Revolvery

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

Myšáku, nejedná se jenom o měkké olovo, důležitý je i průměr střely vůči průměru krčku a vývrtu, kvalita opracování přechodového kužele, kvalita maziva střely, rychlost hoření použitého prachu a velikost jeho navážky. Jestli střela prudce akceleruje, je pravděpodobnost zanášení kuželu olovem podstatně větší. Jestli se Tvůj kamarád snažil dosáhnout energie blízké pro 454 Casull s olověnou střelou a možná i nějakým rychlejším prachem, nemohlo to bez častého čištění dopadnout jinak.
Nevím, zda staré revolvery měly „větší“ přechodový kužel (tím myslíš větší průměr nebo délku?), ale určitě měly hlubší drážky, které snižovaly pravděpodobnost strhnutí olověné střely. Větší mezera mezi válcem a hlavní sloužila k odstřiku olova nataveného ze střely, aby nedošlo k zablokování válce. Že by sloužila jako bezpečnostní prvek čtu poprvé a nezdá se mi to moc pravděpodobné, pokud by byla tak široká aby takto fungovala, podstatně by snižovala energii střely.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Revolvery

Příspěvek od bivoj »

jerry.mysak píše:...a když měla problémy, tak to fouklo mezerou...
Tvl, co se tady člověk ještě dozví za "moudra"... :roll: Nestačím valit oči.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

Myšáku, jak si to “fouknutí” spárou mezi válcem a hlavní představuješ? Jestli se střela kousne už v přechodovém kuželu, její záď bude ještě v krčku, tzn. ve válci, takže plyny se nemají jak dostat do spáry.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Revolvery

Příspěvek od JOBU »

Uňho sa tam isto dostanú...
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

Myšáku, přečti si něco o nebezpečí malých navážek prachu v objemných nábojnicích a říkej si tomu detonace, explozívní hoření nebo jestli chceš, tak třeba ještě nějak jinak… Hlavně stále neopakuj, že při malé navážce prachu v objemné nábojnici nic nehrozí.
http://www.reloadammo.com/liteload.htm
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Revolvery

Příspěvek od Wdog »

jerry.mysak píše: .....
Moderní revolvery většinou předpokládají použití pláštových střel. Starý revolvery co byli určený pro olověný střely (před cca 80-100 lety) měli větší náběhovej kužel, jiný drážkování a hlavně větší mezeru mezi válcem a hlavní v kombinaci se slabým nábojem. Což znamenalo že ta olověná střela se do vývrtu nějak dopasovala a když měla problémy, tak to fouklo mezerou. To byli hlavně takový ty levný belgický revolvery.
Dancek píše: ...
Nevím, zda staré revolvery měly „větší“ přechodový kužel (tím myslíš větší průměr nebo délku?), ale určitě měly hlubší drážky, které snižovaly pravděpodobnost strhnutí olověné střely. Větší mezera mezi válcem a hlavní sloužila k odstřiku olova nataveného ze střely, aby nedošlo k zablokování válce. Že by sloužila jako bezpečnostní prvek čtu poprvé a nezdá se mi to moc pravděpodobné, pokud by byla tak široká aby takto fungovala, podstatně by snižovala energii střely.
Tady se musím trochu jerry.mysaka zastat. On sice nečestně a nesportovně použil :) příklad "starých belgických revolverů" v debatě o moderním revolveru, což je je poněkud jiná liga. Nicméně, ty "staré" revolvery z doby před 100-130 lety, byly opravdu konstruované poněkud jinak a z dnešního pohledu i divně. Byla to doba černoprachu a olověných střel.

Mezera mezi válcem a hlavní atd. - na dnešní poměry velké, z důvodu nutné funkce i při větším znečištění, zvlášť u služebních zbraní.

Přechodový kužel - ty byly opravdu dlouhé a velkého průměru, ty si srovnali cokoliv olověného. A skutečně, byly i zavedené konstrukce, kdy olověné střely byly výrazně nadkaliberní, a kalibrovali se až v přechodovém kuželu, klidně o několik desetin mm na průměru. Já osobně si myslím, že relativně měkké olovo vždy projde bez nějakých nebezpečných nárůstů tlaku. Potíž ale mohou způsobit jeho zbytky, pokud se někde nanášejí.

Protože jsou konstrukce moderních revolverů dost odlišné, tak byh těmi starými v této souvislosti neargumentoval.
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

Wdog: Ale já nezpochybňuju provedení přechodových kuželů ani širší spáry, jen se mi nezdá pravděpodobné, že spára sloužila jako bezpečnostní prvek, kterým to v případě nějakého problému “fouklo”. Fouknout by to totiž mohlo až když by záď střely opustila válec. Kdyby se ale střela kousla (třeba i v delším) přechodovém kuželu, tato podmínka by se dala stěží splnit, kužel by musel být delší než střela, tzn., že by to přes něj okolo střely foukalo i do hlavně a už tak slabý náboj by byl i při běžné střelbě ještě víc zeslabován. A to už opomíjím další důsledky jako natavování vodicí části olověné střely a tím zvyšování náchylnosti k jejímu strhávání.
Jestřáb
Příspěvky: 47
Registrován: 15.09.2014 9:00

Re: Revolvery

Příspěvek od Jestřáb »

