Škorpion vz. 61

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

2 Zarozak - Ovšem zapomněl jsi zmínit, že pouze při relativně pomalé a pečlivé mířence. ;) Při dynamické akční střelbě (poppry ap.) je klasická pistole znatelně rychlejší, už jen kvůli hmotnosti a ergonomii držení. (A taky drilu - přiznejme si, kdo se Škorpíkem trénuje tak často, jak s pistolí?) ;) Navíc Škorpík je tak přesný i proto, že má prakticky mířenkářský mířidla, který se ale moc nehoděj na dynamiku. Tady by pomohl kolimátor, ale kdo by hyzdil Škorpa, že...

Každopádně na pohodové postřelování (a i trefování) vzdálenějších cílů (75-150m) je Škorp celkem dobrá volba. Nehledě na přirozeně podzvukové střelivo, což se v PA může více jak hodit, že... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

Presnosť škorpiona v 7,65mm na také vzdialenosti je daná hlavne odlišným stúpanim vývrtu hlavne... A samozrejme aj medzikusom medzi zemou a samotnou zbraňou.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zarozak »

Ano při pečlivé mířence na těch 50m a při pistolovém držení na 25m je přesnější na výsledek,ale u té dynamiky jak píšeš si myslím,že škorpík s opřenou sklopkou je rychlejší na gongy apod. cíle protože tolik nekope a dá se se zapřenou sklopkou dobře udržet na cíli i při hodně rychlém mačkání spouště. Alespoň já s ním vždycky nazvoním na gongy víc než s pistolí při rychlejší kadenci střelby........ale zase musím uznat,že vyloženě pistolář nejsem,nadrilováno s pistolí mám mimo mířenku a pár zablbnutí si celkem hovno
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od morho »

Ray píše: 20.11.2018 13:28Me se libi, jak to ma borec na jednom CZ foru. Neni to zadna hruza a siluetu zbrane to nemeni o nic moc vic, nez samotny kolimator. Viz nize.
s61 (1).jpg
s61 (1).jpg (42.56 KiB) Zobrazeno 7297 x
Kde se dozvědět víc o tomhle řešení? To je modifikace existující sklopky, nebo je to vyrobený? Díky.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Rookie81 »

Jak nosíte zásobníky ke škorpu? V původních kožených sumkách, nových textilních, nebo jinak? Napadlo mě zkusit si ušít samodomo "chest rig" na způsob číského bandalíru, nemáte něco podobného?
Ronin
Příspěvky: 13
Registrován: 20.09.2012 18:23

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Ronin »

čínskej bandalír na sks, ale musí se popošít asi o centimetr to poutko.

https://www.aliexpress.com/item/4000825 ... hweb201603_
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od MartinSk »

Dvě sumky libereckého SPM (dají se koupit za cca dvě stovky) se čtyřmi zásobníky na opasku pod blůzou...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zarozak »

Morho: Na první pohled je jasné,že drát sklopky je nově udělaný,takto by to z původního nevyšlo. Dá se koupit dural drát odpovídajícího průměru,vytvarovat,nechat to naeloxovat(elox jde udělat i doma),vyčepovat původní a svrtat+zkolíkovat novou sklopku na stávající konzoli.
Co se mi ale u toho obrázku nelíbí je ten šílený pseudo držák kolimátoru držící červíkama k laufu,jednak je to prasárna,nevidím jediný důvod k tomu flash hideru a odírat si brynýr/lak na laufu nějakýma červama a druhak to učiní z ultra kompaktní zbraně do podpažního pouzdra,jakou škorp v originále je, nějaký opět neskladný,nemastný a neslaný paskvil,který nevejde do žádného origo futrálu.
Prostě žádné opravdu elegantní řešení bez razantního zásahu do zbraně doposud neexistuje tak,aby neutrpěl ten největší benefit,co to má a to je kompaktnost
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od morho »

Zarozak: díky. Nedíval jsem se dobře, a myslel že ta montáž se uchycuje na tu "objímku" hlavně. Tam bych to zkousnul.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

Lenže tá objímka hlavne je takmer u každej druhej zbrane iná... u mojho škorpa je krivá jak ďas, a vôbec nieje valcová... neviem či to brúsili ručne alebo čo...
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Když jsem vykuchanýho škorpa koupil tak se první dvě krabičky sekal každej zásobník. Pak jsem to přestal držet za zásobník a OK. Možná náhoda ale nikdo mi to už nerozmluví. Co se týče přesnosti a rychlostí tak škorpa jsem koupil po té co mě a pár dalších pistolníků na střelnici deklasovala čtrnáctiletá holka který to dal fotr poprvý do ruky. Do té doby to pro mě byla jen velká těžká pistole na slabej náboj. Headshot první ranou na 50m je téměř jistota i když to bude držet průměrný střevo.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

Tak to máš smůlu na šrot. Škorpík musí při držení za zásobník fungovat na 100%. Byl na to tak zkonstruován. Pokud nefunguje, je to na zbrojíře a kontrolu, případně do šrotu.

