Náboje - zkušenosti a názory

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od TomSmith »

On to ale není černý prach! Jen jeho náhražka: http://ns.hodgdon.com/tripleseven.html ;)
Je to v podstatě přibrzděný bezdým s kouřem navíc ;)
Lépe se čistí a velmi dobře se komprimuje v nábojnici. Navíc je o dost silnější jak klasický BP, viz. graf na odkazu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od bivoj »

Asi tak. Už to tady několikrát bylo probíraný. S domácím černým prachem vám nezacykluje ani pětašťoura, s Vesuvitem či něčím obdobným tak tak (slabší vratná pružina pomůže). Se švýcarem FFFFg (N°1) to už jde.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od skagerak »

bylo myslím na ytrubce video střelby s 1911 s černým prachem (asi Otrokovice)

a taky video střelby AK (saiga?) 7,62x39 taky černým prachem (to dělal někdo jiný jinde ale taky v ČR)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od bivoj »

Nemusí to být zrovna 1911 (i když toho je na YT s černoprachem nejvíce) - prostě to jen musí být .45 ACP, kvůli objemu nábojnice. Z 9mm L nevytvoříte v černoprachu spolehlivého nic. S .45 bude fungovat s černým prachem i ten Glock 21 - viz třeba Hickok45 a jeho Glock Torture Test with Black Powder
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Atrop »

Tak jsem dnes otestoval střelivo značky GetLoad 7.62X39. Mají výrobu v Letňanech, kde jsem se pro náboje zastavil osobně a nakoupil dvě balení po 90ks.
Info o nábojích 7.62X39:
Nábojnice nakupují už delaborované(z Ruska tuším??) a tady složí s nekorozivní zápalkou(nezalakovanou) a magnetizující střelou. Prachová navážka je dle jejich vlastních slov slabší. Nábojnice samotné jsou od různých výrobců, a je na nich vidět že nebyly skladovány v ideálních podmínkách. Místama jsou fleky od rzi a často je orezlý žlábek na nábojnici pro vytahovač, takže na dlouhodobé uložení to asi ideální nebude ☹.
Cena je 5.5,- což je velice příjemné!!
20191206_125125.jpg
20191206_125608.jpg
Hned na dně první krabičky na mě čekal náboj bez zápalky :D
20191206_134432.jpg
Na střelnici jsem vzal AKM Norinco a CZ858 +3 plné zásobníky ke každé. A... je to bída!! Během testování jsem si dělal poznámky a fotil závady.
Závady AKM: 2x náboj nevlezl do komory ale zasekl se v ní tak na 2/3 cesty a logicky se nedovřel se záver. Musel jsem pažbou fláknout o zem abych náboj vyhodil.
20191207_100004.jpg
1x to náboj neodpálilo vůbec, zápalka řádně napíchá.
20191207_102704.jpg
Závady u 858: 1x Náboj nevlezl do komory a zasekl se stejně jako u AKM. Úder pažby o zem závěr uvolnil a náboj vyhodil(fotku nemám)
2X vzpříčený náboj
20191207_105205.jpg
1x nevystavený závěr(což v zásadě neni nic strašného)

Celkově bych to dával za vinu slabší navážce a nezkalibrovaným nábojnicím :?: Chlapík co mi náboje prodával říkal že jsou v začátcích, náboje testovaly ale budou rádi za zpětnou vazbu od uživatelů.
Rád bych viděl další 7.62X39 na trhu, obzvlášť za takto dobrou cenu s nekorozivní zápalkou a pokud GetLoad vychytají mouchy, může to být dobrá alternativa k vojenské munici. Momentálně v této fázi náboje nedoporučuji a sepíšu mail firmě GetLoad o tomto intenzivním zážitku :D
Yeah
Příspěvky: 137
Registrován: 05.03.2015 21:12
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Yeah »

Ne, tohle neni dobra alternativa k vojenské munici i pokud by vychytali mouchy, pokud se budou držet slabší navážky. Každopádně je super, že zde někdo přebíjí na lince 7,62x39, bez ironie, avšak to co uvádíš je naprosto děsivé. Pokud to testují jak tvrdí, tak by tohle nemohli vypustit za peníze do oběhu, děkuji za info čemu se obloukem vyhnout.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Matěj »

Škoda peněz, to už radši Barnaul. Zatím nad vojenské surplusy není (a ani nevidím důvod, proč od toho do "starých" pušek jako AK a nebo 58 upouštěť)...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od bivoj »

Atrop píše:...Prachová navážka je dle jejich vlastních slov slabší...
A pro to je z jejich strany důvod jaký? Já nevidím jediný, aby se nedělala navážka standardní. Se slabou navážkou nebude kosa chodit nikdy spolehlivě - viz i ta stovepipe (kalach asi bude chodit lépe). Na plinking asi stačí, ale na cokoliv jijného asi nebrat.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Matěj »

Pokud vím, tak vojenské náboje u nás likviduje třeba STV Group, likvidace probíhá tak, že to nahážou do nějaké mašiny, která náboj rozebere na komponenty (berte to s rezervou, říkal mi to jeden jejich zaměstnanec, který tam pracoval). Předpokládám tedy, že tato firma od nich nebo někoho podobného, odkupuje toto zlikvidované střelivo a nejspíš docela výhodně, když dokážou i se "znovupřebitím" a novou zápalkou + asi prachovou složí, dostat na 5,50 Kč/ks. Ale zatím nemají asi zjevně zvládlou technologii výroby. Fakt tedy nevidím jediný rozumný důvod do toho jít, když za 5 Kč běžně koupím ověřené kvalitní, i když "korozivní" střelivo.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Zarozak »

