve vantu. Přesnost parádní. Budu muset ale trochu prachu ubrat, bolí mě rameno.

snider
zkoušel jsem několik laborací, jak BP, tak i D060, ale tady se nemůžu srovnat. Střely jdou po půlce terče. Mám obecně problém s dlouhými hlavněmi, asi to prostě blbě držím. Můj názor je, že tu flintu neudržím než střela opustí hlaven.

44-40
laborovaný jako hodně slabý
winchester 1873 i když je to krátká karabina, tak přesnost perfektní, ale jde to na 50 m tak o 30 cm vejš. 100 m je asi ideální dálka.
Balard - vyměnil jsem mouchu za vyšší. Přesnost excelentní, zpětný ráz nulový.
Trochu jsem hledal podrobnosti o tom Ballardovi co mám. Tu co mám, těch se vyrobilo jen 1500 ks a v americe se prodávají za 3000 -4000 USD. Takže to byl dobrej kup. Prodejce ani já jsme netušili co je to raritku.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

A to střílíš toho snidera ze stoje z volné ruky, a nebo klasicky sedíš a máš to opřené?
.... pokud vsedě či vleže s oporou, tak délka hlavně pušky nehraje roli, ten rozdíl letu střely v hlavni karabiny a dlouhé pušky jsou desetiny milisekund, to nestihneš strhnout. Strhneš to při spouštění, to jo, ale pak už rozdíl nebude.

Podle mne je to o náboji, chce to hodně dobře ho udělat, testovat různé střely, výplně a navážky, ty anglický pušky jsou prostě divný. Pokud to nemá přesnost, může mít taky vystřílený vývrt. Pokud ne, dal bych BP, co se vejde plus mazání pod střelu, a pak bych se jen zaobíral vhodnou střelou.

No ale test toho, zda je to rukama, je jednoduchý. Půjč si od někoho, komu chodí přesně, nějakou dlouhou flintu, na pár ran a a uvidíš.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

střílím vleže bez opory.
Ten tebou navrhovanej test s druhou osobou chci udělat v neděli.

Flintou to nebude, ta je ve špičkový kondici.

Ale jak jsem psal. Mám problémy s dlouhýma puškama. Jsem zvyklej držet flintu levou rukou těsně před lučíkem, když jí chytnu dál, berou mě křeče. Holt stáří:-)

Když se s ní nesrovnám, tak bude jen na parádu (má nádherný dřevo i kov), flint mám dost. A nebo seženu něco kratšího.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

testoval jsem toho Ballarda z různě výkonnou municí. Střela 15g, navážka čajíček. Lítalo to moc pěkně. Dal jsem náboje se silnější navážkou, půlka jich šla na plocho, rozptyl po celým terči. Ještě silnější a netrefil jsem se do terče. Zástal bych u těch čajíčků, ale je tam tak málo prachu, že rána je občas nepravidelná.

Zkusím sehnat těžší střelu a uvidím.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

do snidera jsem udělal několik navážek a zjistil jsem, že čím menší navážka, tím horší přesnost. S jednou to dokonce mělo rozptyl metr na 50 m. Střela se nepřetáčela, ale každá letěla jinam. Zkusím udělat zase se 4g BP. S těmi byl nejlepší výsledek.

45-70 na 50 m bez opory vleže se prakticky dotýkaj, pokud si to neutrhnu. problém je, že botka pušky je tvarovaná do ramene ve stoje. Když ležím, mám rozbitý rameno. V neděli bylo horko, takže jen v tílku a rameno je jeden flek.

Když to klapne, budu mít Maynarda v ráži 40-60 maynard.
Jsou do toho zajímavý patrony. Viz dole https://forum.cartridgecollectors.org/t ... et/42239/5
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Pokud máš nábojnici a střelu podobnou jako byl historický originál, je podle mě nejlepší dát vždy maximálně černého prachu, kolik se vejde do nábojnice při mírné kompresi, a k tomu mazání. Tak to bylo kdysi vymyšleno a optimalizováno, včetně vývrtu, tak to musí fungovat. Ubírat nemá smysl. Sice nemáme přesně stejně výkonný černý prach, ale musí stačit. U bezdýmáku je situace jiná.