Pozn - že se zbraní není něco v pořádku se dá poznat tak, že zásobník se ve zbrani po zacvaknutí nesmí ani hnout! Jakmile se viglá, zvláště předozadně, je to buďto vymačkaný zásobník (do šrotu) nebo hůře - vymlácená šachta ve zbrani (v armádě řešeno - taktéž do šrotu).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

K dispozici mám dva škorpíky z dvou serií a 14x 20r zásobník a 4x10r většina funglovky. Vakl je ve všech kombinacích. Šachty i záchyty maj pořád povrchovku. Z hlediska konstrukce pochybuju že existuje škorpion kterýmu se zásobník "ani nehne". V podstatě by se mohl plně integrovat tehdejší kovošrot do zbrojovky. Spíš se přikláním k názoru že je to zbraň citlivá na způsob držení a každýmu se bude chovat trochu jinak podle rozdílný anatomie a návyků.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

Ještě jednou si přečti pls můj post tady ve vlákně:
viewtopic.php?p=202913#p202913

Samopal Škorpion vz.61 je zkonstruován tak, aby se při střelbě obouruč držel jednou rukou za pažbičku a druhou za zásobník.

Je něco nepochopitelného na psaném textu toho armádního předpisu? Pokud se zbraň při manipulaci k jaké byla zkonstruována chová nestandardně - tedy při držení za zásobník závadí - patří na opravu ke zbrojíři nebo do šrotu.

Škorpíků jsem viděl a držel v ruce desítky kusů. V některých držel zásobník tak pevně, jako by byl přivařený, v jiných měl mírnou vůli. Ale skutečně mírnou. A pokud se vyskytl náhodou případ, že už byl vyžvatlaný tak, že při přitažení zásobníku k tělu docházelo k problémům s podáním náboje do komory, valil ke zbrojířům. Zpět se většinou vrátil nový kus...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Václaf »

Tak mi to nedalo a šel jsem se podívat na svůj. Vůle tam je,ale velmi nepatrná. Takže můj dobrý :yes
Čechy čechům !!!!!
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Protože už jsem nějakej firemní předpis taky spáchal tak si nedělám iluze jak to chodilo v armádě. U předpisu k svd jsou vysloveně matematický nesmysly, podle předpisu k pumpičce byl vývoj vz. 58 uplně zbytečnej atd atd.

Z podstaty způsobu uchycení zásobník škorpionu vaklá víc jak zásobník vz. 58.

Vyžvatlat zásobníkovou šachtu měkčím zásobníkem je hódně pracný i kdyby se člověk hódně snažil. A výrobní tolerance v mm je moc i na předminulý století. S takovou by se technologicky nezvládl ani šroubový spoj.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

No, sice tu jsme na rámcově postapo fóru, ale zatím rozpad není (i když ten covid...no...) takže naštěstí zatím nemusím volit nějaké domorobo polorozpadlé a zflikované zbraně či zbraně které střílí jen když se nějak speciálně drží/nedrží a před střelbou se nejlépe ještě musí říct nějaký zaklínadlo... ;) Ale můžu si zvolit střelbu ze zbraní v perfektním technickém stavu a můžu je držet tak, jak se při střelbě držet mají a nebude to ke škodě...

Můj domácí osobní vz.61 má šachtu těsnou a pevnou jak čerstvá patnáctka kapličku a zásobníky v něm drží pevně jako přivařený. (Taky jsem si ho vybral z několika kusů...) Zatím se mi nestalo, že bych měl na něm závadu a to při jakémkoliv držení...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Matěj »

Ono logicky tam nějaká vůle prostě být musí nebo chcete pokaždé dolovat zásobník ze zbraně kladivem? :lol:
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Rampa »

Měl jsem několik Škorpů a každý měl v zásobníkové šachtě vakl do všech směrů, nic extrémního, ale cca 0,5mm do všech stran řekněme (baj voko). Stejný vakl má i můj současný Škorp. Vzhledem ke konstrukci a vyfrézovanýmu otvoru na zásobník v rámu tam bude vakl vždycky, jinak by bylo povinné nosit s sebou tubu lubrikačního gelu nebo pilník pro případ potřeby přebití :roll: :lol: .

Jinak ani jeden z mých Škorpů nevěděl co to je závada... :roll: Zrovna u podávání si to ani nedovedu představit, vzhledem k tomu, že Škorp "razítkuje" dna nábojnic v porovnání s jinými zbraněmi snad nejvíce, co jsem viděl.

Jinak souhlas s "Uzivatelské Jméno", co se předpisů ke zbraním z "komo" doby týče, dost často to jsou opravdu snůšky keců, které jsou srovnatelné např. se zemědělskými výnosy plodin mezi lety 48-89... Je třeba si přiznat, že to byla hold doba, kdy:

Každý měl práci.
I když měl každý práci, nikdo nic nedělal.
I když nikdo nic nedělal, plán se plnil na 100%.
I když se plán plnil na 100%, nikde nic nebylo.
I když nikde nic nebylo, tak měl každý všechno.
I když měl každý všechno, tak všichni kradli.
I když všichni kradli, nikdy to nikde nechybělo.

:wasntme :chuckle :rofl
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zapadlo »

Nám bylo v devadesátých v rámci základního výcviku (za pohybu, ve stoje a vkleče) u PČR přímo zakazováno držet při střelbě škorp za zásobník, učilo se v podstatě obouruční pistolové držení s opěrkou v rameni. Eliminovali se tak i jedinci kteří to chytali za zásobníkem což vedlo ke "klepnutí přes prsty" natahovacími knoflíky. I v současné době (když už policista nemá škorp jako svou druhou osobní zbraň) se učí stejné držení za pažbičku.
Odpovědět