Střelivo do historických zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

jerry.mysak píše: 08.04.2020 9:27 nemá někdo zkušennosti s brokovýma mosaznýma hilznama do kulovnice?
...

Ano, lze použít, brokové mosazné nábojnice se používají zejména do různých exotů s velkou ráží či velkým průměrem báze. Záleží ale také na provedení brokové nábojnice, ty moderní od magtech mají dost tenké stěny, což může přinést potíže při tvarování. Dále, pokud jsou ty tvoje na brokovou zápalku, bude to asi jiné provedení starší výroby, pak broková zápalka je dražší než klasický pušková LR.

Do švédského rolling-blocka jsem používal jiné, vyrobené z .50 alaskan, ale ty tlaky tam nejsou velké.

Jako ilustraci přidávám fotku Davida a Goliáše, kde Goliáš je vyrobený z původně brokové nábojnice.


IMG_E1555.JPG
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
jj, kámoš má něco podobnýho, jen patrony soustružil.

V neděli jsem vytáhnul Vetterli na střelnici. Zahodil bych to i s rukama. Po dlouhej době flinta, která mi vůbec nesedla. Je moc těžká na předek a blbě se mi drží. Hrozně jsem to strhával. Honil jsem to po celé A4 na 50 m.

Naopak rolling block byla paráda. 6 ranami jsem to nastřelil a ostatních 14 šlo do kružnice cca 6 cm na 50 m vleže bez opory. Jen mě bolí rameno, dával jsem tam plnou nálož. Ted řeším kleště. Vývrt je .497 a kleště co se daj koupit jsou .515, což je rozdíl cca 0,5mm. Když jsem tu kuli tlačil do vývrtu, tak se shrnovala. Překalibroval jsem je na těch .497 , ale to zmizly drážky. I přes to to lítalo pěkně. Včera jsem tedy začal dělat kleště. Zatím počítám že kule bude plná, ale možná ty kleště předělám aby se nechala dělat dutina ze dna. Kokily zatím vypadaj takhle
Přílohy
IMG_20200415_045036.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Strelec45 »

Z čeho jsi vybrousil frézu? Pěkný. :yes
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

jerry.mysak: pěkné.

Ano, i jám mám pocit, že opakovačky Vetterli jsou na úchop takové tlusté a těžké, to je dáno tím trubicových zásobníkem. Inu, švýcarstí vojíni v té době museli pravděpodobně být fyzicky velmi zdatní ... ;) ... ale zase jsou tyto pušky velmi precizně vyrobené.

Rolling-block je samozřejmě nejlepší jednoranka, to je jasné. Rozměry vývrtů švédských rolling-blocků kolísají, výhoda je "předovkový" typ vývrtu, mega hluboké drážky, pořád drží přesnost i při velkém opotřebení. Já jsem do všech švédských rolling-blocků používal střely z kleští LEEE 515-450, s tvrdou slitinou. Razím teorii, že pokud jsem schopen nabít náboj s nadkaliberní olověnou střelou do komory historické pušky, tak puška si střelu už sama srovná.


Těch .497 jsi naměřil kde? Je to rozměr v polích? .... pokud ano, jsou střely .515 zcela v pořádku, ty drážky jsou hluboké. Ano, originální střely měly dutinu, ale mě dobře chodí i ty bez dutiny z kleští LEE.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Střelec
nejdřív jsem si pripravil destičky. Blbec, jsem je vyfrézoval ze starý hřídele co se mi válela za soustruhem, která se ukázala pěkně houževnatá. Heftnul k sobě, aby se nepohly, pak jsem vyvrtal do hloubky 25 díru prům 5. Pak vrtákem prům 10 rozšířil do hloubky 18. Pak jsem vzal tupou drážkovací frézu prům 11,2 a v ruce na ní vybrousil ten ogivál. Tu jsem pustil do hloubky 26, takže jsem měl obrobený ogivál a tělo střely. Pak jsem vzal vyvrtávací hlavu VHU36, vybrousil jsem si do ní nůž a tím jsem obrobil ten vnější průměr u dna a za mazací drážkou. Předtím jsem si na jiným kusu železa nastavil na VHU dorazy na vypínání na požadovaném průměru. S tím jsem strávil nejvíc času.

Samotná výroba tak jak jsem ji popisoval zabrala asi 2 hodiny. Ale seřizování a příprava tak 4.

mít tu možnost, tak udělám měděnou elektrodu a nechám to vyjiskřit. Ale tohle se docela povedlo.

