Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od jerry.mysak »

vrbodol
je to loterie. Na fotkách huj, přijde ti fuj. Jindy flinta co vypadá jak vytažená krávě z prdele je ve špičkovým stavu. Mám už pár spolehlivých obchodníků, kteří mi napíšou pravdu, případně udělají další fotky. Ale taky jsem párkrát naletěl. Zkraje jsem bral kdejakej pelech u kterýho jsem byl pak rád že jsem se jej zbavil se ztrátou. Dneska si vybírám jen hezký kusy. Jasně, něco omrzí, nebo se mi z toho blbě střílí, tak to jde do světa. Ale nikdy to nenačančám a kupujícímu nic nezatajím. Nestojí mi to za problémy. A prodávám většinou za to co jsem do toho vrazil.
Celníky jsem neřešil, páč kupuju jen v eu.
postup? Většinou mě už kontaktuje přímo prodejce, že má hezkej kus. Nechám si poslat fotky, fotky zkušeben, seriový číslo. Poptám se na stav mechaniky a laufu, hrdla. Když se mi to líbí poptám cenu. Většinou něco sleví, tak 5- 10 procent, nebo daj poštu gratis. Pošlu prachy na účet a jsem v očekávání. Je to tu někdy za 3 dny, jindy za 14.
Nechávám si to posílat do práce, protože s cizíma zasilkovkama spolupracuje DPD a řidiči když nepotřebujou prachy, klidně nechaj balík na ulici před barákem. Němci a švédové musí vyřídit exportní licenci ( tak 40 eur), doprava přijde 50-100 eur. Flinty dneska stojí od 700 eur vejš. Takže ceny kolem 22 -25 000 za rolling block, nebo francouzký grase jsou běžný. G88 a kropáčci jsou tak na 28-30 000. spencer 2000 eur, winchester 3000 eur.

Vyhni se aukru. Je to předražený a kolikrát hrozný křusky s přeraženýma číslama.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Koso »

Ospravedlnujem sa ak som to nezachitil vo vlakne, ale vie mi niekto povedat ako je to s daily nosenim historickej zbrane? Za ucelom NO a KN ? Idealne v slovenskej legislative....
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Kapo »

Nesmie sa nosiť viditelne a nabitá. Ak zbraň použiješ v rámci zákona na NO tak trestný čin to nebude. Za istých podmienok ani priestupok. Záleží čo sa stane, čo povieš, čo povedia a všetko zváži súd. Ako sa vraví, "je lepšie keď ťa štyria súdia, než štyria nesú".... či tak dáko :D

https://legistelum.sk/zbrane-kategorie-d/
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Koso »

Bez nabitej zbrane je to na efektivnu obranu asi zbytocne nosit ju .....neviem ako by sa na to sud pozeral keby ta zbran bola nabita a musel by ju niekto pouzit...
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od gabo »

Ono to nie je až také jednoznačné, zákon nosenie nabitej zbrane kategórie D vyslovene neupravuje.
Držiteľ zbrane kategórie D nesmie zbraň viditeľne nosiť alebo prepravovať
Ale ak si držiteľom zbrojného preukazu (a nemáš A) tak podľa par. 28:
m) prepravovať zbraň do miest, kde je oprávnený túto zbraň používať, len v stave, pri ktorom nie je strelivo v hlavni, nábojovej komore hlavne, nábojovej komore valca revolvera, nábojovej schránke zbrane a v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani, uloženú v puzdre alebo v batožinovom priestore motorového vozidla; to sa nevzťahuje na držiteľa skupiny A zbrojného preukazu,
by si ju nabitú nemal mať :D
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Koso »

Pravda, pri Dcku je tam len odkaz na § 28 ods.1 (a(i(j(n......len otazne ci je to obhajitelne v pripade ze sa ta zbran nedajboh pouzije.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Kapo »

Metál nedostaneš. :lol:
Pôjdeš najskôr do vyšetrovacej väzby. Zadržia sa dôkazy a výpovede. Podla toho, čo zistia, čo povieš ty a čo povedia pozostalí, doktor a súdny znalec. Až potom súd rozhodne, či bola Nutná Obrana /čin inak trestný nie je trestným činom.../ oprávnená. Ak použiješ pri NO zbraň, tak sa tiež prešetrí, či to bolo v súlade zo zákonom. Ak tam nebol dodržaný zákon, tak môžeš byť za konkrétnu vec potrestaný. Napríklad podmienka za nedovolené ozbrojovanie.

Napríklad. Športový strelec môže prebiť strelivo. Nesmie ho však nosiť na obranu. Ak ho použije, je to priestupok. Ak ale ide na strelnicu, je prepadnutý, vytiahne športovú zbraň, nabije športovým strelivom, a zbraň použije, tak je to bez priestupku.
Podobne je to s historickou zbraňou a obrane domova. Proste použijem, to čo mám.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Koso »

Hned je tam prepoklad ze pozostali :P tak to mi je jasne len ide o to ze ked by to brali z pohladu ze zbran nema byt nabita pokial niesom drzitelom ZP sk.A a ak som mal cas nabit tak som mal cas aj riesit to inak(utek atd...) tak by to bolo pritazujuce pri rozsudku.....resp ak je niekde definovane ze nabita byt nesmie...

Edit: len aby bolo jasno nechystam sa behat po meste a masakrovat nepohodlnych obcanov....len po nedavnych udalostiach v mojom okoli mam potrebu vediet ake mam moznosti efektivne a hlavne legalne branit rodinu (zbrojak nemam a momentalne ani nieje v plane).
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Kapo »

Keď tam v tvojom okolí behal chlapec s nožíkom aj dvaja trošku vycvičený policajti s nabitými zbraňami mali problém.
Mať zbraň nie je vždy istá prevaha a ani pocit istoty. Potom sú aj velmo časté nehody, kedy sa držitel sám, alebo člen rodiny postrelí a zraní.

Pozostalí, preživší a svedkovia zavážia viac, ako tvoja pravda. Takže treba radšej začať behávať. :angel
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Koso »

Skor mi ide o tu rodinu ako o mna...dlho som zil v odosobneni od vsetkych tych pripadov co clovek vidi v telke alebo najde na nete... ten zastrelil hentoho, ten prerazil susedovi hlavu sekerou a podobne ....par mesiacov dozadu sa v blizkom okoli nejake veci odohrali a pomyselna bublinka bezpecia v mojej hlave praskla a uvedomil som si ze kedykolvek sa moze hocikomu stat nieco podobne😝😆 keby bolo treba bezat tak ja by som co to odbehol ale s dietatom a gazdinou by to mohol byt trochu problem 😅resp su situacie ked sa utekat neda...
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Kapo »

Veď píšem, že sú aj iné spôsoby obrany.
Strelba z perkusáku má zmysel, ak si A/ozajstný kovboys, B/fanda a športový strelec :lol:

Pre ostatných je však taký kvalitný kaser a teleskopický obušok ovela lepšie riešenie. Jednak neurobia viac škody ako osohu. A nemajú v sebe ten otáznik: "Budem schopný niekoho zastreliť, až bude treba?"
A ideálne podstúpiť dáky kurz: https://sorudo.cz/kurzy-pro-verejnost/o ... m-obuskem/
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Koso »

Samozrejme ze strelna zbran nieje prve riesenie ziadneho konfliktu, prve a najbezpecnejsie riesenie je vyhnut sa mu...to by sme tu naozaj boli ako na divokom zapade....ano suhlasim teleskop vie presvedcit cloveka ze vlastne to napadnutie nemyslel az tak vazne....ale stale ta strelna zbran bude mat vacsi zastrasujuci ucinok, tym padom pravdepodobne na pouzitie ani nedojde,zalezi od okolnosti....nejdem tu rozpisovat svoje nazory ohladom toho ci clovek bude alebo nebude schopny pouzit zbran :x :D je to na dlho tema a myslim ze to uz ani nepatri do tohto vlakna
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Kapo »

Tak zatial sa dá legálne vlastniť aj bez zbrojáku slušná strelná zbraň. https://www.detonics.com/product/gladia ... essional-4
https://www.youtube.com/watch?v=M1nJmHg ... tatn%C3%A9

Viac už v príslušnom vlákne.... ;)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Koso »

Nad tymto som rozmyslal len je to pre mna velky otaznik.....aj niektory predajcovia sa vyjadruju ze nevedia ci sa to legislativne da pokladat za zbran katD (z mojho pohladu urcite ano, zatial).....len ked vidim akym smerom sa ubera zbranova politika EU tak si niesom uplne isty....za nejaku dobu sa to preklasifikuje rovnako ako repliky perk. Revolverov a som vybaveny .....tie historicke zbrane maju podla mna mensiu pravdepodobnost,resp pridu na rad neskor v obmedzeniach ako moderne perkusaky.... ale tak uvidim ako sa situacia bude dalej vyvijat a ci sa vobec bude dat zohnat za par mesiacov este gladiator na slovensku.

