Škorpion vz. 61

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 222
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Škorpion vz. 61

Příspěvek od Rookie81 »

Velice kompaktní samopal vyvinutý na přelomu padesátých a šedesátých let pro potřeby tehdejšího ministerstva vnitra. Hlavním konstruktérem byl Ing Miroslav Rybář.

Samopal vzor 61 je automatická zbraň s neuzamčeným dynamickým závěrem. Zbraň má pevnou hlaveň se šesti drážkami vývrtu, která je zasazena do pouzdra závěru vyrobeného z plechu. Pouzdro závěru má po stranách dva svislé výstupky jako hmatníky. Zbraň střílí z přední polohy závěru. Výhozní okénko se nachází na horní ploše závěru - vystřelené nábojnice jsou vyhazovány nahoru. Zpožďovací zařízení pro zpomalování kadence prodlužuje funkční cyklus závěru a slouží rovněž jako tlumič zpětného rázu závěru v zadní úvrati. Svislý zpožďovač je umístěn v rukojeti. Bicí mechanizmus je kladívkového typu s přenosem na zápalník.
Páčka pojistky se nachází na levé straně rámu zbraně. Přesunutím křidélka pojistky do polohy dolů se zablokuje spoušťový mechanizmus. V tomto stavu nelze stisknout spoušť a vypustit kladívko. Samopal umožňuje střelbu jednotlivými ranami (páčka pojistky v poloze dozadu) při podobném držení jako u běžné pistole. Po přepnutí páčky pojistky dopředu střílí dávkami, přičemž se předpokládá použití výklopné ramenní opěrky a držení zbraně oběma rukama. Zbraň se i při střelbě dávkou chová mimořádně klidně a stabilně, zpětný ráz je prakticky nulový.
Tlačítko záchytu zásobníku je umístěno na levé straně rámu mezi lučíkem a zásobníkem. Používané schránkové zásobníky mají kapacitu 10 nebo 20 nábojů.
Samopal měl v původním provedení dřevěnou rukojeť, u pozdějších modelů byla roku 1978 nahrazena rukojetí plastovou. Sklopná ramenní opěrka je vyrobena z hliníkové slitiny a je otočně upevněna k tělu zbraně prostřednictvím vertikálního čepu.
Zbraň má mechanická otevřená mířidla. Šroubovací kolíková muška je stranově i výškově regulovatelná. Plátkové hledí je nastavitelné na dálku střelby 75 m nebo 150 m. Samopal je velmi přesný, rozptyl zásahů na 50 m se spolehlivě vejde do 100 mm. Účinný dostřel je při střelbě z ruky 50 metrů, s použitím ramenní opěrky 150 metrů. Maximální dostřel náboje 7,65 mm Browning je kolem 1500 m, avšak střela má smrtící účinek jen asi do 800 m.
Samopal se zpravidla nosí v opaskovém nebo podpažním pouzdře pistolového typu.
Pro speciální použití byl pro tuto zbraň zkonstruován i tlumič hluku výstřelu. Dále byly k dispozici rovněž svítící mířidla pro použití za snížené viditelnosti.
Přílohy
scorpion_handler_5302web.jpg
dpp_000893m-1024x682.jpg
631565.jpg
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 22:22

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od maci »

vz. 61 7.65x17 Browning
vz. 64 9mm Browning
vz. 65 9mm Makarov
vz. 68 9mm Luger
vz. 82 9mm vylepšený sovětský typ Makarov - zásobník 12, nebo 24 nábojů.
vz. 91S - poloautomat

Nádherná zbraň a opravdu přesná.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1137
Registrován: 19.04.2011 21:19
Bydliště: Štatl

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Ježura »

Nejsem jediný kdo na fóru tuhle hračku vlastní(že jo MRAKu :hi ). A můžu se přidat k tvrzení že je velmi přesná...obzvlášť když k tomu přidáte originální dřevěnou pažbu. Sice to potom vypadá jakoby hamatsky a docela se zneskladní,ale střílí se s tím jedna báseň. Kdož jste byli u fabika na srazu víte svoje :D
Na střelnici v hovoranech jsem osobně viděl jak s tím jeden střelec na 50m nastřílel do okruhu tak 70mm. Tak byl taky pro mě dostatečný argument do ní jít. Jediný co mi trochu vadí že žere jak vyhládlej somálec. Stovku z ní vysypete v okamžiku. Už jsem psal i fabikovi že nebylo špatný zorganizovat nějaký společný nákup na 7.65 brka. Určitě bysme se poskládali na nějaký lepší odběr. Osobně mám více zbraní v téhle ráži a myslím že nejen já. Pro mě by to byla dobrá pobídka.
jack-3d
Příspěvky: 117
Registrován: 15.01.2012 23:58
Bydliště: Brno / Frýdlant v Č.

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od jack-3d »

Naprostý souhlas, se škorpem se mi nikdy na střelnici nestalo, že bych odcházel s nějakými nevystřelenými náboji. Díky svým proporcím, handlingu a přesností je střílení se Škorpem skvělá zábava.

Nevýhoda je docela drahé střelivo, kdyby se našel nějaký vhodný zdroj a udělal se mega nákup, rád se přidám.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3021
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od MRAK »

jak píše Ježura ( :hi ) s pevnou pažbou je to extra přesné ....
Je to jedna z mých nejoblíbenějších zbraní ...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3021
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od MRAK »

i když ta paní s brejličkama a drdůlkem (na obrázku výše) by pro mě mohla být také velmi oblíbená, kdybychom se (blíže) poznali :mrgreen:
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 222
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Rookie81 »

přidám ještě nějaké video z youtubu : http://www.youtube.com/watch?v=WymJGBzW ... plpp_video

http://www.youtube.com/watch?v=lJixsX5sVLo

Osobně se mi škorp velice líbí, měl jsem v ruce i verzi na náboje 9mm Luger, ale ta už je o dost větší a těžší. Škorp je ideální na pár metrů přes ulici, v budovách...
GOD
VIP
Příspěvky: 698
Registrován: 09.05.2012 10:18

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od GOD »

Podla mojich skusenosti je to zbran uplne k hovnu. K tomu aky je škorpik velky je jeho výkon mizerný. Na pištol je velký na samopal malý. Neni ani do ruky ani do ramena.
Konsturkčne zložitý. Pri strelbe dávkou nič moc presnost.
Prisam bohu, jedina dobra a na svetovej urovni v ČSLA bola 58.

Neviem prečo konštrukteri opustili koncepciu zasobniku v rukoveti, ako napr u mizernych samopaloch vz.24-26.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1063
Registrován: 26.03.2012 16:08
Bydliště: Brno

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Artifex »

Pokud bys měl zásobník u škorpíka v rukojeti, celý blok závěru musí lítat stejně za zásobník= za rukojeť takže bys měl za ní prostě v podstatě stejně tolik dopředuu jako dozadu, představ si prostě, že u škorpíka odděláš zásobník, dáš místo něj rukojeť. U 24/26 to bylo dáno odpalem z neuzamčeného závěru takže nebyl potřeba žádný složitý spoušťák s přerušovačem, dále pumpičky neměly možnost přepínání střelby jednotlivými výstřely, dělalo se to namáčknutím spouště. Takže další zjednodušovák, spoušť v takovémto případě v podstatě jen buď zachytí nebo nezachytí závěr když je vzadu. Plus teda měly pumpičky ještě závěr převlékající se přes hlaveň zevnitř ale to má škorpík částečně také. Na odpalování ze zadní polohy by musel být závěr extrémně lehký a to s ocelí nějak moc nepůjde a přesnost by šla totálně do kopru, stejně jako u pumpiček, ta zbraň v podstatě cukne směrem dolů při uvolnění závěru, pak to vystřelí a cukne směrem nahoru, z upnuté zbraně možná OK ale user-friendliness nulová. Plus navíc u moderních zbraní se snaží dosáhnout toho, aby od zmáčknutí spouště do výstřelu byl minimální čas, u takovýchhle potvor to vypadá, že se snad snažili o přesný opak, těžký blok závěru se pomaličku polehoučku dostane do pohybu směrem dopředu, kde nabere střelu ze zásobníku, strčí ji do hlavně a pak teprve odpálí.

Neříkám, že kdyby se začala prodávat semiauto 23/24/25/26 tak si ji nekoupím ale konstrukce škorpíku je na svoji velikost funkční. Komu se blbě míří z drátěné pažby, může si na to hodit kolimátor jako má vězeňská správa, pak je střelba jedna radost.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 222
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Rookie81 »

Já si myslím že zas tak k ničemu není. Je pravda že pro vojáka i dnešního policistu je slabý, ale pro nějakého specialistu může být pořád špičkovou zbraní. Je maličký, dá se nosit skrytě pod bundou, kabátem, v zavazadle, dá se opatřit tlumičem a ve srovnání s podobně velkými zbraněmi jako je třeba Micro Uzi, pistole Beretta 93R a jiné, si troufnu tvrdit že je lepší. Nepoužívá sice tak výkonný náboj, ale jeho síla je v dávce. I když jsem Uzi v ruce neměl, tak stopro bude při střelbě dávkou divočejší než škorp.
Umím si škorpa představit v rukách osoby bez nějakého velkého střeleckého výcviku, ve stresu, jak překvapivou dávkou z těsné blízkosti zkosí nepřítele a ukořistí jeho výkonnou a moderní zbraň.
flesh
Příspěvky: 22
Registrován: 03.10.2012 18:29

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od flesh »

Taky bych to viděl tak, jako Rookie; mě se vz. 61 vždycky líbil, už jako dítě jsem měl jeho airsoftovou verzi a tak pro mě byla jeho koupě (časem, po "důležitějších" zbraních) nutnost. Když jsem s tím šel střílet poprvé, opravdu jsem se bál- obličej tak blízko u závěru? Vždyť mi to bude "foukat" do xichtu, nebo házet hilzny... A až se ten závěr urve, tak ho mám jako ozdobu uprostřed čela...
No, po prvním výstřelu strach opadl, kdo z toho střílel, tak ví proč... Je to opravdu krásné plivátko, které bych klidně svěřil nějakému mladšímu/ nezkušenému členovi své případné PA družiny. Při odpovědi na napadení z větších dálek sice neúčinné, ale i tak bych škorpiona neházel přes palubu...
jack-3d
Příspěvky: 117
Registrován: 15.01.2012 23:58
Bydliště: Brno / Frýdlant v Č.

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od jack-3d »

flesh píše:Je to opravdu krásné plivátko, které bych klidně svěřil nějakému mladšímu/ nezkušenému členovi své případné PA družiny.
:lol: Doma to máme rozdělený, v případě PA já beru kosu, přítelkyně škorpa ;o)
xmenm05
Příspěvky: 238
Registrován: 11.09.2012 9:30
Bydliště: Morava

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od xmenm05 »

Střílel jsem z pumpičky, škorpa mám (Scarabeus) v trezoru ... Náboj 7,65 je taková docela divoká kombinace, polo okraj trochu konický ... (http://www.waffeninfo.net/mun_32acp.php nebo http://withfriendship.com/user/neeha/.32-acp.php). To je důvod, proč zásobník není v rukojeti, musí být "rohlíkojidní". Kdybych si měl definitivně vybrat, asi by to byl škorp. Střelecký komfort pumpičky je děsivý. Nemyslím si, že má "lehký" závěr, naopak, je pěkně těžký, protože je to dynmaika, ale má udržet 9x19 nebo tokareva ... ideální je zkusit si to naprázdno a sledovat, co dělá ruka ... .
Škorp měl být malý, lehký s možností doplnění střeliva i na imperialistických trzích (diverzní akce?), snadno utlumitelný.
Pumpička je v podstatě předchůdce útočné pušky, 7,62x25 je náboj někde na pomezí, sice se bere jako pistolový, ale já osobně (a to je jenom názor, ničím nepodložený) ho vidím jako ideální pro krátkou karabinu / silnější samopal, někde do 200 metrů. Koneckonců pouliční boje se většinou do těch 200 metrů bohatě vejdou a PPŠ je legenda. (Perlička OT - když jednu dobu rusové potřebovali PPŠ, tak vzali mosina, vyrvali z něj hlaveň a hodili to na soustruh, z jednoho jich bylo tuším na 3 PPŠ)
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od TREW »

GOD píše:Podla mojich skusenosti je to zbran uplne k hovnu.
Můžeš ty svoje negativní zkušenosti popsat?
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od TREW »

Zvažuji výměnu dřevěné rukojeti za plastovou. Má někdo zkušenost s oběma a mohl by říci nějaké klady či zápory nebo se jednalo jen o změnu designu, který nemá vliv na funkci? :)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4382
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od štaflík »

TREW píše:
GOD píše:Podla mojich skusenosti je to zbran uplne k hovnu.
Můžeš ty svoje negativní zkušenosti popsat?
Nemyslí to tak, že v SemiAuto je to k hovnu? Chápu-li škorpíka dobře, tak jeho síla je v dávce (maličká věc, co za dvě vteřiny vykropí místnost). V semiauto nevím, jaké by mi nabízel benefity, proti mému Mlocku. Slabší, větší těžší.Jen těch pět ran navíc...
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1137
Registrován: 19.04.2011 21:19
Bydliště: Štatl

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Ježura »

TREW: Mám obě rukojeti a rozdíl v tom žádný nevidím... jen to že dřevo je ´jaksi´stylovější ;)
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Leon Chamel »

štaflík píše:
TREW píše:
GOD píše:Podla mojich skusenosti je to zbran uplne k hovnu.
Můžeš ty svoje negativní zkušenosti popsat?
Nemyslí to tak, že v SemiAuto je to k hovnu? Chápu-li škorpíka dobře, tak jeho síla je v dávce (maličká věc, co za dvě vteřiny vykropí místnost). V semiauto nevím, jaké by mi nabízel benefity, proti mému Mlocku. Slabší, větší těžší.Jen těch pět ran navíc...
Tak je samozřejmě pravda, že kastrací na semiauto přišel škorpík o jednu ze svých hlavních výhod, ale ta druhá – přesnost při střelbě na střední vzdálenost naštěstí zůstala zachována.
Teď, v klidných dobách je to možná jen velká, těžká a nepraktická pistole s kusem drátu, dobrá spíše jen pro fandy starých zbraní a pro zábavu na střelnici. V SHTF situaci to ale může být právě naopak: Máme tu rázem skrytě nositelnou ultra-kompaktní karabinu s lehkým střelivem a skladnými zásobníky, kterou lze mít nestále s sebou třeba i v tom podpažním pouzdře. Umožňující opětovat palbu na vzdálenost pro jiné pistole nedosažitelnou v případech, kdy nést plnotučnou pušku není možné, vhodné, taktické nebo praktické. BTW, právě tyhle situace se mezi survivalisty IMHO dost podceňují, a přitom jsou pro nás jako (ozbrojené) civily velmi pravděpodobné. Kdo se nemusí ohlížet na peníze, zaplní tuhle mezeru mezi puškou a pistolí ve svém arsenálu koupí konverze s kolimátorem a velkokapacitním zásobníkem na Glocka, kdo má skromnější rozpočet, může mu dobře posloužit i škorpík.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od TREW »

štaflík píše:
TREW píše:
GOD píše:Podla mojich skusenosti je to zbran uplne k hovnu.
Můžeš ty svoje negativní zkušenosti popsat?
Nemyslí to tak, že v SemiAuto je to k hovnu? Chápu-li škorpíka dobře, tak jeho síla je v dávce (maličká věc, co za dvě vteřiny vykropí místnost). V semiauto nevím, jaké by mi nabízel benefity, proti mému Mlocku. Slabší, větší těžší.Jen těch pět ran navíc...
Díky minimálnímu zpětnému rázu je i v semiauto možná velmi rychlá střelba při zachování kontroly nad chováním zbraně a polohou zásahů. Díky opěrce, jemné spoušti a specifickému stoupání drážek vývrtu je přesný i na větší dálku. Díky počáteční rychlosti střely je možné utlumit hluk výstřelu bez nutnosti použít subsonické střelivo (na otevřené střelnici se bez bolesti snese i střelba bez sluchátek). Pohodlné nošení na taktickém popruhu. Nižší váha nesené zásoby střeliva. Za cenu jednoho mlocka jsou tři kusy Scarabea a za konverzi další dva, cena zásobníků je taky úplně jinde. Mimo to jsem s konverzí střílel a takový komfort při střelbě to nebyl. A to hlavní, díky kultivovanému chování při střelbě je manželka ochotná z toho střílet a to i opakovaně, protože se strefuje :D
Naposledy upravil(a) TREW dne 04.10.2012 9:07, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od TREW »

Leon Chamel byl rychlejší :yes
Odpovědět