Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

nesel bych do jiné raze nez 308 win nebo vazne nerad do 223 rem.
podle me je 308 win idealni a zbytkem bych se nezabyval
proc ?
- je proste všude, 308 win /7,62 NATO je proste naboj kterej je tak rozsirenej ze asi jen tak nedojde
- staci skoro na všechno, je jak dobrej na lov ( s dobrou strelou ) tak na vse ostatní, ma solidni prubojnost napr zdiva a je také dobrej na vetsi vzdalenosti
- dobře se prebiji , obrovskej vyber strel atd ..
- je to relativne "moderni" naboj, respektive i když je vykonove prakticky stejny jako jeho ruska " verze " je mensi, nemá okraj ( tj nezlobi v zasobnicich ) proste je tvarove lepsi

223 rem / 5,56 NATO me jen jednu vyhodu, respektive asi dve verzus 7,62 NATO,
- je lehci ( ale bavime se o lovecke odstrelovacce a ne full auto )
- leti vic rovne, respektive draha letu strely je placatější :-)

respektive na kryci palbu a sportovni strelbu v tride utocna puska je lepsi 5,56 NATO na vse ostatní 7,62 NATO

puska,
kratka karabina , pažba plast, mechanicka mířidla a weawer lista na vse ostatní, vymenne zásobníky po cca 10 nabojich, se zvysenou odolnosti proti bordelu, jak proti korozi tak proti necistotam, lovecke primotahy jsou fakt jen na posed a to ještě s rezervou :-), nej je poctiva klika a to ještě jen nektere
presnost cca 1 MOA to bohate staci :-) ¨ twist cca 10
nesmí to bejt moc tezky
jen par pozadavku a pekne zuzi vyber :-)
viktor

je to jen par pozadavku ale :D
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

Jo no .308 je na světě x let a je to hodně zavedený náboj :D ale vývoj jde dopředu a co jsem četl, tak všechny long range soutěže v poslední době vyhrávají právě pušky v ráži kolem 6.5mm.
Taky je rozdíl na co to chceš. 6.5mm jako osvědčený lovecký náboj je zaveden déle než .308 a 6.5 creedmoor prý taky není problém přebíjet.

Když už jsme u té lovecké odstřelovačky, kolik znáte myslivců co si troufnou střelit srnu na víc jak 500m? Já vím o jednom a i to jen z doslechu.

A pak člověk koukne na trubku a najde amíky jak střílejí kojoty na 900m+
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Patrol »

To Haluziak: Nejde o to si troufnout vystřelit.
Na terč, nebo na gong mě baví si zastřílet na 550m + ( víc obvykle nemám kde), ale u lovu, pokud chceš dodržet zásady myslivosti, že střílíš jen na dobře obeznanou zvěř a ne, že to picneš ať je to cokoliv, tak to moc nepřipadá v úvahu.

Na srnu vystřelím, až když už ji znám. Vím že je to ta, co má už druhým rokem slabý srnče, který jsem jí musel odstřelit. A i tak nejde o to, střílet jí na takovou dálku. Je to prostě nesmysl. Většina myslivců nejsou takový střeva, aby se nedokázali přiblížit ke zvěři na kratší vzdálenost, a cílem je lovit s co největší jistotou. Na 500+ už letí střela u mojí 308win skoro 1sekundu, což je doba, za kterou se ti může srna pohnout z místa. Když jí pak postřelíš na takovou vzdálenost, tak se bude dlouho trápit, než se k ní přiblížíš, aby jsi jí dostřelil.

Střílel jsem srnče a pak i srnu na 280m a srna se ani nehnula z místa, když si srnče vedle ní najednou lehlo.
Nad nějakých cca 350m už bych do toho ale nešel, protože:
1) Z jakéhokoliv směru mám možnost se k ní dostat blíž.(nejsme na poušti)
2) Těžko už se rozeznávají detaily k dobrému obeznání zvěře
3) Dobře spočítat odchylku na vítr,elevaci,teplotu,vlhkost, úhel, rychlost cíle,...člověk už se snadno sekne (do terče jen udělám opravu)

Pokud bych byl snipper a střílel na nepřítele, tak to beru jako s tím terčem a troufnu si. Tam je možná někdy i žádoucí, aby cíl trpěl, navíc tím zaměstnáš někoho dalšího, kdo ho bude ošetřovat. U zvěře ne!
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

patrol :hand
lovecka rana je tak do 100m, tady nejde o zabavu ve stylu trefim netrefim, ale o co nejrychlejsi usmrceni zvere bez zbytečného trapeni. osobne beru strelbu na zver v nasich podminakch na vice nez 100 - 150m za zbytečnou zhovadilost, at se na me nikdo nezlobi ale je to proste risk a ne většinou na ukor strelce, ale zvere.
.308 win je svým vekem mezi naboji takovy spise pubertak takze se to da docela dobře povazovat za zcela moderni naboj. To bys mohl vedet pokud se chces bavit o strelivu :D Jasne ze existuje spoustu jinych razi ale pro 308 win hovori uplne stejna věc jako pro 9mm luger, je proste všude. ¨
navíc super long range mi je celkem jedno , protože za
a ) není kde to u nas strilet
b ) zbrane jsou nemozne drahe
c ) zbrane moc dlouho presne nevydrzi ( v ramci long range )
d ) pro denní pouzti jsou fakt dost neprakticke
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Patrol »

Já jsem si těch 350m dal jako takovou hranici, za kterou nestřelím ani na lišku, a to beru s kulovnicí v 308win,která má těžkou hlaveň, kvalitní sklo, pevnou oporu, a nastavuju podle vlastních tabulek, nebo Streloku. Pro běžnej lov mám kulobrok s kulí 7x65R, sklo 8x50 a nejdál jsem s tím sahal asi na 150m. Celkem mě i baví se zkusit přiblížit na pár desítek metrů, ale na to musí mít člověk dost času. Aktuálně když mám čas, tak ho dám rodině, nebo štěněti. ;)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Matěj »

Ono nejen, že člověk má na bližší vzdálenost větší jistotu dobré rány, ale aspoň ví na co střílí. Ono obeznámení s cílem by mělo být u myslivce prvořadé. A na půl km je mnohdy problém rozeznat cíl, který je ve stínu/šeru, ve vyšší trávě, postavený oproti tmavému keři apod. Na neštěstí jsou ovšem stále myslivci "blbci", kteří někoho postřelí a pak se vymlouvají, že si člověka spletli s divočákem apod., takové případy se vyrojí každou sezónu...
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

https://www.youtube.com/watch?v=taRMw9NN8CU Povšiměte 6.5 - 284 Norma
https://www.youtube.com/watch?v=I8dPOlYtCPs 300win-mag + 338lapua - tady pánové podle mě jasně věděli, že je to kojot/škodná

PS: já neobhajuji střílení zvěře na 500m+ pokud to dotyčný neumí a vím jen o jednom, který si to troufl s tím, že mu zůstávalo "v ohni". Naproti tomu znám myslivce, který na 50m netrefil divočáka který zrovna ryl v zemi.

PPS pro Yeah - mě se 110 Tactical taky líbí víc. Zítra si jdu osahat tu jeho 110 Predator tak k ní pak něco napíšu snad.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od colek »

No,videa pěkný,ale kde u nás musíš střílet při lovu na takovou dálku?A třeba pro mě je zážitek se dostat co nejblíž. :hand
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Patrol »

Přeésně. :hand Člověk by se měl naučit využívat věci i prostor kolem sebe a pokud beru naší krajinu, tak jde velmi slušně lovit i na kratší vzdálenosti.
S kvalitním vybavením to jde i dál, ale je to pak podmíněný i znalostma a zkušenostma, a je na odpovědnosti lovce, kde si dá hranici. Co se týká praktičnosti a efektivnosti myslím, že celkem trefně nároky na loveckou ostřelovačku shrnul Viktor o pár příspěvků výš.
Já mám těžkou a dlouhou hlaveň, což umožňuje stabilitu na větší dálku, ale zase se nadřu. Kdybych dnes volil co jako jedinou zbraň na lov, tak asi sáhnu znova jako první po kvalitním kulobroku(jen kvůli možnosti brokové rány), nebo lehký kulovnici(klidně i s kratší hlavní) v 308Win, popř.v 6,5.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

