Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od krvfx »

Hledám pušku, klidně jednorannou, popřípadě opakovací, která by fungovala na větší vzdálenost než obligátní SA58, ale která by se dala jednoznačně označit jako lovecká (tedy ne Mosin). Nejlépe kategorie C. Jakou ráž byste mi doporučili? V dlouhých vůbec nemám přehled. Samozřejmě snadno dostupný a levný model, klidně z druhé ruky Přesnost bych si představoval srovnatelnou s Mosinem, co měl Simo Häyhä.

Použití - lov dvou a čtyřnohých obratlovců ve světě PA. V dnešním světě snajprování na střelnici :D Lovecký vzhled je podmínkou z důvodu možného postupného utahování šroubů. Za tipy děkuji.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Levně:
Marlin X7(VH)
Dráž:
Remington 700
Ještě dráž
Tikka T3
Vše v .308 w.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Fabulous »

Poslední dobou mě zaujaly kulobroky - absolutně univerzální zbraň pro lovce, který chce jen jednu zbraň.
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od wlasow74 »

Strýc je myslivec a už 14 let má Tikku v ráži 30-06 Springfield a nemůže si ji vynachválit. Pochází z bývalého Východního Pruska kde jsou opravdu obrovské lesy plné zvěře takže zbrań je ověřená a otestovaná v praxi. Sám jsem se s ním účastnil několika čekaných na divočáka a dvakrát jsem na vlastní oči viděl účinek ráže 30-06 Spring. , která má doopravdy neskutečnou účinost.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od krvfx »

štaflík: Remington 700 - který model? Našel jsem jich víc. Nebo myslíš řadu 700? Jinak super tipy.

Fabulous: To mě taky napadlo - ráže brokové hlavně je jasná (12), pro kulovou zvolit .308W? Pár lidí mě od toho odrazovalo, že přesnost jde do háje s tím, jak se ohřeje hlaveň. Nevím ale, co je na tom pravdy a kolik ran musím dát, aby se to projevilo. Kulobrokových kozlic s náhradními brokovými hlavněmi se prodává celkem dost z druhé ruky.

wlasow74: Má ráže 30-06 nějaké výhody proti .308W? Nebo opačně? Po rychlém průzkumu jsem akorát zjistil, že 30-06 má dražší střelivo a že někdo má rád to a někdo zase tamto. .308W je modernější náboj, tak bych možná preferoval ten. Ale jak píšu, v dlouhých jsem naprostý amatér, zatím jsem střílel akorát z malorážky a z kosy.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Fabulous »

Nevím, zda zrovna .308W ztratí přesnost při ohřátí víc, než cokoliv jiného, ale kdyby to byl takový problém, tak by to asi nebyl zrovna používaný náboj. A to, že se po ohřátí hlavně trochu změní (posune) nástřel je vlastnost prakticky každé produkční zbraně. Opět je zde ale otázka - poznáš to při loveckém použití?

Já .308W sázím na 100m prakticky jednou dírou bez ohledu na teplotu hlavně :D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Obecně jsem myslel řadu 700, pak je to na vkusu každého soudruha.
30-06 je sice starší náboj oproti .308w, ale "modernizace byla jen v tom, že se 30-06 o fous zkrátil. Tj. 30-06 je mírně výkonnější, ale je do ní menší výběr střeliva a to je dražší. Každopádně .308w ulovíš vše, co se na souši od třetihor pohybovalo, jak kdosi kdesi trefně napsal.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od krvfx »

Já myslel ten kulobrok obecně - když se střílí pořád jenom jednou hlavní. Jestli to poznám, to fakt nevím, nikdy jsem to nezkoušel:)
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od xmenm05 »

Jednu dobu jsme nastřelovali dost zbraní, včetně kulobroku. Po cca 5 ranách (během 2 minut) se hlaveň ohřála a šlo to jinam, na 50 metrech (tak znělo zadání majitele zbraně) se to posunulo cca o dlaň a zásahy šli trochu od sebe. Z hlediska vitální zóny zvěře se až tak neděje.
Otázka je, co od kulobroku člověk očekává. Není to sportovní zbraň (příjdu na střelnici a dám dvacet ran). Je to lovecký kvér - rána, jedno lehlo, ostatní uteklo, přijdu ke zvěři a maximálně dostřel. Takže dvě rány za noc.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od plenty wolfs »

