zkouška odborné způsobilosti ZP

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od viktor »

Zdravím,
byl jsem svědkem zkoušek odborné způsobilosti a to s cim sem se setkal me docela sokovalo.
V podstate se jednalo o buzaraci vyděšeného stáda zadatelu o ZP.
Statistika asi nasledujici
prihlašenych cca 20
prijelo cca 12
neuspeli pri testech cca 3
neuspeli pri tvz. "manipulaci " 7
neuspeli pri vlastni strelbe 0
pocet uspesnych zadatelu o zkousku 2 ( oba pri opakovane zkousce, tj v nahradnim terminu )
jako hlavni duvod vyrazeni uchazecu pri tvz " manipulaci" vidim vedle moralne-volnich zkusebniho komisare ( mimo odbornych znalosti v nich z mel znatelne mezery ) nedstatek neceho co by se dalo nazvat metodikou zkousky odborne zpusobilosti. Respektive je celkem problem vyhovet komisari, kdyz ani nevite jak :) .
Protoze jsem na nic co by se dalo nazvat metodiku nenasel tak se ptam zda skutecne neni a nebo jen blbe hledam.
Dale jak si pocinat, kdyz je komisar fakt magor, zda to proste prejit a s tim ze snad ten dalsi bude alespon trosku moudrejsi..
Dale zda by nebylo zahodno nabidnout ci zpracovat metodiku treba ve spolupraci s LEX atd..
protoze soucasny stav mi prijde ponekud padly na hlavu. To ceho jsem byl svedkem me fakt docela prekvapilo.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od Strelec45 »

Střelecká revue, někdy na přelomu roku. Tam je to docela dobře popsáno. Pohledám a dám sem, s dovolením adminů. 8-)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Jezbo
Příspěvky: 95
Registrován: 28.12.2012 21:02
Pohlaví: muž

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od Jezbo »

Řeší se to snad na každým střeleckým fóru tak snad nemusíme to samý opakovat i tady ne? Nikdy nic jako jednotnej postup nejspíš nebude. Na komisaře "blba" může člověk natrefit stejně tak jako na komisaře co je v pohodě. Pokud uchazeč nabude dojmu, že jde komisař přes čáru, tak si má stěžovat. Všechno kolem je jen balast. U druhý stránky se tady bude polovina lidí hádat jestli ránu jistoty nebo vypustit.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od Cep »

Rána jistoty nebo vypustit - stejně jako cokoliv jiného nejasného - když nevím, tak se komisaře zeptám: "Přejete si ránu jistoty, nebo vypustit?"
Já měl naprosto korektního komisaře a z 25 přihlášených + 1 na opakování praktické vypadli 3 na teoretických. Na manipulaci možná někdo taky, ale já si na nikoho nevzpomínám.
Chodili jsme na manipulaci po třech a 2 kolegové nebyli možná zrovna jistí v nauce o zbraních, ale v manipulaci ne.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od viktor »

se trosku mylis, nebylo mnyl umyslem zalozit neco kde se lide budou hadat jakou rukou se podrbat na zadku ale spise co s e zadkem udelat kdyz svedi ...

takze .. pokud maji komisari "volno" v tom jak pospoudi manipulaci mam take jistou volnost jak manipulaci delat a co je vlastne spravne.
respektive pokud si to dobre vysvetluji tak neni nikde stanoveno kolik lidi muze byt pritomno zkousce, respektive komisar nemuze vykazat prihlizejici.... dale neni nikde zakazano si z prubehu zkousky porizovat zaznam...
respektiive pokud bude prubehuzkousky pritomen svedek s kamerou tak komisari nezbejva nic jineho nez se se skutecnosti smirit... je to tak ?
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od Nicotinick »

Volno samozřejmě nemají, existuje zákon, prováděcí vyhláška, metodika MVČR.
Komisař samozřejmě může vykázat kohokoliv, kdo tam nemá co dělat, kromě dohlížející (na komisaře) PČR.
Zkoušky dneska samozřejmě nejsou to, co byly před 10 - 15 lety.
Nárůst vyhozených přímo souvisí s rapidním nárůstem zájemců o ZP. A je to jen dobře.
Řada lidí chodí naprosto nepřipravených, nebo minimálně, jak vědomostmi, tak skillem.