Ano, u spousty terčovnic je botka tvarovaná na uchycení v rameni při střelbě ze stoje, ale v leže to pak už nejde, ty pozice těla je jiná. Vojenské a lovecké pušky mají pažby a botky naopak univerzální, ale při střelbě ve stoje v rameni tak přesně nesedí.

jerry.mysak: dotaz: myslím jsi tu zmiňoval, že sis už dříve pořídil 20ga pušku s drážkovaným vývrtem. Jak jsi to přebíjel?
... jinak díky za inspiraci, taky jsem jednu uchvátil, je to rolling-block od Husqvarny. Krásná lehká puška. Vývrt je zajímavý, velmi úzká pole a široké drážky, s malým stoupáním. Udělal jsem si odlitek komory, přechod do vývrtu je schod, a komora pojme (těsně) mosaznou 20ga nábojnici o maximální délce 48mm. Protože je na konci komory schod, a vývrt v drážkách má cca 16,8mm, což je zároveň vnitřní průměr nábojnice, bylo to myšleno asi tak, že střela, kulička nebo ogivál, byla zcela zapuštěna do nábojnice. Teď budu shánět nějaké kleště na kuličku či ogivál 16,8mm (.662). Ale zajímá mne, zda to máš nějak pořešeno. Hledí je nastavitelné na 60m/120m/180m, takže spíše střelba nablízko touto obří ráží.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
tu 20 GA jsem nedostal. Holandan stopil prachy a přestal komunikovat. Provar. Co naděláš, svině jsou všude.

Co se týče botky, tak největší bordel dělají hákový botky s velkým výkrojem co maj terčovnice. Ty se zakládaly ne do ramena, ale do paže. A vleže se s tím nedá střílet.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od kuny »

Potreboval by som poradiť ktorá nábojnica sa mi bude lepšie preformátovaváť (a dhlšie vydrží) na nábojnicu .32-40. Mám na výber užšiu s kŕčkom .30-30 alebo širšiu .38-50? Ďakujem za radu.
Přílohy
IMG_20210517_062451_8.jpg
IMG_20210517_062451_8.jpg (46.58 KiB) Zobrazeno 3080 x
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Hele, to budeš muset vyzkoušet. Já to dělám tak, že vyberu nejlevnější náhradu, koupím 5-10 nábojnic a hraju si s nima. Jen ti poradím, až to budeš krčkovat (snider, martiny henry), je třeba postupovat po 0,5 mm na průměru. Stejně tak když roztahuješ lahvičkovou nábojnici na větší průměr (Vetterli). Když to zformátuješ naráz, tak se ti to možná povede, ale pro materiál je to velkej stres a má snahu se podélně krabatit nebo zbortit. Počítej s tím, že pokud nábojnici roztahuješ, tak se ti zkracuje, když děláš krček, tak se délka natahuje. To jen aby jsi to nezkrátil na přesnou délku a pak nekoukal že je dýlka jiná. Když roztahuju, nechávám o cca 3-4 mm delší hilznu a pak ji zakrátím na soustruhu. Když krčkuju, dělám dýlku tak jak má bejt a po zkrčkování zase pokrátím.

Než to odladíš, pár hilzen asi zkurvíš.

PS
nežíhej to, pokud nemusíš. Když je tvrdá hilzna a nasadíš blbě střelu a zalisuješ, tak se olovo odřízne. Vyžíhaná nábojnice se zbortí.