Takže:
Savage 110 Predator - není to nijak těžká flinta, řekl bych že asi jako můj Norek CQ-A1 a že moje airsoftka Tokio Marui M40 váží víc. Důvod proč si vzal Predátora je, že vypadá myslivečtěji a hlavně že má úzký předpažbí co sedne do ruky, prý Tactical ho má tlusté jako prase a je to prostě dělané na střelbu v leže.
Chod závěru a spouště lepší než na jeho předchozí Hanelce v 9,3. (takovouhle spoušť bych chtěl v ARku - ošklivě se na ni podíváš a ona spustí :D )
6,5 Creedmoor prakticky nekope - dalo by se z tý flinty střílet celý den aniž by to člověku unavilo rameno.
Přikládám nástřel provedený mnou (hovno střelec co má z ARka na 100m rozptyl 4MOA - v sedě kvér opřený o batoh na stole)
Terč levý 12h rána v leže, 10:30 v sedě loket zapřený o stehno. Terč pravý ze stoje. Stříleno na 50m dnes 16:30 - i na 50m byli ty terče na hovno vidět.

Zatím s tím mé střeleného jen jednoho lišáka - zůstal v ohni, když střela vycházela tak sebou vzala i přední packu s ramínkem.
Přílohy
69500609_670585550355211_4701890570845421568_n.jpg
69500609_670585550355211_4701890570845421568_n.jpg (19.97 KiB) Zobrazeno 5477 x
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

Haluziak píše:Jo no .308 je na světě x let a je to hodně zavedený náboj :D ale vývoj jde dopředu a co jsem četl, tak všechny long range soutěže v poslední době vyhrávají právě pušky v ráži kolem 6.5mm.
Ono je to o prioritách. Ráže .308 je výborný kompromis, který z podstaty kompromisu není skoro v ničem nejlepší, protože na každý úkol existuje nějaká lepší ráže. Akorát že jednou ta lepší ráže je 6.5 mm a podruhé třeba něco jako .408 Cheyenne Tactical nebo Barrett .416.

A že se s .408 Cheyenne Tactical často nevyhrávají long range soutěže, kde se prosazuje 6.5 Creedmoore nebude tím, že by .408 blbě lítalo nebo neumělo udělat díru do papíru ... Na druhou stranu ne náhodou Sako TRG začínalo s .308 winchester.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Fabulous »

Lovecká moc není, ale je to moje práce ;)
766407FD-DBA1-42E2-971C-4BC4F2B0FFCC.jpeg
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Radek07 »

:yes
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

Jo no fachman se pozná. Krásny to máš, možná by tomu slušel i Ačkovej doplněk :)

Když už jsme u toho - ví někdo jak daleko se šíří zvuk výstřelu a jak moc to ovlivní tlumič. A jak daleko se šíří zvuk aerodynamického třesku? Pro rejpaly na nekonečné rovině bez překážek.
Jediné co o zvuku vím je, že se měří v decibelech, a že je to logaritmická jednotka.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od bivoj »

Haluziak píše:...A jak daleko se šíří zvuk aerodynamického třesku?...
Už jsem to psal po různu několikrát - aerodynamický třesk není něco jako zvuk výstřelu (který má jeden zdroj a to ústí hlavně), ale aerodynamický třesk (správně spíš rázová vlna) vzniká po celé dráze letu tělesa, dokud se toto pohybuje nadzvukovou rychlostí. Z tohoto důvodu oproti sonické vlně tlumič moc nepomůže, neboť ta vlna vzniká po celé dráze letu střely, dokud se tato pohybuje nadzvukovou rychlostí, což je u puškových střel, při běžné vzdálenosti střelby, 100% dráhy jejího letu.

Tlumič umí zatlumit zvuk výstřelu (expanzi spalných plynů na ústí hlavně) a i u nadzvukové munice pomůže, neboť utlumí třesk výstřelu který je, co se týče dB, silnější jak sonický třesk (a zbude tedy jen ta sonická vlna - na tu nemá a ani nemůže mít tlumič vliv).

Celkem jsem se o tom rozepsal tady: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 17#p183017
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

Pro přesnou dálkovou střelbu, kde je potřeba, aby střela od hlavně až k cíli letěla celou trasu nadzvukově, tlumič moc nepomůže. Co údajně pomůže je dobře zvolený kompenzátor/úsťová brzda, která potlačí rozkmit hlavně a pohyb pušky tak, že cíl (a někdy prý i letící střelu) lze celou dobu sledovat v puškohledu.

