Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

cipis píše: 26.12.2020 12:12 Já myslím, že nejsme :D...
Tak v tom případě doufám, že to bude tak, jak píšu já a ne tak, jak píšeš ty. :hi
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od PaF »

Já jen doufám, že ten hokej dokážou vysvětlit cajtům, co budou chodit na kontroly na střelnici :roll: .
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Kontroly dopadnou dobře, pokud budeme pilně trénovat přebíjení, taktické či bojové ;-)
Pro jednodušší průběh bude stačit, že bude mít každý pro svou zbraň po ruce hodný zásobník, aby mu ta zbraň náhodou nezdivočela.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Mám za to že situace se posune do prostoru bez kontrol.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Lyster »

Pochopil jsem dobře, že i flobertky a plynovky fakt budou na evidenci?
To je fakt Banánistán.

Ty plynovky (lidi s tím leda tak dělaj voloviny a machrujou s tím když jdou z hospody, tak třeba dejme tomu, ale co zmůže 4 - 6mm flobert pro střelbu na papírový terč?) :head
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od skagerak »

S 30J vykonem?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Jinak vzduchovky 16J+ v Céčku jsou omyl, který se bude napravovat další novelou, prej co nejrychleji.
Změnila se filozofie posuzování plynových zbraní, místo na výkon se to změnilo na ráži, bohužel se ale zapomnělo vyškrtnou zařazení těch 16+ do Céčka.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od skagerak »

Pro pripadnou diskuzi doporucuhi take ujasnit co kdo mysli plynovou zbrani.
Obcas se pojem "plynovka" pouziva lidove a nespravne pro expanzku atd...
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Joe Azbest »

Vzhledem k tomu, že tlumič bude legální, tak už tady je jedno promovideo jednoho výrobce. Je tam ale i dost zajímavých informaci a na konci porovnání střelby různých ráží pistolí a pušek s normálním a subsonickým střelivem, s tlumičem a bez. Celkem zajímavé. https://www.youtube.com/watch?v=nXBjJ9PSQl0
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Na to stačí mrknout do přílohy zákona:
Plynová zbraň - střelná zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění energie stlačeného vzduchu nebo jiného plynu.

Tj. jsou to vzduchovky, větrovky a další tyto zbraně, všechny airsoftky (manuální, elektrické, plynové na propan, na CO2, HPA, ...), patří tam i paintballky (ale ty jsou uváděné extra).

Plynovka je ustálený slangový výraz pro určité druhy expanzky.

skagerak píše: 01.01.2021 11:18 Pro pripadnou diskuzi doporucuhi take ujasnit co kdo mysli plynovou zbrani.
Obcas se pojem "plynovka" pouziva lidove a nespravne pro expanzku atd...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

Kluci z HardTasku nějak programově ignorujou CSV-9. Ačkoliv na vývoji tlumiče v Czech weapons pracují, nikde se nic neoběvuje. Aby jim neutekl start.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Komu? HT? Nějak mi to celé přijde jako trapná tlačenka. Video krásné, ty hromady zbraní také, věci o tlumičích atd. Ale o zvuku nemají ani ponětí (já také ne), no a to jejich měření je vrcholem trapnosti. A na FB se pak vymlouvají, že to něco stojí, že to dělají zadarmo atd., když jim tam dalo pár lidí podněty.
Tak nějak si myslím, že to nebyl od nich zrovna dobrý tah. A ohledně cen jsou tajemní jak hrad v Karpatech.
Buď měli udělat nezávislé porovnání více výrobků (ale to se vymlouvají na ty ceny, že by to museli koupit atd.) nebo udělat nějakou osvětu s anonymním tlumičem, bez tlačení nějaké značky, u které se neví cena.

Tak jak tak si myslím, že se v prvním pololetí objeví spousta výrobců, je to prostě nový trh, a jak jsem psal už kdesi jinde, tak lidí, co mají licenci na výrobu, tak je plná prdel, stejně tak lidí, co mají na to vybavenou dílnu. A i kdyby to byla kusovka, tak to má smysl se tomu věnovat. Jen nevím, jak pak bude stíhat zkušebna.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

Ne HT, Czech weapons.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od skagerak »

Cipis, mne je zakon novej o starej celkem jasny, ale pro kvamtum lidi je plznovka expanzka, viz jine forum atd
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Tak mám pravdu já, viz. článek LEXU:
https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/ ... -zasobniky

"V první řadě je třeba poukázat na skutečnost, že nutnost povolení se vztahuje pouze na nabývání nadlimitních zásobníků, nikoli na jejich držení, nošení či používání."