Keď už tak klasiku s válcovým záverom napríklad CZ 550 Lux, kovaná hlaveň dlhá 60 cm, váha 3,3 kg, napináčik (ten sa dá dokonca vymontovať), proporčne je veľmi dobre spracovaná a zo skúsenosti môžem povedať, že padne ako uliata do rúk aj do ramena. V sortimente ráží sú aj tu vyššie spomínané 308 Win. a .30-06 Sprg. Trošku môže vadiť kapacita zásobníka 4 ks ale primárne je táto puška určená na lov štvornohej zveriny nie na boj z blízka. Presnosť so strelivom 8 x57 IS vynikajúca. Samozrejme v produkcii CZ si môže každý nájsť tú "svoju" poľovnícku snajperku podľa svojho vkusu, schopností či stavu peňaženky.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Strelec45 »

No jo, problém jest, že kulobrok pořídíme jedině jako myslivci. Na skupinu sportovní a obranu nelze zaregistrovat... My ostatní hold budeme chodit na lov v době PA s kosou nebo s brokovnicema s nabitými breneky, třeba. :lol:
Edit: opravuju, jen s loveckým lístkem :oops:
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od wlasow74 »

30-06 Springfield je pro americké lovce prý srdeční záležitost, toť asi vše.
Pamatuju když mně toho srpnového rána okolo 3 hod ranní na posedu strýc zašeptal do ucha a podal mi dalekohled, abych se podíval západním směrem do míst kde rostly brambory něco mezi 150-200m. Viděl jsem prd! Domnělého kance pozoroval střídavě optikou na kulovnici a dalekohledem. Přišlo mi to jako věčnost protože od zpozorování zvířete do momentu výstřelu uplynulo něco mezi 5-10 minutami, teprve potom jsem se dozvěděl že po celou tu pro mě dlouhou dobu před výstřelem se ujišťoval jestli je to doopravdy divočák nebo bába s dědkem, kteří lezouce po čtyřech kradou brambory a cpou je do síťovky :o ( prý v jejich honitbě před lety měli trofejního zloděje brambor a vše šlo za lovcem :o )
Když jsem to už nečekal ozvala se rána, plesknutí při dopadu na tělo štětináče a krátký strašidelný řev kance a ticho.
Když se trochu rozednilo, tak jsme k úlovku došli a já jsem uviděl divočáka, který ležel v již vsáklé kaluži krve se vstřelem na hřbetě a o kus dál blíže hlavě mi strejda ukázal dva vyhřezlé obratle. Potom jsem si v tratolišti všimnul ještě několika úlomků kostí. Nedokážu si představit jak to asi vypadalo na bojíštích, kdy se těmito rážemi střílelo do lidí.
Toť můj laický postřeh k ráži 30-06 Springfield.
Naposledy upravil(a) wlasow74 dne 16.10.2013 20:43, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Fabulous »

Strelec: jsem presvedcen, ze na sport to uhrajes. Napriklad kombinace Trap a tercova strelba.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Reno »

Osobně jsem zatím neslyšel nic o tom, že by kulobrok nešel přihlásit jako zbraň pro sportovní účely. :shock:
Nevidím jediný důvod, proč by to nešlo.

Co se týče nových opakovacích loveckých kulovnic, asi nejlépe finančně vychází americké "spotřební" kulovnice v sadě s optikou, jako např. Remington 770, který včetně montáže a variábl puškohledu Bushnell 3-9x40 stojí cca 11.000,- Kč. Ano, je to obyčejná "spotřební" puška v plastu, která toho rozhodně nevydží tolik, jako např. "kopyto" Mosin, ale na druhou stranu svou přesností si i s kdejakým rádoby snajperským Mosinem v pohodě vytře :moon Náboje .308 Winchester vychází cenově dobře a z pohledu rozpadlíka je zajímavé i to, že jde o standardní ráži podpůrných pěchotních zbraní většiny západoevropských a středoevropských armád.

Co se týče kulobroků, tak většinou se opravdu po několika rychlých ranách z kulové hlavně díky vzájemnému působení této ohřáté kulové hlavně a s ní spojené studené brokové hlavně bod zásahu o něco posouvá. O kolik a jestli vůbec, to záleží i na konkrétním způsobu spojení hlavní. Pro lovecké použití je to však bezpředmětné. Jinak pro lovce - rozpadlíka by mohl být zajímavý ruský kulobrok IŽ-94, např. ve variantě 12/76 + 7,62x54R, který lze rovněž pořídit již od cca 11.000,- Kč.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Reno z těch levných kulovnic je REM 770 opravdu nejhorší a je zdrojem většiny obecných pochyb o kvalitě Remingtonu. Ano, je zcela jistě mnohem přesnější, než Mosin, SVT..., ale životnost jeho hlavně (ve smyslu přesnosti, ne že se pak roztrhne) je kolem 800 ran! Ne, nepřeklepl jsem se.
Když už ultralevné combo, tak Savage Axis XP. Stojí asi o 1000 Kč víc (ani ne) a je o dost lepší. Nicméně už se to tu někde celkem podrobně probíralo.
Rem 770<Savage Axis/REm 783<Marlin X7(VH)<Savage Trophy<Rem700.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Reno »

Toho Remingtona 770 jsem uvedl jako nejlevnější kombo. :) Každopádně jsem si nevšiml, že už je mu Savage Axis XP cenově tak blízko. V takovém případě by i má volba byla jasná - pryč s Remngtonem, ať žije Savage Axis XP! :P
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Terminated Account »

Nepadlo tady dilema zda těžkou hlaveň nebo klasickou. Z vlastní zkušenosti jsem na lov varmintové hlavně zavrhl. Na lov - čím lehčí a kompaktnější kulovnice, tím lépe.

I když se zde najdou jedinci, kteří dokážou na zádech odnést celý statek i s hospodářskými zvířaty a krmením na 5 let, tak z čistě rozpadlického hlediska a případné mobility u mě vyhrává nízká hmotnost. Těžké hlavně a kulobroky jen pro strategie Camp a Sysel...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Těžká hlaveň je na noční čekanou na posed více než zbytečná - místo Marlina XS 7 VH už raději volím vytuněnou kosu s optikou s přísvitem (samozřejmě se zkráceným zásobníkem a loveckým střelivem). Něco jiného je samozřejmě střelba za dobrých světelných podmínek a na delší vzdálenosti.

Kulobrok rozhodně není dobrá volba jako "něco přesnějšího" než kosa s optikou - obojí na moderní kulovnici, vč. low cost verzí, se solidním střelivem nemá při střelbě na delší vzdálenost ani náhodou. Běžný kulobrok se díky svojí konstrukci během střelby stává čím dál víc nepřesnou zbraní - když je posun zásahu po několika málo ranách o dlaň stranou na 50 m, o kolik to bude posunuto při střelbě na 300 m ?!

Jinak 308W je z "rozpadlického" hlediska jedna z nejlepších ráží pro dlouhou kulovou zbraň.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Strelec45 »

Fabulus, Reno: Bylo mi na PČR řečeno, že pro kulobrok neexistuje žádná sportovní disciplína, takže nelze. Pravda, už je to nějakých 10 let, možná se podmínky už změnily. :oops:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Terminated Account »

Je obecně známo, že kulobroky mnohde nechce PČR přihlásit na jinou skupinu než C. Všude se z toho kroutí, ale oporu v zákoně nemají. Nikde není psané, že musí existovat sportovní oficiální disciplína pro danou zbraň. Můžu si s kulobrokem sportovat jak chci. To samé platí o obraně.

Jde o to, že kulobrok je především spjatý s lovem a panují obavy o pytláctví. Jiný racionální důvod to nemá. Tímto bych skončil debatu o registarci kulubroků.
Odpovědět