Revolvery

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Revolvery

Příspěvek od jerry.mysak »

dancek
psal jsem, že děláte chybu v tom, že se soustředujete na výkon, respektive energii což je zajímavej údaj, ale o praktické účinnosti nic neříkající.
Pokud ta 45 ACP byla testována na koních a dobytku ( jak jsem psal), tak proč by nebyla účinná proti praseti? Viděl jsi někdy divočáka? Měl na sobě vrstvu 10 cm bláta?

Už jsem to psal několikrát. Problém většiny diskutujících tady je v tom, že jsou to teoretici. Bivoj si může 10x dělat srandu, ale on nezkoušel střílet kuší do dálky ( asi škoda šípů) , nevyzkoušel pistolovej prach ( samozřejmě asi jen 1/3 běžné navážky puškovýho) v opakovačce ( asi nemá opakovačku).
Obavy z explozivního hoření u bezdýmýho prachu ( u černýho to je něco jinýho) jsou teorie o kterých v reálu nikdo neslyšel.

Ale jo, nebudu vám to brát. Vemte si na prase třeba 50BMG. Jen mi někdo vysvětlete, jak to , že ještě před válkou byla běžná jako služební ráže 6,35 s výkonem kolem 80J. A stačilo to. I vrah Lecián ji použil. V 19. století byly pistole na náboj 22 short a lidi se s tím dokázali zabít. Dneska je 9 Br braná jako minimum, ale spíše považovaná za slabou. Že by lidi měli silnější kůži? Nebo všichni nosí kevlarový spodky?
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

Že energie střely nic neříká o praktické účinnosti střeliva je velmi odvážné tvrzení, pod které bych se v žádném případě nepodepsal. Samozřejmě účinnost ovlivňuje víc faktorů, ale dopadová rychlost nebo energie střely je jeden z těch velmi důležitých.
Nejsem si tím úplně jistý, ale mám dojem, že na zvířatech a zavěšených mrtvolách byl testován náboj 45 Colt, nikoli 45 ACP, ale je možné, že se mýlím.
Jako kluk jsem asi do 30 let jezdil na vandry a divočáků jsem viděl docela dost, i těch s krunýřem ze zaschlého bláta. Bydlím na vesnici a ještě nyní občas nějakého potkám, ale po aféře s prasečím morem a hromadném odstřelu už podstatně méně často.
S tím pistolovým prachem v puškové nábojnici můžeš mít pravdu, na jiném fóru psal borec, který do 7,62x39 sypal tuším okolo 20 grs D037-02, nevím už s jakou střelou, ale létalo mu to prý docela dobře.
O explozivním hoření jsem slyšel i četl, na jiném fóru o tom psal člověk, který soudě z jeho jiných příspěvků, o zbraních a střelivu ví opravdu hodně. Do prachovače se mu dostal kousek papíru, ten pak sypal o dost méně než měl a tak málem přišel o revolver. Chybu zjistil delaborací dalších nábojů a demontáží prachovače.
6,35 Br. i 7,65 Br. byly tehdy považovány za typické obranné ráže, ale k zastavení útoku asi i tehdy dosti málo účinné.
Četl jsem o případu, kdy se dva zápaďané nepohodli, vyprázdnili do sebe válce svých revolverů na náboje odpovídají téměř přesně dnešním 22 short a na koních se rozjeli každý jiným směrem. Pak je našli ve vzdálenosti odpovídající asi hodině jízdy, oba mrtvé. Že nebudeš tvrdit, že toto je vhodný náboj pro obranu před útočícím zvířetem?
Že někoho zabije ráž např. 22 LR (konečně používal ji i MOSAD) ještě neznamená, že je to ráž vhodná na obranu, někoho zabít nebo okamžitě zastavit jeho útok jsou dvě velmi rozdílné věci a na to druhé potřebuješ, nezávisle na tloušťce lidské kůže, účinnější zbraň.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Revolvery

Příspěvek od Kapo »

Z mojich skromných skúseností, 45ACP z 10 cm kolmo na čelo starému kancovi, 4x po sebe, a nic. Akurát mal trošku pokazenú náladu. /Dovtedy som 45ACP bral ako úplne dostatočný kaliber/
U divočáka by som osobne zvolil v prvom rade radšej útek. Lebo ono nás nechystá chytiť a zjesť, len nás hodlá odohnať. Ale aj to je málo pravdepodobné, keďže sa dá najskôr na útek.
Ale poraniť zviera, tak to je už iné, a pravdepodobne to prehodnotí. :lol:

