Puškařské práce - opravy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Puškařské práce - opravy

Příspěvek od Terminated Account »

Vrátila se mi z brynýru ZKM 451. Je jako nová, ale bohužel má jednu vadu - nestřílí, což původně zvládala. Natáhnu závěr, zmáčknu spoušť - klasické klepnutí, ale rána nikde. Na náboji není sebemenší stopa po úderníku. Problém je jednoznačně v závěru/úderníku. Závěr jsem nikdy nerozdělával, takže bych se to chtěl naučit, abych nemusel s každou blbostí za puškařem - co když jednou nebude. Poradí někdo jak na rozborku závěru?
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od miculas »

Tady na straně 19 obr. 10 je zásadní finta k rozborce závěru - přes roh stolu zatlačíš opěrku pružiny trochu do závěru a vytáhneš pojistku. Popis na str. 11.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od Terminated Account »

Díky za návod. 451 má lehce odlišný závěr ale princip pana Mausera je stejný. Když jsem závěr rozdělal, všechno bylo ve střevech v pořádku. Závěr jsem poskládal a zase nic. Nešlo mi to do hlavy, tak jsem začal zkoumat podrobně co dělá úderník při natahování a spouštění. Choval se úplně normálně. Začínal jsem si myslet že mě hrabe nebo, že je ta puška začarovaná, ale najednou mě to trklo. Všiml jsem si skoro nepozorovaného nedovření závěru, kterému bránila pažba, kterou jsem nedávno vyměnil za pažbu ze 452. Pažby jdou zaměnit, ale musí se připasovat (vybrání na uložení hlavně na dvou místech, vybrání na šachtu zásobníku). Bohužel jsem si nevšiml vybrání na závěr, které se musí také lehce upravit. Dva záběry Dremelem a flinta šlape jak hodinky.
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od wlasow74 »

Ahoj, nemáte někdo postup renovace pažby? Od zbavení se starého laku až po finální výsledek a to i včetně chemie, laků, mořidel a smirků použitých při renovaci. Díky
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od miculas »

Pokud se zeptáš přítele googla na "renovaci pažby", pár postupů ti vypadne. Každopádně bych vyloučil louhování, které je dosti agresivní a v domácích podmínkách komplikované. Pokud budeš jen šmirglovat, spotřebuješ hromadu šmirglu, protože starý lak se strašně lepí. Když jsem si "tunil" pažbu na své staré ZKM 456, vznesl jsem dotaz na svého známého restaurátora nábytku. Ten mi silně nedoporučil louhovat a pro odstranění starého nátěru doporučil Lakostan, který je sice asi na louhové bázi, ale není tak agresivní. Nevím, čím v šedesátých letech pažbu ošetřovali, ovšem po použití Lakostanu (a velmi důkladném vymytí) zůstalo čisté dřevo s výjimkou žlábku v horní části pažby, totálně promaštěného od závěru. Pak už jen celkem pohodové šmirglování, nějaký plnič ve spreji a nátěry (pistolí). Záleží, jaký chceš povrch.
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od scorpio »

wlasow74: Oškrábat starou povrchovku cidlinou, přebrousit a vyhladit povrch šmirglem, mnohokrát jemně navlhhčit povrch a přeleštit jemným šmirglem (pro odstranění "chlupů" - jemných vláken, který se zvlhčením narovnají, tuhle fázi ideálně ukonči až ve chvíli, kdy po jemném navlhčení povrchu zůstane povrch hladký). Potom jako povrchovka dle vkusu a nároků na bezúdržbovost a tradičnost, od jednoduché úpravy napuštění olejem (lněným optimálně, jendoduché, tradiční na vojenských zbraních, je nutné obnovovat), přes šelakovou polituru (náročné, ale vzhled nádhený - ideální na vitrínovku), po bezbarvý lak na dřevo (vzhled nic moc, ale bezúdržbové a jednoduché, doporučuju polomatný). Pokud se Ti nebude líbit barva dřeva tradiční způsob je lihové mořidlo, moderní je použití laku, který zároveň obsahuje pigmenty - obarví dřevo do požadovaného odstínu.
Tolik v rychlosti, jestli budeš mít dotaz, ptej se ;)
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od wlasow74 »

