Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

V tom, co napsal argonaut:
Argonaut píše: 24.04.2022 13:08 Detaily neznám, ale u pušky pro přesnou střelbu bych čekal bezchybnou funkci se vším dostupným .308 střelivem, které může armáda mít, a ne jen s kulometáky...
Není to sniperka, ale trochu přesnější samonabíjecí puška. Tam by snad neměl být problém s rozměry komory, ale nanejvýš s tím, že to s extra slabou laborací samo nepřebije, nebo že to s některou nestandardní munící nebude střílet přesně, ale žrát by to mělo hodně široké spektrum nábojů, včetně nábojů pro přesnou střelbu, když to má tedy být ta puška pro přesnou střelbu.

Každopádně všichni vaříme z vody, takže diskuse je to celkem zbytečná.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

neměl někdo z vás to štěstí, omrknout a hlavně vyzkoušet cz 600 trail v 7.62x39? V hlavě řeším jednu zbytečnost a sice lehkou scout rifle, kterou člověk vezme k prutům, kdyby náhodou zakopl o nutrii, lišku nebo sele. Pořád jsem rozhodnut pro Steyr scout v .243 win, ale ten trail mi pořád hlodá v hlavě, přestože to je za nesmysl, vzhledem k tomu že je to od CZ. Poslední možností je bazarová 527 v 7.62x39.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

Čekej Závadu, opět naplnila předpoklady své pověsti a 600 jsou svolávány. Takže touhle cestou bych nešel.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

joo vím o tom, nicméně realizaci projektu vidím za 2+ roku, to předpokládám že betatestování na fanoušcích bude dokončeno
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

vratnikp píše: 03.05.2022 7:55 Pořád jsem rozhodnut pro Steyr scout v .243 win
Ovšem .243 wichester je výborná lovecká ráže, zatímco 7.62x39 je a vždycky bude kompromis, který kulhá na obě nohy.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Argonaut »

Abychom zamezili riziku vážného či smrtelného zranění, prosíme, abyste Vaši kulovnici CZ 600 okamžitě přestali používat a nestříleli z ní, dokud neproběhne v servisním středisku CZ její prohlídka.

Kulovnice řady CZ 600 byly původně navrženy tak, aby uživatelům umožňovaly výměnu hlavně za účelem změny ráže. Vzhledem k tomu, že chybně nainstalovaná hlaveň může vést k selhání zbraně, CZ provede trvalou montáž hlavně do pouzdra závěru aplikací tekuté závlačky na závity šroubů pouzdra závěru, aby této uživatelské výměně zamezila. Přestavby ráží pak budou dostupné pouze prostřednictvím autorizovaných servisních středisek. Výměna nebo demontáž hlavně mimo autorizované servisní středisko CZ bude znamenat ztrátu záruky na Vaši zbraň.
https://www.czub.cz/podpora-recall/
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PaF »

Neměli by to rovnou zavařit? COLT CZ Group :rofl
aneb jak zkurvit jednu z nejvěhlasnějších značek světa.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Proč mě to u podniku "Približného strojírenství" vubec nepřekvapuje. Jsem rad, že mam sveho Colta z doby, kdy tento podnik nepatřil pod Uherský Brod.
Nemam z toho ovšem škodolibou radost, spíš jen smutek patriota.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od PeFi »

Zde lehce OT, nicméně v tomto videu docela podrobně zkoumají problém s vyhazováním nábojnic u Bren 2Ms (7,62x39) a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby podobné kořeny problému byly u Bren PPS.
https://www.youtube.com/watch?v=mKxFS5zBV3c

Systém odběru plynů je zjevně odladěný tak aby to chodilo i s krátkou hlavní, slabším střelivem. Kombinace dlouhé hlavně a trochu výkonnějšího střeliva způsobuje, že se plynů vrací moc a pak to nevyhazuje správně. V kombinaci s výrobními tolerancemi to pak u některých kusů nedělá dobrotu.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

Dnes jsem držel v ruce Bergaru B14 HMR a Bergaru B14(na 2) CREST. pocitově Tikka T3x CTR a Varmint se můžou jít klouzat, jejich pažby jsou jak z nejlevnější airsoftky. HMR pocitově pořádný kus železa (těžká flinta, prodejce říkal, že s montáží optikou tlumičem klidně 7,5Kg+) už v základu stavitelná lícnice, v plastu pažby zalisované (spíš zalité) hliníkové schasi. A ta CRESTka - lehoučká flinta (kolem 3kg, průměr hlavně u ústí sice jen 17.2mm) s karbonovou pažbou, jako čuměl jsem jak něco tak lehkého může v rukách působit tak pevně a poctivě. Po dnešku Tikka absolutně vypadává z výběru.

Teď zůstává dilema co jsme řešili už předtím 6,5CM vs .308Win, kde jsem u 308 začal nějak vidět výhody (kratší hlaveň s větší životností,) proti 6.5 která mě ale iracionálně láká (tady marketing očividně zapůsobil) A jestli teď jednu těžkou flintu na střelnici a čekanou a později nějakou lehčí flintu v té samé ráži na šoulačku a naháňky, nebo rovnou lehkou flintu, která snad nezklame na střelnici. :?:
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

Postrehy cloveka, co ma LL dva roky a povolenku od 11/21:
Jako prvni a jedinou univerzalni kulovnici jsem zvolil tikku battue v 8x57

Uciny dostrel je teorie, na srnce jsem si opakovane netroufl vystrelit na cca 120m, prestoze papirove terce na tuhle vzdalenost zasahuju bez zvetseni
Prestoze u 8x57 ocenuju pokles po cca 200m, casto nevystrelim, protoze nemam kontrolu nad tim, kam strela dopadne (rada dedku,kteri rikaj,tak to padne tamhle nekde do lesa pro mne neni dost dobra, casto se v prirode pohybuju i v noci a mimo cesty, nehodlam riskovat, ze si poseru zivot kvuli tahani trika, ze sem prase strelil na 200m)

Osobne bych ocenil nerezovou hlaven, sve veci opecovavam a tak nechat kulovnici zvlhlou pul dne je pro mne nogo

Bergara je fajn, osobne preferuju tikku,v levnejsich hladinach mausera m18.

Na lov bych si nevybral ani 308 ani 6.5cm. nicmene z techle dvou razi bych volil rozumem 308w. Uz jsme tady o tom drive psali.

Za mne tedy lovecka vzdalenost je do 100m. Dal si troufam vystrelit jen na dravou zver.

Nez zvolis model, prozkoumej i nabidku montazi, ja na ticce prehazuju meostar a nocni digital na montazich innomount a nulu to drzi opakovane perfektne. Tatik prehazuje na bergare kolimator a variabl a taky mu to drzi nulu. Osobne neznam jine QD montaze, ktere by ti umoznovali prehazovat optiky pri zachovani nuly

Osobne vedet pred rokem co ted, koupim nerezovou tikku v 8x57 s lehkou hlavni a bez miridel. Pustil bych chlup a koupil treti montaz s kolimatorem na nahanky.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

JJ právě že jsme o tom mluvili, 308 je volba rozumu. 8x57 je bezesporu vynikající lovecká ráže, ale chci to i na zábavu na střelnici. AD montáž, dám klasiku weawer 20MOA a kroužky asi vortex a sklo taky vortex
Otázkou je jestli teď těžkou flintu spíš na střelnici a když tak na čekanou, protože s takovým hovadem se po lese fakt chodit nedá a k tomu později lehkou flintu (třeba Bergara BA13 TD s 16,5" hlavní), nebo lehkou flintu rovnou. Jak je známo univerzální věci stojí za hovno :D
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od vratnikp »

Osobne bych tezkou flintu nebral ani na cekanou. Ja sice i na cekane hodne nachodim (minu 3 domy a jsem v honitbe, takze autem nejezdim) a vetsinou i s lehkou kulovnici nosim vidlicku, protoze proste pres optiku hodne koukam.

Za me se weaverem a krouzky pripravujes o moznost prehazovat sklo a nocko. Sice pry dobre qd krouzky zajisti posun nastrelu max o 1 moa, ale ja osobne tomu neduveruju. Nicmene je pravda, ze za cenu dvou innomount montazi koupis mausera a na nej das nocko taky napevno.
Ja chtel mit moznost sedet od 19:00 do 22.00 se sklem a pak na posedu prehodit na nocko
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Zajímavá rodina kulovnic patřící do uvedené kategorie - kulovnice Sabatti Rover
https://www.sabatti.it/en/news/las-vega ... ver-family
sabatti-rover-rifles-2.jpg
Edit: Bohužel to má hliníkové pouzdro závěru a tedy i tu weaver šínu nad tím. Vypadá to hezky, ale ocel je ocel.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Haluziak »

Tak je konečně doma.
IMG_20230117_234645.jpg
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

nechci šířit nějaké fámy a nepodložené informace, ale na armed.cz se objevilo tohle (u CZUB zatím nic)
Přílohy
Screenshot 2023-04-10 171232.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

pár lidí z CZUB mi loni říkalo, že to chystají, ale moc jsem tomu nevěřil :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
GaN
Příspěvky: 31
Registrován: 12.12.2013 14:14

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od GaN »

můj osobní pocit zní, že kdyby pokračovali ve výrobě CZ527 carbine v těchto rážích, udělali by lépe. Např. CZ600 ergo soutěží s Tikkou T3x varmint jen a jen cenou. Takový Ruger American Rifle Ranch pořídím za polovinu ceny CZ 600 TRAIL při stejné hmotnosti.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Serža »

to je imho OK - však má taky v základu jen polovinu features oproti CZUB
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
GaN
Příspěvky: 31
Registrován: 12.12.2013 14:14

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od GaN »

https://www.youtube.com/watch?v=5G-FXgQsLLM
https://www.youtube.com/watch?v=_KORQVP7iyI
osobně si myslím, že touto řadou to podělali, nicméně od nich mám CZ457 varmint a ta není špatná.
V minulosti jsem od CZUB vlastnil CZ527 varmint, CZ527 carbine, CZ550 varmint, Shadow Orange a Shadow2.
Odpovědět