Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
lagardere
Příspěvky: 402
Registrován: 28.02.2015 17:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubice

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od lagardere »

Za svůj krátký střelecký život jsem vyzkoušel spousty zbraní a ráží. Některé jsem měl 2x a i tak jsem je prodal, prostě si s nimi nerozumím (třeba 58, nebo ruský Mosin). Střílí se mi z nich blbě a nelíbí se mi. Některé mám víckrát, prostě mi sedí a líbí se mi (98k+AKM + AR15). Pro někoho pouze nástroj, pro mě nádherné stroje.
Vae victis. Molón labe!
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od PaF »

2skagerak
Jsou věci tak hnusné, až jsou hezké, AUG mezi ně patří ;) . Tragedií AUG není vzhled, ale spoušťák.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od mukl »

Pan "Tazi" má svatou pravdu. Není to o "nástroji", ale o pocitu. Když máš mít k nějaké věci vztah, musí se ti líbit.

"Miluji věci, mlčenlivé soudruhy, protože všichni nakládají s nimi, jako by nežily, a ony zatím žijí a dívají se na nás jak věrní psi pohledy soustředěnými...." To říkal, blahé paměti už náš "věčně živý" bard "Džordžíno Wolker" :F

Proč se dává na auta metalíza a jejich desing navrhujou špičkoví dizajnéři. Stačilo by to načabrat nějakou "základovkou" ...a taky by to jezdilo ;) .
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Zapadlo »

Auta navrhují špičkoví dizajnéři a stříkají se metlou z jednoho důvodu : aby je lidi kupovali a platili jak mourovatý.
Ak ani Sa 58 nenavrhoval dizajnér(na rozdíl od jiných palných zbraní) a je to na nich v dobrém slova smyslu znát.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od mukl »

Do každého, i průmyslového a zdánlivě ryze účelového výrobku se promítně i nějaká umělecká a estetická invence konstruktérů. Ať už vědomě, nebo naprosto bezděčně. Proto jsou některé stroje, zbraně a třeba i obrněné vozidla řekněme krásné a jiné naopak vyloženě ošklivé. Lidi neumí vytvořit nic, do čeho by nějakým způsobem neotiskli svoji duši.... Tak to je ;) .

...a taky jde o to, jak kdo je tu krásu schopen vnímat. A v neposlední řadě záleží, slovy otřepané filmové hlášky:
"Na vkusu každého soudruha, že ano ...."
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Strelec45 »

U každého výrobku je i průmyslový designér, a ne že ne. :roll:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Zapadlo »

Strelec45 - v tom případě jistě pro Vás nebude problém dohledat, který průmyslový designér stojí za Sa 58.
Ono snažit se do lidských hlav protlačit blábol, že na vývoji zbraně pro armádu, neurčenou ke komerčnímu prodeji se podílel rovněž designér bude nějaký ten reálný fakt vyžadovat.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od hrd »

Dnes už asi jo, když vidím zbraně jako FN F2000, Beretta ARX, Bren apod., tak těžko uvěřit, že to vzniklo nějak "samo". Ale nemyslím, že v týmu lidí, co tvořili zbraně jako AK, vz. 58, FAL, G3, M16, FNC atd. byl někdo s touto rolí.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Nicotinick »

Cílený průmyslový design (ne zlacení spouští a rejpání baskulí jelenem ve skoku) se u zbraní samozřejmě používá, ovšem civilních a s většinovým odbytem v civilní sféře. Ale je to záležitost cca posledních 20 -30 let. Italové začali samozřejmě dřív, někdy na přelomu 70./80. let.

Určitě to není záležitost vojenských zbraní, vč. Sa 58.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Strelec45 »

Zapadlo: Na to nemám relevantní literaturu. O designerech se nemluví, jen konstruktérech a nejen u zbraní. Jen tam, kde je to vyloženě třeba se pochlubit - např. auta- designerská studia, že.
Ostatně i konstruktér může být zároveň designer. Když se na SA podíváte - třeba tvar nosiče mušky, prolamování krytu pružin, nepravidelné prolamování plechu zásobníku, tvar rámu zbraně... Myslíte si, že je to přísně JEN funkční, že tam není "dizajnérská" finesa? Já ne.
Ostatně, zeptejte se Fabulouse, jak to je s konstruktérstvím a designérstvím zbraní. Co já Vás budu přesvědčovat. :head
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Zapadlo »

Není problém dohledat zbraňové designéry pro hračky kde vzhled prodává :
Jiří Kočandrle - CZ 75 (neověřeno)
akademický sochař Vojtěch Andrle - pistole CZ100, CZ G 2000 ( oba případy byly neúspěšné propadáky )
Jiří Jež - kulovnice CZ 600 Ergo a pět dalších nových dlouhých z produkce CZ

u Sa 58 s konstrukcí z let 1956-57 však žádného designéra celkem pochopitelně nedohledáte
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Kapo »

Pointa bude asi v tom, že kedysi boli školy komplexnejšie a preto konštruktér zvládol svoju vec urobiť nielen funkčnú, ale aj prirodzene peknú. Hlavne keď už mal dáku funkčnú predlohu a presnú požiadavku.
Taký dizajnér pušiek by moc neuživil. :lol:
Tuším, že SA vz 58 mal za predlohu nemecký StG44 a jeho konštruktéra si rusi zobrali po vojne domov, aby im konštruoval zbrane. Bych sa nedivil, keby nemal prsty aj vo vývoji kalacha. :roll:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Ulfhednar »

Podle Dragunovových vzpomínek byl už Hugo Schmeisser příliš nemocný a moc toho už neudělal. A ano, Kosa je zamykání bližší Stg44, než je mu podobný AK (kyvná závora vs. rotační závorník). To už je AK podobnější Baby Garandu
Óðinn á yðr alla
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od JOBU »

vz.58 mal za predlohu Stg 44? To sú mi ale zaujímavé veci... A v čom konkrétne? Alebo aspoň zdiaľky... A mimochodom, ten kyvný záver mal i legendárny ZB 26...
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Kapo »

Chvílku sa tu bavíme o dizajne, nie o konštrukcii. :roll:
Po ukončení 2. světové války začaly Česká zbrojovka a Zbrojovka Brno pracovat na návrhu zbraně vycházející z německé útočné pušky StG 44 Sturmgewehr...
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od DeadMan »

Sa vz. 58 je takové modernější SKS 45 ;)
You cannot kill me as I am already dead!
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od JOBU »

Kapor, a kde v tvojej citácií sa spomína dizajn či konštrukcia? Nieje to celé skôr o samotnom charaktere zbrane (útočná puška)?
Wallachian
Příspěvky: 19
Registrován: 20.04.2021 11:02

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Wallachian »

Co myslíte že udělá současný konflikt s cenama a dostupností 223 rem vs 7,62x39?

Stojím před rozhodnutím, jakou ráži vybrat.

Tíhl jsem k 7,62...ale myslím si, že to do budoucna nebude dobrá volba.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od FMJ »

Bude to nedostatkové zboží, ve všech rážích - zeptej se v obchodě se zbraněma na současné možnosti naskladňování.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Která je lepší? Nekonečná debata AR vs Sa58 vs AK

Příspěvek od Serža »

co teprve 5,45x39 - ty jsou jenom ruský....
jsem sice doplnil zásoby na hodně hodně....ale až dojdou, asi půjde AKSu k šípku :-(
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Odpovědět