Samonabíjecí SA 24 a 26

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od pepaf »

Vážil jsem samotné závěry, bez pružin - jen na kuchyňské váze...:
Sa 24/26 640 gr.
UZI SMG 680 gr.
UZI MINI 540 gr.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od achopsalista »

Pepaf, ďakujem.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Zarozak »

Dotaz.....jak vám to šlape s tím 9 luger laufem? Je to nějakým způsobem spolehlivé i s přebíjenkama nebo to jede jen s +P střelivem? Někde jsem četl, že se musí krátit pružina, ale někdo píše o pár závitů a na webforu.sk píšou, že řádově centimetry-i 4cm......tak jak to tedy je?
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od skagerak »

Nevim nemam neznam, jen tech. poznamky
1)pokud pises o prebijenkach a plus p tak to se snad nevylucuje (prebi si plus p)
2)zs k tomu myslim prodaval i zasobniky nejak upravene na 9mm, jesli byl rozdil ve funkci mezi normanima a temito nevim...
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Stenny »

skagerak: ten devítkový zásobník je, pokud si pamatuju, vzadu vyvložkovaný kvůli menší délce náboje.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od jerry.mysak »

Stenny píše: 22.12.2020 18:08 skagerak: ten devítkový zásobník je, pokud si pamatuju, vzadu vyvložkovaný kvůli menší délce náboje.
když jsem pumpičku měl, kupodivu mi chodili spolehlivějc s devítkama zásobníky pro tokarevy
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Zarozak »

Ano,měl jsem napsat se slabšíma přebíjenkama,většina si je totiž laboruje slabší jak tovární. Ty zásobníky jsou vyvložkované vepředu takovou plechovou vložkou, mě to furt připadá, jako by to byly originální zásobníky určené pro střelbu slepými-slepák co se v naší armádě používal místo ostrého tokareva je vlastně taková skoro rovná zamáčklá nábojka,délkově cca jako luger. Nicméně zásobníky většinou v lugru jedou i ty původní, pokud jsou v pořádku, tam problém není skoro nikdy. Problémy jsou se skřípáním nábojnic v okně při extrakci za předpokladu, že jsou provedeny veškeré ostatní úpravy, co je třeba udělat(vratná pružina, nadstavení vyhazovače) prostě načasování extrakce je špatné
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Zarozak »

jerry.mysak píše: 22.12.2020 19:27
Stenny píše: 22.12.2020 18:08 skagerak: ten devítkový zásobník je, pokud si pamatuju, vzadu vyvložkovaný kvůli menší délce náboje.
když jsem pumpičku měl, kupodivu mi chodili spolehlivějc s devítkama zásobníky pro tokarevy
No a jak to chodilo celkově spolehlivě v 9mm? Byly problémy? Jaké konkrétně?
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od pepaf »

S hlavní pro 9mm a s origo zásobníky od ZS chodí trvale spolehlivě.
Žádné úpravy funkce - tj. změna vratné pružiny a pod. nebylo třeba dělat.
Jen jsem při prvních střelbách vzal pro srovnání několik druhů nábojů, a to ať origo, nebo přebíjených.
Nevyhovovalo SB se střelou 115 i 147 grn - slabé, po výstřelu při vyhazování skřípnutý ve vyhaz. okýnku
SUMBRO bylo OK
Přebíjené se střelou 124 grn a mírně zvýšenou navážkou OK a provoz opakovaně spolehlivý.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Fabulous »

Selliery jsou obecně slabé i pro některé pistole.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od pepaf »

od Zarozak » 19.01.2021 18:23

Ano,měl jsem napsat se slabšíma přebíjenkama,většina si je totiž laboruje slabší jak tovární. Ty zásobníky jsou vyvložkované vepředu takovou plechovou vložkou, mě to furt připadá, jako by to byly originální zásobníky určené pro střelbu slepými-slepák co se v naší armádě používal místo ostrého tokareva je vlastně taková skoro rovná zamáčklá nábojka,délkově cca jako luger.
Měl jsem na ZVS skoro rok ještě SA26 a pokud si dobře pamatuji, tak na cvičné střelby slepými náboji se pouze měnila ostrá, za cvičnou hlaveň (byla nějak výrazně odlišená). Po střelbách se ukládaly odděleně od běžných zbraní. Že by se k těmto střelbám používal nějaký jiný zásobník to si tedy nepamatuji.
I v dobovém vojenském předpisu je uvedená pouze hlaveň pro cvičnou střelbu a 7,62 mm náboj cvičný do samopalu...
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od JOBU »