Podzvuková dálková střelba, kdy by tlumič taky pomohl, je poněkud exotika.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Patrol »

Úsťová brzda ale spolehlivě prozradí tvou pozici, protože tlak hnaný dozadu a dolů zvedne prach ve tvém okolí.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Zarozak »

Podle emerickejch for a trochu i videí s typicky nicneříkajícím zkresleným zvukem, je rozdíl mezi střelbou se slušným tlumičem a bez -např. u ráže .223(která je v subsonicu bezpředmětná) cca ten,že s tlumičem se dá krátkodobě v pohodě venku střílet bez sluchátek aniž by člověk z toho měl nějaké okamžité,nepříjemné následky v podobě pískání atd. Bez vážnějších následků se dá prej v nouzi vystřelit i v místnosti/hale/domě,vše krátkodobě samozřejmě ne pravidelně. Taky záleží na délce laufu,čím delší,tím tišší páč je víc odbouraný kravál tlaků na ústí. Takže ne,že tlumič nepomůže,pomůže setsakramentsky dost i tak .Protože si všichni dokážeme představit,jaké to je bez něj :lol:

Sonický třesk střely je slyšet jak psal Bivoj po celé délce letu,kdy ještě letí nad zvukem a čím větší kalibr,tím větší je kravál třesku,je to dobře slyšet i na těch jejich videích na trubce. Jelikož se třesk ozývá všude,kde střela letí,dokud neztratí rychlost nebo nenarazí na cíl,tak se dá i špatně odhadnout pozice zdroje/střelce. Zvuk třesku se taky odráží od různých překážek,vegetace atd. což taky pomáhá v ještě větší dezorientaci. V armádách dneska už na to mají mašiny,co dokážou pozici střelce určit i přes to.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Alstratt »

Pomoci sluchu dokazeme odhalit priblizne kde je ale odhalit presne ve vetsine pripadu to neni lehke. Da se zjistit z jakeho smeru, z jake dalky priblizne apod. Jsou to ale vetsinou nepresne odhady, dost tez zalezi na prostredi atd. Od toho je na nekterych vojenskych vozidlech system https://www.raytheon.com/capabilities/p ... /boomerang. Tlumic jinak pomuze, neni tlumic jako tlumic ale neni vsespasitelny. Ja stale zatim zustavam u NG2 MaxFlo ale z docteni pokud je to tedy pravda tak ma byt od NG2 novejsi este lepsi a to QuantumFlo. I presto k tomu pouzivam sluchatka, sluch je dobre si chranit a nepodcenovat to. Jinak stale zustavam u 20"/16.5" 8 twist 6.5 Creedmoor, .308 uz moc nestrilim i kdyz je tez dobra. Me 6.5 CD vyhovuje vice, lepe s tim nastrilim. Dobre tlumice dela i OSS.

https://i.imgur.com/SSDX3Gs.png
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od viktor »

no ono by asi bylo dobře definovat co je to vlastne a nebo ci predstavuji pod pojmem: " lovecka odstrelovacka" protože si sam sobe silne protireci :D
-respektive je znamo, kdo alespoň trosku zna novodobejsi dějiny "odstrelovacstvi" pocinaje I.sv tak asi vi ze byly pokusy pouzit lovecke presne pusky v armade na pozici odstrelovacek a dopadlo to spatne
- také je celkem znamo ze novodobe mikrorazove ( 5,56 NATO a jeho rusky 5,45 x 39 protějšek se na lov čehokoliv jiného nez člověka moc nehodi ) protože to bud odchazia nebo je to proste podlite a rozsekane
takze podle me nejlepe terminu " lovecka odstrelovacka " vyhovuje puska která je dostatecne presna, tj cca 1 MOA coz je standart pro voj odstřelovačky, ma dostatecne vykonny naboj pouzitelny k lovu tj 2 - 4 000J a razi nad 7,62 a mel by byt vseobecne dostupny a rozsireny , ne nejaka specialitka co maj v obchode v koute v zaprasene krabici, protože to nikdo nepouziva
mělo by to byt pokud mozno co nejodolnejsi a prakticky bezudrzbovy
nemelo by to byt moc tezky ani dlouhy
mělo by to mit i mechacka mířidla
mělo by to mit zavit na usti
mělo by to mit weaver listu
mělo by to mit zasobnik, ne schránku
ještě něco ?
no a pak muzeme zacit hledat :-)
¨bude to asi prakticke a ne oslňující :D :D :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět