Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Na "tahání" v PA situaci bych volil opravdu něco s kratší hlavní, dlouhá těžká hlaveň je spíš dobrá pro stacionární využití.
Do výběru bych přidal i japonskou Howu 1500 - osobně se mi líbí lehoučký Ranchland, který má jen tenkou hlaveň (otázka, jak moc je to pro reálné PA použití hendikep - pro sport to není, ale pro lovecké účely super) nebo krátká verze varmintové hlavně v nerezu (japonský nerez by měl být o dost lepší než u konkurence, zejména produkce USA je prý dost špatná).
Howa 1500 má primárně jen nábojovou schránku, ale výrobce přímo nabízí konverzní zásobníkovou sadu na 5 či 10 nábojů.
Howa Ranchland.jpg
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od BlackList »

štaflík píše:Chci se zeptat, zda zdejší vlastníci Marlina X7 VH neuvažovali o tom, tu 26" hlaveň říznout na 20-22". Přesnost by měla být spíš vyšší, těch pár ztracených fps se oželí a nebylo by to bidlo jak Mosin...
Resp. obecně uvažuji, zda se tahat s těžkou hlavní, ale asi jo. Možná by mohl být kompromis ten HogHunter se s polotěžkou hlavní.
Přesnost zůstane přinejlepším stejná (pokud seženeš dobrého puškaře, který správně udělá korunku).
Pokud můžeš oželit úsťovku, je to plus pro manipulaci a váhu pušky.
Těžká hlaveň - rozhodni se podle počtu výstřelů, které chceš, aby zachovala danou přesnost. Tlustá hlaveň je dobrá kvůli pomalejšímu zahřívání, ne kvůli lepší přesnosti.
štaflík píše:Event. uvažuji i o Savage TR-10 LEO. Nicméně nevím, zda zásobník a lepší lišta stojí za těch cca 7 tisíc navíc. Sice Savage u téhle flinty garantuje subMOA, na druhou stranu Marlin sice nic negarantuje, ale s dobrým střelivem střílí tak dost subMOA.
Optiku už mám: Vortex Viper 6.5-20x56.
Těch 7tis. navíc bych nedal za lepší lištu.
Ale dal bych je (resp. dal jsem je) za odjímatelný zásobník, závit na hlavni, zvětšenou kliku závěru, laditelnou spoušť (pod kilo), pažbu s alu blokem po celé délce (není třeba dělat bedding), volně plovoucí hlavou závěru, a v neposlední řadě kvůli provedení, které je o třídu lepší, než u Marlinky.

Podle mě jsou obě (Savage i Marlin) za ty peníze výborné koupě.
Ale Marlin je třeba přepažbit, nebo minimálně udělat bedding. Brzdu můžeš osadit jen svorkovou, nebo nechat závit vyříznout. Lišta je z bláta. Chod závěru i spouště horší.
Ale pořád to umí střílet subMOA, což je za ty peníze vynikající.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Díky za info. Máš 20, či 24" verzi?
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od BlackList »

20"
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Tak Savage TR10 LEO momentálně nikdo nemá, i když asi časem budou. Nicméně dostal jsem nabídku na jetou Savage 10 FS v 30-06. Nastříleno 300-350 kousků. V podstatě podobná LEO (lišta, těžká plovoucí hlaveň, dvoje šroubení (na Harrisky a popruh), Accutrigger a Accustock), akorát nemá zásobníky. Úspora cca 5k+. Šli byste do ní (udělal bych si menší zásobu továrních + kamarád přebíjí 30-06, event. bych se do toho pustil časem sám) nebo si raději počkali a připlatili za nové LEO?
...jen takový rychlo sběr argumentů a názorů.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Terminated Account »

OT: To je asi velmi dobrý kamarád, že tě nechá u sebe přebíjet.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Tak řekněme, že teď by mi to ukazoval, a potom bych si pořídil výbavu sám...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Fabulous »

Jsem přítel .308W, takže počkat. A jetou bych koupil jedině za super cenu. Pokud to není od dobrého známého a nevíš, co to má za sebou. A jednoranka? Hmm, děkuji :)

Jinak nové 10TR jsou dle mých skromných informací již na cestě.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Není to jednoranka, má schránku se spodkem, jako Remouš 700. Také jsem přítel .308w, na druhou stranu pár joulů navíc neškodí. Flinta by byla za 15k i s kufrem a nějakou drobotí. Majitel prý (vím z jiného zdroje) dělá v ČÚZZS a je rozhodně fanda do zbraní. Ohledně 10TR (doteď tluču hlavou do stolu nad tím Tvým) mi říkali termíny od cca měsíce do "snad březen/duben".
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Terminated Account »

V našich končinách nevidím v náboji 308 win a 30 06 Springfield podstatný rozdíl. Všechny pro a proti se podle mě vzájemně nulují.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Nezapomeň, že v PA k nám přitáhnou obří zmutovaní zubři z Bělověže... (mám to od svých dobře informovaných zdrojů, které bych nerad zmiňoval...). Pak se těch +/- 350J navíc bude hodit.
Naposledy upravil(a) štaflík dne 29.01.2014 21:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Terminated Account »

