Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Nicotinick »

V tomto nekonečném tématu doporučím mimo jiné tento článek:

https://www.buckeyefirearms.org/alterna ... ping-power

Na závěr bych vypíchl jednu větu (volně přeloženo):
Bez ohledu na to, kterou zbraň si vyberete, vyberte si tu, která je spolehlivá a trénujte s ní, dokud nezískáte schopnost rychle a přesně zasahovat.

P.S. Základní pravidlo zní : trénuji s tím, co nosím a nosím to, s čím trénuji. A trénovat znamená střílet, střílet a střílet. A na nějaké hodně časté střílení nejsou zase některé zbraně moc stavěné a zrovna Kel Tec, sorry jako, k takovým rozhodně patří. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Matěj »

Ohledně životnosti Kel-tecu nic nevím, ale to PPK-E (zkušenost mám s novovyrobou, ta má prodlouženou rukojet) a nebo P232 bych doporučil i na větší trénink, hlavně P232 se mi líbila fakt moc (tu jsem měl na rozdíl od PPK s hliníkovým rámem, takže lehká pistolka). Jen je oproti PPK větší, kapacita je tech 7+1 v 9Br., pokud si dobře pamatuju. Každopádně je to dlouho, dnes bych už G43 za toto neměnil (navíc je výhoda sjednocení ráže).
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od jerry.mysak »

nosím v kapse ruger LCP (stejný jak ten kel-tec) a pistole je tak malinká, že ji ani nevnímám. Střelba stojí za hovno. Kope to jak sfině (je lehká a 9mm Br), přesnost dostačující ( na 10 m ten zásobník do figurýny umístním). Největší riziko je držení zbraně. Jak je to lehký, je třeba ji držet pevně, jinak nepřebije. Spoušt je tragédie. Mačkaš, mačkáš, spoušt se už dotýká těla a teprv tehdy spustí. Reset dlouhej. Odstaršující efekt nulovej, utočník se spíše počurá smíchy.

Ale i přes to si beru některou z mích ,45 jen vyjímečně.

Ale doufám že ji nikdy nebudu potřebovat. A nejen kvůli našim soudům, kdy je každej střelec automaticky vrah.

Lepší ale malá prdka v kapse než holé ruce
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od skagerak »

Na LCP mne nejvíc vadí reset spoustě. Stalo se mi, že jsem myslel, že už mohu střílet druhou a nic :/, kdybych to chtěl nosit, asi bych musel vystřílet dost nábojů, jen než bych si zvykl na tu spoušť ... ( s ostatním se vzhledem ke "kategorii" a účelu tohohle kvéru jde smířit)
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od des »

hm, mouseguns...
ked sa to vezme štatisticky, tak absolútnu vačšinu času je pištol len nosená, k strelbe na obranu života sa požíva len v zlomku promile času.
vačšina užívatelov ju k strelbe nepoužije nikdy za život.
mousegun sa nosí pohodlnejšie, takže v drvivej vačšine prípadov je (jedno v jakej ráži) lepšia jak niečo vačšie a účinnejšie.
navyše platí že aj slabé a blbé železo je lepšie jak nič.

ešte lepšie je na tom zapalovač v tvare pištole. okrem príjemného nosenia ho možeš zobrat zo sebou aj do krčmy a v prípade potreby zapáli cigáro. ;)

vo velmi zriedkavom prípade použitia na strelbu za účelom KN alebo NO je minipištolka (na slabé náboje, s malou kapacitou zásobníka, horšou spúštou, ovládaním, presnosťou, nemožnosťou intenzívneho tréningu...) na tom výrazne horšie jak plnohodnotná pištol. ale jak už som písal týchto prípadov je minimum.

každý už si priority určí sám, univerzálna odpoveď neexistuje.
osobne nosím G17 so svetlom, v horúcich letných mesiacoch G26 zatial bez svetla. pohodlie a skrytie je pre mna dobré.
Kevina mám v trezore, občas ho vezmem na strelnicu... :yes
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

aktuálně otestováno (s velmi pozitivním výsledkem) ledvinka od Falco
jako ideál se mi nakonec jeví originální konfigurace s pádlem (otestoval jsem i snížený opaskový závěs, ale tlačí ledvinku moc od těla)
Přílohy
IMG_20220509_154618.jpg
img.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Ibex »

co ty oka - nezachytáváš omylem o nějaké předměty (větve, vyčuhující ...něco...), kdy by se ti omylem otevřela?
Nosím od falca tašku - tuším že je to typ g105 - a velká spokojenost na veškeré věcí pro denní potřebu...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

zatím s těma očkama nebyl problém...ono musíš zatáhnout ve správném směru, aby ty zipy zareagovaly
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od M M »

Ako hovoria takejto vybave v U.S. ? "Shoot me first" ? Toto je pre lubovolneho trochu znaleho ako past na oko. Ale samozrejme kazdeho vec. Akokolvek sa mi taketo tasky pacia a zvazujem helikonacku cez plece, zbran by som v tom nenosil. Mam sice EDC komplikovane velkymi rukami a tym padom potrebou cohosi vacsieho, ale pri volnej koseli resp. pevnejsom (vyssia gramaz) tricku sa co-to da zrealizovat aj v lete. Inak subkompakt pripadne 2" revolver sa da prekvapivo dobre umiestnit aj do vrecka "kapsacov" - aj s puzdrom.
EDIT: preklepy.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

vzhledem k tomu, že tady nikdo neregistruje ani teleskopa v MOLLE pouzdře ZVENKU na batohu, tak bych se toho nebál...
btw když už budeš mít takové pouzdro a NEBUDEŠ v něm mít zbraň...není to nakonec horší, než mít to samé pouzdro a zbraň v něm mít?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od gravedigger »

Pro mne tohle není nošení zbraně, ale její přenášení. Když ji budu potřebovat, budu tahat za zipy a lovit ji z pouzdra.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Haluziak »

gravedigger a tady opět narážíme na to, na jaký typ konfliktu se připravuješ, já třeba nepředpokládám, že jsem natolik zajímavá osoba aby si šel někdo vyloženě pro mě - tedy předpokládám, že se dostanu do scénáře střílejícího šílence (pokud budu první - třetí v pořadí tak je to jedno, pokud budu 4 je tu šance, že už budu za rohem, kde si spokojeně vytáhnu a půjdu si pro něj), blbce co si přijde řešit mindrák k nám na úřad (opět nejsem první v pořadí), nebo fetky co se rozhodne vybrat obchod ve kterém zrovna nakupuju. Na to mi stačí právě zmiňovaná taška od helikonu.
V případě, že se to tu začne přiostřovat, a začne nějaké násilí na ulicích etc etc. začne čas na to chodit oblečenej jak pobuda - roztrhané zaplátované džíny a a hodně vytahaná volná olivová mikina pod kterou schovám i DEagla a začnu nosit v OWB pouzdře. Do té doby nemá smysl kolegyním vysvětlovat, proč v 30 stupních sedím v kanclu v tričku a přes něj mám ještě přehozenou košili.

EDIT: Zapomněl jsem dodat, že někdy sebou mám i CSV v tašce od notebooku, pro strýčka příhodu.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od M M »

@Serza - ja tu tasku chcem na EDC. Ako myslene na propriety ktore by som rad mat so sebou "pre strycka prihodu". Tuto (Helikon EDC Side Bag) som konkretne chcel kupit do auta a mat to tam nabalene. Momentalne v podstate vsade taham MilTec ruksak s tymito zalezitostami. A take tasky cez plece dost nosia aj sportovci, este ked to nemas v kojotom pripadne multicame a strcis si zvonku flasku s pitim - s vhodnym oblecenim "fitness freak" look ako vysity :mrgreen: . Ale to sme uz pomaly OT.

Hore spominane v podstate jednoucelove ladvinky na rychle tasenie su podla mna dost jednoznacne. Za mna zbran radsej na telo. V niecom nenapadnejsom a menej pohotovom je to skor transport, samozrejme ako pise Haluziak - OK - pokial som v rezime ze ju proste chcem mat so sebou a pripadne prehodit do pohotovostnejsej pozicie.

Co mam skusenosti s malymi zbranami (B71) - zbran tejto velkosti sa proste da schovat aj v horucom lete pod tricko s puzdrom nacvaknutym na pas sustakov. Takze hladajuc nieco este mensie nez mam teraz, u mna by bol kandidat SW MP Shield, pripadne z revolverov Ruger LCRx. Oboje by malo podla recenzii zniest aj pravidelny trening. Ale zatial mi staci dvojrady subkompakt pripadne kovovy 5 ranny 2".
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od vratnikp »

na nošení má moje paní tuhle taštičku od Pentagonu. Nosí v tom častěji než ve vnitřním pouzře. jako + beru, že to má naprosto civilní vzhled buznatašky a je to akorát na EDC, s pěkně zorganizovanými kapsami. Na sucháči vevnitř je nalepenej organizér na zbraň do Jubo. Není to optimální, ale 55kg ženská má prostě s nošením, bez přizpůsobení šatníku problém
Přílohy
IMG_20220512_085706_4.jpg
IMG_20220512_085638_9.jpg
IMG_20220512_085814_2.jpg
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

gravedigger píše: 12.05.2022 6:59 Pro mne tohle není nošení zbraně, ale její přenášení. Když ji budu potřebovat, budu tahat za zipy a lovit ji z pouzdra.
tasení je prakticky stejně rychlé, jako zpod trička nebo bundy = jsou to dva pohyby = jedním vytáhneš tričko/rozepneš zip a druhým taháš zbraň
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

No pokud umíš levou rukou rozepínat ten batoh na stehně a druhou už saháš po zbrani, tak teoreticky stejně rychlé, pokud jsou to dva pohyby pravé ruky, tak ani teoreticky.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od PaF »

Pokud už jsem někdy nosil v taštičce, ledvině, pak vždy vlevo. Levá ruka rozepíná, pravá tasí. Jinak je to mnohem pomalejší než tasení z pouzdra. Ledvinku ale už používám nerad, hrozí, že ji někde odložím a zapomenu. Což je horror, pokud je v ní peněženka s doklady, klíče a mobil, ale totální prů..r, pokud je v ní zbraň.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od xgordon »

Ja som najprv nosil v Pentagon UCB 2.0. Potom som zistil, ze ked to mam napakovane tak sa rychlo dostat k zbrani nie je jednoduche. Nosit G19 v zadnej kapse bol problem. G19 mi z toho trcal, takze ked to nebolo pri tele, bolo to vidiet. Nedavno som si kupil HS H11 a ten sa tam skryje uplne v pohode.
pen-k17046-2.0-08wgdet2__22286.1587729602.jpg
Potom som to vymenil UCB za Helikon Numbat. Zmenil som popruh na klasicky cez plece namiesto toho obojramenneho. Ten pouzivam iba na turistiku, ked mam aj batoh na chrbte. Do zadnej kapsy sa s prehladom zmesti G19. Po chvili treningu, je tasenie celkom rychle. Co som bol schopny zmerat s ipsc appkou, tak prvy vystrel je mozne dat uz do 1.7s.
kapsa-chest-pack-numbat-helikon.jpg
Numbat ma podla mna aj vyhodu v tom, ze sa otvara cely, talze mam pristup k vsetkemu. A hlavne ho viem v aute odlozit medzi sedacku a dvere vodica, takze je hned poruke a neprekaza mi, co sa o UCB nedalo povedat. Navyse ked zo sebou taham v aute aj zenu, deti, tak nechcem tu tasku so zbranou nechavat polozenu kade-tade.
rajtyš
Příspěvky: 16
Registrován: 19.04.2021 8:50
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od rajtyš »

'Mošničku' taky občas nosím, ale pouze v režimu "lepší něco než nic" v situacích, kdy nemůžu mít IWB. doufám, že ta modrá je celkem nenápadná. mám jí na straně silné ruky s tím, že obětuji vteřinu při tasení se zatáhnutím slabou rukou a raději zachovám možnost tasit pouze jednou rukou - pokud bych druhou musel řešit něco jiného.
takovéto poutko, co má kolega o pár příspěvků výše, protažené tou dirkou, mám vytažené přímo mezi jezdci zipu a na něm ještě paracord s uzlikem.
do budoucna chci jako vnitřní uchycení v té taštičce použít kydexové pouzdro opatřené suchým zipem..
IMG_20220502_175631043-01.jpeg
Wallachian
Příspěvky: 19
Registrován: 20.04.2021 11:02

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Wallachian »

ZP mám chvíli, začal jsem už nosit G19 v IWB od RH na 3. hodině (apendix nesnesu a jde to hodně vidět - štíhlá sportovní postava). Subkompakt zatím zavrhuji (ještě jsem si žádný nevyzkoušel (střelba, závady, celkově manipulace) třeba časem změním názor. Uvítal bych to pro pohodlí.

Na té 3tí hodině se správným střihem a materiálem košile není 19 v iwb vůvec vidět. (Nemyslím společenské košile - myslím volnočasové přes kalhoty) Super je i pásek od KORE (oproti normálnímu pásku to dost pomáhá).

Nehodlal jsem kvůli ccw moc měnit šatník (nesnesl bych kapsáče mikiny atd - mimochodem dost nápadné) a jde to. Jen jsem při ccw vyměnil trika za volnočasové košile.

Pokud jdu v letním sportovním tak brašna od Falca.

Brašna je super...tasení si nemyslím, že je až tak markantně pomalejší, než z pouzdra.

Brašnu bych osobně nikdy neodložil (což je nevýhoda - v některých situacích by to mohlo vypadat zvláštně).

Že pár lidí v okruhu zbraní pozná tašku na zbraň mě netrápí.

Jako největší nevýhodu brašny vidím v situaci, že se někdo začne o brašnu přetahovat.

Nebo s nožem na blízko řekne "naval brašnu".

IWB s kvalitním opaskem za mě zatím nejlepší.
Odpovědět