Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od hrd »

Tu Dastu jsem měl, funguje, ale nakonec mi víc vyhovují tyhle držáky. Nevýhoda je, že se to nich nevejdou delší náboje, jen 70-tky.
https://selection-store.cz/vybaveni-dop ... 16349.html
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Nicotinick »

Jo tyhle jsou taky dobrý, zase to má nevýhodu, že to musí být na opasku. Sere mě, že už to tlačí do bůčku když si kleknu :D
Dlouhá léta používám FMA s Tek Lokem. Sice z Alíku, ale drží jak kráva.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Kolegové, zase já. Snad už naposledy :D

Téma? Závěs pro jednobodový popruh.

Nechal jsem se inspirovat kluky z hardtasku a jal se vyrobit oko z padákové šňůry. Mám tam dvě - jedno jednodušší (na fotce vpravo) - funguje dobře, ničemu nepřekáží, ale z fotky níže je patrný nedostatek - puška na popruhu je hodně nízko. Ne že by to bylo nepoužitelné, ale radši bych pušku výše, zhruba tak, aby konec pažby byl na úrovni podpaží.
IMG_20210323_141222.jpg
IMG_20210323_140936.jpg
Druhé testovací poutko vlevo je na tom trochu lépe, ale musel bych vymyslet nějaký lepší uzel (na pažbě je v drážce), stále to ale výškově není ideální a navíc nejde pažba úplně zasunout. Což mě asi až tolik nevadí, ale...
IMG_20210323_141006.jpg
Ideální úchyt je v oblasti přechodu pažby a těla. Ale jak to vymyslet? Zkoušel jsem variantu uvnitř lučíku, ale to smrdí průšvihem, alternativně vně lučíku. Obojí ale vypadá hrozně a..no nevoní mi. Šla by navrtat díra do těla a provléknout ní šňůru, ale kdo by chtěl vrtat do nové pušky že jo? Případně by možná bylo fajn něco přes lištu picatinny, ale jednak nic hotového asi neseženu a jednak by mi to znemožnilo do budoucna nainstalovat nosič nábojů (ten asi stejně nepořídím, ale kdo ví..).
IMG_20210323_141222x.jpg
Nějaký nápad?
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od hrd »

A udělat to poutko kratší by nepomohlo?
Je fakt ta délka OK, já když chci v poho přehodit do druhého ramene, tak musím byt nějak pod úrovní prsou, aby to vyšlo.
Jinak jednoboďák mám jen na vz. 61, ale jinde včetně pumpy dvouboďák, ideálně s nastavitelnou délkou, pak je většina problémů vyřešená.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Zmenšit to poutko půjde, ale je to málo. Potřebuju někde nahnat alespoň 5 - 8 cm. Jednoboďák mám štelovací, je zkrácený na minimum..
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

To vrtání do pažbičky se přímo nabízí. Dala by se v budoucnu vyměnit. Co myslíte? Teď koukám, že rozestup by musel být větší. Ale ani tak to není v ideálním místě. Tam je bohužel matka co drží pažbu.
IMG_20210323_150239.jpg
Edit: blbost, takto to nejde, překáželo by to při chycení. Kurnik.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Ale možná by to šlo takto. Vybrousit/vyvrtat dva otvory u pojistné matky a šňůru obmotat kolem trubky. To by nemuselo ničemu vadit a je to na ideálním místě.
IMG_20210323_150248.jpg
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od bivoj »

Já to u 590A1 vyřešil tak, že jsem hodil pažbu magpul. Ta má sice mezičlen, který se dá vyměnit za ocelové poutko, ale je to přesně to, co v HardTasku kritizovali - to ocelový poutko je na idiotským místě a vadí tam. Tak jsem v tom plastovém vyjímatelném členu prostě jen nahoře vypiloval drážku a do ní založil smyčku z paracodru (vevnitř je jen suk který drží za šroub pažby, takže to celý nedrží "na plastu", ale na tom šroubu - tzn. nemůže se to vytrhnout). Vypadá to teď takto a jsem spokojen (na pušce mám ale pochopitelně i klasické úchyty na dvoubod):
590A1.jpg
Ten tvůj poslední nápad vypadá nejschůdněji a nejpodobněji tomu mému řešení... ;)
EDIT - překlepy.
Naposledy upravil(a) bivoj dne 23.03.2021 15:40, celkem upraveno 3 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Bivoji, dík moc za inspiraci, přesně takto si to představuji!
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Strelec45 »

Jestli tu matku furt nepovoluješ a neutahuješ, ale jen tak jednou do roka. :D Dalo by se vyříznout závit do ní ( nevím jak hluboký má ty díry) a našroubovat očko. Tím pak protáhneš, co potřebuješ.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od bivoj »

Jenže to by to očko pak venglovalo s tou matkou a mohlo by ju IMHO povolovat. Přece jen, ta matka drží jen ten plast pažbičky, takže není dotažená na krev... Ta smyčka z paracordu kolem trubky a vyvedená za matkou se mi jeví jako nejideálnější řešení a nemusí se hrabat do kovového hardware zbraně...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od NoobsRush »