Jinak souhlasím, probírá se to na téměř všech střeleckých forech...a nikde to nikam nevede ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od viktor »

tak to si silne mimo :D
protoze podle § 4 nařizení vlady č. 315/2011 odstr. 5 se pravi mimo jiné že :
předvedl bezpečnou manipulaci se zbrani a další činnosti stanovené jinym pravnim předpisem a to atualně §5 vyhlašky č. 115/2014 viz odkaz http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-115#cast2
konkrétně
) V praktické části zkoušky žadatel k prokázání znalostí bezpečné manipulace se zbraní předvede

a) prohlídku zbraně za účelem zjištění, zda není v nabitém stavu,

b) částečné rozebrání a složení zbraně v rozsahu, který je nutný k běžnému vyčištění zbraně po střelbě, a

c) postup při přípravě zbraně a střeliva ke střelbě, při přerušení střelby, při zjištění závady na zbrani při střelbě a při ukončení střelby.

(2) Zbraň nebo zbraně k předvedení činností uvedených v odstavci 1 a ke střelbě na pevný cíl podle § 6 určí žadateli zkušební komisař.

(3) K předvedení činností uvedených v odstavci 1 se použije zbraň nebo zbraně obvyklého typu odpovídající skupině zbrojního průkazu, kterou žadatel uvádí v přihlášce.

(4) Při předvádění činností uvedených v odstavci 1 se použijí jako střelivo náboje neobsahující výmetné náplně, nárazové slože ani zápalky se zápalkovou složí.

respektive neni stanoveno jakym presnym postupem bude vse delano...
respektive pokud budete vyhozeni zkusebnim komisarem ze jste provedli ranu jistoty bez pohledu pres miridla, ale tak ze bran mirila bezpecnym smerem urcenym zkusebnim komisarem tak jen jej poslete doprdele, protoze nezna provadeci predpis.
atd
nestahujte kalhoty drive bez duvodu ...

mas samozrejme pravdu v tom ze by zkousky meli fungovat neco ala filt a nepustit dal blbce, jenze to stejne nefunguje a je to neco jako loterie


viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od zedik »

tohle je myslím bezpředmětné.jelikož jsem nedávno zkoušky dělal tak můžu potvrdit,že pokud je někdo připravenej tak nemůže mít problém.konkrétně v mém případě jsem se před zahájením zkoušek zeptal konkrétně komisaře jestli vyžaduje ránu jistoty nebo vypouštení kohoutu a dále pro jistotu zda na povel nabíjet máme pouze napáskovat nebo rovnou i zásobník do zbraně a natáhnout závěr..komisař mi nakonec poděkoval že to zapoměl zmínit a vše upřesnil..takže pokud někdo si není v něčem jistý není nic lehčího než se na začátku zeptat a vše si vyjasnit...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od viktor »

tak to jsi mel velkou kliku na rozumneho komisare.
Byl jsem svedkem uplne neceho jineho. Z 12 zkousenych vypadlo na manipulaci 9 lidi. Na dalsi strelnici z 6 lidi co pakovali praktickou cast vypadlo na manipulaci 5 lidi, tj. uspel jeden. Problem je samozrejme jeden a to neni jednotna metodika. Respektive je mnoho spravnych postupu, ale komisar ti uzna jen jeden. Samozrejme ten jeho, tj, kazdej jinej.
Stravil jsem dost velkou cast dne nad problemem nekompetenich komisaru. Takze to vypada ze pan komisar bude asi muset v brzke dobe navstivit MVCR. Vyvoj cele udalosti bude pravdepodobne publikovan na vhodnych strankach a forech. Reklamace je jeden ze zpusobu reseni problemu.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od zedik »

ale vždyt to je co píšu..jelikož někdo ti uzná správně vypustění kohoutu,druhej ránu jistoty tak se stačí před zkouškou zeptat jak si to dotyčný komisař přeje - proto jsem se ptal.pokud se někdo před zkouškou zeptá a následně podle toho postupuje tak mi neřikej že ho komisař vyrazí pokud to uděla dle toho co mu bylo řečeno..
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od cipis »

Ale to je právě ta blbost, na kterou se naráží. Já už jsem naučený na ránu jistoty a udělám ji, ikdyž mi u CZ75 řeknou, že vypustit kohout. Že dám ránu jistoty místo toho vypuštění ale není žádné ohrožení a rozhodně to není důvod na vyhození.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od viktor »

konkretne duvodem k vyhozeni bylo to, ze tvz rana jistoty byla dana bez mireni zbrane s pouzitim miridel. Zbran byla pri rane jistoty namirena do bezpecneho smeru, urceneho komisarem.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od zedik »

jo tak za nemíření při ráně jistoty pokud šla do bezpečného prostoru je to asi přes čáru
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od kregan »