Tie zásobníky s vloženou plechovou vložkou s dodatočne vyrobené/upravené na 9mm luger z nejakej nakoniec neuskotočnenej zákazky jednou českou firmou tuším ešte z 90tych rokov. Dlhý čas boli na predaj u ZS. Nič viac, nič menej, koniec legedy. Ako píše Pepaf, na cvičné náboje išla iba iná hlaveň, vývrt mala tuším 4mm (aj nejaké drobné) a na vonkajšej časti dva výrazné zápichy (24/26) na hmatovú orientáciu.Samopal 23/25 mal drážky tri. Pokiaľ dobre pamätám...
Jediný zásobník, ktorý bol na cvičné náboje a mal vymedzovaciu vložku, bol pravdepodobne u kulometu vz.52, ale to je už OT.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Zarozak »

Díky za objasnění ohledně těch zásobníků :yes

pepaf: To je fakt zajímavé, že ti to jelo i bez úprav. Není ten 9mm lauf ze ZS nějak delší nebo tak něco? Ty nábojnice to skřípalo v okně asi při otevření, že? Co jsem viděl já, tak když to skříplo náboj v okně při otevření, tak to vždycky spustilo dvojrannou dávku, protože závěr tak neměl šanci zajet až za ozub a vypadla z toho vždy skříplá nábojnice.Takže důvod kulometění byl tak jasný......nebylo to nikdy spoušťákem, ale vždy přiskříplou nábojnicí. Že to bez úprav pojede s nadupaným střelivem, jsem tak nějak počítal, ale to není moc výhra a cíl, kterého bych chtěl dosáhnout. Ideálka, kdyby to jelo se vším vč. subsoniků
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od jerry.mysak »

zarožák

měl jsem slabší pružinu pro 9mm luger. Prej originál.

Zásobníky pro 9mm , s těmi se mi sekali náboje v okýnku, repektive jej to vytáhlo z komory ale nevyhodilo ven. Náboj zůstal před závěrem a natlačilo jej to s novým ke komoře kde se vše seklo. Pak byla pakárna to dostat ven.
S origoš zásobníkama byl taky problém, ale bylo jich tak o půlku méně.

Nebavilo mě to furt rozebírat, tak jsem se toho rychle zbavil.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od pepaf »

od JOBU » 19.01.2021 22:38

Tie zásobníky s vloženou plechovou vložkou s dodatočne vyrobené/upravené na 9mm luger z nejakej nakoniec neuskotočnenej zákazky jednou českou firmou tuším ešte z 90tych rokov.

Toto bylo řešeno ve studii s požadavkem „Možnost rekonstrukce 7,62 samopalu vz. 24/26 pro 9mm náboj Parabellum“ , kdy zadavatelem byla Zbrojovka Vsetín.
Řešitelem byla Prototypa, s.p., Brno, konkrétně Ing. Popelínský. Úkol byl uzavřen v 2/1991


Posuzovalo se obzvláště srovnání obou typů nábojů co do velikosti a výkonu.
Náboj 7,62 TT je cca o 5 mm delší, úsťová rychlost 540 m/s; náboj 9Para má tuto rychlost cca 395-445 m/s. Ale vzhledem k tomu, že střela v 7,62 mm (TT) je lehčí než u 9 Para, tak hybnost střely (součin hmotnosti střely a její rychlosti) je v obou případech přibližně stejná.
Toto je důležité pro správnou funkci automatiky.
Předchozí závěr podpořilo i srovnání hmotnosti závěrů obou zbraní (SA26: SA 25). Byla porovnána s využitím zbraní ze sbírky ústavu (Prototypa Brno).