PS2
jestli je to nábojnice 32-40 winchester, tak to asi bude pěkně hnusná práce. Problémem tam bude ten dlouhej strmej kužel. Budeš potřebovat velkou sílu, protože budeš působit na velikou plochu a budeš jí hodně deformovat. osobně bych asi vyšel z nábojnice 303 british (stojí 12 kč) a ten kužel bych nedělal. Místo něj bych udělal pyramidovou soustavu válcových ploch. Ty se ti pak výstřelem přetvarují podle komory.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

kuny:
z těch dvou, co uvádíš, je lepší vzít tu 38-50. Protože 30-30 má příliš malou bázi. Přetvarovat se dá vše, ale musí +/- sedět báze, okraj minimálně pro funkci vytahovače a pak samozřejmě požadovaná délka.

Souhlasím s jerry.mysak, až na to žíhání. Bez žíhání takto velké přeformátování neuděláš. Když ti obecně střela při usazování shrne okraj, je něco špatně. Buď rozhrdlení ústí nábojnice, nebo střela. Ale taky se mi to občas stává :-)

.303 british je skvělý tip, protože odpovídá rozměry báze a okraje, je dost dlouhá, a hlavně má podobnou ráži jako ten 32-40 Rem., takže nebudeš muset tolik tvarovat samotný krček, ale spíše jen tělo nábojnice.

Můžeš vzít FL matrici na 32-40, vyžíhat a zkrátit tu .303 british, lehce máznout a po menších krocích to tvarovat ve FL matrici, nakonec fireforming (vystřelit) a zakrátit na správnou délku. Potřebuješ ale pořádný lis, je třeba silou. Důležité je mít správný shellholder s minimální vůlí, protože je potřebná velká síla nejenom tam (do matrice), ale i zpět. Na to není vhodné shellholder LEE, ale dobrý je třeba RCBS. To žíhání jen v té části, kterou budeš tvarovat, ne až dolů.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
mám doma toho maynarda. Ráže 40-40 maynard. Zatím mám hotovou jednu zkušební hilznu a odpoledne se stavím u kamaráda, co má nějaký střely o průměru 10,6 mm a 19 g váha. Pak sem hodím fotky.

Mimochodem, zkoušel jsem toho snidera. Se 4 g BP to už lítá pěkně. Měl jsem jen 5 nábojů, kdy jsem dal prach, kolečko papíru a vyplnil krupicí. Místo krupice zkusím vatu+ vosk, nebo jak jsi radil ty. Ten bazmek na kytky.

PS
byl jsem minulej tejden u jednoho známýho, kterej taky řeší snidera. Flinty má, ale neměl jak přebíjet. Nějakej "odborník" mu prodal hilzny - jen zakrácený 24GA, bez krčku, bez ztažení těla. Samozřejmě že je dostal do komory jen do půlky. Prodal mu i kleště na lití. Problém je v tom, že byli průměru 577 a střely volně propadnou laufem.
Musel by je omotávat papírem.
Takže mám práci navíc.
Přílohy
takhle vypadá originál 40-40 maynard
takhle vypadá originál 40-40 maynard
images.jpg (17.01 KiB) Zobrazeno 2971 x
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od kuny »

Ďakujem Vám za rady. Včera som mal čas, tak som sa chvíľu hral, aby som si to aspoň trochu vyskúšal. Najprv som vyskúšal tú .38-55 a nahrnulo sa mi to. Asi som išiel na ten krček moc rýchlo. Potom som skúšal tú .30-30 pomalšie a to v celku šlo, ale zasa som už potom nevedel vyvinúť taký tlak, aby som to dotvaroval. Tú .303 British zatiaľ nemám, ale určite pri ďalšej objednávke objednám. alebo sa niekoho spýtam či nemá.

Wdog bázou myslíš tú časť, do ktorej sa dáva zápalka? Alebo tú od zápalky dajme tomu po stred nábojnice? Priemer dna .30-30 a .38-55 je rovnaký potom aj ich telo až po krček je rovnaké. Na tej .303 british je to dno o dosť väčsie neviem či to pretvarujem a či ten rimm potom nebude treba ztočiť? .30-30 je o dosť kratšia, ale čítal som, že na hradlách to nespôsobuje nejaké drastické odchýlky oproti originál nábojnici.

Nedáte mi sem prosim vás nejaký link ako sa robí ten fireformin so strelným prachom.

Dnes skúsim našich sústružníkov poprosiť či by mi nevyrobili uchyt matric pre môj stojan na vŕtačku, tým by som mal vyvinúť väčší tlak.

Na obrázku zľava .30-30, .38-55, .32-40.
Přílohy
IMG_20210525_062345_0.jpg
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

kuny
psal jsem ti, že musíš krčkovat po max 0,5 mm na průměru. Jinak zbortíš nábojnici.

Fireforming je jednoduchý. Zformátuješ nějakou nábojnici aby ti vlezla do komory. Nemusí mít tvar komory. jen tam musí vlézt. Podmínka je krček průměru který má střela. Náboj normálně nabiješ trochu sníženou navážkou ( já občas používám cca 5 gr rychlýho pistolovýho prachu) a vystřelíš. Hilzna se nafoukne podle komory. Příště formátuješ pouze krček.

Bacha, ta nábojnice se nechá pak použí většinou pouze v té konkrétní zbrani. Prošlo mi rukama několik rolling blocků a některý měli komory tak volný, že nábojnice nešli použít v jiné flintě

ten dlouhej kužel udělej stupnovitě- viz obrázek. Ale ne že si necháš vytočit jednu stupnovitou matrici!

Pěkně třeba 3-5 ks. Nejdřív stáhneš celou dýlku průměrem (to je jen příklad, rozměry si udělej jaký potřebuješ) 14 od krčku do délky 25 mm, druhou matricí prům 13,5 do délky 20 mm, třetí prům 13 do délky 15, čtvrtou prům 12 do délky 10.

Jinak se to bude mít snahu bortit.

a vyser se na vrtačku a kup si lis na přebíjení. Vrtačka má stále lineární sílu ( přibličně), kdežto lis díky přepákování nejdřív jede rychle a mačká malou silou, ale ke konci je pohyb pístku pomalý, ale roste síla.

Nikdo ze začátku do toho nechce moc investovat, ale když máš na opici, musíš mít na banány
Přílohy
IMG.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Irving
Příspěvky: 9
Registrován: 01.09.2020 13:41

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Irving »

Na fireforming neni potreba strela.

Musis mit nabojnici, ktera vleze do komory. Krcek muze byt klidne o neco mensi, nez ho finalne potrebujes mit. Nabojnici vyzihas, aby byla mekci a lepe tvarovatelna. Nasypes trochu pistoloveho prachu (ja davam 10 gn D036). Pak dosypes po zacatek krcku krupici, kukuricnym srotem a pod. Zalejes voskem, aby se to nesypalo. Ja pouzivam a silne doporucuji mekky, za studena tvarovatelny "karnaubsky vosk", ve kterem byva obaleny syr Babybel. Vyhnes se tim manipulaci se zdrojem tepla pobliz naprachovane nabojnice.

Pri vystrelu se nabojnice vytvaruje presne podle komory dane zbrane. Muze se zmenit trochu delka, jako pri kazdem fireformingu.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

kuny:
Fireforming ti poradili kolegové.
Báze je průměr nábojnice u dna, ale ne okraj, ale hned nad ním. Dostupné nábojnice si sám přeměř a uvidíš.
Kratší nábojnice, třeba o 2mm, nemusí vadit, ale jde taky o provedení komory konkrétní zbraně, aby krček dobře těsnil. Když už bude nábojnice moc krátká, bude to foukat dozadu okolo nábojnice, poznáš to tak, že bude nábojnice po výstřelu zvenku očouzená. Nebo budeš mít očouzené čelo :-), záleží na zbrani. Já se naopak snažím o co nejdelší nábojnice, co se ještě vlezou a fungují.
Ta prostřední nábojnice by ještě šla zachránit, i když ta deformace bude vidět. Zkus ji vyžíhat (nahřát nad plamenem, klidně nad plynovým sporákem, až změní barvu, a hodit do vody). Ale nenahřívat celou , jen tu přední část. Dále si dej pozor, abys ji mazal jen velmi lehce, přebytek oleje v matrici může způsobit ty vmáčknutí dovnitř.
Ale jinak tvoje fotka vypadá dobře, třeba i ta 30-30 buce cesta.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od kuny »