Edit: na nejaky home defense myslim staci aj Howdah ale na nosenie je to kus neprakticke 😆😅
Mirda.85
Příspěvky: 84
Registrován: 21.12.2014 1:19

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Mirda.85 »

Zdravím rozpadlíci, zbrojní průkaz mám už 18 let, ale vždy jsem byl spíše na moderní zbraně. Mám taktéž i několik moderních předovek (Detonics) , ale nyní jsem se rozhodl, že bych si pořídil také použitelné a střelby schopné historické zbraně. Pro začátek bych chtěl pušku, klidně i jednorannou, v ráži .22 LR a revolver. Určitě nechci přebíjet, chci pouze zbraně na náboje, které je teď možné běžně koupit, i pokud by cena byla vyšší. Jsou obvyklé zbraně s tormentací z naší zkušebny nebo je to spíš vzácnost?

K dlouhé malorážce:
- proč jich je tam málo, vyráběli se málo, jsou ve špatném stavu nebo si je lidé jen nechávají?
- původně bylo .22 LR černopraché, lze používat i moderní náboje?
- lze předpokládat, že i historické malorážky stejně jako moderní, vydrží při dobré péči daleko více než zbraně na výkonnější náboje?
- na jaké zbraně se zaměřit? Lze některé obecně při dobrém stavu považovat za kvalitnější?

K revolverům:
- lze například do zbraní například kalibru .32 CF používat běžně dostupný náboj .32 SW Long?
- lze do zbraně komorované na ráži 7,5 mm Swiss používat běžně dostupný náboj .32 SW Long? (co jsem se dočetl, tak by to mělo jít)
- lze do zbraní značených kalibr .38 CF používat běžně dostupný náboj .38 SW?
- na jaké další ráže ještě koukat a dají se běžně sehnat bez nutnosti přebíjení?
- jsou nějaké značky nebo typy obecně kvalitnější a na nějaké je si potřeba dávat pozor, kde i při dobrém stavu více hrozí, že zbraň vzhledem ke stáří nevydrží střelbu nebo jsou obecně poruchovější?
- na jaké koukat typy? Hodně se mi líbí Galand Schmidt 1982, ale nikde moc není k sehnání.

Poslední otázka, nedoporučuje se zde moc nákup na Aukru, ale vzhledem k tomu, že se v historických zbraních vůbec nevyznám, tak nákup ze zahraničí pro mě také moc nepřipadá v úvahu. Existuje nějaký obchod nebo prodejce, kdo se na prodejem historických zbraní zabývá a je schopný i něco sehnat? Je mi jasný, ale že to vyjde trošku dráž, než se si shánět po inzerátech sám, ale dle mého je lepší si něco připlatit, než pak naletět na inzerát. Omluvám se za tolik dotazů. V případě, že někdo nechce odpovídat veřejně, tak klidně i do PM. Děkuji.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Montezuma »

Tak perkusni revolver je kategorie C (nevím, jak je to v novém označení), takže na zbrojak. Pokud to vyloženě není historický kousek, ale z toho bych se zase bál střílet vzhledem ke stáří zbraně.

Na predovkovou malorazku odpovědět neumím, s tím jsem se zatím nesetkal. Viděl jsem ale tuším u Dave Western Guns predovkovou kulovou kozlici, tuším, že to ale bylo v ráži .45. Byla to kategorie D dle starého značení, mělo to dvě hlavně a byla to predovka :)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od bivoj »

Montezuma píše: 12.07.2021 17:18 ...ale z toho bych se zase bál střílet vzhledem ke stáří zbraně...
Pokud chceš pravidelně střílet z něčeho historického, vyplatí se třebas u revolveru udělat defektoskopii válce (např. rentgen + ultrazvuk + magnaflux apod.) a pokud v materiálu nejsou mikrotrhliny ani jiné defekty, není třeba se střelby nijak obávat.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Wdog »

Mirda.85: máš otázek na několikahodinovou debatu. Ale pár věcí ti sem hodím. Vše se bude týkat vyrobených do 1890.

Zbraně s tormentací:
jsou spíše v menšině, většina lidí to kupuje jen jakoby "sběratelsky". Tormentace u historických není nijak složitý úkon, jen je třeba zbraň v dobrém stavu. V případě koupě je to určitě plus, známka solidnosti a legální podmínka střelbu.

