Záložná zbraň

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

trhliny ?
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od the.marek »

Tak ještě, že jsi na něm při tý gastroskopii ležel, jinak by jsi byl asi večer ve zprávách... :-D
Představa, že vytáhneš kvér na doktora při vyšetření, to by nám je fakt asi už všem posbírali... :-D
Naposledy upravil(a) the.marek dne 05.05.2014 10:03, celkem upraveno 1 x.
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Etranger »

Jak píše the.marek-před lehnutím jsi měl Kelteka přesunout aby šlo bleskově tasit :)
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Patrixon »

Pročítal jsem si tohle téma, než se to ke konci zvrtlo v popis utírání zadku a pokusy o vraždu lékaře. Řešily se tu i ráže, takže můj příspěvek nebude snad tolik OT.
Zhruba uprostřed někdo citoval pojednání o vhodné ráži pro obranu. V tomto článku je jedna nepravda, která může být při výběru vhodné ráže matoucí a rád bych jí opravil. Je tam uvedeno, že čím lehčí a tedy rychlejší střela, tím větší průbojnost a možnost ohrožení při průstřelu cíle. Je to ale přesně naopak !

Čím těžší střela, tím větší průbojnost.

Energii a penetraci střely ovlivňuje samozřejmě mnohem víc faktorů, jako třeba množství prachu, ráže, tvar střely a spousta dalších. Obecně platí, že čím těžší střela, tím méně prachu a tím menší rychlost střely. Pokud vezmeme například náboj 9mm Luger tovární výroby se střelou ogiválního tvaru, tak náboj se střelou 115gr bude mít menší průbojnost než náboj se střelou 124gr nebo 147gr. Zkrátka těžší střela nejde tak snadno zastavit jako lehká, a tak má větší průbojnost.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

no ale zapoměl si vzít v potaz rychlost. Čim lehčí tim rychlejší a tim větší průraznost... Doporučuju prakticky vyzkoušet. Z lugrovejch laborací byla právě black mamba, která má pouhejch 100gr, jediná která při rychlosti nad 400 m/s (už si nepamatuju přesně jestli to bylo 440 nebo 430) dokázala naprasknout brzovej kotouč. A tokarev se střelou kolem 90 gr a rychlostí nad 500 m/s mi dokáže prostřelovat brzdovej kotouč jako prd. Naopak těžký lugrový střely co lítaj pomalu se vo něj rozmáznou a neudělaj ani škrábaneček.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8793
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Fabulous »

Patrixon: Tak snad by se to dalo napsat trochu odborněji, protože toto je celkem blábol ;)

Průbojnost závisí na materiálu střely, tvaru, rychlosti, atd.

Průřezové zatížení, energie na mm2, rychlost předání energie v závislosti na čase a hustotě materiálu, rychlost deformace, atd., to jsou ty správné a relevantní veličiny, které v součtu vypovídají o průbojnosti. :)

9mm 115 gr z pevné mosazné slitiny má samozřejmě při stejné navážce výrazně vyšší průbojnost, než-li 124gr poloplášť s měkkým jádrem. :P
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Kedr »

Chorche: Ano, BM je prostě kouzelný marketingový tah - o 24 gr lehčí střela než standartní FMJ, tvar evokující "řízenou deformaci" a ve skutečnosti je průbojnost vyšší než u běžných FMJ. S užasným cejchem "top defence" a decentním potahem z tombaku tomu prostě při té ceně nejde odolat - a to se vyplatí pánové, hlavně ty kolaterální možnosti při použití v sebeobraně. :mrgreen: :mrgreen:

Říct jednoduše, že ">váha>průbojnost" je blbost a faktorů je daleko víc. Tvrdit, že váha a rychlost jsou hlavním činitelem průbojnosti(protože některé typy střel s nižší váhou a vyšší rychlostí jsou prokazatelně průbojnější) taky uplně nejde - balistika se docela podstatně mění už jen různým tvarem použitých střel a vůbec do zobecňování něčeho podobného bych se snad ani nepouštěl, nemá to cenu. Kdyby to bylo tak obecné a jednoduché tak neexistuje pestrá škála věcí jako vnitřní,přechodová,vnější a nebo terminální balistika.

