Škorpion vz. 61

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zarozak »

Ta sklopka a M-LOK kravinec by mohl jít upravit i na klasiku,možná.Nevypadá to zle,ale zase.....ztratí se jeho hlavní deviza,totální kompaktnost.
Gorbačov
Příspěvky: 20
Registrován: 22.11.2019 1:33
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Gorbačov »

Nevíte někdo, co je pravdy na tom, že se nedoporučuje držet vz 61 při střelbě za zásobník, protože je větší šance že se stane závada? Někde jsem to četl v USA foru, příjde mi to absurdní.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zapadlo »

Je to pravda. Moje osobní zkušenost i názor mého bojaře. Mluvím o ráži 7.65
Uživatelský avatar
gasoline
Příspěvky: 108
Registrován: 09.12.2012 20:47

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od gasoline »

Obecně některé kvéry můžou být více náchylné na závadu, když jsou při střelbě opřené o zásobník - třeba při střelbě vleže (zásobník jako opora místo bipodu).
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od cortes »

Něco jsem už odstřílel a závadu jsem neměl.
Ale možné je všechno-)
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

Zapadlo píše:Je to pravda. Moje osobní zkušenost i názor mého bojaře. Mluvím o ráži 7.65
Tak to byly asi nějaký hodně divný kousky a divnej "bojař" protože to je kravina. Vz. 61 je totiž přímo zkonstruovaný tak, aby se při střelbě obouruč držel druhou rukou za zásobník a pokud je zbraň i zásobník v pořádku, nemůže kvůli tomu závadit.

Stačí si přečíst armádní předpis DĚL-21-9 kde se na straně 4 doslovně píše, cituji:
Zásobník svým umístěním před pažbičkou, umožňuje pohodlné dvouruční držení samopalu bez ramení opěrky.
a dále na stranách 68 a 69 v kapitolách Způsobu střelby:
Při přilícení zasadí střelec ramenní opěru pevně do ramene a levou rukou, která drží zásobník mírně přitahuje samopal k sobě. Pravou rukou objímá pažbičku a ukazováček přiloží prvním článkem na spoušť.
...
Po nabití a postavení hledí drží samopal levou rukou za zásobník a pravou rukou za pažbičku.
Pro něvěřící tomáše ještě přímo názorné obrázky ze strany 71 výše citovaného armádního předpisu:
sa61strelba.jpg
Poznámka na konec - ze sa61 mám vystříleny desetitisíce ran a to i ve fullauto režimu a NIKDY jsem neměl závadu způsobenou tím, že by se zbrań držela za zásobník...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

:yes
Stať sa to môže- ale iba ak sú vývodky zásobníku pozohýnané- za to ale nemôže zbraň, ale jej majiteľ...
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zapadlo »

Bivoji, ponechám stranou tvoje hodně divný kousky, ale o mého bojaře si ústa otírat nebudeš. Vděčím mu za hodně.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

Pokud někdo uvádí nepřesné či špatné informace, tak prostě reagovat musím. Jak už říkám výše, zbraň je přímo konstruována na to, aby se při obouruč držení držela za pažbičku a zásobník. A pokud je zbraň i zásobníky v pořádku, tak to prostě kvůli držení za zásobník závadit nemůže (a já se s tím osobně ani zprostředkovaně nikdy nesetkal). Když si vyzkoušíte, jak pevně zásobník v sa.61 drží a jak moc je robustní, tak si nedokáži vůbec představit, jak moc by musela být zbraň či zásobníky zdevastovány, aby mohlo nastat nějaké "viklání" zásobníku které by mohlo způsobovat zádržky při úchopu za něj. A pokud by nějaká zbraň či zásobníky toto dělaly, tak zbraň patří ke zbrojíři a zásobník do šrotu.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od devlop »

Přesně tak, nechápu jak by mohlo dojít u škorpíka k závadě z důvodu držení za zásobník, tedy pohybu některé z jeho částí, které by způsobilo závadu v podávání náboje.

Však si to zkuste, "otevřte" si škorpíka, vložte prázdný zásobník a zkuste s ním viklat do stran, tahat za něj do a ze zbraně a dívejte se na vývodky zásobníku ze vnitř. NEHNE se ani o setinu milimetru, není tam žádný pohyb. Jak by tedy držení za zásobník mohlo u této zbraně způsobit závadu? Čím?

Závadu jsem měl u Sa61 jednou - náboj nebyl podán do komory ale byl natlačen do prostoru mezi hlavní a rámem ve předu. Nechápal jsem, jak je to možné, ale stalo se. Pravděpodobně šlo o vadu náboje - střela byla zalisována více, tzn. náboj byl kratší a při podávání do komory sklouzl mimo.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od JOBU »

Ono som odpozoroval dva veci:
-náboje vyrábané v 60tych rokoch a dnešné sú rozdielne čo do tvaru nábojnice, staré nemali hranu, ale boli pekne zaoblené, nové sú hranaté
-zvýšené množstvo pricvaknutých nábojov sa deje vždy u zbraní, ktoré majú z výroby vybratý vložený spomaľovač kadencie (pravdepodobne nastáva odraz závorníku od dorazu, takže závorník má vyššiu doprednú rýchlosť, takže spoľahlivo nepodá náboj a sekne sa)
Mne to sekalo taktiež, po doplnení spomaľovača sa zbraň skľudnila, aj spätný ráz je iný a závada sa viac neprejavila.
Lenže časy, kedy sa dal celý spomaľovač kúpiť za 1400kč u ZS sú už nenávratne preč..
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zarozak »