U nás z 18 lidí na manipulaci vyhodil 16 a navíc to byla první zkouška toho komisaře. Policajti si z něj dělali legraci, že už se s nim potáhne špatná pověst. Ale všech 16 vyhozených uznalo, že to bylo jejich chybou. Takže počet vyhozených nemusí být měřítko kvality komisaře.
Nedávno sem slyšel o komisaři, který vyžaduje, aby i samotná hlaveň rozebrané pistole mířila do bezpečného prostoru. Pokud tam není selhač, přijde mi to zbytečné.
Pokud zkouška neprobíhá korektně, obrátil bych se taky na svědka-policajta.
Čím víc víš, tím míň neseš.
prowler
Příspěvky: 20
Registrován: 20.04.2016 9:40
Pohlaví: muž

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od prowler »

viktor píše:konkretne duvodem k vyhozeni bylo to, ze tvz rana jistoty byla dana bez mireni zbrane s pouzitim miridel. Zbran byla pri rane jistoty namirena do bezpecneho smeru, urceneho komisarem.
viktor

Na SVK skúška prebieha trochu inak (a musím povedať, že min. v Trnave bolo všetko korektné, bez problémov, buzerácie..maximálna ochota a korektnosť od podania žiadosti až po skúšky, s ničím takým som sa na žiadnom inom úrade asi ešte nestretol), ale celkom by ma zaujímalo, ako komisár určí, či som použil pri rane istoty mieridlá alebo nie, ak teda nedávam ranu istoty od pása, ale štandardne namierim zbraň do bezpečného priestoru?
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od Ibex »

ono je vždycky lepší si to s komisařem na začátku vyříkat - co chce a na čem bazíruje..
Když jsem dělal před rokem a něco zbroják já, tak jsem drtil všechny informace na netu a diskutabilní záležitosti jsem si napsal na lístek.
Před započetím zkoušky, po úvodní řeči komisaře co a jak se zeptal, zda má někdo dotazy - nikdo se nepřihlásil, krom mě. Vysypal jsem na něj dotazů a komisař na ně ochotně odpověděl a vše vysvětlil. Ostatní se posléze přidali s pár dalšími a všem bylo vše ochotně vysvětleno.
Je třeba se nebát zeptat se - jak se říká, líná huba, hotoví neštěstí!
Toť moje zkušenost - jinak nás bylo 21 + 3 opravkáři. Písemnou neudělal jeden, manipulaci neudělali 3, střelby všichni.
Komisař korektní, co řekl, to platilo.

P.S. Rána jistoty musí být mířená - na tom taky trval...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od viktor »

nijak je to nazor komisare, respektive za chybu bylo urceno to ze frekventant neprovedl mirenou ranu jistoty, ctete dobre, tvz spravne provedeni melo byt tak ze zcela zjevne namiri zbrani s pouzitim miridel, tj jako ze miris a pak stiskens spoust. Ne ze namiris v podstate odhadem do bezpecneho prostoru a stisknes spoust, bezpecny prostor je tak velky ze je nulove riziko ho minout. Neco jako mirena rana jistoty neni nikde specifikovana a neni nikde predepsana. Je to jen vymysl, nic vic. Zadatel musi predvest viz. vyse uvedeno.
Neni umyslem zde probirat mindraky zakomplexovanych jedincu, ale najit reseni co delat v pripad ze se takovy jedinec nejak stane zkusebnim komistarem. V tomle konkretnim pripade bude svoji cinnost pro zkouskach vysvetlovat na MVCR. Pravdepodobne mu takove veci dost dlouho prochazeji i podle vyjadreni spravce strelnice. V tomle asi ma celkem smulu protoze na strelnici pri zkouskach nebyli jen vyplaseni zadatele o zkousku, ale i par lidi co vedi o cem je rec.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od krvfx »

Já chápu mířenou ránu jistoty tak, že tu pistoli držím namířenou odhadem do bezpečného směru a tak, aby kdyby náhodou vystřelila, abych ji v tom bezpečném prostoru udržel.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od viktor »

problem je ze zkusebni komisar ji chape vzdy jinak :-))
diky za pripominky, zpracuji je do nejakeho konecneho rezume
ne v podobe jak spravne manipulovat se zbrani, ale jak na zkusebniho komisare ..jakekoliv pripominky na tohle tema vitany, vcetne postrehu ze zkousek na tema ..jednani zkusebniho komisare za hranou ..
neco jako tema ..jak prijit zkouskou na ZP.. na co presne ma a co nema komisar narok a jak presne vymezit mantinely pro zabraneni excesu ze strany ZK.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: zkouška odborné způsobilosti ZP

Příspěvek od Cep »

Tak na střelnici, kde se to dělá ty komisaře znají.
Ptal jsem se jich předem, jestli některý vyžaduje vypuštění kohoutku ... instruktor se zamyslel a sdělil, že snad jeden ano.
Prostě se ptát..
Odpovědět