Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Argonaut »

já netvrdil, že souvisí branná povinnost a stanovená záloha státu, pouze to, že v případě mobilizace je typický držitel E a tedy možná SZS zmobilizován:)

Pokud se upraví legislativa a bude to nějak lépe ukotveno, tak to bude třeba prima. Já se pro to zatím nerozhodl, ale třeba nám nic jiného nezbude, abychom si dlouhé mazlíky udrželi.

V rámci legislativy by dle mého bylo potřeba doladit právě organizaci a způsob velení při nasazení SZS. bavíme se o nasazení v nějaké podobě kritické situaci a tam musí být jasné, kdo velí a zodpovídá za rozhodnutí.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Takový zákon máme. Je to Rada obrany státu, odshory dolů. Úplně stačí. Takže lokálně to bude starosta, příslušný velitel policie, velitel místních hasičů. Tato rada určí velitele jednotky, úkoly a fertig. Mužstvo bude stejně dobrovolnické. Víc bych po systému ani nechtěl.
Udělám co musím
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Argonaut »

Díky, neznal jsem. Fakt je, že pro kritické situace je lepší obecný popis, že nějaký těžkotonážní proces.

Relevantní je tedy :
(4) Rada obrany České republiky a Rada obrany Slovenské republiky jsou oprávněny v rozsahu svých působností stanovit závazné úkoly ministerstvům a ostatním ústředním orgánům státní správy republik a radám obrany zřizovaným v republikách.

Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1969-10
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

Hele Maxime, zeptám se tebe, když v tom máš prsty. Udělám si kurz (trochu mě překvapila ta cena, co nasadil HT na MV-201 a MV-301, dohromady to je bratru za 20600,-). Mám kurz požadované úrovně teď, jak se starosta obce dozví, že mám certifikát a může mi cinknout, když bude potřebovat? Tu střeleckou revue jsem v trafice nesehnal.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od PaF »

Tož při téhle ceně kurzů se mi to na příspěvku na střelivo vrátí za cca 10 let. Tolik mi už nemusí zbývat :roll: . Snad budou organizace, které to nabídnou za rozumnější cenu.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Maximus »

Určitě budou i spolky, které to budou delat trochu méně komerčně. Samozřejmě pokud to nedelate primárně jako byznys plan, tak v rychlosti zprocesovani akreditace nemuzete soutezit se zabehlymi firmami zivicich se vycvikem strelby.

Osobně moje vize je taková, že budoucí SZS via MO by mohlo být na nekomerční bázi.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

No, ty ceny jediných, momentálně dostupných kurzů jsem tam dal jen k zamyšlení. Ale ta primární otázka byla "jak se starosta obce dozví, že mám certifikát a může mi cinknout, když bude potřebovat?"
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Předpokládám, že to bude souviset s brannou povinností. Seznamy branců budou doplněny o seznamy absolventů kurzů, seznamy vysluhovych osob MV, MO, celníků, bachařů apod. jakožto osob se speciální znalostí a výcvikem. Všechno pod hlavičkou branné povinnosti. Pokud si tyto osoby nevyzobne onen původní útvar, zůstanou k dispozici obci. Tak nějak by to dávalo smysl.
Udělám co musím
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Maximus »

Maximus: Nemotejte stale do toho brannou povinnost - ve sve podstatě jsou SZS via MV "zalohy MV" na maximálně dobrovolné fazi, kdy se počítá s nasazenim člena SZS v místě bydliste ku pomoci starostovi k udržení poradku a bezpecnosti.

Ten dosti omezený pocet hodin nedává zadny potencial k nasazovani střelců k potlaceni demonstraci, protiteroristickemu zasahu či něčemu podobnemu.

Jak jsem psal dříve, tak jsou tyto moznosti:
Suplovat ci doplnit "obecni policii"
Ostraha objektu v obci pred rabovanim (obchody, mestsky urad s ulozenou humanitární pomocí,...), v případě ohrožení terorismem pokryt ci doplnit ostrahu mekkych cilu (skoly, skolky, nemocnice) ci místní prvky kritické infrastruktury ci podobné objekty (vodarna, trafostanice, prehrada,...)
Transport a ochrana humanitární pomoci do/z obce.
V případě evakuovaneho území, jak to bylo treba při povodních, hlidkovat a branit rabovani.
V nekterych pripadech je moznost v místě působení posilit hlidku PČR (z dvojclenne policejní hlidky je mozne udelat dvě - 1xPČR+1-2xSZS).
Teoreticky se pocita s aktivni ucasti SZS pri vyskytu šíleného strelce - zkusenosti z USA ukazují, že vyskyt odhodlaneho ozbrojeneho obcana výrazně snizuje pocet obětí silenych střelců.
Stejně tak by treba členové SZS mohli posilit silniční policejni checkpoint v případě, že by se po republice pohybovali nebezpeční zlocinci ci teroristé (např. dva SZS s AR, kosou ci AK mohou ve vhodnem úhlu jistit silnici a podpořit strelbu policie, pokud by osadka zastavovaneho automobilu zahajila palbu a pokusila se ujet).
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Maximus »