Ďakujem za rady. Ešte mám nejaké otázky.
Mám skúsiť aj tú .303 british?
Pri tom žíhaní to mám spraviť približne tak ako sa žíhajú medené podložky? Akú farbu (teplotu) majú nábojnice presne mať? Či je to jedno? Podložky sa dávajú do červena (typujem že 600-700°C) tie sa po žihnutí nechávajú na vzduchu. Do vody je to skorej kalenie? Nábojnica zasa potom stvrdne? Neroztrhá mi ju napríklad pri fireformingu?
Fireforming vyskúšam. Babybel majú deti radi :P.
Lis mám len Lee breech lock reloader. Vyzerá, že moc nevydrží. Preto chcem skúsiť ten stojan na vŕtačku má asi 20 kg a dá sa na nôm nastavovať aj doraz. Ak nenájdem iný spôsob, tak si dám spraviť tú stupňovitú matricu.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tady je vyjádření policie

Dobrý den, k Vašemu dotazu Vám sděluji následující. Palnou zbraň kategorie D lze přepravit do České republiky osobou, která není podnikatelem v oboru zbraní a střeliva (Váš případ )na základě vydaného zbrojního průvodního listu pro trvalý dovoz. K zaslání této zbraně můžete využít zásilkovou službu nebo běžné poskytovatele poštovních služeb, kdy do formuláře žádosti o zbrojní průvodní list uvedete do údajů k přepravci právě tuto službu. Formulář „ohlášení přepravy“, který uvádíte ve svém dotazu, používají v jiném režimu podnikatelé v oboru zbraní a střeliva, kteří přepravují zbraně v rámci obchodní činnosti. Správní poplatek za vydání zbrojního průvodního listu je ve výši 800 Kč. Zbrojní průvodní list Vám vydá na žádost příslušný útvar policie, oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál, dle místa Vašeho pobytu.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Irving
Příspěvky: 9
Registrován: 01.09.2020 13:41

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Irving »

kuny píše: 27.05.2021 8:07 Ďakujem za rady. Ešte mám nejaké otázky.
Mám skúsiť aj tú .303 british?
Pri tom žíhaní to mám spraviť približne tak ako sa žíhajú medené podložky? Akú farbu (teplotu) majú nábojnice presne mať? Či je to jedno? Podložky sa dávajú do červena (typujem že 600-700°C) tie sa po žihnutí nechávajú na vzduchu. Do vody je to skorej kalenie? Nábojnica zasa potom stvrdne? Neroztrhá mi ju napríklad pri fireformingu?
Fireforming vyskúšam. Babybel majú deti radi :P.
Lis mám len Lee breech lock reloader. Vyzerá, že moc nevydrží. Preto chcem skúsiť ten stojan na vŕtačku má asi 20 kg a dá sa na nôm nastavovať aj doraz. Ak nenájdem iný spôsob, tak si dám spraviť tú stupňovitú matricu.
Zihej napr. dle tohoto navodu:

https://www.youtube.com/watch?v=xb3P9FhcIkU

Po zahrati nabojnice muze jit rovnou do vody, nevadi to.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

kuny
303 british stojí něco kolem 10 kč což jde.
Stupnovitou matrice ne, psal jsem ti několik samostatných. Tu stupnovitou neutáhneš, bude to mít obrovskej odpor a nejspíš se ti to pod matricí zmačká. Ale pokud nevěříš, není nad to si to vyzkoušet osobně.

Žíhání jsem dělal tak, že jsem uříznul trubičku, která chrání spodek nábojnice a navlík jsem jí na hilznu. propanbutanovým hořákem jsem pak fouknul jen na to co koukalo z trubičky. Do červena a nechat volně vystydnout na vzduchu. Ale už nežíhám.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět