Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od colek »

to BM-samozřejmě na dobu neurčitou.Ale nemám pocit,že by virtuální zbroják bez doby platnosti něco zaručoval. :hand
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Maximus »

Osobně jsem byl proti takové masové elektronizaci a byl jsem v komisi ujištěn, že bude dále existovat možnost papírové verze ZP. Dále je v plánu, že každý držitel zbraně by měl přístup určitý omezený přístup CRZ a moc si udělat on-line výpis a ukázat to třeba na mobilu. K tomu jsem také skeptický - fejkových "scenů" s výpisem CRZ nasekám ve Photoshopu za hodinu hromadu. Dokonce si dokáži představit i celou podvodnou stránku vypadající jako CRZ a minimálně 99% "strejdů" nepozná, že je tahá někdo za nos.

To je podle mě nejslabší část tohoto návrhu zákona. Věřím ale, že během připomínkování a projednávání v parlamentu se to nějak "utřepe".

Také se mi nelíbilo, že sběratelé full-auto budou muset si udělat zbrojní licenci, ale takto budou ujednocena pravidla pro držení a skladování těchto zbraní (puškař bez jedinné fullauto zbraně v trezoru měl tvrdší podmínky než sběratel s několika kulomety a samopaly). Díky tomu se ale otevřela cesta pro rekategorizaci u nás běžných zbraní, tj. samonabíjecích pušek do kategorie, která bude průchozí i přes banovací legislativu EU.

Nikdo z tvůrců tohoto zákona nechce pokud možno nic zabavovat a hledají se cesty, jak to udělat tak, aby se vlk nažral (EU) a koza zůstala celá (99.999% držitelů zbraní). Protože je potřeba si uvědomit, že úředníci - odborníci pracující na tomto zákonu a snažící se zapracovat připomínky členů odborné komise, musí zákon připravovat zákon v souladu s platnými zákony a také s ohledem na vůli naší politické reprezentace, kterou si volí sami občané. Úředník může do určité míry toto interpretovat pozitivně z naší strany, ale nemůže být z principu "zcela mimo". Mohlo by se také stát, že by byli nahrazeni lidmi mnohem negativněji naladěnými ke střelecké veřejnosti a skončili by jsme jak na Slovensku, kde na podobných místech jsou lidi, kteří by nejraději zbraně zabavili i armádě.

Jak si udržet velkokapacitní zásobníky a EU banované zbraně je několik.
Nejsnazší je se stát členem střeleckého spolku, který střílí podle pravidel nějaké mezinárodní střelecké disciplíny vyžadující tyto zbraně a zásobníky - stačí tři lidi na založení spolku a požádat o akreditaci na MV, což by měla být formalita při správně napsaných stanovách a pokud "garant" spolku, typicky předseda nebude veden jako fašoun co hajluje na veřejnosti jak opice či nebude vyzývat k ozbrojenému odporu či teroristickým činům.

Další cestou bude účastnit se výcviku na ochranu lodních konvojů, ropných plošin,.... to jsou výjimky, které si stanovila sama komise EU. Počítá se s tím, že různé střelecké spolky či školy požádají o akreditaci a po splnění nějakého formálního minima budou moci své členy či žáky připravovat k této bohulibé činnosti a ti všichni budou moci tyto zbraně mít doma a požívat je na střelnici. Nikde není psáno, že tento výcvik nemůže u jednotlivce probíhat 10, 20, 50 let :rock.

Pak jsou další připravované cesty a ty jsou zatím v jednání :x.

Jinak vidím dost uvolnění v tom, že flobertky, vzduchovky a větrovky nebudou mít limit výkonu a tyto výkonější zbraně po registraci do CRZ bude možné vlastnit bez ZP a stílet si v místech, kde nebudou porušovány práva a bezpečnost ostatních (tj. se 190 J větrovkou ráže 9 mm si budu moci střílet na svých pozemcích jak se mi zachce, pokud tím nebudu rušit v noci sousedy).