Při funkčních zkouškách byl použitý 7,62 samopal SA 26, kdy původní hlaveň byla nahrazení 9 mm hlavní ze samopalu SA 25. Všechny ostatní části včetně zásobníku byly ponechány.
Bylo provedeno úspěšné ověření funkce takto sestaveného vzorku nejprve s se školními náboji (závěr vždy vypouštěn z nataženého stavu zachycený záchytem spoušťadla) a posléze střeleckou zkouškou jednotlivými náboji a i v automatickém režimu (střelby dávkou).
Střelby byly plně bez závad.
Při plnění zásobníku byly náboje dnem dotlačeny na zadní stěnu zásobníku, tak že před střelami zůstal v zásobníku volný prostor.
Těmito zkouškami bylo ověřeno, že přeměna 7,62 samopalu 24/26 na náboj 9 mm Para je reálný.
Závěrem bylo doporučení k těmto změnám:
1) Hlaveň ráže 7,62 by bylo třeba nahradit hlavní ráže 9 mm Para (se stejným vnějším tvarem)
2) Zásobníky samopalu vz.24/26 (přestože s ním střelecké zkoušky měly kladný výsledek) by bylo vhodné upravit např. vložkou v přední části schránky a pozměněním tvaru podavače
3) Upravit, nebo nově vyrobit hledí, aby odpovídalo náboji ráže 9 mm Para
Autor uvádí, že samotnou realizaci projektu už neřešila Prototypa Brno a ani neví, jestli realizace byla svěřena jinému podniku.

A pro úplnost uvádím, že tyto informace zkráceně vychází z knihy prof. Lubomíra Popelínského „Zbraně pod pokličkou výzkum zbraní“, 1. vydání 2004

Hlavně 9 mm para i upravené zásobníky s vložkou a jiným podavačem byly/jsou ty od ZS
FYI ještě uvádím, že ve vojenském předpisu je uvedeno u SA 23 napětí předsuvné zpruhy cca 3,9 kg.
V předpisu pro SA24/26 už tento údaj uvedený není.
Nikde v průběhu a ani v závěrech této studie není zmiňována potřeba řešit nějakou úpravu vratné zpruhy.

Holt vojenský SA potřebuji pořádný náboj, ne čajíček...
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od JOBU »

Presne tak, len som si nemohol spomenúť, kde som to vyčítal, díky...
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Zarozak »

pepaf píše: 20.01.2021 18:26
od JOBU » 19.01.2021 22:38

Tie zásobníky s vloženou plechovou vložkou s dodatočne vyrobené/upravené na 9mm luger z nejakej nakoniec neuskotočnenej zákazky jednou českou firmou tuším ešte z 90tych rokov.

Toto bylo řešeno ve studii s požadavkem „Možnost rekonstrukce 7,62 samopalu vz. 24/26 pro 9mm náboj Parabellum“ , kdy zadavatelem byla Zbrojovka Vsetín.
Řešitelem byla Prototypa, s.p., Brno, konkrétně Ing. Popelínský. Úkol byl uzavřen v 2/1991


Posuzovalo se obzvláště srovnání obou typů nábojů co do velikosti a výkonu.
Náboj 7,62 TT je cca o 5 mm delší, úsťová rychlost 540 m/s; náboj 9Para má tuto rychlost cca 395-445 m/s. Ale vzhledem k tomu, že střela v 7,62 mm (TT) je lehčí než u 9 Para, tak hybnost střely (součin hmotnosti střely a její rychlosti) je v obou případech přibližně stejná.
Toto je důležité pro správnou funkci automatiky.
Předchozí závěr podpořilo i srovnání hmotnosti závěrů obou zbraní (SA26: SA 25). Byla porovnána s využitím zbraní ze sbírky ústavu (Prototypa Brno).


Při funkčních zkouškách byl použitý 7,62 samopal SA 26, kdy původní hlaveň byla nahrazení 9 mm hlavní ze samopalu SA 25. Všechny ostatní části včetně zásobníku byly ponechány.
Bylo provedeno úspěšné ověření funkce takto sestaveného vzorku nejprve s se školními náboji (závěr vždy vypouštěn z nataženého stavu zachycený záchytem spoušťadla) a posléze střeleckou zkouškou jednotlivými náboji a i v automatickém režimu (střelby dávkou).
Střelby byly plně bez závad.
Při plnění zásobníku byly náboje dnem dotlačeny na zadní stěnu zásobníku, tak že před střelami zůstal v zásobníku volný prostor.
Těmito zkouškami bylo ověřeno, že přeměna 7,62 samopalu 24/26 na náboj 9 mm Para je reálný.
Závěrem bylo doporučení k těmto změnám:
1) Hlaveň ráže 7,62 by bylo třeba nahradit hlavní ráže 9 mm Para (se stejným vnějším tvarem)
2) Zásobníky samopalu vz.24/26 (přestože s ním střelecké zkoušky měly kladný výsledek) by bylo vhodné upravit např. vložkou v přední části schránky a pozměněním tvaru podavače
3) Upravit, nebo nově vyrobit hledí, aby odpovídalo náboji ráže 9 mm Para
Autor uvádí, že samotnou realizaci projektu už neřešila Prototypa Brno a ani neví, jestli realizace byla svěřena jinému podniku.