Dlouhá malorážka, myslíš tedy asi puška .22LR:
tento náboje vznikl těsně před 1890, předchůdci byli .22 short a .22 long. Troufám si říct, že pušek .22LR do r.1890 přežilo naprosté minimum, to je nesehnatelná věc, většina nabízených jako "do 1890" jje pozdějšího data výroby. Pokud je puška značená "cal 22" a je zaručeně do 1890, pak je to 22 long, v dobrém stavu by snad měla vydržet tu .22LR. tady bych volil spíše malorážku na zbroják, těch jsou tuny za levné peníze.

Revolvery:
Kvalitnější výrobu a lepší konstrukci měli hlavně služební zbraně, tedy armádní vzory, které jsou navíc rozšířené a informace dostupnější. Nebývají zrovna kapesního provedení, ale výhodou jsou obecně výkonnější ráže než u civilních revolverů do kapsy.
Do švýc. revolveru m1882 (ten jsi asi myslel tím Galand-Schmidt 1982), nabiješ .32 SW long, ale je to také otázka vůlí, zda to nevypadne ven z válce (menší báze a okraj). Olověná střela je odpovídající a menší výkon taky. Tento revolver skutečně vyrobený do 1890 je ale téměř nesehnatelný, a kdyby náhodou, připrav si přes 50 tis.korun.

Z dalších použitelných vzorů máme: ITA m1889/m1874, CH m1878, FR M1873 (1874), SWE m1887 (jen výr. Nagant), PORT m1886, BELG Nagant, DE reichsrevolvery M1879 a M1883 (pozor některé po r.1890), C&K Gassery, a mnoho typů US revolverů, ale ty jsou obecně u nás velmi drahé a konstrukčně horší. U většiny jmenovaných ale narazíš na ten problém se střelivem, u US zbraní to může být jednodušší, ale většina moderních ráží tram má své předchůdce.

Alternativou jsou náboje ze "sběratelské edice" firmy Fiocchi, které jednou za pár let vyroní a dodá na trh nové náboje historických ráží, jako třeba ITA 10.4 ord, CH 7.5 ord, je toho více, nevýhodou je vysoká cena 30-40 Kč za ks. U těch ráží, co jsou dosud v normách CIP, si tam můžeš zjistit přesné rozměry a max. výkon, a podle toho uvažovat dále.

Nákup: nejlepší je jakákoli inzerce či aukce, ale s možností osobního vyzvednutí z ruky do ruky za cash. Když to prodávající odmítá, je to podezřelé. Tím eliminuješ jednak čisté podvodníky, je jich hodně, a také eliminuješ dřívější možná zavádějící informace o technickém stavu či nekvalitní fotky, to je mnohdy úmysl. Tak jako u jiných podobných nákupů, kvalitu si musíš připlatit. Když kupuješ výhradně levně v aukcích "na dálku" a dle fotek, pravděpodobně budeš mít spíše hodně zklamání z technického stavu. Pokud koupíš výborný stav korektním způsobem, zaplatíš třeba dvojnásobek, ale máš jistotu. Tak to je. Ceny šly za posledních pár let ale hodně nahoru, odhaduji tak dvojnásobek.

Jinak bych se revolverů vyrobených do 1890 nebál, již tehdy to byly kvalitní zbraně, a v dobrém technické stavu stejně dobře poslouží nyní. Pozn. ne vždycky odpovídá deklarovaná ráže té skutečné, ale u služebních zbraní je to jasnější.

Ale nejprve bych si rozmyslel, na co to chceš a kolik nábojů tím chceš vystřílet, zjistit dostupnost nábojů a pak shánět konkrétní kus. Ale myslím, že takto již uvažuješ.

EDIT: ještě ty obchody, ano existují, např. Macháček ČB, zbraně Šturm tuším, hledej nabídku historických do 1890. Ale znám je jen " z doslechu".
Mirda.85
Příspěvky: 84
Registrován: 21.12.2014 1:19

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Mirda.85 »

Wdog: Moc děkuji za vyčerpávající odpověď, jsou to informace, které běžně není možné dohledat.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Legální výzbroj do PA světa bez ZP

Příspěvek od Zarozak »

A co american double action s pevnym ramem? Ty byvaji v celkem slusne cene a vetsina z toho 32 SW longy strili i kdyz je to primarne na shortky
Odpovědět