Dokázal by mi nějaký znalec Smith & Wesson vysvětlit rozdíly mezi malými revolvery, zpravidla 5ti ranými typu 36, 38 či jestli jsou i další v ráži .38spl...přijde mi to skoro stejné (jo, podle fotky je třeba viditelný rozdíl tvaru rukojeti, ale už nepoznám jestli je to velikost rámu J nebo K). Jedná se mi o běžně dostupné 5ti ranné snub nose výše uvedené značky, co se prodávají na huntingu, v komisích atd...díky
EDIT: nepředpokládám tedy, že Smith montuje 5i rané válce v téhle ráži do Káčkových rámů, ale třeba se pletu, nechám se poučit.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Revolvery

Příspěvek od PaF »

Není to trochu lenost? Co si projít aspoň katalog SW? Rám J - vždy 5 ran (.38 Spec., .357 Mag., 9mm Luger).
Jestřáb
Příspěvky: 47
Registrován: 15.09.2014 9:00

Re: Revolvery

Příspěvek od Jestřáb »

No, myslel jsem to trochu jinak - třeba ta 36 a 38 mi přijde stejná, pouze rozdíl tvaru rukojeti ve spodní části. Šlo mi spíš o praktické věci, jako "tenhle model nebyl povedenej, tenhle jenom do toho a toho ročníku" atd. Jako např. SW 19 a jeho praskající přechodový kužel. To nikde v katalogu nenajdu.
Každopádně děkuji za potvrzení vazby 5ti raného válce do ráže .357mag na Jčkový rám.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Revolvery

Příspěvek od PaF »

SW 19 byl ve staré produkci víceméně výjimkou.
Starých SW s úderníkem na kohoutu, pokud jsou v dobrém stavu bych se nebál bez ohledu na model. U nových SW je potřeba posuzovat kriticky každý kus zvlášť, včetně výrobků z Performance Centra.
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Dancek »

Myškáku, následující věty jsem okopíroval z nových tabulek Explosie, cituji:
Když dojde k zahoření bezdýmného prachu v uzavřené nádobě, může rychlost hoření bezdýmného prachu přejít i v detonaci a může vyvolat podobné nebo stejné účinky jako výbuch. Z tohoto důvodu ministerstvo ...
Jestli si to chceš přečíst celé, tabulky 2019 jsou zde
https://explosia.cz/app/uploads/2019/04 ... 019_CZ.pdf
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Revolvery

Příspěvek od Fabulous »

OT: Ty pravopisné chyby v manuálu Explosie jsou děsivé :shock:
Poody
Příspěvky: 22
Registrován: 09.11.2016 14:51
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Poody »

Nevím, jestli to patří zrovna do tohoto vlákna, nebo spíš do zastavovacího účinku střeliva, ale zkusím to tady...
Chodím s rodinou na procházky a vyjížďky na koních v pošumavských lesích a lukách plných divočáků. Opakovaně se nám stalo, že několik prasat vyběhlo ze křoví v naší bezprostřední blízkosti. Proto řeším, jaká zbraň je vhodná pro případ napadení divokým prasetem. Zdůrazňuji, že je nechci lovit, chci se jim vyhnout, ale umím si představit situaci, že se dostaneme mezi prasnici a mladé a nebo prostě moc blízko ( už se mi stalo že tři prasata vyběhla 4 metry před koněm).
Nosím pistoli 9mm luger vždy a všude, ale nevím, jestli v případě přímého napadení je to dost. Proto uvažuji o pořízení 6´revolveru .357 Mag. nebo 454 Casul. Má to smysl, nebo je hluk a zásah devítky dostatečný pro odvrácení takového útoku?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Revolvery

Příspěvek od Fabulous »

Zásah z “devítky” je bezvýznamý. Na divočáky tu je jistě už dávno odpověď.

http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... čák#p51968
Poody
Příspěvky: 22
Registrován: 09.11.2016 14:51
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Poody »

Děkuji, hledal jsem špatně.
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Revolvery

Příspěvek od cortes »

Poody
Jen jednou v životě na někoho v mé blízkosti bachyně zaútočila a to jen proto, že se lekla a vběhla do plotu.
Po otočce dokalačila nohu lesního dělníka, který jí stál v cestě.
Bylo to tak rychlé, že by snad ani nestihl vytáhnout i kdyby něco měl.
Vyrostl jsem v lužních lesích, potkal za život možná stovky divočáků,ale i lišky nebo jezevce.
Těch posledních jmenovaných jsem se bál víc než divočáka.
Když jsem se dostal mezi bachyni a mladé, jen jsem stál-) nesměj se...zaštěkal jako pes a odešla.
Jednou proti mě a malému dítěti vyskočilo vylekané prase, stačilo zakřičet a změnilo směr.
Ale trenky skoro na výměnu-))
Neříkám,že není dobré něco mít, ale pravděpodobnost útoku na tebe je skoro nulová. :beer
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Zapadlo »

Sháním údaje k ús'tové rychlosti a energii u Rugeru LCR (38.special, hlaveň : 1.875palce - 47,6mm)
Předem dík za odkazy, nebo výpočet.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Revolvery

Příspěvek od Fabulous »

ruger lcr muzzle velocity

První odkaz v Google :ne
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Revolvery

Příspěvek od Zapadlo »

dík, energii už si dopočítám.
Odpovědět