Patrixon:Konkrétně na tvůj příklas střely 124gr je porovnání 100gr BM celkem nepopiratelný fakt,který takovou teorii vyvrací.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

no vono u tej BM si myslim že právě díky rychlosti udělá v těle víc škody než klasická těžká fmj. Protože ta letíc relativně pomalu na způsobování nějakýho hydrošoku a přitom dost rychle na to aby masem prošla jak máslem je na tom pro zdraví člověka určitě líp než rychleletící BM s důlkem ve špičce. Mrkni se na mý malý testovací video http://www.youtube.com/watch?v=iTIYSZYu5BU . Takle roztrhnout kanystr mi svýho času dokázalo jedině lugrový EFMJ a tokarev. Běžný lugrový FMJ tim projde aniž by se kanystr jenom hnul z místa.
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 283
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Kedr »

Vypovídající test by byl do balistické "želatiny". Zajímavá by byla vzdálenost průniku střely v porovnání s jiným typově podobným střelivem a zároveň i velikost střelného kanálu podle kterého můžeš tak nějak předpovídat účinky a penetraci v "měkké tkáni".
To, že bude kanál větší oproti FMJ bych věřil, na druhou stranu bude dle mého i daleko větší vzdálenost průniku. Test střelbou do něčeho podobného mi moc informací jako divákovi nedává. Podobné věci se celkem hezky rozsypávají i při zásahu hromadnou střelou z brokovnice což čas od času čistě pro radost dělám :mrgreen: - na druhou stranu se nedá říct, že podobná hromadná střela bude mít stejný penetrační dosah/poškození/střelný kanál i když by to tak podle výsledků takových pokusů mělo vypadat.
Jediný test BM, který jsem viděl byl test střelby(porovnání BM s jiným běžně dostupným továrním střelivem 9mm l) do jílu. Nevím, kdo byl autorem - koluje to tuším po nějakém střeleckém foru a jíl má údajně připomínat vlastnosti balistické "želatiny".

Co jsem tím chtěl říct je to, že v zásadě asi s BM nějaký vyšší účinek (střelný kanál) na "měkkou tkáň" mít oproti FMJ budeš(což bude dáno hlavně tvarem střely) a naopak i větší riziko průstřelu. Je to jako nepovedený hybrid snažící se těžit z vyloučení některých typů střel v rámci legislativy pro užití v obraně - celkem chytrý produkt na trhu :)
Naposledy upravil(a) Kedr dne 05.05.2014 21:00, celkem upraveno 1 x.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

no želatina nebo voda v kanystru, pointa je furt stejná, tělo se zkládá převážně z vody. Pakliže střela dokáže rozhodit vodu v kanystru natolik že ho roztrhá, předpokládám, že ti natrhne i pajšl... A naopak, pakliže střela kanystrem s vodou jenom projde bez toho aniž by se voda pohla, je předpoklad napáchání škody podobnej jako při propíchnutím drátem. Tzn. ne nezanedbatelnej rozhodně, oběť nejspíš kníkne tak jako tak, ale ne tak efektně :D Nicméně neřešim vůbec nějaký druhotný škody na věcech nacházejících se za trefenym cílem.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od gannicus »

Když už se to tu opět zvrtlo v diskusi o průbojnosti či ranivosti, tak doporučuju přečíst CELÝ tento článek. Je to takový pěkný pokus o kvazi-vědecký elbarotát. :yes :yes :yes

http://www.valka.cz/clanek_10576.html
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

ježiši to čet každej z nás už nejmíň 150x
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Patrixon »

Tak tohle jsem opravdu způsobit nechtěl, už tak byl můj příspěvek OT... ;-)

Samozřejmě vím, že je to mnohem složitější a nezávisí zdaleka jen na hmotnosti střely. Průbojnost je navíc úplně něco jiného než ranivost, o tom jsem se raději vůbec nezmiňoval. Nechtěl jsem to v tomto tématu, kam to vlastně nepatří, moc rozepisovat. Chtěl jsem jen opravit tvrzení z onoho článku, že čím lehčí střela, tím větší průbojnost. To zkrátka pravda není. Ani když má střela vyšší rychlost.