Divočák, čo sa na nás valí odpredu, vyzerá ako torpédo. Vypinač je vo velkosti 2 eurovky, a nie kolmo na nás, ale kolmo k oblohe a hodne v pohybe....
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Revolvery

Příspěvek od Matěj »

Znám myslivce, jehož cz75 v 9x19 dostřelila pár desítek prasat. :)
Mimochodem, na strelectvi.cz je vyfocený medvěd a los, oboje pry sundáno SVD (specifikace náboje jsou tam uvedeny).
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od devlop »

to jerry.mysak:

místo studia historických pramenů, která ráže byla kdy a jak dlouho ve "službě" a zabila tolik a tolik lidí si polož jednu osobní, jednoduchou otázku:

kdyby před tebou stál týpek se dvěmi zbraněmi, v levé ruce v ráži 6,35Br v pravé v ráži .357mag a ty jsi měl na výběr, kterou tě střelí do břicha. Vybereš si jeho pravou nebo levou ruku a proč? :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Revolvery

Příspěvek od Hohepa »

Levou.

Protože většina jsou praváci a levou se netrefí .... :rock
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

[quote="Matěj"]Znám myslivce, jehož cz75 v 9x19 dostřelila pár desítek prasat. :)

1) Ten myslivec by se měl zdokonalit ve střelbě, aby nemusel tak často dostřelovat :lol:
2) 9 Luger je ráž známá značnou průbojností, mnohdy je jí dokonce vyčítáno, že prostřelí a ohrožuje nezúčastněné
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Revolvery

Příspěvek od Haluziak »

Kapo píše:Z mojich skromných skúseností, 45ACP z 10 cm kolmo na čelo starému kancovi, 4x po sebe, a nic. Akurát mal trošku pokazenú náladu. /Dovtedy som 45ACP bral ako úplne dostatočný kaliber/
Wow, když už ne průstřel tak bych očekával alespoň rozlámanou lebku a bezvědomí. Na netu najdeš hromadu videjí jak v USA loví zdivočelá prasata .22llr
Kapo píše: U divočáka by som osobne zvolil v prvom rade radšej útek. Lebo ono nás nechystá chytiť a zjesť, len nás hodlá odohnať.
Taky jsem viděl video, kdy divočák cupoval na zemi ležícího pasra. Druhý došel ke svini majznul jí lopatou a zdrhal a svine se za chvíli otičila a zase po tom ležícím.


Kapo píše: Divočák, čo sa na nás valí odpredu, vyzerá ako torpédo. Vypinač je vo velkosti 2 eurovky, a nie kolmo na nás, ale kolmo k oblohe a hodne v pohybe....
To jest pravda, ale co budeš mít raději v ruce .22lr se kterou se umíš fakt hezky trefit nebo .44 se kterou máš problém trefit stodolu zevnitř?

Já prasátku neuteču, na stromy lozit neumím a když mě dostane, ještě se mu budu snažit něco udělat ať ví s kým si začalo.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Revolvery

Příspěvek od Kapo »

Haluziak, netáraj. Prečo by som nemal trafiť s 44mag? 8-) A by si sa divil, ako rýchlo sa naučíš utekať. :lol:

Jo 22 lr sa dá streliť 50kg prasátko, aj väčšie, ak sa trafí presne, a prasa sa práve nepohne. Ale taký krpec nie je nebezpečný a nebude ťa prenasledovať. /jo, dnes ma pokúsal mesačný kanček...hops, od dnes už len brávek, ale mal na to právo :D /

Kto zo zvieratami žije, tak ich pozná. Lepšie, ako ten, čo ich striela, aj lepšie, ako dáky hubár.
Po lese stačí nechodiť potichu a je lepšie smrdieť na kilometer kolínskou. Presný opak, ako nás to kedysi učili: "...choď potichu, lebo zase nič neuvidíš..."
Takto zviera nevyplašíš, a nemusíš utekať a ani strielať malorážkou do útočiacej bachyne, ktorej si vstúpil do teritória a nedal je šancu vyhnúť sa ti.
Útekom zvieraťu naznačuješ, že nechceš útočiť. A tak ťa s velkou pravdepodobnosťou nechá. To zase neplatí o smečke túlavých psov, ani o šablozubákoch.