Já jsem dokonce ještě neviděl vůbec žádnou závadu u škorpíka, ale za to jsem viděl s jakou ochotou a mlsností žere po stovkách, neřku-li tisících i 50x přebité, dohryzané různobarevné nečištěné hylzny osazené různýma koulema od arese, rovněž dohryzanýma od neustálého vybíjení a přebíjení při treningu ;)

Možná opravdu jedinou věc,kterou ale nevím, jestli lze považovat za závadu nebo vlastnost, je to, že některé 20r zásobníky naládované do plna je opravdu problém zaklapnout do zbraně se spuštěným závěrem


S tím, co píše JOBU jsem se setkával hodně u některých 6,35 pistolek, kde vytahovaná nábojnice z komory se zasekla rantlem o onu nezakrimpovanou hranu nového náboje o které píše, ale pouze u ručního vybíjení. Za jízdy se to nějak samo vytříbilo a vyřešilo :lol: Staré náboje byly řádně zakrimpované do drážky v kouli a ta hrana byla pěkně zakulacená
Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 26
Registrován: 15.09.2016 21:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Din »

Ze škorpíka (zsemiautěno v U. Brodu) mám vystříleno cca přes dva tisíce nábojů. Ze začátku z něj občas vyjela celá dávka ,,krmiva" v zásobníku, ale po záruční opravě bezproblémově funguje s držením za zásobník a to bez zpomalovače kadence i se zpomalovačem, který podle mého názoru nemá u semiauto verze vliv na funkčnost zbraně. Jinak ten pouze málo použitý kompletní zpomalovač kadence i s pružinou prodám za třináct stovek, nejlépe osobně v Kolíně, K. Hoře, nebo bližším okolí a budu chtít vidět ZP...
Din
Uživatelský avatar
mischanek
Příspěvky: 128
Registrován: 22.01.2013 17:08
Bydliště: Beskydy

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od mischanek »

Nechci byt valecny stvac, ale na Aukru je prodava borec za dvanact stovek (i s pruzinou, a dokonce bez ZP - proc taky..) - aktualne ma jeste 8 kusu..
Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 131
Registrován: 27.07.2015 4:54

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Walt »

Prodava jen zavazi a pruzinu, nebo komplet?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od bivoj »

Jen upřesním, že k tomu, aby se správně zprovoznil zpomalovač kadence jsou potřeba tyto díly (viz níže pžiložený rozkres):
42 - Zádržka závěru
43 - Pružina zádržky závěru
44 - Opěrka pružiny zádržky závěru
45 - Odvalovací páka
46 - Závaží zpomalovače
47 - Protizávaží
48 - Pružina zpomalovače
49 - Vodítko pružiny zpomalovače
59 - Pojistný kolík záchytu

Jediné co mívají kastráti nevykastrováno je obvykle díl 49. Na tom aukru je jen 46 + 47 + 48. Ale i tak pochybuji, že Din prodává také toto vše komplet (a nerozumím proč chce vidět zbroják - k tomu není jakýkoliv legislativní důvod a všechny tyhle součástky výše popsané jsou volně prodejné a dají se běžně koupit).
samopal vz 61 nakres.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zarozak »

Nebo se na cely ten bazmek vykaslat a koupit si prebijeni.
Se 100grs strelou to ma vic joulu jak origos,je to presnejsi a zaver tolik netluce vzadu do ramu o cene naboje ani nemluvim
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od morho »

Nenašel jsem žádnou zkušenost s vz61 v .22lr Co si o tom myslíte? Viděl jsem jen pár videí na youtube, fun faktor vypadá velký, jen se bojím vybíravosti na náboje...
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od mukl »

...na to lze říci jen jedno! Škorpík má vlastně jen jednu ráži! Jedinou dobrou, krásnou, odladěnou, rozšířenou, "škorpíkovskou"...a to je 7,65 Br. Bohužel, ....ostatní jsou vlastně jen takové (byť bohulibé) "pokusy", které se masově nerozšířily. Makarov, Luger, dokonce malorážkové "diabolky" ve Škorpíku? :roll: . Kupujte originál! Ten jediný pravý, ze Závodů přesného strojírenství, brynýr nebo šedý lak, skladové kusy. Dopokavad to jde, a dokud to stojí pár kaček :nod . CZ 61s Scorpion, není praktická samonabíjecí pistole, to ne :moon . Ale je to miláček, s úplně "max crazy fun factorem", který navíc skvěle vypadá :hand . A to chceme :clap
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Škorpion vz. 61

Příspěvek od Zarozak »

Přesně tak,jen bych doplnil,že je to mnohem přesnější jak klasická pistole i při "pistoláckém" držení bez sklopky.A to,co jde s pistolí nastřílet na 25m dává škorpík v pohodě na 50m(se zapřenou sklopkou)
Odpovědět