Tady jsou na porovnání zkoušky v balistickém gelu. Jsou to sice HP střely, ale to je v tomto případě jedno.
Těžší a pomalejší střela pronikne dál.

Obrázek
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od gannicus »

To víš chorche, ne každý z nás je světaznalý Brouk Pytlík. Nicméně 150x je zdá se málo, když tu pak rozvíjíš hypotézy o dírkách v kanystrech s vodou. :D
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Patrixon »

To Fabulous: Měl jsem na mysli průbojnost lidským tělem, tak jak to bylo zmiňované v tom článku. Tam materiál střely nehraje takovou roli.

S tou Black Mambou tomu moc nevěřím, že by měla o tolik větší výkon než standardní Luger. To by musela být prachová navážka opravdu hodně předimenzovaná. Mám je doma, tak to schválně vyzkouším, ale pocitově to střílí úplně stejně, jako běžné náboje. Že to NEprostřelí brzdový kotouč, bych se i vsadil ;-)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

no pocitově je BM trošičku větší prda, je tam asi rychlejší prach a střela je lehčí než cokoli běžnýho jinýho. Soudim i podle naměřený rychlosti hodně nad 400m/s. Kotouč neprostřelí, ale jak je vidno na mym videu tak ho aspoň napraskne. Žádnej jinej lugr mi todle nedokázal a to sem testoval gde co mi přišlo pod ruku. Mě osobně BM hodně překvapila a to sem k ní byl před testem hodně pesymistickej... :)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

gannicus píše:To víš chorche, ne každý z nás je světaznalý Brouk Pytlík. Nicméně 150x je zdá se málo, když tu pak rozvíjíš hypotézy o dírkách v kanystrech s vodou. :D
Nepotřebuješ bejt brouk pytlík abys přišel na to, že za a) kanystry s vodou dokážou hodně napovědět a za b) zastavovací účinek je naprosto relativní pojem, kde víc než na použitý ráži záleží na psychyckym rozpoložení cíle. To co skutečně zabíjí cíl je vykrvácení nebo fatální poškození mozku/srce. To co cíl může zabít druhotně je psychyckej šok z toho že ho někdo střelil (a je pak fuk jestli to byla .22 LR nebo .44 magnum...).
peter ustinov
Příspěvky: 27
Registrován: 06.05.2014 17:26
Pohlaví: muž

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od peter ustinov »

ja osobne bych volil jako zalozku neco s malou razi (klidne i .22) ale hlavne totalne jednoducheho
Mam treba podle me "dokonalou" berettu 71
nabijim HV s dutou spickou a podle "testu" na praseci kyte si myslim, ze je to dostatecna jak raze, tak vykon
ale jako jistou zalozku bych volil spis revolver
ve .22 s dvou-ctyrpalcovou hlavni, v bubnu klidne 8 naboju
to by stacit melo
(ale podle toho co jsem cetl tady o Keltecu) to nemusi byt zla volba
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

bereta 71 je určitě dobrá volba mezi malorážkovejma pistolkama, ani ráži bych nezatracoval co do účinosti (sám mám HVčka s dírou od remingtonu otestovaný jako hodně dravý) , ale měl bych problém se spolehlivostí. Byť je bereta 71 etalon spolehlivosti, stejně to neni tutovka.
peter ustinov
Příspěvky: 27
Registrován: 06.05.2014 17:26
Pohlaví: muž

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od peter ustinov »

proto jsem psal, ze aby to byla sazka na jistotu, jdu do revolveru
Odpovědět