Jednobod u předlouhlejch brokovnic je nesmysl ze kteryho jsem taky vyrostl. Při dynamickym pohybu to tě začne brzo obtěžovat a s vybavou na sobě se z toho zblázníš. Je to uplně ten samy důvod proč nikdo není na jednobodech opakovačku nebo dlouhy dmr
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Atrop »

Hlavní důvod pro jednoboďák je manipulace se zbraní. U dvoubodu se ti může stát že si ho chytneš s předpažbím nebo se do něj zachytne(např. o baterku nebo nějaké jiné fičury) a následuje lomcování a snaha o zprovoznění zbraně. A vzhledem k frekvenci s jakou musíš u pumpy s předpažbím manipulovat, tak pravděpodobnost zádrhelu není nulová. Proto bych jednoboďák nezatracoval a neříkal o tom že je to nesmlys... ;)
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od dolmar »

Mám to na Maverickovi stejně jako Bivoj + navíc klasický úchyt v pažbě a vpředu na trubce. Mám tak možnost volby jak popruh upnout.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od bivoj »

NoobsRush píše: 23.03.2021 17:25 Jednobod u předlouhlejch brokovnic je nesmysl ze kteryho jsem taky vyrostl...
Tady je to především o možnosti volby. Na brokně mám, jak už jsem psal výše, úchyty nejen na ten jednobod, ale pochopitelně i standardně vpředu a vzadu. S řemenem s variabilní konfigurací (1/2 bod - např. Magpul MS4), pak mám více možností a variant, jak pušku připevnit a jak s ní pracovat. Nemusím mermomocí ten úchyt na jednobod používat. Ale MŮŽU. A to je důležité. Protože pokud budu z jakéhokoliv důvodu chtít a potřebovat si hodit pušku na jednobod, tak to prostě za pár sekund udělám, protože tam na to poutko/úchyt mám.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Achjo, už mám zase problém :D

Je tu nějaký majitel supernovy s teleskopkou a poradí mi jak sundat pažbu? Manuál tvrdí jednoduše zabrat:
man1.jpg
Já tvrdím, že to takto nejde ani náhodou, ještě chybí nějaký krok. Co mi uniká? Nejsem schopen to vytrubkovat, ani vygooglit.

Schéma je zde. Asi by určitě šlo povolit matku co drží celý ten nosič pažby (díl 23). Ale pak bych musel při zpětné instalaci nosič centrovat (alespoň to předpokládám), tak bych se tomu rád vyhnul. Musí to jít i jinak. Nebo ne?
man2.jpg
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Fabulous »

Zmáčkni tlačítko velkou silou a pak vytáhni.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Ach bože, jak ze sebe udělat vola no. Samozřejmě už to jde, chtělo to jen nějaký tool, prsty to umáčknout nejde. Děkuji.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od NoobsRush »

Pak nastává otázka proč by někdo v krizový situaci neustále přehazoval nastavení popruhu a dělal si v tom akorát bordel, je to úplně ten samy zlozvyk jako u lidí co mají optiku s volitelným přiblížením a neustále si do toho šmatlaj. Modulární popruhy nezastracuju, ale čistej jednobod je u pump cesta do pekel. U brokovnic s trubicí je pracovní prostor úplně jinak a u těch delších je kolikrát potřeba myslet na manipulaci kdy tě ten jednobod začne omezovat. Zaprvý zastávám názor toho, že na pohyblivým předpažbí co slouží k nabíjení nemá žádná baterka, apod co dělat. K tomu slouží konce obou tubusů s montážema a to i u krátkých pump kde předpažbí končí skoro na doraz vepředu. Chápu tu snahu vytvořit jakýsi prostor pro tranverse jako u útočních pušek/smg kdy stačí pumpu pustit a sáhnout do holsteru pro záložku, ale u pumpy postrádá smysl ten zpětný tranverse kdy jen přebiješ zásobník, v tomhle případě si musím pumpu dát opět do pracovního prostoru a začít po jednom ládovat (popř u lidí co to umí twincharge/quadcharge a ve stresu to fakt samo nejde :) ). V takový situaci je lepší tu broknu zahodit (popř právě dvoubodem pevně usadit na zádech) a okamžitě sáhnout po záložce a netahat někde na sobě kus železa co si lítá ze strany na stranu kde plný přebití trvá ve stresu skoro půl minuty a ne jen pár vteřin jako u klasický cartridge
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Nicotinick »

No, vzhledem k celkem typickému určení brokovnice na HD, (typicky v noci, rozespalý a v pyžamu) mi přijde celkem zbytečné o tom přemýšlet v intencích, že jednobod zavazí výstroji, blbě se s tím sahá pro záložku, nebo to dokonce komplikuje nabíjení po dvou nebo po čtyřech nábojích. :)

V těchle případech jednobod (a víceméně jakýkoliv popruh) slouží spíš k tomu, aby obránce, typicky doma nebo kolem baráku, brokovnici neztratil, nebo ji nemusel odkládat na zem, když potřebuje dovřít bouchající okenici, která ho v noci vzbudila. 8-)

Na rozpoutání "odvetné mise" ve fullgearu, třeba proti odnoži albánské mafie která chce svoje prachy zpátky, by asi byla vhodnější volba jiných kvérů. :D :D
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Odpovědět