Ted´pomalu dodělám zámky a kleště.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Wdog
.497 je vycuclý tady odtud

http://www.autochart.com/12_7mm-50-70.htm

rozměry vývrtu by měly být
Pole: 12,17mm + s max. tolerancí 12,49mm
Drážky: 12,67mm + s max. tolerancí 12,99mm.

přitom tolerance při výrobě byla +- 0,16.

Moje flinta je dost těsná. Naměřil jsem na polích na ústí 12,06 , 12,08 a 12,09. Drážky má 12,88, 12,91 a 12,89

Takže střela .515 která má průměr 13,081 se shrnuje po celým obvodu a to jsem opravdu neměl odvahu do toho pustit. Co je ale zajímavý, tak patrona 50-70 vlezla do komory v pohodě i bez zkracování (poté co jsem usoustružil okraj o 0,5 mm) . Stejně jsem ji ale raději zkrátil na 44. Kvůli menší střele jsem ale musel na hilzně udělat krček o 0,5 mm užší, jinak střela spadla do patrony
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

vývrt je prakticky netknutý, protože nikdo z toho asi moc nestřílel. Důvod je jednoduchý. Z výroby tam byla zásadní chyba, kdy se to při vrtání otvoru pro zápalník někomu pohnulo a díra byla o 2 mm mimo osu. Takže to odpálilo náboj tak na popátý.

Závěr jsem vzal na frézku, odměřil střed, odvrtal drážkovací frézou prům 9, osadil do hloubky 4 mm na prům 11. Do tý 9 díry jsem vyříz závit M10*1, vyrobil vložku která byla na obou stranách delší, namáznul závit přáškovým cínem, natočil do závěru, dotáh a ohřál, aby se cín roztek. Pak jsem vložku zfrézoval do roviny s čelem závěru, z druhý strany jak bije kohout jsem drážkovačkou zalícoval přebytek vložky se závěrem. Udělal novej zápalník.

Pak jsem všechny drobný díly načernil a ted ani nepoznáš že se něco opravovalo.

na fotce je vidět jak to bilo předtím a jak nyní.
Přílohy
patrona.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Náboj 50-70 je o malinko širší, ale komory těchto pušek bývají různé, některé těsné, některé volnější.

Tvůj zápalník nebyl vadný z originální výroby, protože všechny švédské armádní R-B byly vyrobeny na okrajový zápal, a předělávaly se na CF až později v civilní sféře nebo místních střeleckých spolcích. Takže tvoje bylo špatně udělané až při pozdější konverzi.

Té větší střely bych se nebál. Minimálně bys odstranil to zužování krčku aby střela vůbec držela v nábojnici. Pokud máš 12,90 v drážkách, to je cca .508, tak můžeš střelu .515 lehce zformátovat v kalibračním lisu nebo nějakém udělátku, třeba na .512, to je pak už minimální rozdíl, a olovo se přizpůsobí. původní střely se tady moc držet nemůžeme, ta byla "podkaliberní" a těsnost zajišťovala dutina ve dně, ale to je už překonané. pokud můžeš nabít střelu o .002-.003 větší, ale to dle všeobecného konsensu pro olovo ideální. Podle mne (prakticky vyzkoušeno) jde použít i větší, pokud vleze do komory.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

wdog
na okrajový zápal byly první kusy, pak se dělal středový. I můj kohout i závěr jsou sčíslovaný se zbytkem zbraně. A ani žádný stopy po koverzi nejsou patrný.

podle tohohle
http://www.gotavapen.se/gota/artiklar/r ... ington.htm

mám kus co je skoro na konci (1878), značky má Carlsborgs Tygstation a předpažbí chycený pouze příčným kolíkem a oproti vojenské flintě krátký jako karabina. Ale taky na číslech.

EDIT

ted jsem našel info, že vojenský flinty byly opravdu na okrajový zápal a pro civil se upravovali výměnou klapky závěru.

Takže jsi měl recht:-)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Jestli máš švédský rolling-block z Carlsborgu (zn. Cb), tak to bude pravděpodobně konverze z předovky m.1860 nebo zadovky m.1864.

Psal jsem o jejich historii nějaké informace, můžeš se podívat tady:

http://www.strelectvi.cz/forum/rolling- ... 81-20.html

Co jsem viděl konverze švédských RB z RF na CF, tak to většinou byly upravené původní bloky. Bylo to tak nejjednodušší, blok už byl spasovaný, takže "stačilo" udělat novou díru na CF a nový zápalník. Nový blok by se musel složitě spasovávat, v té době ještě nebyly vzájemně zaměnitelné.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak kleště jsou hotový a povedli se. Rozdíl v průměrech všech třech formiček je 0,025 mm, kruhovitost +- 0,02 mm, rozdíl vah 2-3 gr.

Na to že jsem to dělal podle citu, tak jsem chytil i váhu. Origoš je 425 gr, 50-70 má 450gr a mě se povedlo 431 gr.

Finální průměr je 12,72. Zkalibroval jsem pár střel na 12,58 mm a zbytek nechal. Sypal jsem 25gr D060.

Ten černej terč jsou nezkalibrovaný střely, terč s bílým středem zkalibrovaný. Asi kalibr zvětším na 12,65.

To že na černým terči je střední zásah posunutej, je spíše světelnýma podmínkama (chcalo, moucha černá, terč černej). Střílel jsem na 50 m vleže bez opory.

po 50 vystřelenejch ranách je vývrt téměř zrcadlo. Pěkně se vyčistil :-)

kleště bylo potřeba déle nahřávat než hliníkový a rychlejc stydly. A olovo kurevsky rychle ubejvá:-)
Přílohy
IMG_20200419_155755.jpg
IMG_20200419_143950.jpg
IMG_20200419_143945.jpg
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

tak jsem ted řešil náboje do Grase, výroba francouzký MAS rok cca 1870. Po několika pokusech mi vychází nejlépetohle:

Nábojnice 10,3*68 od RWS ( u Štrobla za cca 50 kč), pokrátit na dýlku 57, stáhnout krček, a pokrátit na finální délku 55 mm. Ozápalkovat , nasypat 3g černýho prachu, dát papírový kolečko. Pak jsou 2 možnosti. Já dávám 3 kolečka filcu, kamarád dá vatu a zaleje cca lugerovou nábojnicí parafínu. Pak opět papírový kolečko a zalisovat střelu. Osvědčila se mi .45 - 22 gr těžká.

Zkoušel jsem dle různých návodů dávat střelu .457, ale je moc velká. Stejně tak se mi neosvědčil prach D060, nebo Vectan Ao.

Po výstřelu zápalka povyleze, ale je to tím, že původní nábojnice měla na konci osazení, kvůli kterýmu je v čele závěru vybrání.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Pustil jsem se do .43 Egyptian. Koupil jsem v tomhle rolling blocka, takže to zkouším rozhejbat. Flintu jsem rozebral do mrtě, vyčistil, naolejoval. Zatím jsem z toho bouchnul jen pár ran na protáhnutí laufu od stoletý špíny. Provizorně jsem použil nábojnice .50-70 stažený na .45 (poslední matrice kterou stahuju krček je .45 ACP) . Prozatím jsem použil jen střely co se mi doma válely (nějaký .451 a 457). Jasně že ta 50-70 je moc krátká ( mám už objednaný 50-90), ale kuli to vykuckne.

Takže postup bude následují:
50-90 na soustruhu pokrátit na cca 51 mm, pak postupně stáhnout krček z .50 na .45 a na soustruhu pokrátit na finální délku 49,3. Pak udělám pár nábojů s 3 g černýho prachu a pár s 25gr D060. Střely mám momentálně k dispozici 2. Jedno je .45/22g ogivál a druhá .45/19g co používám do předovky. Ta má střižnou hranu a vzadu dutinu.

Co jsem koumal po forech, tak amíci dělají tyhle náboje i 4,5g černýho prachu. To už musí bejt pěkná mrda.

tož uvidíme co se osvědčí. Ono většinou trvá než se odladí laborace ro tu kterou flintu
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

mimochodem, ten rolling block v ráži 12,5x44 má po cca 150 výstřelech lauf jak zrcadlo. Z kraje to vypadalo všelijak, ale olovo to pěkně vyleštilo. Je tam pár lehce vypadlých míst, ale na přesnost nemají vliv
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Cep »

Takže Remingtonku Lindeho černochů z Pouští a pralesem?
Strobl na to prodává nábojnice - za víc než dvojnásobek ceny těch .50-90 :-)
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Cep

to je ten důvod, proč se s nima seru a rovnou je nekoupím :-)

Koupil jsem 15 patron 50-90 ještě v pátek (štrobla mám pár kiláků od práce), 2 jsem z toho zkurvil. Krček se musí stahovat postupně po cca 0,4 mm, takže jsem musel udělat 4 postupné matrice. Když jsem to zkoušel na 2x nak se mi hizna zbortila. Pokrátil jsem je a udělal z nich 12,5x44 :-)
Moh jsem krčky vyžíhat a pak by to asi na 2x šlo, ale pak jsou ty krčky moc měkký a nedrží tak pěkně střelu.

Zkusil jsem s černým prachem a bezdýmákem.

černoprach 3g, pak 1x 1cm ucpávka z filcu a střela. Bezdým Lovex D060 25gr, 2x 1cm ucpávka z filcu a střela.
Ten filc dávám pod tyhle střely i u bezdýmu, protože když jsem dělal kleště pro tyhle střely ( do perkusky), tak jsem udělal moc velký trny na dutiny a trhali se střelám prdelky v laufu. Tehda jsem jich nalil asi stovku a když jsem zjistil že dělají problém, tak jsem upravil trny. Ale na tyhle jsem zapoměl a nedavno je našel. Tak jsem je alespon sdělal na tohle.

Jak to lítá.

nejdřív jsem zkoušel černoprach. Nastřeloval jsem to s nima, takže rozptyl nevím. Pak jsem střílel Lovex. Trvalo mi 9 ran, než jsem byl u středu. Poslední 4 rány měly rozptyl asi 15 cm /50 m ale každá rána byla blíž středu. Asi jak se čistil lauf. Všechny střely letěly čumákem napřed, žádná na placato. Bude to chtít ještě pár ran vystřílet a možná poladit navážku. Taky zkusím jiný střely.

S černoprachem je to větší kopanec ( ale zvládnutelný) a větší prdel. Na druhou stranu mě to nebaví čistit od toho sajrajtu
Přílohy
20200815_191710.jpg
20200815_191710.jpg (1.46 MiB) Zobrazeno 3743 x
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

Příští týden by měla dorazit Sniderovka v ráži .577 Snider. Takže zase bude s čím si hrát. Bude to docela zajímavý střílet skoro 15 mm střely. Kamarád by to měl mít odladěný, tak se nechám poučit.

Přemýšlím, že bych dělal do toho střely z nepovedených 12,5. Představa je taková, že bych udělal dělenou formu, do ní hodil střelu a pod lisem bych ji vytvaroval i s dutinou ( tak jak se původně vyráběly) Váhu ty střely mají stejnou a to co bude chybět na průměru se vytlačí z dutiny.

tady je video, jak se z toho střílí
https://www.youtube.com/watch?v=HD0JQnokwu0
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Máte někdo zkušenosti i s ládováním ARESáckých barvených střel? Všiml jsem si,že se na jejich stránkách vyskytlo v popisku info,že jejich barvené střely jsou stavěné do rychlosti cca 460m/s,čehož jsem si tam dříve nikdy nevšiml.........no a naprosto by to korespondovalo s mými dosavadními zkušenostmi s těmito střelami
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od jerry.mysak »

zározak
já s nima osobně nestřílím, ale když si sbírám olovo na vantu, tak je tam i dost ARESů. U těch co nejsou rozbitý jsem si nikdy nevšim že by byly stržený. Pravda je, že jsou to většinou větší ráže a ty jsou obecně pomalejší.
Občas nacházím i 9 luger a ty jsou taky bez problémový.

osobně bych se jich asi nebál. Když napíšou 460 m/s, tak si nechali určitě i nějakou rezervu.
Ono taky záleží z čeho střílíš. Pistole je určená pro celopláště a má mělký drážky. Naopak perkuska má drážky že bys na ní moh nasadit drážkovanou hřídel z motoru auta :-). Tam se to asi trhat nebude ani při větších rychlostech
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Střelivo do historických zbraní

Příspěvek od Wdog »

Zarozak:
jak řekl kolega, vývrty stavěné na černoprach udrží všechno, vývrty stavěné na černopraché zadovky většinu, a u moderních vývrtů je to třeba vyzkoušet.

Barvené (poplastované) střely drží o něco lépe než mazané olověné. Nejvíce pak vydrží olověné s gascheckem. Mne u revolverů vždy stačilo běžné olovo, ale tvrdší slitina, ale na uvedené rychlosti jsem zdaleka nešel. U pušek do cca 450ms stačilo většinou jen olovo, v tvrdé slitině, a cca mezi 500-600ms jsem už vždy používal střelu s gascheckem.

Ale souhlasím a zdůrazňuji, je to individuální a je tam více důležitých parametrů, nejdůležitější je vývrt, dále rychlost, tvar rozměry a váha střely, slitina.
Odpovědět