Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

vypadá to, že budu majitelem Spencerovi opakovačky v ráži .56-50. Budu sice muset dodělat botku zásobníku a předělat na středovej zápal, ale za ty prachy co za to chlápek chce do ní půjdu.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
kamrád koupil švédskýho rolling blocka v ráži broková 20 s vývrtem. Nadělal do toho několik nábojů. Střela 50 gramů, 8 gramů prachu ( max je prej 12). To je mrda jako kráva. Něco neskutečnýho. Pak mi ta moje 12,5x44 přišla jak malorážka:-)

Myslel jsem, že ve skandinávii mamuti vymřeli před pár tisíci lety. Na co to sakra mohli potřebovat?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Měli to asi na tuleně.

50g střela a 8g černého prachu musí být opravdu značná pecka, osobně se mi to jeví jako moc. Puška to vydrží, ale co střelec? ... použil bych raději LEE 12ga slug (má čistý průměr akorát na 20ga) a pod to karton+maštěnou ucpávku na 5g černého prachu. Ten LEE slug se dá lehce upravit na o něco vyšší hmotnost, cca 35 g.

Ten originál náboj byl 20ga x40mm, takže cca délka jako původní náboj 12,7x42R zvětšený na brokovou ráži 20ga.

Pokud se mé záznamy nepletou, tak to mohla být Husqvarna Studsare mod.35 nebo mod.36, vyráběná v letech 1877-1879, a nebo Husqvarna Bakladdningsstudsare mod.4, vyráběná 1887-1912.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

máš k tomu náboji nějaký povídání?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

ne, já sám o tom nic nevím, ale tady jsou nějaké informace i o přebíjení:

http://forums.nitroexpress.com/showflat ... ber=184633
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

objevil jsem jednu tuhle flintu ve Belgii. Asi ji vezmu. Kamarád má kleště na diabolky, tak bych je do toho zkusil dát.
Přílohy
v porovníní s 223 rem
v porovníní s 223 rem
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

tak se potom pochlub. Myslím, že to jsou svým způsobem unikátní pušky, už tehdy to bylo menšinové. Přebíjení se dá vyřešit.

Ta diabolka od Lymana by asi šla, ale bude asi dost lehká, tedy jen na krátkou vzdálenost. Já jsem to řešit levnými kleštěmi LEE, na 12ga slug 1oz., kde jsem snížil trn, takže vznikla střela tvaru "bobek" bez dutiny o váze 35g. Průměr se od špice k bázi tohoto slugu zmenšuje, z 17,5mm do cca 17,0mm. Což se hodí při přebíjení, do 20ga brokové mosazné nábojnice akorát střelu přiměřeně zatlačíš v lisu a nemusíš ani škrtit.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
tak jsem ji vyhrál. Sice cena 800 E, ale to už ted běžně rollingy stojí i běžnějších rážích. Do tejdne by měla bejt doma. Nevíš kolik se jich vyrobilo?

Dřevo pěkný, vývrt se zdá podle fotek taky v cajku, těžká 8mi hranná hlaveń. Ta zůstane doma. Kleště si udělám svoje, ty diabolky použije asi na začátek. Objevil jsem v německu shop, kde maj brokový mosazný za cenu cca 22 kč/ks i s dopravou. Tady jsou předražený.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak jsem udělal do těch kleští pro snidera hliníkové vložky. Nepomohlo to. Furt to jde blbě sundat. Trochu pomoh antiperl sprej na svařování. Ale ukázal se jinej problém. Ten spodek moc rychle stydne a na dně jsem měl nedolitky. Polovička produkce šla zpět do pece. Udělal jsem experimentální dubový držák (hruška by byla lepší, ale nemoh jsem jí najít) . Tak uvidím jestli se to zlepší. Když jo, udělám spodek z teflonu. Na poslední fotce je řez střelou. Zvětšil jsem trochu dutinu.
Přílohy
20201004_082101.jpg
20201004_082111.jpg
20201004_082126.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

jo a k té sniderovce jsem si udělal dioptr. A konečně provizorní mouchu, když ladím vejšku mířidel. Mám několik různě dlouhých kousků závitovky, kterými si odladím vejšku a finální moucha už bude mít akorátní velikost.

Ten dioptr byla pěkná jebačka. Je to moc drobný, upnout to nejde. Ale funguje pěkně.
Přílohy
20201002_175334.jpg
20201002_175749(0).jpg
20201002_181513.jpg
20201002_181721.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Číselné rozsahy, počty kusů ani přesný rok výroby nelze u historických civilních rolling-blocků Husqvarna dohledat. Pouze lze najít výpis modelů, ráží a intervalů roků výroby.

Dioptr dobrý, bude se ti přes něj lépe mířit a nastřelovat.

Ta střela - průřez, zdá se mi to nějaké extrémní, sice jsi možná vyřešil utěsnění ve vývrtu, ale zase nemůžeš střílet střelu složenou z většiny jen ze vzduchu v její dutině, chtělo by to víc olova, si myslím, jinak to bude létat jen velmi nakrátko ... a taky bude mít těžiště hodně vepředu. Pro jistotu si ještě odlij stejnou střelu, ale úplně bez dutiny (jen vyměníš trn) a proveď srovnání přesnosti.

V DE brokové mosazné jsou k dostání, ale mám pocit, že i tam se zdražuje. Rizikem jsou nepravidelné dodávky z US, mám pocit, že i v US se tyto vyrábějí jen nárazově.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
dutinu střely vyplnuju parafínem. I tak ta střela má 33 g. Ted dodělávám finální mouchu a jestli nám Prymula nezavře střelnici, tak bych to v neděli vyzkoušel.

Střelnici máme stejně jen na 50m, takže nemám ambice střílet někam dál.

Ten výpis jsem taky objevil. Chtěl jsem ale vědět počty kusů a k čemu to bylo primárně určený.

PS
Koukal jsem na nějaký dokument o Waterloo. "Odborníci" tam ukazovali francouzké ( menší) a anglické (větší) kule do předovek a došli k názoru, že angláni měli výhodu, protože mohli francouzům ty jejich střílet zpátky. Tak nevím, jestli mám televizi radši vypnout ze zásuvky, nebo brečet.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Cep »

To je "novinařina" jak na idnes: "Od půlnoci 14.10. budou zavřeny" místo správného "Od půlnoci <b>na</b> 14.10. budou zavřeny" ...
Střílet zpátky mohli maximálně náboje sebrané Francouzům z patrontašek...
Překvapivě se s tím ale v literatuře člověk setkává relativně často, že při výběru ráže se brala v úvahu teoretická možnost využít ukořistěnou munici protivníka.
Zajímalo by mne, kde jsou kořeny této 'story'.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak jsem dneska odlejval do těch upravených kleští. Je to lepší, ale musel jsem v peci udělat větší díru, aby rychlejc natejkala tavenina. To pomohlo. Zmetkovitost je nyní minimální.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
koupil jsem rollinga husqarnu v 16*65 a má podélný drážky ve vývrtu. Je mi jasný že je to kvůli jednotný střele, ale nějak mi uniká smysl toho drážkování. Kdyby bylo spirálový, tak bych to chápal.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Irving
Příspěvky: 9
Registrován: 01.09.2020 13:41

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Irving »

Podelne drazkovani bez rotace take stabilizuje strelu. Hure nez spirala, lepe nez hladka hlaven. Je to jednodussi na vyrobu. Kdysi to byval pomerne bezny pristup, obzvlast u kratkych zbrani.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od gabo »

Na dákom fóre (skúsim nájsť) som čítal, že brokovnice s drážkovanými hlavňami sa vo Švédsku vyrábali kvôli zákazu lovu losov brokovnicami s hladkou hlavňou.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od gabo »

Tu je este link na spominane forum: http://forums.nitroexpress.com/printthr ... ype=thread
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

gabo
mrknu na to, díky.

Ještě k tomu Snideru. Udělal jsem si škrtící matrici která zaškrtí nábojnici cca 8 mm od ústí do drážky střely. Funguje líp než škrcení na hrdle. Stačí pak navažka pouze 25 gr D060 a spolehlivě zapaluje. Nábojnice se nenafukují a jdou krásně extrahovat z komory. Uvidíme ještě jak to bude lítat, ale myslím že nebude problém.
Fotky hodím zejtra.

Obecně co jsem vysledoval, tak čím větší průměr střely, tím více se musí škrtit. Důvod je nejspíše to, že zápalka vytvoří nějaký tlak, který díky velké ploše dna střely jí začne vysunovat z nábojnice. Tím se zvětšuje spalovací prostor a zápalka nedokáže vytvořit dostatečný tlak na zapálení prachu. Zaškrcením zůstane spalovací prostor víceméně konstantní a prach může chytnout.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

gabo
zajímavej článek. Koupím krabku breneků a testnu to.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět