Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od dragon »

Optimální EDC zbraň je malilinkatá pistolka, která jde schovat i za gumu od trenek a má výkon Desert Eaglu. Bohužel takovou zbraň neznám.
Mám tři EDC zbraně, jsou si podobné ovládáním a liší se hlavně ráží a velikostí.
Po svých zkušenostech jsem se rozhodl, že na nošení chci tenkou DA/SA pistoli. Z předchozího nošení zbraně jsem totiž zjistil, že zdaleka nejdůležitější rozměr při nošení na těle, je tloušťka zbraně.
První jsem si pořídil Makarova. Skvělá zbraň, spolehlivá a hlavně docela tenká.
Při letních vedrech a sporém oblečení jsem zatoužil po něčem ultra tenkém, co by se dalo nosit pod čímkoliv.
I zakoupil jsem Walthera TPH ve .22LR. Skvělá zbraň, mrňavá, nositelná s jakýmkoliv oblečením. Po vychytání nábojů i docela spolehlivá. Jedinými problémy jsou náhradní šuplíky a slabá ráže. (Ve Vídni vytáhle jeden Ind při přetřelce TPHčko z drdolu :) ).
Takže jsem se poohlédl po něčem mezi těmi dvěma předchozími a vyšel mi z toho Walther PPK.
Výsledek je, že nosím všechny tři (střídavě, ne najednou). Běžně TPH (o tý pistolce prostě ani nevíte), do lesa PPK a v zimě Maka.
Další záležitostí bylo v čem je nosit. Postupně jsem vyzkoušel a odvrhl, látku, kůži, kydex, triko se skrytými pouzdry. Nakonec jsem skončil u kombinace kůže kydex. Za mne asi nejlepší pouzdra na EDC. Jen některá jsou trochu větší (plošně). Jinak pouzdro je tenké, zasouvá a tasí se jako z kydexu a kůže brání kontaktu pistole s potícím se tělem (víceméně, záleží na pouzdru a typu pistole).
Co a jak nosíte vy? Máte nějakou pistoli/revolver co se dá nosit pořád? Jaká jsou podle vás nejlepší pouzdra na EDC? Zkoušeli jste nebo dokonce nosíte zbraň v netradičním pouzdře/umístění (podprsenka, kotník apod.)?
Draco dormiens nunquam titillandus.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

Kahr PM45, v létě ledvina od Dasty, pokud je bunda, tak opaskový pouzdro od Dasty (nějaký na ČZ83, nebo tak něco)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od dragon »

A jak jsi s tím Kahrem spokojen? Četl jsem na to dost hororový recenze, zejména Kahry plast/ocel jsou prý velmi problematické. Původně jsem Kahr taky zvažoval.
Draco dormiens nunquam titillandus.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od bivoj »

Jako EDC mám Glock 17. Mnozí lidé nevěří, že se dá pohodlně nosit prakticky všude, ale dá. A tam, kde fakt nedá, tak tam pak Glock 42 - což je asi nejvíce nejmenší nositelná pistole v rozumné ráži.

EDIT: Připadá jenom mě, že tu gragon nablil hafo příspěvků (viz některé thready jeko vtipy atp) bez jakékoliv hodnoty, jen aby nahnal potřebný počet příspěvků k zakládání threadů? (No offence).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Mirda.85
Příspěvky: 84
Registrován: 21.12.2014 1:19

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Mirda.85 »

Uvažoval jsem o Kahru, ale nakonec jsem koupil Glock 43 a jsem plně spokojenej. S botkou +1 mám 7 nábojů, což sice není moc, ale pistole ve vnitřním kydexu není vidět ani v kraťasech a tričku. Manželka má Glock 42, protože jí Glock 43 "kopal", a taky je velmi spokojená.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Serža »

no v devítce bych asi taky bral G43
jenže já chtěl .45 :twisted:
tam jsem ještě zvažoval G36, ale ten je o chlup větší, než Kahr PM45
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od dragon »

S Glockem 26 jsem měl problém velké šířky. Jinak od 7.65 výše považuji ráži za dostatečnou pro obranné účely.
Já jsem uvažoval o IŽ 75, ale rusové ji nemají rádi, kvůli nedostatečné zastavovací schopnosti a malé ranivosti. Takže při ceně střeliva a zbraně, mi to nakonec přišlo jako vyhozené prachy.


to bivoj
Když jsem přidal první vtip, už jsem mohl zakládat témata, takže ti to fakt jen připadá.
Co jsem podle tebe "nablil bez hodnoty"?
Draco dormiens nunquam titillandus.
ladaj
Příspěvky: 12
Registrován: 22.05.2013 13:30

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od ladaj »

dragon: kahr PM9 mám, nastříleno okolo 5tis, dokonale spolehlivá a bezproblémová pistolka, o jakém hororu je řeč? G43 (shield, XDS) jsou jsou větší se všemi plusy a mínusy.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od bivoj »

dragon píše:...Když jsem přidal první vtip, už jsem mohl zakládat témata, takže ti to fakt jen připadá.
Co jsem podle tebe "nablil bez hodnoty"?
Imho 6 přispěvků ve vtipech které by šly postnout v jednom jediném příspěvku, 3 příspěvky v citátech dtto... Fakt to vypadá, že jen honíš příspěvky, sorry.

A to "bez hodnoty" - zatím jsem od tebe nenašel jediný příspěvek s nějakými opravdu užitečnými či pro fórum novými informacemi. Chápu, že mnoho lidí si chce na tomto fóru prostě jen pokecat na PA téma (a i já mám hodně takových příspěvků) ale je to pak jen tlachárna. Většinou se do nováčků nijak nenavážím, ono to časem většinou vykrystalizuje samo, ale prostě v tvém případě jsem si prostě rýpnout musel. Uvidíme za pár let, jestli vydržíš, nebo budeš jen další z kolemjdoucích. Pokud zde vydržíš dejme tomu 5 let a budeš mít i hodnotné příspěvky které něčím obohatí fórum, tak se ti v roce 2022 klidně omluvím.

B
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od opavak »

Optimální EDC zbraň je pro mě Glock 43 ... naprosto spolehlivá, prověřená konstrukce, malá, lehká, plochá s ideální kapacitou (7+1) pro případnou obranu, 9 mm Luger je nejrozšířenější (= nejlevnější) ráže s naprosto dostačujícím účinkem v "cíli". Nosím na apendixu.
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Kivan
Příspěvky: 109
Registrován: 20.10.2016 19:28

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Kivan »

Já jsem dříve nosil ČZ 75B , poslední dva roky hlavně Makarov. Původně jsem uvažoval o PP, Makarov ale zvítězil. Pouzdro zatím Dasta, poohlížím se po jiném.
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od dragon »

to Serža
Vypadá to, že tvůj Kahr je optimální EDC zbraň. Malý kanónek. Mě vystrašily negativní recenze.
Já, co se týká spolehlivosti, asi nejvíc věřím Makarovu. Na youtubu byla zajímavá reportáž od moskevské URNY a její zkušenosti s pistolemi. Za nejspolehlivější berou Makarovy, pak Glocky. Na střelnici používají i ČZ a chválili je jako pistole s dobrou ergonomií, ale do akce je neberou, kvůli, jak říkali, praskání pružinek.
Draco dormiens nunquam titillandus.
Kivan
Příspěvky: 109
Registrován: 20.10.2016 19:28

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od Kivan »

Pistoli Glock 43 jsem měl možnost několikrát vyzkoušet, pokaždé mě pistole pokousala, měl jsem na ruce několik modřin. Jednou se mi povedlo při střelbě zavadit o záchyt zásobníku a zásobník vypadl. Samotná střelba mi přišla jako nepříjemný zážitek, vzhledem k velikosti zbraně a výkonu náboje. Naopak jsem byl překvapen dobrým soustřelem, který se mi s Makarovem jen tak nepovede.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od JirkaK »

Osobně mi nejvíc vyhovuje Makarov, nejčastěji nosím v pouzdře od Dasty. V případě nemožnosti mít v pouzdře, tak v ledvince.
Chvíli jsem nosil CZ75, ale je to velké a těžké.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od des »

dragon: bežne nosit ne uplne spolahlivú pištolku so zásobníkom na šest malorážkových nábojov...známka punku? :shock:

k téme- ja vačšinou g26, menej g17tlr1. obidva gen3 a nočné mieridlá, puzdro kydex.
výnimočne berem kevina. to je mazlík :)
nemóže íst karta furt...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od krvfx »

Včera jsem zjistil, že miniaturní revolvery od NAA s délkou hlavně necelé dva palce mají v ráži 22 WMR se střelivem Winchester super X energii 100 J. Sice to není moc, ale vejde se klidně do KPZ a je menší než některé nože:) Dá se nosit na opasku jako nůž (ve verzi HG), takže nepřekáží naprosto nikdy v ničem. Dokonce by šlo udělat i pouzdro na krk, neváží skoro nic. To je opravdové EDC - takže lze nosit i jako druhou zbraň, kterou povoluje zákon. Příklad použití třeba ve filmu Kiss, Kiss, Bang, Bang.

Jinak jsem velký fanda G26, to je, jak už jsem psal, asi nejlepší věc od Glocka. Na opasku by mi překážel, ale v kapse o něm nevím. Ale to už se opakuji.
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od dragon »

22WMR má podobnou energii na průřez jako 5.7x28
Někde na síti kolovala historka z JAR, jak se chlap ubránil dvěma ozbrojeným černochům NAA revolverem.
Vyrábějí i verzi, ve které je revolver součástí přezky na pásek. Nejvíc se mi líbí, NAA Black Widow s výměnnými válci 22.LR a 22.WMR.
Jen se to blbě drží, ale to Glock 26 taky :-)
Draco dormiens nunquam titillandus.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od krvfx »

V té verzi se skládacím gripem se z toho střílí překvapivě dobře. Akorát je to strašná šlupka a ohnivá koule jak blázen:)
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Optimální EDC zbraň a jak ji nosit

Příspěvek od the.marek »

U NAA revolveru bych to ani uchopem nenazyval a G26 se oproti tomu drží, jako Shadow...
NAA revolver je dobrej tak na ustreleni prstů a při natahování kohoutu dobrej na vyklouznuti z ruky. Už vidím, jak někdo pod stresem tahá revolver ze spony na opasku a snaží se mít jistý uchop, který s ním má max. 5ti leté dítě s malinkymi prsticky a rucickami. Je to absolutně zbytecna zbraň dobra tak max. Na nějaký falešný pocit bezpečí. Kdo to mysli vážně tak takovyhle kraviny vůbec nenosí. :roll:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Odpovědět