Kluci, díky za rady. Koukal jsem na youtube na renovace různých pažeb (většinou v USA) a právě tam používají hojně ten nedoporučovaný louh.
scorpio a miculas: návod od scorpia se mi jeví jako super, ale ten Lakostan taky nezní špatně :yes
Mosin- Nagant 1944 bych chtěl vytunit právě tak, aby vypadal jako vitrínovka, ale plně funkční na občasné prásknutí,
no prostě aby se za mnou na střelnici kluci otáčeli :lol:
Jako přípravek na finální úpravu bych případně použil toto: http://www.olejeavoskyonline.cz/hyperti ... m/#vzornik
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od wlasow74 »

Další věc je brynýr, ale za tepla. Máte někdo zkušenost s touto procedurou u puškaře v okolí Prahy. Našel jsem Galvanika Fiala v Čakovicích, ale to není puškař a bojím se nechávat něco co podléhá registraci u P ČR někde v běžném provozu. Jak to chodí v těchto případech bohužel nemám zkušenost.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od bivoj »

To ani nemůžeš. Zbraň - respektive části podléhající registraci - si můžeš buďto nabrynýrovat za tepla sám (Brunigol), nebo holt puškař. Jiná cesta není.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od cipis »

Ale je, stačí se zkusit domluvit, jestli u toho můžeš být.
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od wlasow74 »

Tak jsem poslal dotaz jestli bych nemohl být u brynýrování osobně, tak uvidíme.
Jinak jsem hodinu studoval to černění Brunigolem a došel jsem k závěru že na to nemám prostory.
Zkusím ještě závěr Mosiny vzít SILICHROMEM, aby se víc leskl. Četl jsem že hodně věcí vycídí i obyč. prášek do pečiva.
Jinak na lauf jsem koupil to Roblo od Ballistolu tak jsem zvědav, nechám ho působit přes noc a uvidím výsledek.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od Fabulous »

Člověče, buď si jistý, že do nebezpečného provozu tě nepustí. Ostatně já bych tam ani být nechtěl. Dýchat ty sajrajty...

Když to mermomocí nechceš dát puškaři, tak si udělej bivak před galvanovnou. Černění trvá maximálně den.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od muzzleloader »

Nevidim na cerneni brunigalem nic narocneho na prostor,ani zadny jiny zadrhel.O nic nejde.Jen davat bacha,abys neco nepostrikal :))
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od wlasow74 »

K puškaři to klidně dám, ale žádný na doporučení kamarádů nemá čas. Holt brynýr není asi takové ryto.
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od wlasow74 »

Tak puškařství Satoria 1500 kč stojí brynýrování kulovnice. Hurá.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od Fabulous »

Jestli je to nějaká levnější kule, tak to dej do galvanovny a bude to stát jednotky stokorun a kvalita velmi dobrá. K ničemu tě nenavádím, ale že by ti to tam zrovna někdo čmajzl, to je silně nepravděpodobné.
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od wlasow74 »

Je to Mosin 44. O té galvanovně přemýšlím musí vyšetřit prachy na tu pažbu v ose ;)
Uživatelský avatar
wlasow74
Příspěvky: 154
Registrován: 30.03.2013 6:38
Pohlaví: muž

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od wlasow74 »

Znovu rady a porady ;) Co bych měl z ocelových demontovatelných dílů Mosina demontovat před brynýrem? Pružina v nábojové schránce by tam asi taky zůstávat neměla. Zkušenější poraďte. Díky
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od Fabulous »

Demontovat úplně vše. Na atomy.
Pavel Rak
Příspěvky: 92
Registrován: 03.05.2013 18:05
Pohlaví: muž

Re: Puškařské práce - opravy

Příspěvek od Pavel Rak »

wlasow-pokud bys potřeboval brynýrovat menší věci-cca do 40cm tak není problém a můžeš si na to počkat -žádný problém
Odpovědět