Právě naopak, jsem zastáncem Springfielda a většinou jsem v roli obhájce proti 308osmě. Dívám se na to ale spíše z loveckého (byť jsou oba náboje vojenské) než z vojenského hlediska.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Maximus »

Já jsem pro změnu zastáncem ráže 308 W, tedy pokud se jedná o ráži vhodnou pro rozpadlíka. 30-06 je sice o něco málo výkonější, ale tím veškeré výhody končí. 7,62x63 je prostě proti 7,62x51 větší a těžší náboj a v případě nouze do něj nepůjde použít "příděl" standartní "NATO munice". Mezi sportovními střelci nemá 7,62x63 ani z daleka takovou oblibu jako právě 308W. Mezi našimi myslivci je 30-06 poměrně rozšířená, ale všichni víme jak je to s jejich zásobami střeliva a v případě kolapsu bude rychle nejrozšířenější pouze standartní vojenská munice.

Pokud to není na lov, ale pro občasné návštěvy střelnice a jako pojistka "Co by, kdyby ...", tak volím jednoznačně 308 W a případně 7,62x54R . V této ráži je ovšem velký problém najít přesnou opakovačku a dostupné kvalitní střelivo.

Osobně si navíc myslím, že při opravdu hardcore PA scénáři moc velké zvěře dlouhodoběnepřežije a na střílení lončáků, toulavých psů a lidí je 308W výkonná až moc :devil.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od marav »

Ahoj. Z vojenského hlediska bych bral něco v 308.W a jednu ve 338 LM ;) . Z loveckého je to jedno- toho mám doma několik použitelných ráží včetně 45-70 Government na ty zubry :lol:
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Nakousli jsme v SZ s Rainierem problém ocelových hilzen v .308w opakovačkách. Zajímá mne názor na použití levných Wolfů na základní tréning na cca 100m. Co jsem četl, tak nikde jsem se nedobral jednoznačného názoru, zda ocelová hilzna komoře v opakovačce škodí, či neškodí. Není lakovaná, takže bordel z barvy nehrozí a nejedná se sypání stovek a tisíců jako v semi-auto...Střela má měděný plášť, takže by k vývrtu měla být hodná, jde mi o komoru...
Druhé střelivo, co mě zaujalo je Hornady steel match. Mělo by to být už celkem slušné, přesné střelivo od dobrého výrobce. Pro úsporu nákladů má ovšem ocelovou hilznu, ale nějak povrchově upravenou, že dle Hornady má ve vztahu ke komoře stejné parametry jako mosaz. Dá se tam dostat na cenu kolem 20Kč, což mi za match level náboj dobrého výrobce přijde atraktivní.
Oupýnýjens?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Fabulous »

Steel match jsou hodně nadupané, proto asi ta ocelová nábojnice. Jinak do dobré pušky asi spíš dobrou munici :)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Co jsem četl testy, tak zas tak nadupané nejsou. FPS spíše lehounce pod průměrem jiných match střel, přesnost velmi dobrá. Neberu opakovačku jako zdroj sportovního uspokojení nad tím, že na 500m někdo dosáhl o 3mm většího či menšího rozptylu. Beru to jako zbraň na dlouhou vzdálenost. Chci mít rozumné zásoby střeliva, které bude spolehlivě zlé na delší vzdálenost a nesežere mojí flintu či šrajtofli. Proto si (nijak přesvědčeně) říkám, že levnější řada Match levelu Hornady by mohla být pro tyto účely celkem OK. Tedy jde mi o: pracovní, rozpadlický, "dlouhý" náboj. Nejedná se mi o střelivo, kterého budu mít dvě krabičky, v posvátné úctě se na něj dívat a před použitím ho půl hodiny leštit ve flanelu. Myslím, že Hayha či Zajcev se s tím tady tak nesrali a i s podstatně méně přesnými zbraněmi byli dost nepříjemní i na slušné vzdálenosti.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Fabulous »

Steel Match v ráži 45ACP jsou děsivě nadupané. Chce to vyzkusit. Levné a slušné jsou Prvi partyzan nebo třeba Topshot z Proarms. Cenovka pod 20 Kč.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od Terminated Account »

Takže z toho vyplívá, že pokud nejsi úplná gramla, potřebuješ přebíjet ;) 200 Ks střeliva do opakovačky se dá recyklovat hoďněkrát. Zároveň můžeš upustit od úvah zda cpát do pušky železo či ne. Obrázek je z nedávného nastřelování jednoho klumprtu v 308. No řekni, chtěl by jsi s takovou flintou experimentovat a cpát tam levné tovární střelivo s železem?
Přílohy
DSCF9260.JPG
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Lovecká odstřelovačka - ráž, délka, tipy?

Příspěvek od štaflík »

Takže závěr by mohl být:
zkombinovat levné, ale šetrné (mosaz, nemagnetizující) střelivo na získání rutin a drilu na kratší vzdálenosti (Magtech za 15,- z BVS?)
+
zásoba kvalitních střel a hilzen a k tomu základní přebíjecí sadu?
To celé mi doplňuje v NZ 200ks HP Sako, nějaké levnější řady.
Je to rozumný základ?
Odpovědět