A pro úplnost uvádím, že tyto informace zkráceně vychází z knihy prof. Lubomíra Popelínského „Zbraně pod pokličkou výzkum zbraní“, 1. vydání 2004

Hlavně 9 mm para i upravené zásobníky s vložkou a jiným podavačem byly/jsou ty od ZS
FYI ještě uvádím, že ve vojenském předpisu je uvedeno u SA 23 napětí předsuvné zpruhy cca 3,9 kg.
V předpisu pro SA24/26 už tento údaj uvedený není.
Nikde v průběhu a ani v závěrech této studie není zmiňována potřeba řešit nějakou úpravu vratné zpruhy.

Holt vojenský SA potřebuji pořádný náboj, ne čajíček...
To je zatím nejlepší info, které jsem k této problematice četl, skvělé :yes

To, že pořádně našlápnutý náboj dokáže vyřešit spoustu problémů u obdobných zbraní s těžkým dynamickým závěrem nebo dlouhou dráhou závěru vím a je to jasné, ale když je cílem budoucího projektu možnost montáže tlumiče a s tím spojená střelba subsonickým střelivem, tak to vypadá, že věci budou složitější než se zdá, ale je dost možné, že ne neřešitelné. Zatím se snažím jen sondovat problematiku a jak to bude reálné a bude předpoklad správné fce tak se na to "vrhnout"
Proto tokarev v žádném případě a nadupané 9 para taky ne, celý projekt by tak ztratil polovinu smyslu. Pumpička jako jedna z mála platforem z těch levných semiauto pistolových karabin má obrovský potenciál k možnosti montáže a jízdy v 9mm para, vše ostatní je pro tento účel již nepoužitelné.....na špagina, sudajeva, kteří v 9mm taky jedou a jsou k nim konverzní hlavně, holt bez radikálního zásahu do zbraně tlumič připojit nepůjde. UZI je hnusný klumpr. Vysypat majlant v převyšující ceně plnotučné pušky za moderní devítkovou karabinu, kde sice problém není, ale nabídne oproti pušce jen poloviční zábavu je prostě neakceptovatelná cesta

Z toho, co jsem ale zatím měl možnost spatřit a vysondovat, tak to spolehlivě v 9mm jede jen málokomu i na továrním střelivu a je to silně individuální, doslova kus od kusu odvislá záležistost.....proto mě dost udivuje, že i dle dobových podkladů viz. výše to bylo tak jednoduché a bezproblémové
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od Zapadlo »

armáda to krmila jedním konkrétním nábojem s určitou laborací a střelou. Takže to chodilo. Pumpička nikdy nebyla navržena a vyrobena jako univerzální žrout všech (řádově stovek) různých devítkových nábojů. Jiné konstrukce (třeba UZI) nejsou zdaleka tolik vybíravé. Proto si dnes uživatel vychytá patronu, která "té jeho" chutná a nebo bude občas nadávat. Do postapo tuhle zbraň jen s dostatečnou zásobou ověřené munice.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od hrd »

Zarozak píše: 21.01.2021 2:03 ...na špagina, sudajeva, kteří v 9mm taky jedou a jsou k nim konverzní hlavně, holt bez radikálního zásahu do zbraně tlumič připojit nepůjde. UZI je hnusný klumpr.
Nerozporuji to, ale proč jsou Špagin a Sudajev nepoužitelné a vz. 26 ano? Pokud už by se měnila hlaveň, mohla by se tam dát rovnou delší se závitem. Vzhledově by to byl bizár, ale za radikální zásah bych to neoznačil.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Samonabíjecí SA 24 a 26

Příspěvek od jerry.mysak »

zárožák
střílet to bude, bude to nejspíš i střílet relativně potichu, ale trefíš se?

Pumpička je od přírody nepřesná, s tlumičem to bude ještě horší.

Mimochodem. Svého času kamarád řešil ( a já se nachomejtal okolo) subsoniky do 9mm pumpy. Použil střely do 357 mag ( jo, vím že jsou větší). Testoval pár slabých navážek a pomalu přidával, když to přestalo kulometit začal měřit rychlost. Dostal se na cca 300m/s kdy to natahovalo. Střely letěli na 50 m rovně bez převracení, ale rozptyl jak kráva.
Bez tlumiče.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět