Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od devlop »

Jerry, jako chápu tvé obavy :) , ale vycházím z toho co píšou na LEX, viz ten odkaz

otázka:
Mohu zbraň, popřípadě střelivo kategorie A-I používat jen k tomu účelu, který jsem uvedl při žádosti o výjimku, nebo i k jiným účelům?

Jeden z nosných principů zákona je, že oprávnění zbraň používat se neváže na zbraň, ale na skupiny zbrojního průkazu držitele, tedy že držitel je oprávněn použít kteroukoli ze svých zbraní k jakémukoli účelu, ke kterému má oprávnění. Ostatně obdobně funguje již nyní používání zbraní kategorie B, kdy například držitel zbrojního průkazu skupiny B a E je oprávněn zbraň jak nosit pro svou ochranu, tak i používat ke sportovní střelbě, i když původní povolení bylo třeba vydáno pouze pro jeden z těchto důvodů.

takže ty výjimky co jsem tady postoval jsem dostal na můj ZP a skupiny A,B,E, ne na důvod uvedený v žádosti. Takže jestli mi odeberou E, pořád mám A a B, na kterou se výjimka pořád vztahuje
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Pokud jsi uvedl sport/sběratelství, tak výjimka zůstane. Ale pokud jsi uvedl jen ochranu a přijdeš o E, tak už pominul důvod.
karel22
Příspěvky: 97
Registrován: 19.02.2011 15:13
Pohlaví: muž
Bydliště: Olomouc

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od karel22 »

Informace z LEX:
Vážené členky, vážení členové, vážená střelecká veřejnosti,

na základě informací z Ministerstva vnitra ČR a Policie ČR upozorňujeme, že s nástupem účinnosti novely zákona o zbraních a střelivu jsou jednotlivá oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v tuto chvíli zahlcena elektronickými žádostmi i žádostmi podávanými osobně.

Dovolujeme si tedy na všechny apelovat: pokud nepotřebujete nezbytně provést převod či přepis zbraní, odložte další úkony o několik týdnů!

Všichni dosavadní držitelé jsou v Grandfatheringu. Tedy můžou legálně nakládat s danými zbraněmi a v rámci těchto zbraní i se zásobníky!
Je jistě záhodno si nechat vystavit paušální výjimku na nadlimitní zásobníky. Nicméně zvažte, jestli ji s ohledem na bod výše opravdu potřebujete mít vystavenu v prvním týdnu účinnosti zákona.
Paušální výjimka na nadlimitní zásobníky se vztahuje na osobu a na libovolné zásobníky do zbraní, které vlastní. Je tedy opravdu zbytečné, aby daná osoba podávala až 4 žádosti o tuto výjimku (ano bohužel realita)!

Více zde: https://www.gunlex.cz/zbrane-a-legislat ... ujte-oszbm
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od devlop »

cipis: máš pravdu, mýlil jsem se
Přílohy
Screenshot_78.jpg
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

Teď jsem se ztratil, v čem má pravdu? Co tedy zaškrtnout jako důvod?
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od devlop »

Pro jistotu vše, k čemu máš skupinu ZP. Zběratelství, sport, ochrana života. Nevím sice, v jakém případě by mi mohli odebrat jen skupinu E a ponechat nadále B (dobrý zdravotní stav je myslím u obou skupin podmínkou, rozdíl tam je předpokládám hlavně ve věku žadatele), ale protože jsem si tam zadal jako důvod jen Ochrana života, atd. tak dle zákona

§ 11c
(2) Výjimku udělenou podle § 11a nebo 11b příslušný útvar policie odejme, pominul-li trvale zvláštní důvod, pro který byla vydána.

Takže pokud přijdu o skupinu E, udělená výjimka mi bude odejmuta.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od TomSmith »

No vidíš, když jsem ti to psal o stranu dřív tak jsi nevěřil ;)
To že nároky na zdravotní způsobilost pro A,B jsou jiné než pro E si ověříš ve vyhlášce k tomu vydané:
Vyhláška č. 493/2002 Sb.o posuzování zdravotní způsobilosti k vydání nebo platnosti zbrojního průkazu ...
Konkrétně porovnat ČÁST I pro A a B s ČÁSTI II - pro skupin C, D, E a F
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od devlop »

Tome: souhlas, člověk se pořád učí a o tom to je :) Prostě nevěřil jsem tomu, co jsi tady psal, ale nakonec jsem si to dohledal v zákoně a..prozřel :hand . Jako žádná trága, tohle se dá dořešit, na to co už doma mám se stejně vztahuje Grandfathering bez výjimky. Mne šlo především o to střelivo na nošení mít co nejdříve, a to je stejně svázáno se skupinou E.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od TomSmith »

:hand taky jsem si takto (jen na obranu) kdysi žádal o povolení na svou první pistoli ;)
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od PaF »

Já mám dodnes jen E, kdysi mi blbě poradili, ale nikdy mne to v ničem neomezovalo. Aspoň zatím...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Bill Masen »

Tak já mám všechny skupiny, ačkoliv nic nesbírám, nesoutěžím, nelovím, nepotřebuji to k zaměstnání a ještě jsem po nikom nestřílel. Takže tam asi zaškrtnu všechny možnosti, bez sportu. Nevztahuje se jedna z těch možností k tomu dobrovolnýmu výcviku?
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od devlop »

Nevíte, jak je to v této době covidové se zákazem cestování mimo okres s registrací nově zakoupené zbraně? "Přechodné" bydliště, kde se nyní nacházím mám stovky kilometrů daleko od bydliště trvalého, kde jsem povinen zbraň přinést k registraci a nechat si vystavit PZ. Nenabízí novela zákona možnost registrace zbraně i na odděleních nacházající se mimo trvalé bydliště?
EDIT:

Tak jsem to asi našel, sorry za post
https://www.mvcr.cz/clanek/provadeni-sp ... -2021.aspx


Registraci provádí příslušný útvar policie na základě oznámení o nabytí vlastnictví ke zbrani a předložení zbraně. Přitom lze oddělit doručení ohlášení o nabytí zbraně, které se prioritně provede prostřednictvím elektronické komunikace, jak je uvedeno výše (okamžikem zaslání tohoto ohlášení je z hlediska zákonné lhůty splněna povinnost stanovená v § 42 odst. 1 zákona o zbraních, pro dokončení registrace je však dále nutné provést předložení zbraně). Příslušný útvar policie se následně s ohlašovatelem dohodne (prioritně telefonicky nebo prostřednictvím prostředků elektronické komunikace) na čase a způsobu předložení zbraně.

Pokud není předložení zbraně možné anebo vhodné realizovat fyzicky, lze registraci eventuálně (na základě uvážení příslušného útvaru policie) provést i na základě fotografií dané zbraně, které budou příslušnému útvaru policie doručeny (nejlépe do e-mailové schránky, nelze však a priori vyloučit ani např. doručení fotografií v listinné podobě). Tato fotografická dokumentace zbraně musí být dostatečně detailní a zřetelná tak, aby z ní přitom bylo jasně patrné:

celkový vzhled zbraně,

označení zbraně identifikačními údaji (výrobce, model, ráže a výrobní číslo),

ověření zbraně (zkušební značka, resp. zkušební značky).


Pokud registraci nebudou bránit žádné další okolnosti (např. podezření na špatný technický stav nebo pochybností o správné identifikaci zbraně, které by bylo nezbytné řešit fyzickou prohlídkou zbraně), vydá příslušný útvar policie standardním způsobem průkaz zbraně a zašle jej žadateli formou doporučeného dopisu s doručenkou do vlastních rukou. Podle § 151 odst. 3 správního řádu nabývá dnem převzetí dokladu účastníkem rozhodnutí (o registraci zbraně) právní moci a právních účinků.
Naposledy upravil(a) devlop dne 22.03.2021 11:55, celkem upraveno 4 x.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Germanik1 »

Tam máš úřední povinnost. Prostě jeď.
Udělám co musím
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

A proč by jel někam stovky kilometrů? Zbytečně utrácel benzín, čas, měl zvýšení riziko např. havárie či nakažení?
Když na to existují prostředky, které maximálně stojí ten čas?
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Matěj »

Zavolej si na OSZBM a domluv se, loni v nouzovém stavu v březnu, když nikdo nevěděl nic, jsem taky registroval a stačilo formou mailu s fotkami zbraně a značek.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od cipis »

Žádné volání prosím vás. Vždycky se narazí na nějakou lidovou tvořivost.
Kolega našel článek, jak postupovat, přímo na stránkách MVČR. Nechť tedy podle něj postupuje.
Pokud má datovku nebo elektronický podpis, tak je úplně vysmátý, pokud ne, tak je vhodné mít ošetřeno odeslání mailu, případně odeslání papírového oznámení, aby měl splněn termín.
Připomínám, že splnění termínu dosáhneme i jen posláním šediváku, ve kterém jsou třeba chyby atd., termín je v ten okamžik splněný a PČR musí pak dát další termín na doplnění.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od devlop »

Ano DS mám a při komunikaci s útvarem policie aktivně používám - takže půjdu jak popisují na stránkách MVČR: ohlásím nabytí zbraně datovkou na příslušný útvar policie, tím splním ve lhůtě zákonnou povinnost. Pro vystavení PZ jim také datovkou s průvodním dopisem pošlu krásně nafocenou zbraň ze všech stran (samozřejmě hlavně výrobní číslo). Průkaz zbraně mi pak pošlou doporučeně poštou.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Tak, stačilo by i jen mailem poslat šedivák a domluvit si termín na dobu, kdy bude možné tam zajet... U nás je v posledním roce čekačka cca měsíc na audienci, takže zákonnou povinnost nelze plnit jinak, než doručením Oznámení o nabytí a teprve následnou návštěvou dávno po zákonné lhůtě...
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Zákon o zbraních 2022 - novela 2020 - program střelecké přípravy

Příspěvek od gannicus »

Další možnost je jet osobně a napsat si čestné prohlášení. Dnes jsem to takto absolvoval vč zastavení a kontroly na trati. Bez problémů.
Odpovědět