Pokud vymyslite další možný scénář, budu rad.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Haluziak »

Maxime už to tu padlo několikrát a já se teda jako debil zeptám na rovinu.
Může být SZS odvelena mimo bydliště?
Mí známí vidí nevýhodu v tom, že v případě nějakého průseru je odvelí mimo domov a když se pak posere něco u nich v obci, tak jejich rodinám nebude mít kdo pomoci.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Argonaut »

já bych řekl, že ta legislativa se teprve rodí.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Maximus »

Ne s odvedenim nekam mimo se nepocita, je to dobrovolny systém primárně urceny pro udržení mistnich komunit v pripade krizovych situaci.

Primárně je to na vztahu starosta a členové SZS. Vidim to tak, že skze starostu by pak prislusny velitel PČR v krizovem stavu mohl požádat o posílení policejnich hlidek nebo checkpointu v obci ci u obce z řad mistni SZS.

To vse až po aktivaci zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon).

Dobrovolnosti se ale meze asi klást nebudou.

Legislativa kolem SZS se urcitym zpusobem bude "cizelovat", protoze je to novy systém a některé veci určitě budou potrebovat upravit (treba distribuce streliva pro cleny SZS je taková "komplikovaná").
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Pokud jde o úkoly SZ v nouzovém režimu, mohla by se pro obce a tedy i SZ udělat tématická příručka pro zpracování Typových plánů mimořádných událostí. Ať již Evakuace, nebo Blackout, Karantena apod. Toto chybí v současné Co. Udělat to jako rámec pro působení SZ v obcích. Mimo jiné. Obsahovat by to mělo Účel, hlavičku s právním rámcem události, hierarchii řízení, materiální zabezpečení, postup s časovým harmonogramem, dosažení cíle, postup při ukončení typového plánu. Rámec pro obce a SZ by připomínkovaly silové složky CO, dalo by se štábně i prakticky cvičit.
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Jednalo by se jen o prostředky a personál obce, asi by byl boj o dobrovolné hasiče, kterým by vznikl rozpor v úkolech a musela by se zohlednit povinnost ke zřizovateli jednotky.
Udělám co musím
Kubak
Příspěvky: 86
Registrován: 10.09.2015 23:22

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Kubak »

Bill Masen píše: 13.12.2021 20:48 ... Tu střeleckou revue jsem v trafice nesehnal.
Dá se sehnat i elektronická verze za pár korun. Třeba zde: https://www.alza.cz/media/strelecka-rev ... 79.htm?o=1
"Podstatná otázka není, jestli se to stane, ale kdy se to stane" Eugene Habiger, generál USAF
Uživatelský avatar
MarkusX
Příspěvky: 212
Registrován: 19.03.2016 15:09

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od MarkusX »

Neví někdo co lze očekávat za špeky kromě uvedených obecných informací a "modernizaci:?
https://www.czdefence.cz/clanek/novy-na ... d=14785247
Zastřel bobra, zachráníš strom.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Maximus »

Je to novy zakon, ktery vznikal pod vedenim pani Bačkovské a pana Bartoška a ktery byl pripominkovan v ramci odborné pracovni skupiny :angel. Poslední novelizace zakona uz vychazela z tohoto navrhu zakona a ma vychytat mouchy, ktere se autorum ve stavajici legislativě nelibily. Uvidime, co vymysli ještě "poslanecká tvorivost" pri průchodu Sněmovnou.
Samozřejmě je to i určitý kompromis a me treba se tam moc nelibilo to zruseni fyzickych dokumentu a primárně bude zbrojak elektronicky. Bude ale možné si vystavit papirovou formu.

Pri blackoutu by byla kontrola zbraní ze strany statnich orgánů bude silně omezená, coz by mohlo vest l nepříjemné pousalizaci ozbrojencu.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od TomSmith »

Ta touha po elektronickém zbrojáku je asi hnána možností ho rychle a na dálku vypnout :?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

To je blbost ... K čemu by to bylo? Jde o zbraně, ne o kartičku/záznam v databázi.
Že teď máš u sebe kartičku, která se jeví platná, tak je ti prd platné, když tam budeš mít záznam, že byl odebrán z nějakého důvodu, akorát tobě zůstala ta kartička.
Odpovědět