Povolení noktovizorů s křížem legalizuje tisíce těchto přístrojů, které se pohybují především mezi myslivci. Tlumiče vyřeší problémy na střelnicích, které mají omezení, či jim hrozí uzavření. Vždy budu ale proti povinnosti je používat, vždy to musí být dobrovolná alternativa!!!
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od štaflík »

Nejsem zvyklý na dobré zprávy a nějak neumím s tímto druhem informací nakládat a emocionálně je zpracovávat.
Mám si dát pivko na oslavu? Nebo si pořídit M4? Nebo oboje? To zní rozumně...
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od TomSmith »

Haluziak píše:Estonsko je jedna z nejpokrokovějších krajin co znám
Může být, ale nemyslel jsem si že může existovat rozpadlík který podporuje bezhotovostní ekonomiku. Dyť je to hereze ;)
Navíc se tento blud mezi mladými dost šíří a o to je nebezpečnější.
Naštěstí VISE a pod. občas klekne systém a mladí se trochu probudí, ale pořád nechápou jaká totalita za tím je.
Zkusím naznačit bez politiky. I dnes se používá finta typu podání vymyšlené exekuce. Tím jsou konkurentovi (např. fyzické osobě ve sporu) obstaveny všechny účty a je bez peněz. V případě že nemá odloženu hotovost je v :moon
Nezaplatí si právníka aby se mohl úspěšně bránit, nemá jak platit složenky apod. Ok může si hotovost půjčit ... od přátel ... zatím hotovost existuje.
Teď si to představte v bezhotovostní ekonomice a podmínkách totalitního státu.
Zlobíš ... lusk a nemáš peníze a jsi :ne

Sorry za OT ale to že na rozpadu někdo propaguje bezhotovostní ekonomiku ... by měl dostat ban :mrgreen:
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Bill Masen »

To je dost, že si se taky přidal Maximusi :clap
Ty tlumiče když budou na oznámení, to asi budou muset mít seriový číslo, nebo ne? Jak se tento zákon bude dívat na Oil Filter Suppressor?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Maximus »

To Štaflík: Zatím je to jen návrh zákona a tři roky jsou dlouhá doba. Ten zákon lze navíc modifikovat připomínkami ještě k liberálnější podobě, ale také přesně naopak. To jsou dlouhé tři roky tvrdé práce lidí ze střelecké komunity, která se bude snažit lobovat za naše zájmy.

Navíc to je jen zákon o zbraních, jak jste si mohli všimnout, ale ještě tu bude samostatný zákon o střelivu a ještě jeden :x
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od štaflík »

No, pivo a M4 nemůžou uškodit ani tak...
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Haluziak »

TomSmith
Každý máme jiný pohled, já elektronizaci nezatracuji. Kdybych mohl mít všechny ty plastikové a papírové kartičky co musím nosit se sebou uloženy na chipu v zápěstí, vůbec by mi to nevadilo.

Ten zbytek je na zákonodárci.

Já bych tam klidně žít jel, mít vzdělání co se tam upotřebí. Samý lesy a močály, hromada zvěře a málo lidí = co víc si přát, teda až na ty hejna komárů.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Maximus »

To BillMasen: Je to pouze stále pracovní verze a proto finální verze ještě není zcela jasná - v rámci připomínek se může ještě dost změnit, protože ta kontroverze při projednávání tlumičů tam bude. Je například úvaha, že pokud budou tlumiče pro flobertky a vzduchovky volně, tak jaký smysl je mít na papírech ty v podstatě samé pro ostré. Takový tlumič pro 9mm flobertku asi nebude problém namontovat na pistoli.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Maximus »

To Haluziak: Nikdy bych nežil v zemi, kde bych musel mít čip pod kůží jako pes. Že si to někdo nechá nastřelit dobrovolně místo klasických kartiček, je sice jeho věc, ale je potřeba se na to dívat tak, že je to první krůček k tomu, že to bude časem bráno jako "normální". Vzhledem k tendenci systému směřovat k "Velkému bratru" je dosti krátkozraké to takto systému usnadňovat.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Maximus »

Odskáčou to také "samopaly" ze ZS, které střílí ze zadního závěru - ty současné nám zůstanou na grandfathering, ale jejich prodej bude určitě obtížnější. Rozhodně si nedělejte iluze, že na MV neví o tom, jak ty pumpičky a uziny umí koktat.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od viktor »

to není " samopal"" ale dlouha samonabíjecí... :D
zbrani které mohou byt " potencialne" vice nebezpecne tim myslim snadno ovladatelne relativne kratke, snadno prenosne a to i skryte, napr v batohu ci brasne, s velkou palebnou silou jsou mezi lidma desitky tisíc.
nakonec staci si zajit na strelnici a uvidíš spousta klonu M4, AK, kos, skorpionu, CS, EVO, Stribog, pumpičky, uzi-s atd
Proste mezi lidma jsou a zas to hezky vrátit do skladu je sice asi pro nektere lidi sice hezka představa ale pokud jsme v demokraticke spolecnosti ctici například soukromy majetek dost obtizne resitelna.
Na druhou stranu je třeba zvážit jak velky to vlastne je spolecensky problém. Ohrozuje tak vysoke množství potencialne nebezpečných zbrani společnost ? Na tohle muze odpovedej jen experiment, respektive zkouska. Experiment v tomto duchu uz leta bezi napr ve svycarsku. Proste mezi lidma je hodne plne auotomatickych zbrani vcetne streliva a nic...
U nas uz je hodne zbrani mezi lidma také nejaky ten cas a taky nic...
Řekl bych a je to kdyby se chtelo prokazatelne, ze daleko vetsi bezpecnostni riziko a nejen riziko ale primo probihajici cinnost s negativními dusledky je napr silne prebujely kamionovy provoz na nasich silnicich. :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Bill Masen »

viktore, jsi mimo, samopal je ruční samočinná zbraň střílející zpravidla dávkou a používající pistolové náboje. Teda UZI a vz 26. Maximust to psal dost srozumitelně, na stávající bude Grandfathering a další už nebudou právě proto, že střílí z otevřeného závěru a lze s nimi jednoduše střílet dávkou. Viděl jsem na střelnici UZInu, která dávkou střílela, aniž o to majitel stál.
viktor píše:...nakonec staci si zajit na strelnici a uvidíš spousta klonu M4, AK, kos, skorpionu, CS, EVO, Stribog, pumpičky, uzi-s atd ...
v tomto tvém seznamu je většina těch, co mohla být vyrobená už jako samonabíjecí, takže taky mimo. Ministerstvo od začátku tvrdí, že nic se nebude konfiskovat, takže lidem by měli zůstat na nárokovou výjimku zbraně zakoupené nejen do 13. června 2017, ale i ty zakoupené do data začátku platnosti nařízení. Právě proto, aby se nemuselo nic vybírat.
Maxime je to tak?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Maximus »

To Bill Masen: Přesně tak ;)
To Viktor: Mě přece nemusíš poučovat, co je a není samopal :lol:

Proto píšu zbraně střílející ze zadní polohy závěru - tam patří samopaly jako UZI, Sa vz. 23/24/25/26, Špagin, ... prostě zbraně, které se z principu jednoduše na zbraně nestřílející dávkou předělat nedají. Samozřejmě sem nepatří útočné pušky, samopaly jako HK MP5 (závěr uzamčený uzamykacími válečky), Sa vz. 61 Škorpion (střílí z přední polohy závěru), ...

Osobně mi toto ale nevadilo - na samočinných zbraních v rukou zákona dbalých a náležitě vyškolených občanů problém nevidím. Nevím o násilném kriminálním činu, který by sběratel provedl s kulometem. Osobně by se mi třeba líbilo mít doma ZB-53 a vážně pochybuji, že by takovouto zbraň někdo zneužil ke kriminální činnosti.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Wdog »

Bill Masen píše:
devlop píše:...občas jezdím na jednu střelnici, kterou vlastní a spravuje starý pán. Je to spíše taková soukromo/věřejná střelnice, pán to dělá spíše jako koníček. Pochybuji, že si starý pán bude pořizovat 4G/5G modem, notebook, zřizovat si účet k přistupu do registru a platit měsíční poplatky za datový tarif operátorovi jen proto, aby si mohl u týpka, co si k němu přijede zastřílet, zkontrolovat, zda má vůbec ZP a na kvér co chce použít má PZ...
Tak ještě jinak
LEX: K další změně má dojít u provozování střelnice: provozovatel střelnice má být nadále odpovědný za bezpečnost a dodržování provozního řádu, nemá však mít povinnost kontrolovat, zda osoby provádějící střelbu mají zbrojní oprávnění a zda jsou používané zbraně registrované – správce má pouze zjišťovat a zapisovat totožnost těchto osob (např. podle občanského průkazu), kontrolu jejich oprávnění však má nově provádět policie (např. při namátkové kontrole uživatelů střelnice).
devlop píše:Bill Masen: wow, tak to je pak jiná písnička, díky, toto jsem přehlédl. Ale na druhou stranu, trochu risk, že si tam přijede zatrénovat nějaký zrmd bez ZP se samodomo svařenou flintou... vedle toho bych na stavu být tedy nechtěl.
Toto si myslím nebude problém, takového návštěvníka může správce vyhodit, protože nebude odpovídat provoznímu řádu střelnice. Tam může být třeba napsáno, že střelnici nesmí navštěvovat zmrdi, a nebo že se tam nesmí střílet samodomo svařenými flintami ... 8-) ... stejně bude pravděpodobně v budoucnu nutné, po takové mohutně změně zákona, změnit i provozní řády střelnic.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Maximus »

S těmi střelnicemi s uvedenou ideou také vidím problém který se bude muset pořešit z praktického chodu jakékoliv střelnice. A "papír" mě osobně přijde jako nejsmysluplnější záložní řešení.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od jerry.mysak »

Wdog
budou s tím problémy. Na naší klubové střelnici umožnujeme v neděli střílet i nečlenům. Nyní když mám službu, mi nechají na stole zbroják, já je zapíšu do knihy, oni si jdou zastřílet a když skončí, zaplatí a vracím zbroják.
Pokud si chce zastřílet někdo kdo nemá zbroják, tak s ním musí být dozor někoho kdo zbroják má.

Takhle nebudu tušit jestli ten člověk je schopnej bezpečně střílet nebo ne. Navíc je tu nařízení od policajtů, že máme hlásit podezřelý cizince kteří by chtěli střílet na naší střelnici. Prevence proti terorismu.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od Nuwara »

Jerry a další: Ano, jako správce střelnice nebudeš mít povinnost a možnost kontrolovat oprávnění tvých návštěvníků, smí-li střílet. Tahle povinnost padne na policajty.

Nicméně podle občanky budeš vědět, kdo to je. Ve stanovách či provozním řádu můžeš mít možnost kohokoliv vyhodit pro porušení bezpečnosti nebo třeba jen pro podezření z možného porušení bezpečnosti. Nebo si tam napíšete něco jiného.

A jestli budeš mít podezření, že si k tobě přišel zastřílet někdo bez zbrojáku a to plnohodnotnou pistolí, tak je tenhle člověk v první řadě neoprávněně ozbrojen. Skoro bych řekl, že tohle je záležitost spíš taky pro policajty, než pro tebe...
Když bude mít flobertku, tak se klidně půjdu kouknout, jestli zvládá bezpečnou manipulaci. Když ne, tak poletí.
Ostatně u nás na střelnici mají v hodinách otevřených pro veřejnost službu vždy dva lidé, jeden drží kasu a jeden je vždy na střelišti jako dozorčí střelby. Na střelnici, kde to nejde si dovedu představit, že tohle oboje zastane jeden člověk...

Mimochodem, to že má někdo zbroják není záruka, že je schopen bezpečně střílet. Tedy alespoň já už jsem se v životě párkrát viděl situaci, která mi tuhle myšlenku potvrdila :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nový zákon o zbraních 2022

Příspěvek od cipis »

Také nechápu to kontrolování průkazů atd. Za a) stejně nepoznám padělek a za b) to ani teď není moje zodpovědnost, jako správce. Já jsem zodpovědný za bezpečný provoz střelnice, ne za ty lidi. Takže když tam lidi budou střílet čímkoliv, co je povolené, tam, kam je to povolené, tak mě defacto nezajímá jakýkoliv papír. Když mi tam bude někdo střílet kosou a je povolená jen malorajda, tak ho vyhodím. Když bude s tím mávat okolo, tak ho vyhodím. Já nejsem zodpovědný za každého jednotlivého člověka, že má pravý průkaz, pravý zbroják a pravou flintu. To je zodpovědnost každého jednotlivce.
Prsíme se, jak jsme nejprověřenější částí populace a najednou si nevěříme mezi sebou?
Prostě zapíšu do knihy vstupu jméno, příjmení a další vyžadované věci, nechám si podepsat seznámení s řádem a hotovo. A pak jen "hlídám". Cokoliv tam bude, tak buď bude v souladu a není co řešit, no a cokoliv nebude, tak vyhazov nebo 158, či nedejbože 155. A i v případě, že se tam stane úraz, tak pokud to nebude tak, že tam na někoho spadne zrezavělá konstrukce něčeho, tak to nebude moje zodpovědnost jako správce. A i ta konstrukce je vlastně zodpovědnost provozovatele. To je jak u pracovního úrazu. Také je školení o bezpečnosti práce, no a když se někdo rozmázne na schodech v pantoflích, tak má rybíz ... Průser (můj) samozřejmě nastane, pokud zahlásím střelba a nevšimnu si někoho na ploše ... Ale ne žádné papíry a že si někdo zapomněl průkaz zbraně doma atd.
Odpovědět