Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Reno »

Podobná "veselá" fail videa můžeš Chorche najít i v podání různých klonů AK, jako například TOTO. Jaké výhody a nevýhody má koncept AK (respektive Sa-58) versus AR-15, už jsme asi probrali, takže ve vlákně AR-15 family neustále dokola argumentovat, že je AK / Sa-58 lepší, mi přijde poněkud kontraproduktivní. Ale klidně to zopakuji: Ano, AR-15 je mnohem choulostivější na znečištění než AK nebo Sa-58, takže vyžaduje pečlivější a častější údržbu. Také je v některých částech mechanicky méně odolná, ale vždyť také např. AR-15 M4 je o cca 1 kg lehčí, než AK-47 (a to bez nábojů, s nasazenými zásobníky na 30 ran by byl rozdíl ještě větší). Na druhou stranu má AR-15 o několik tříd lepší ergonomii, rychlost obsluhy zbraně a chování při střelbě. Na krátké vzdálenosti střílí s mnohem destruktivnějším účinkem proti živé síle, než 7,62x39 AKčka. A na delší vzdálenosti je také výrazně přesnější, než ty AK výkovky z "traktorových závodů" nebo reinkarnovaná ojetina Sa-58.

EDIT: Uh? Aha, promazáno. :)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AR-15 family

Příspěvek od Chorche »

no skalíku, řeks to přesně - AR15 je hračka :D Oproti kose, která je věc do války.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: AR-15 family

Příspěvek od muzzleloader »

Chorche,ty nedas pokoj.To nechapu.Jenom vzdycky vyvolas flame.Na jedne strane porad nekomu navrhujes airsoftky a na strane druhe vsechno,co neni na naboj 7,62x25 nebo 7,62x39,oznacujes za hracky.
.223/5,56 NATO je vybornej naboj,srovnatelny s vz43.Balistikou lepsi.Kdyby to byla hracka,tak by se vetsina armad sveta,nezbavovala zbrani na 7,62x39.
Jinak kosu miluju,ale zbrane AR bych nezatracoval.Minimalne jsou mnohem hezci nez kosa.
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Skalik »

Chorche: No já si rád hraju a rád si pořizuju hračky. Ale jinak znám i lidi co by s tebou hrubě nesouhlasili, třeba můj kamarád voják z povolání (x-krát zahraniční mise) nedá dopustit na svojí AR15 a kosu jen pomlouvá, ten by si vzal do války AR.

Co se mě týče tak si dovedu představit situaci, že při naléhavosti situace prásknu rodinnému členovi do ruky kosu a sám si vezmu AR.

Já kosu mám a nechám si jí, ale AR si k tomu představit umím jen naskladnit rozumné množství střeliva do AR je prostě oproti kose neúnosně drahý.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: AR-15 family

Příspěvek od Chorche »

no, já sem k nábojum do AR, který sou volně k mání v prodeji (a nestojej 50 kč za ránu) poměrně skeptickej. Ale nemluvil sem v tomdle případě o ARsystému jako takovym, ale vo tý hračce za 20 litrů z proarmsu... Prostě kvér, se kterým musim zacházet v rukavičkách aby vůbec pracoval, neřkuli aby mi bouchnul do ksichtu považuju za hračku. Nemam rád kvéry, kterým se musim já přizpůsobovat abych je donutil fungovat.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: AR-15 family

Příspěvek od Fabulous »

AR15 poskytuje jednu věc, kterou Sa58 ani AK neumí a nikdy už umět asi nebudou - schopnost velmi přesné "sniperky".

Ale s Sa58 zase člověk může vypadat hodně hustokrutopřísně! :mrgreen:
image.jpg
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Chorche píše:no skalíku, řeks to přesně - AR15 je hračka :D Oproti kose, která je věc do války.
...a proto se Kosy až na pár zanedbatelných výjimek o pár kusech) ve válkách neobjevují, zatímco poslední půlstoletí není válek bez AR. To fakt dává smysl. Kosa je retro hobby věc pro krátké střelnice.

Kamarádi a tímto končíme začátek FLAME, který se zde opakuje s železnou pravidelností stále dokola. Díky MacGyver
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Skalíku dá se sehnat vojenský SS109 kolem šesti korun. A je starý tak tři-pět let.
Zkoušel jsem ho na střelnici na vše možné a přestože zdejší znalec Chorche ho považuje za malorážku, tak umí dělat v cíli fakt nepěkné věci.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

MacGyvere nebylo by logičtější mazat ůvodní příspěvek, který sem se svou nulovou informačni hodnotou a s cílem trollovat se železnou pravidelností cpe Chorche furt dokola? Jak se zvedne informační hodnota fóra, když sem Chorche po 158 napíše ten svůj blábol? Nestačil by v každém threadu, Tokarem počínaje a substitucí dámských vložek konče, řekněme pouze tři až pětkrát? Myslíš, že to Chorche píše se záměrem zvýšit informační hodnotu, nebo dělat flame. Kdo věří v A, ať se přihlásí, rád bych mu prodal svůj převratný přístroj na ochranu proti HAARP a chem trails.

Nebylo, pokud budeme mazat beze stopy a bez komunikace s diskutéry, nemá nikdo šanci pochopit souvislosti. Mazalo by se ještě více stále dokola to samé, protože by vždycky přišel někdo a jako mesiáš otevřel stejná témata dokola. Pokud máme čas, tak některá témata s odstupem času promazáváme od balastu. Jsou zde jednak psaná pravidla a pak určitý duch fóra. Chápeme? Jinak, pokud máte nějaký návrh, spor či pochvalu, pište sem: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=8&t=38 MacGyver
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Byla by nějaká statistika, kolika lidem sportovní AR bouchla do xichtu? Je toto číslo nějak vyznamně vyšší (vztaženo k počtu vystřelených nábojů) než u AK, Sa, FN FAL... systémů?
Rozhodně bych dostal raději 7,62 vz43, než HPckem za 7 Kč v .223.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: AR-15 family

Příspěvek od cipis »

A budeš mít akci pro rozpadlíky? ;)
gravedigger píše:už jsem jich pár objednal, velkoobchodně to vychází líp než Normal od číňana
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: AR-15 family

Příspěvek od herman »

Asi to napíši dosti z hurta. Pokud nemám jistotu, že s kvérem nemůžu nepřítele majznout po hlavě s přilbou, tak jej prostě nepovažuji za užitečný a vůbec použitelný. A toto mi prostě rodina zbraní AR-15 family nesplňuje.
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od Skalik »

štaflík píše:Skalíku dá se sehnat vojenský SS109 kolem šesti korun. A je starý tak tři-pět let.
Zkoušel jsem ho na střelnici na vše možné a přestože zdejší znalec Chorche ho považuje za malorážku, tak umí dělat v cíli fakt nepěkné věci.
To už začíná bejt zajímavý i když pořád je to 2x víc než náš milovaný 7,62x39. Já pořád váhám zda čekat na reference ohledně par v 7,62 nebo řešit AR v 223. rem a nebo si pořídit AR v plným výkonu 308w a postavit si z toho kripicí sniperku :)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Náš milovaný 7.63 v ceně 3-4 korun je 30-45 let staré střelivo. Tohle je nové. Myslím, že i staré surplusy budou ještě nějaký čas slušně chodit, ale budoucnost bych na nich nestavěl...
Tvé úvahy jsem mockrát v duchu šrotoval a jednoznačný výstup z nich nemám. Snad jen, že bych základ své zbrojnice pro PA použití stavěl na nových zbraních, bez ohledu na objektivní a neoddiskutovatelné kvality řady starých, hojně a po zásluze milovaných zbraní.
Uživatelský avatar
realcop
Příspěvky: 108
Registrován: 25.10.2013 0:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: AR-15 family

Příspěvek od realcop »

Nedávno jsem si povídal na střelnici s jedním velmi dobrým puškařem na rozdíli a možnosti náboju 7,62 x 39 a 223.Remington resp. rozdíl mezi vlastnostmi zbraní typu AR15 a SA 58 potažmo AK. V podstatě jsem se dozvěděl to, co už jsem minimálně tušil.

AR 15 je velice přesná zbraň, který s alespoň 16" hlavní a slušnou optikou umí splnit na 300 metrů úkoly armadní ostřelovačky. Tedy zasáhnout na 300m vitální zóny člověka. Náboj 223 Remington má vynikající balistické vlastnosti, zvláště velmi plochou dráhu letu. Další výhodou je možnost instalace doplňku. Většina ARek má lišty už z výroby na těle zbraně. A těch doplňků na ARka je nekonečně. Nevýhoda zbraní typů AR15 je potřeba pravidelné údržby a důkladného čištění po každém použití. Zvláště to platí o původních bezpístových ARkách. nevyhodou je také vyšší vyrobní a tím i pořizovací cena zbraně.

SA 58 (AK) je extremně odolná, výrobně nenáročná zbraň schopná fungovat i s minimální udržbou. Vetší výrobní tolerance a náboj 7,62 x 39, který si po dobu letu nezachovává plochou dráhu letu, nedovoluje ze standardní zbraně přesnou střelbu na vzdálenost delší než 150m. Dál už je to jen o kropení.

Vzhledem k tomu, že vojenské zásoby munice ráže 7,62 x 39 z minulého sloletí nebudou k míní donekonečna, ponechal bych otázku ceny munice zcela mimo doskusi.

Já osobně jsem si vybral Sa 58 a to pouze z finančních důvodů. Tedy nemám na to, abych si koupil za 25tis. Kč zbraň, která je holá a bez doplňku. Když cena doplňku, tak aby mohly být plně využity možnosti náboje 223 Rem. cenu zbraně zvedne min na 40 tis Kč. (kvalitní optika)

Pokud by mé finanční možnosti nebyly tak omezené, určitě bych si koupil pušku AR15, která je vynikajícím kompromisem mezi útočnou puškou a vojenskou ostřelovačkou.

Předpokládám, že v době rozpadu nebudou party grázlů drancovat s puškami AR15 s kvalitní optikou. Spíše někde ukořistí lokální výzbroj armádních složek. Pak spoléhám na kvalitnější optiku na SA 58 a lepší střelecké zkušenosti.

Pokud se dostanu do křížku s člověkem, který má pušku AR 15, pak to bude asi člověk, který byl finančně dobře zajištěný a živil se tedy svým mozkem, ne zlodějinou. No a pka je vysoká pravděpodobnost, že když mu nabídnu kooperaci, nějak se domluvíme bez krveprolití. Já budu mít po ruce přesného střelce a on zase člověka s 15letou praxi studia patologických projevů ve společnosti. Jinak řečeno, dokážu si přečíst člověka jako knihu po chvilce kontaktu. taky umím dobře střílet a vyučený strojař, což se taky hodí.

Tak nějak to vidím.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od the.marek »

Vlastnosti, přednosti a nedostatky těchto zbraní tu byly řečeny hodněkrát a nikdo o nich nepochybuje a nepře se o ně, ael pěldně shrnuto :yes .
Nicméně s další částí příspěvku bych rozhodně tak nesouhlasil. Kde bereš jistotu, že ten kdo má AR 15ku apod. se živil mozkem a vydělal na ni prachy poctivě a ne levárnou apod.? Podle zbraně, ceny zbraně apod. určitě nepoznáš ničí charakter a tahle teze mi příjde zcela zcestná. Když vidím naši republiku, tak bych řek, že taký ti "podnikatelé" co mají prachy, k nim většinou příchází kdoví jak a jsou to spíše kurvičky, než Mirkové Dušínové... :-D. Prachy o nikom v drtivé většině nic dobrého nevypovídají. I když by to byla pěkná myšlenka.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Realcope, řada Tvých příspěvků (i tento), mi přijde silně kompatibilní s mým pohledem na věc.
Zaujala mně Tvoje zmínka o nízké reálné (tj. trefit) efektivitě 58 či AK nad 150m. Za sebe a pro své schopnosti to vidím podobně a proto mi 7,62x39 přijde jako zbytečně težký, objemný a kopající (byť pro řadu ůkolů velmi chytrý) náboj. Na 150-250 má .223 i z krátké hlavně síly dost a "nic" neváží. Na druhou stranu se mi zdá, že by si 58 zasloužila jakýsi remake, křížení mezi GE, CSA a k tomu těžší hlaveň. Prostě zpřesněná Sa 58 z kvalitní (sic!) novovýroby, ergonomicky doladěná někde mezi Zendlem Fabíkem a dostupná ve více rážích, by byla IMHO senzační zbraň, kterou bych MUSEL mít. Takhle je to boj mezi AR a moderní AK, tj. Boj mezi potřebou přesnosti, vírou v schopnost a ochotu se o zbraň starat či nestarat a šrajtoflí.
EDIT: nebyl bych si jistý nízkou výrobní náročností Sa58. Udělat kvalitní Sa58 není sranda. Ten kvér počítá s jistou sumou technologických a materiálových skills. Nedostane-li je, nefunguje 100% (viz CSA). Výhoda AK je v tom, že dobře, velmi dobře i mizerně vyrobený AK bude velmi pravděpodobně fungovat značně spolehlivě.
Naposledy upravil(a) štaflík dne 07.02.2014 22:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
realcop
Příspěvky: 108
Registrován: 25.10.2013 0:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: AR-15 family

Příspěvek od realcop »

To Marek: Máš pravdu, ale ti rozhodně nemyslí na rozpad. Vzhledem k tomu, že jde o politickou "elitu" a jejich nadřízené kmotry spoléhají tito lidé spíše na najatou ochranku a možnost ulejt se s prachama do teplých krajin, až to tady rupne. A když se koukneš na země kde si politici staví vily, uvidíš, že mám pravdu. Pookud to tady rupne, a všichni víme, že je to jen otázka času, pak tihleti zlodějští milionáři utečou za oceán, zvláště když tuto situaci zapřičíní bezpochyby jejich nenažranost. Lidé kteří tu zůstanou budou právě ti, kteří nemají žaludek na to, nechat tu svoji rodinu a přátele. Tenhle problém ale grázly z řad politiků a kmotrů vůbec netrápí. Obyčejní lidé budou bojovat s feťáky a asociály, kteří byli vždycky zvyklí brát z cizího a žít na úkor jiných.
Naposledy upravil(a) realcop dne 07.02.2014 22:37, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
realcop
Příspěvky: 108
Registrován: 25.10.2013 0:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: AR-15 family

Příspěvek od realcop »

To štaflík: Jenže takový kvalitní puškařský remake Sa 58 většinou vyjde na cenu ještě vyšší, než tovární AR15
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR-15 family

Příspěvek od štaflík »

Bohužel. Na druhou stranu pokud Zastava zvládá dělat kvalitní AK kousek nad 10k, Radom velmi kvalitní AK za 20k, proč by (himlhergot) nemohl být kvalitní Sa58 za 25-30kilo :cry:
Odpovědět