Takže k tomu, abych mohl používat v nové B zbrani velké zásobníky, tak musím mít za a) výjimku ty zásobníky nabýt (tj. si je koupit, dostat apod.) a za b) potřebuji výjimku na tu samotnou zbraň, protože kombinace B a velkého zásobníku je A-I, tedy na výjimku.
Bill Masen píše: 26.12.2020 12:50
cipis píše: 26.12.2020 12:12 Já myslím, že nejsme :D...
Tak v tom případě doufám, že to bude tak, jak píšu já a ne tak, jak píšeš ty. :hi
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

Cipisi myslím, že tvůj výklad je chybný.
Výjimka na nabývání nadlimitních zásobníků mě opravňuje ke koupi, tedy nabytí jakéhokoliv zásobníku a jeho použití ve zbrani kategorie B, ze které se stane vložením tohoto zásobníku kategorií A1. Pokud mám tuto výjimku, mohu nakupovat jekékoliv zásobníky, výjimka je jednorázová, nároková a trvalá. Na zbraň samotnou už výjimku nepotřebuji.

Výjimka na zbraň kategorie A1, mě opravňuje k nákupu zbraně kategorie A1 (samonabíjecí zbraň, vyrobená ze samočinné, třeba SA61) a zároveň ke koupi, tedy nabytí jakéhokoliv zásobníku a jeho použití ve zbrani kategorie B, ze které se stane vložením tohoto zásobníku kategorií A1. Pokud mám tuto výjimku, mohu nakupovat jekékoliv zásobníky. Tato výjimka je vztažená ke konkrétní zbrani, je nároková a trvalá.
Definice nadlimitního zásobníku se odvíjí od zbraně, do které je vložen. Z toho plyne, že po účinnosti zákona můžete takové zásobníky nabývat i bez povolení, ale používat je smíte pouze v krátké zbrani. Pokud je chcete používat v dlouhé zbrani, vyřiďte si některé z výše zmíněných povolení.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Není, vždyť to tam píše LEX ...

Zbraň A-I je i obyčejná samonabíječka, do které strčíš nadlimitní zásobník.
Tím pádem kde máš výjimku na tuto zbraň?
Výjimka na zásobníky je na nabytí, ne na to, že ten zásobník zlegalizuje každou zbraň.
Na A-I musíš mít výjimku na nabytí, držení a nošení. Výjimka na zásobník je na jeho nabytí, ne na legalizaci jakékoliv zbraně, do které ho strčíš.

To citované je tam z části, kdy máš stejné zásobníky do krátké i dlouhé, tak se ten limit právě liší.

Jo, a máš to špatně, na zásobníky je právě trvalá a nároková, kdežto na zbraň je jednorázová (na tu konkrétní zbraň), trvalá a nároková.

A tím "pořiďte si jedno z výše uvedených povolení", tak se myslí výjimka na zbraň z důvodu citlivých prostor, výcviku, sběratelství, vzdělávání nebo tréninku a soutěžení. Prostě jedno z těch povolení. Ne, že si pořídím na zásobník a pak už to neřeším.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Serža »

no, imho třeba všechny AKSU stejně spadnou do A1, protože délka...ne?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

AKSU není dlouhá zbraň, tak tam nemůže spadnout :-)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

Jednorázová jsme myslel jednou jí dostaneš a máš jí na všechno další, ale máš recht, měl jsem napsat spíš univerzální, nebo tak něco.
Do kategorie A-I tak spadají pouze zbraně a samostatné hlavní části, které byly v centrálním registru zbraní zapsány jako kategorie A a poté změněny na kategorii B.
O tom, že by se u jakákoliv zbraně kat B po vložení 30rd zásobníku změnilav kategorii A1 se nikde nepíše.
V první řadě je třeba poukázat na skutečnost, že nutnost povolení se vztahuje pouze na nabývání nadlimitních zásobníků, nikoli na jejich držení, nošení či používání.
Tedy na jejich držení, nošení či používání už žádná výjimka potřeba není. Z toho mi vyplýví, že pokud nemám zbraně kategorie A1 a chci 30rd zásobník, na jeho držení, nošení či používání v jakékoliv zbrani kategorie B žádnou další výjimku nepotřebuji.
Pokud mám zbraň kategorie A1, potřebuji na ni výjimku a mohu do ní dávat zásobníky jak chci dlouhé, ale koupit jen ty co do ní pasujou.
Odpovědět