AR-15 family

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
BlackList
Příspěvky: 135
Registrován: 08.04.2013 21:48
Pohlaví: muž

Re: AR-15 family

Příspěvek od BlackList »

hrd: Mluvíme o tom, co postoval Zarozak?
Pokud jo a je to kopie prasete Noveske, tak netlumí - jen směruje.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: AR-15 family

Příspěvek od bivoj »

2 Blacklist - Ne.
Prase typu Noveske skutečně "tlumí" a zároveň usměrňuje. Hrd má pravdu - ve své podstatě je to jednokomorový (spíš půlkomorový) tlumič. Nicméně ten útlum je tam pochopitelně vzhledem ke konstrukci naprosto minimální (v rámci jednotek dB) protože hlavním účelem je usměrnění povýstřelových plynů. Nicméně ta expanzní komora malou část plynů zpomalí.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: AR-15 family

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

A má cenu v éře tlumičů kupovat "prase"?
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: AR-15 family

Příspěvek od jolky palky »

Při použití tlumiče a krátké hlavně již strelba bude pro okolí snesitelnější?
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR-15 family

Příspěvek od Nicotinick »

Si piš. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AR-15 family

Příspěvek od hrd »

Právě nad tímhle přemýšlím. Sice hluk je s tlumičem někde úplně jinde, ale tlumič je podstatně delší a těžší než prase nebo dokonce tlumič plamene, blbě se čistí, snižuje životnost zbraně, čoudí do obličeje. Pokud to je nějaká 10" nebo AKSU, tak není co řešit. Ale mám hlaveň 14.5" a kvalitní tlumič plamene (Vortex). Mám tam dát prase? Nebo modulární tlumič a případně nechat jen jeden modul, pokud nečekám vyloženě střelbu někde uvnitř a bez sluchátek? Nebo koupit nějaký tlumič s upnutím na upravený tlumič plamene? To ale pak znamená ho furt tahat sebou s sumce/batohu, pokud to má dávat smysl.
Sarkafarka.Loupeznik píše: 24.01.2022 18:57 A má cenu v éře tlumičů kupovat "prase"?
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: AR-15 family

Příspěvek od PaF »

jolky palky píše: 24.01.2022 19:31 Při použití tlumiče a krátké hlavně již strelba bude pro okolí snesitelnější?
Proč mít krátkou hlaveň, když ji kvůli snesitelnosti prodloužím tlumičem na cca 16"?
14" s prasetem, 16 s kompíkem, 10" s tlumičem... Délka, cena, váha, intenzita a směr hluku... to vše je ve hře. Za mne 16" s kompíkem.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR-15 family

Příspěvek od Nicotinick »

No je to věcí vkusu a chuti ( a peněz) každého soudruha.

Za mně zase 11,5-12" s kvalitním tlumičem (případně i stavitelným gas blokem). Má to pár nevýhod co popsal Hrd, délkově cca stejné jako 16" + comp, ale pro mně to komfort střelby (nejen hluk, ale třeba v prašném prostředí, střelba pod autem atd.), vyváží. O potlačení demaskujících vlivů při střelbě, třeba v PA, ani nemluvím.

Ale jo, navíc jsem hračička, že jo. :oops:
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: AR-15 family

Příspěvek od PaF »

Tak pro PA už rovnou kliku 300 AAC Blackout. Tam je tlumič smysluplný. U .223 Rem. v M4 to podle mne jen bude špinit, závadit a utlumení stejně nebude nic moc.
https://www.optickysvet.cz/kulovnice/ru ... -blackout/
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: AR-15 family

Příspěvek od Nicotinick »

Řeč je pořád o AR 15, z toho podzvukového tichého "zabijáka" samozřejmě nikdo neudělá. ;)

A závadit ? Proč ? 8-)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: AR-15 family

Příspěvek od PaF »

AR 15 jsem opustil, protože už z principu je nachylná k závadám, pokud není pravidelně a poměrně často (ve srovnání s kalachem nebo kosou) čištěna. Tlumič bude vracet spoustu zplodin do zbraně. To nepřidá. Zatím s tím není dost zkušeností, ale myslím, že se můj předpoklad potvrdí. Jediný člověk, co dal tlumič na M4, kterého znám, je notorický čistič (baví ho to víc než střílet), tak to není norma. Ale tvrdí, že si teď čištění užívá třikrát tak dlouho, čistí samozřejmě i rozebíratelný tlumič. Spousta času, chemie, špíny... a kravál to dělá furt (a to má 14"). Nic pro mne.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: AR-15 family

Příspěvek od Haluziak »

A já zas přemýšlím, že vyměním 14,5" AR15 za 12,5" Pokles rychlosti střely je takřka neznatelný naproti tomu manévrovatelnost v budově vzroste o řad.
Ad AK měl jsem možnost střílet na posledním tréninku z vyfintěné AK74 - střílí to krásně, na 50m (delší střelnice nebyla) přesně, a prakticky to nekope, ale poskládat se k tomu a pocitová váha - nic moc oproti AR15 a to mám norka, který je těžký jako prase, žádný ultralight BCM.
Čistím ho cca každých 1000ran a jediná závada zatím byla unavená pružinka vytahovače, vyměněna, další pružinky do zásoby a střílí zas jak za mlada. A to jede skoro na sucho, takže bych to s tou náchylností k závadám tak nehrotil.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR-15 family

Příspěvek od Zarozak »

Hrd: Je to tak, jak pise Bivoj.....toto skutecne trochu utlumi ten neskutecny kraval a opravdu hodne usmerni smerem dopredu, pryc ze stavu, pryc od lidi vedle. Me to subjektivne prijde jako stejny kraval, jako kazda jina ar s tovarni bird kleci. Ale co me velmi zaujalo, tak i presto, ze jsem otvor koncipoval tak, aby to bylo pouzitelne az do raze 9mm....tak to skutecne brutalne utlumi zasleh az tak ze jej ve dne vubec neni videt a to ani u streliva prebiteho pomerne pomalym D73.4, ktery umi horet jeste hodne pred kratkym laufem. Trochu to i prida potrebny protitlak k obtazeni pri pouziti do kratkeho laufu vhodnejsich prachu, napr. S053, ktery uz 16" ar obtahne jen nespolehlive. Obslehnul jsem Noveskeho vepre, protoze ty ruzne difuzory, hole nebo s brzdou uvnitr nejsou skutecne prasata, kde je hlavni gro prave v te blast komore. To prase jde vhodne zakomponovat do slim predpazbi, takze to netrci nevkusne ven a clovek tak ziska mimo krasu k pokochani i vic prostoru pro uchop ;-) Jasne, je to o cosi delsi a trochu to zabiji hlavni benefit kratase
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR-15 family

Příspěvek od Zarozak »

hrd píše: 24.01.2022 20:31 Právě nad tímhle přemýšlím. Sice hluk je s tlumičem někde úplně jinde, ale tlumič je podstatně delší a těžší než prase nebo dokonce tlumič plamene, blbě se čistí, snižuje životnost zbraně, čoudí do obličeje. Pokud to je nějaká 10" nebo AKSU, tak není co řešit. Ale mám hlaveň 14.5" a kvalitní tlumič plamene (Vortex). Mám tam dát prase? Nebo modulární tlumič a případně nechat jen jeden modul, pokud nečekám vyloženě střelbu někde uvnitř a bez sluchátek? Nebo koupit nějaký tlumič s upnutím na upravený tlumič plamene? To ale pak znamená ho furt tahat sebou s sumce/batohu, pokud to má dávat smysl.
Sarkafarka.Loupeznik píše: 24.01.2022 18:57 A má cenu v éře tlumičů kupovat "prase"?
Za me tlumic do PA naprosto jednoznacna, neoddiskutovatelna, skoro zivotne dulezita vec. Cetl jsem tady, ze to kratkou .223 neutlumi. Mozna, ze nejake tenounke, kratounke a lehoulinke pentilky moc ucinku nedaji.....ale poradny, objemny reflex, ktery mozna neni tak vkusny , tlumi naprosto fenomenalne az na uroven bez sluchatek na stavu venkovni strelnice a bez ujmy kratkodobe, nouzove v mistnosti. To neni malo. Navic je citelny rozdil v sonickem tresku fmj 556 strely a napr. 762 strely, u 556 je skutecne tresk slabsi, kdo odstrilel potvrdi. Pro bezne civil pouziti na strelnicich je tlumic zbytecny skrz oser s cistenim, to je fakt.....stejne jako nocnak pro nelovce :-)
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: AR-15 family

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Jolky Palky: Bude to podstatný rozdíl. Pochopitelně stále je to supersonic, takže žádná malorážka, ale moderuje to zvuk do poslouchatelné podoby a navíc nebudou sousedé na palpostu dostávat facky :)
Hrd: Na 14,5 je prase skoro zbytečnost, závaží na konci laufu, které už toho moc nevyřeší. Ještě tak na krátké hlavně, ale i tak, jestli Noveske stojí kolem 6K, tak by mi to přišlo jako vyhozené peníze. Otázka je, zda ti jde jen o komfort na střelnici, nebo budeš brát v potaz i všechny hypotetické scénáře využití zbraně, ať jsou více či méně pravděpodobné. Z mého pohledu nejlepším řešením je ta úsťovka s adaptérem na tlumič. ASE ULTRA Dual, nebo teď bude už snad k prodeji de facto kopie Surefire od Antregu. Měl jsem A-Tec, ale už bych do něj nešel, ten krátký závit na adaptéru svévolně povoloval, dokonce už jsou v ČR případy, kdy se během střelby uvolnit tak, že to střelec poslal o jeho hranu a zničil ho. Napevno přidělaný asi OK, ale ten Alock mě zklamal. Asi by to pak chtělo ten ji někým zmiňovaný gasblok s nastavením a vylepšenou páku(osvědčila se mi Radian Raptor SD) kvůli plynů do obličeje. Dobrou práci dělá i ta od Daniel Defence co dávají na 300BLK v 7,5" verzi, ale ten typ nevím který je.
Naposledy upravil(a) Sarkafarka.Loupeznik dne 25.01.2022 11:08, celkem upraveno 2 x.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: AR-15 family

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

PaF píše: 25.01.2022 7:07 AR 15 jsem opustil, protože už z principu je nachylná k závadám, pokud není pravidelně a poměrně často (ve srovnání s kalachem nebo kosou) čištěna. Tlumič bude vracet spoustu zplodin do zbraně. To nepřidá. Zatím s tím není dost zkušeností, ale myslím, že se můj předpoklad potvrdí. Jediný člověk, co dal tlumič na M4, kterého znám, je notorický čistič (baví ho to víc než střílet), tak to není norma. Ale tvrdí, že si teď čištění užívá třikrát tak dlouho, čistí samozřejmě i rozebíratelný tlumič. Spousta času, chemie, špíny... a kravál to dělá furt (a to má 14"). Nic pro mne.
Střílí s tím celá Amerika, o jakém nedostatku zkušeností je řeč?
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AR-15 family

Příspěvek od hrd »

Dá se koupit i prase z Ruska za cca polovinu ceny Noveske, to ještě jde. Ale furt je to min. závaží na konci hlavně a ta váha vpředu mě sere nejvíc, raději 0.5 kg vzadu než 200 g vpředu.
Pokud jde o útlum 5.56 s tlumičem, tak toho se nebojím, zkoušel jsem kamarádovu tuším 12" s tlumičem bez sluchátek na kryté střelnici a schválně jsem šel dopředu na plochu mezi betony. Není to žádná slast, celý den bych tak určitě střílet nechtěl, ale v případě nutnosti se to dá.
Nakonec se asi přikloním k variantě tlumič plamene + tlumič hluku. ACE Ultra by se mi líbil, ale šel bych klidně po nějakém levnějším modelu. Tím, že ho hodlám sundavat, se smířím s bordelem do ksichtu atd. I tak to je dost peněz. Antreg vypadá také zajímavě, líbí se mi i ten jejich tlumič plamene (Vulcan F1). Uvidíme.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: AR-15 family

Příspěvek od Haluziak »

Máš v plánu čistit baráky celý den jak Amíci ve Falůdži, když ti vadí, že to je váha na předku? Ano váha na předku je hnus, ale já počítám s tím, že flinta bude 99% času hozená na popruhu na zádech.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AR-15 family

Příspěvek od hrd »

Jinak dobrá fotka z odkazu od Blacklista (dík), je na ní vidět konstrukce pravého prasete.
Přílohy
NFP1.jpg
NFP1.jpg (65.22 KiB) Zobrazeno 1493 x
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR-15 family

Příspěvek od Zarozak »

Z toho je vidět, že ten krám skutečně funguje a pojímá toho dost :lol: Nicméně úsťovka a tlumič na rychlolock=nej řešení
Odpovědět