Je to už hodne OT. Ja by som akurát odporučil /po skúsenostiach/, na obranu do lesa strelivo plášťované, nie čisté olovo. Bo v sebeobrane ak už treba strielať útočiace zviera, tak na vypinač v nie najlepšom uhle. Na komoru šanca asi nebude. A lebka staršieho zvera je dosť tvrdá na to, aby pomalšiu a mäkšiu strelu odklonila.
Komu stačí 22lr alebo 38 špeciál nevadí. Evolúcia vždy dala prežiť silnejším kusom... alebo ako sa vraví " silnejší pes jebe" :lol:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Revolvery

Příspěvek od Wdog »

S těmi "běžnými služebními rážemi" z doby před 100 lety to není tak jednoduché. Rozhodně to nebyly 6,35 a 7,65 Br., bežné služební ráže v armádě byly většinou mnohem výkonnější. Něco jiného jsou kapesní policejní pistole a revolvery, ano, tam to mohlo být 7,65 Br. (ne všude). Tehdejší policisté v civilu ty kapesní zbraně použili většinou proti lidem na velmi krátkou vzdálenost, stejně jako jejich protivníci byly vybavemi také nevýkonnými zbraněmi a vraždili zblízka či ze zálohy. Pak se doba za 100 let posunula, i padouši se vybavili lepšími zbraněmi, tak musela i policie.

Vy si asi nerozumíte v tom, co je vlastně váš cíl. Položte si otázku, na koho/co chcete vystřelit. Když na znenadání útočícího kance v lese, vemte si třeba revolver .357 mag nebo .44 mag. Pokud na lidského "kance" ve městě, vemte si klidně cokoli velkého, pomalého, a nejlépe v olovu. Dostřel postřeleného kusu ve smyslu "rány z milosti" je zase něco jiného.

Že můžete ze zálohy, ze skrytu či po přípravě ulovit kance i člověka ráží .22LR, to je samozřejmě pravda, ale je to úplně jiný případ.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Revolvery

Příspěvek od jerry.mysak »

Kapo píše:Z mojich skromných skúseností, 45ACP z 10 cm kolmo na čelo starému kancovi, 4x po sebe, a nic. Akurát mal trošku pokazenú náladu.
Asi máte na slovači prasata helmou :-)
45 ACP je ceněná právě pro velkej zastavovací účinek. Tokarevskej náboj má sice vyšší energii, ale minimální zastavovací ůčinek. Prostě ta kule proletí skrz. Vojákům to nevadilo. Ten zasaženej vykrvácel během pár minut. Ale ty potřebuješ těžkou střelu o velkým průměru, aby předala maximum energie a zástala v cíli. Proč se asi dělají lovecký střely tak, aby udělali pěknej hříbek.
Je to už pár let, co jsme na střelnici pekli divočáka. Někoho napadlo že by jsme mohli vyzkoušet, co udělá s prasetem pistole. Opřeli jsme jej na střelišti (ještě než šel na rožen) a zkusili pár zbraní na 20 m. Prase mělo 80 kg před vykucháním a v době testu bylo 2 dny mrtvý. 9mm luger, 357 mag a 45ACP šli přes žebra naskrz, 38 spec skončil na výstřelnej straně pod kůží.

Wdog
právě že 7,65 byla služební ráže a mnohde ještě dlouho po válce.
Ale pokud na tebe poběží nasranej kanec, tak se stejně netrefíš. Budeš tak vyplesklej, že nebudeš mít čas ani vytáhnout zbran, natož namířit a vystřelit. A pokud poběží z větší dálky, tak tě nejspíš neohrožuje. Celá diskuse se podle mého točí o tom, čím upytlačit prase.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Revolvery

Příspěvek od Serža »

co vím, tak řada myslivců tahá krátkou na dostřelování...když ti prase zaleze zdechnout do houští, nepolezeš tam za ním s dlouhou...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od des »

jerry.mysak píše:
Kapo píše:Z mojich skromných skúseností, 45ACP z 10 cm kolmo na čelo starému kancovi, 4x po sebe, a nic. Akurát mal trošku pokazenú náladu.
Asi máte na slovači prasata helmou :-)
45 ACP je ceněná právě pro velkej zastavovací účinek. Tokarevskej náboj má sice vyšší energii, ale minimální zastavovací ůčinek. Prostě ta kule proletí skrz. Vojákům to nevadilo. Ten zasaženej vykrvácel během pár minut. Ale ty potřebuješ těžkou střelu o velkým průměru, aby předala maximum energie a zástala v cíli. Proč se asi dělají lovecký střely tak, aby udělali pěknej hříbek.

no šak štyri gule z 45ky zasiahly kožu na čele, predali je všetku svoju energiu a zastali. zastavovací účinok 400% :mrgreen:

perlička z minulosti: po skúsenostiach s 45kou skonštruovali borci od colta nový náboj určený na divú zver
následne sa nadupaná 9ka ukázala účinnejšia aj na lov pancierovaných áut gangstrov počas prohibície... ;)
Přílohy
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg (74.5 KiB) Zobrazeno 7512 x
image.jpeg
image.jpeg (66.38 KiB) Zobrazeno 7512 x
nemóže íst karta furt...
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Revolvery

Příspěvek od Radek07 »

Tak pro .44 Mag Vectan AS 5gr, kule Ares 240gr, OAL 40,30mm je ok. Používám to i na losácké závody - příjemná rána. Už mám i pouzdra od Petra Hesse.
Přílohy
123.JPG
1234.JPG
Jirinka
Příspěvky: 53
Registrován: 12.06.2018 12:43
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Jirinka »

malo nasypano a jeste kratka hlaven (teda u pakovky dost samozrejme) :mrgreen:
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Revolvery

Příspěvek od jerry.mysak »

Radek07 píše:Tak pro .44 Mag Vectan AS 5gr, kule Ares 240gr, OAL 40,30mm je ok. Používám to i na losácké závody - příjemná rána. Už mám i pouzdra od Petra Hesse.
5gr prachu? To je umazaný dno nábojnice:-). Už se těším, jak tě tu nějakej odborník rozcupuje teorií s explozivním hořením jako mě :-)
Já dávám 9,5 gr D063.

Jak to lítá z tý pákovky? Já měl Tauruse v nerezu (winchester 1892) a nemoh jsem jí zaboha naučit střílet. Zkoušel jsem různý laborace, střely a nic. Furt to bylo rozkydaný.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Revolvery

Příspěvek od Matěj »

Včera jsem byl na Radhošti a tak mě napadlo. Jaká je vhodná revolverová ráže na medvědy, popř. jak dlouhá hlaveň je třeba? Nic kupovat nebudu kvůli tomu jednomu zatoulanému chudákovi, jen mě to tam taak napadlo. Čistě hypotetický dotaz :mrgreen:
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

Myšáku, mýlíš se, vectan AS jsem doporučil právě proto, že je to velmi “nadýchaný” prach, hustotu má jen 470 ± 20 g/litr, takže i při malé navážce dosahuje velmi slušnou nabíjecí hustotu. Když se podíváš ob jednu stránku zpět, hned nahoře je tabulka, která doporučuje pod olovo 240 grs 4,6 až 6,2 grs prachu AS při OAL 40,9 mm a Radek07 má OAL jen 40,3 mm, tedy jednak je nad minimální doporučenou navážkou a zkrácením OAL se nabíjecí hustota ještě zvýšila, takže se nemá čeho bát.
Pákovku 357 mag., model 92 od Rossiho mám 12 let a nemám důvod ke stížnostem. Zpočátku střílela dost vysoko a nastavením původních mířidel to nešlo upravit, ale v tom už jsem ji umravnil.
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

Myšáku, jen tak z dlouhé chvíle jsem si spočítal objemy Tvojí navážky a navážky Radka07. Jak už jsem psal, hustota prachu AS je 470 g/litr a hustota D063 je 970 g/litr. Vyšlo mi, že 5 grs prachu AS zabere v nábojnici objem 0,69 ccm a 9,5 grs prachu D063 zabere objem 0,63 ccm. I s malou navážkou, která podle Tebe jen “umaže dno nábojnice” má o fous vyšší nabíjecí hustotu než Ty.
Přílohy
D063.jpg
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

Přidám ještě něco o prachu AS. Je to přeloženo gůglpřekladačem, takže trochu komické.
Přílohy
AS.jpg
Odpovědět