Děkuji taky za info,je fajn,že se toho někdo chopil a obětoval prachy :yes

Zatím za mě nejlepší alternativa vlastní přebíjenky,jen je tam počáteční problém s nashromážděním mosazných nábojnic. Toto používat a točit na střelnici,je tam obrovský benefit v nekorozivnosti a přesnost i cena je zcela srovnatelná se surplusem i v té nejlacinější sestavě komponent. Na horší časy si nakřečkovat zásobu korozivních avšak ultraspolehlivých surplusů a nechat to v poklidu ležet
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Atrop »

Armádní zásoby jsou prostě jistota, ale doufám že je každému jasné že tyto zásoby nejsou bezedné a novovýroba bude stát o pár kaček více než na co jsou soudruzi zvyklí a než jsou ochotni zaplatit. Proto se mi líbila tadle varianta a proto jsem se ji rozhodl otestovat ;) .
Druhá věc je to,že v tuto chvíli ty GetLoad náboje prostě nejsou co se spolehlivosti týče, stejné jako z fabriky která chrlila miliony nábojů denně pro armádu. Teprve začínají a jejich první várka se očividně se potýká s problémy, které ale nejsou neřešitelné. Zvýšení navážky se na ceně náboje trochu podepíše, ale pořád si myslím že náboje vyrobené tímto způsobem lze udržet na rozumné cenové hladině.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od mukl »

Armádní zásoby 7,62x39. To je široký pojem. Ve světovém měřítku, jsou tyto zásoby (bavme se pouze o zrušených, starých a odepsaných zásobách) pro České, obecně středoevropské sportovní střelce, prakticky nevyčerpatelné. Druhá věc je jejich dostupnost :cry: . Proto jsem rád, že někdo tady s tím laboruje a vzniká další alternativní dodavatel těchto nábojů. Možná se to chytne, možná ne... Ale celkově to není špatná zpráva.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Radek07 »

Dotaz na přebíječe: nemáte někdo typ na vhodnou kombinaci 308. subsonic? Nebo už něco vyzkoušeného? Prach, střela?
Zbraň opakovací Tikka, CTR, 20´´
díky

Z dostupných info mám zatím S060, 38grn, střela 200grn. Pokud budou povoleny tlumiče, tak to bude pěkné tiché pšouknutí. Mělo by to mít kolem 650J na ústí. Rád bych to otestoval.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

:D to to tvoje " pšouknuti " je taková trošku redukovana .308 win o Vo cca 700m/s tj cca 2 x nadzvukova s Eo cca 3000 J a ustovym tlakem cca 500 bar :-) to bys musel byt pekne hluchej aby to jen psouklo :D
bez urážky jo ?
chce to uvazovat a studovat a také jit po info. Zacni prebijet at vis jak to funguje a potom porozumíš
cus
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Radek07 »

děkuji viktorovi za "kvalifikované" rady :roll: možná kdyby jsi můj příspěvek přečetl pořádně tak by jsi viděl 650J ne 650m/s a těch tvých 500 barů na ústí má tak možná vzduchovka :rofl . Přebíjím už nějaký ten pátek a vím, že do 320m/s je to opravdu s tlumičem jen pšouknutí (videa na trubce pro rejpaly :) )

Pokračování je pro zkušené přebíječe, ne pro troly - děkuji:

Jde mi o to, aby prach vyplnil alespoň 50% hilzny a taky o OAL. Nemusí to být zrovna Lovex.
John Doe
Příspěvky: 37
Registrován: 18.02.2019 20:15
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od John Doe »

Radek 07 - hezký, ale viktor je téměř přesný.
dle QL bude tvoje navrhovaná laborace se střelou Lapua 200gr FMJ Subsonic mít V0 696 m/s, Pmax 3703bar, ústový tlak 539bar, spáleno bude 99% prachu, E0 3141J
plnění 50% tj. 20,48gr bude mít V0 403m/s
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

dekuji nacelniku ze ses mi zastal. jsem si to tak nejak typnul kolik by to mohlo vychazet :-)
jen male vysvetleni ostatním od trola :D
ustovy tlak je tlak na usti hlavne v okamziku když ho opousti strela.
cim vyssi tim je to vetsi " pecka "
na hodnoty ustoveho tlaku ma vliv jak raze ( prumer hlavne ) samozrejme jeji delka ( proste celkovy objem hlavne )
a samozrejme typ laborace ( rychlost a množství prachu )
je dost velky rozdil napr, když strelite .22lr z pistole a nebo pusky, i kdyz je rychlost strely z pusky vyssi nez u pi je vlivem daleko většího objemu hlavne hodnota ustoveho tlaku nizka a vystrel daleko méně hlucny.
Co to dela je take třeba dost markantni ve srovnani vystrelu 5.56 NATO třeba z M4 a 7,62 x 39 z kosy. I když je Eo obou strel srovnatelne hodnoty ustoveho tlaku u 5,56NATO jsou na vyssi hodnote cca odhadem 600 - 700 bar a proto ta neprimna ostra rana a problémy se sluchem nejen u naší army ...
500 bar na usti je dost neprijemna rana v kryte strelnici bez sluchatek na hrane snesitelnosti.
co se da snest bez sluchátek ve volnem prostoru je tak do 150 bar.
viktor
ps , nazev hilzna pro nabonici v ceskych zemich je fakt dost strasnej :D
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od bivoj »

Radek07 píše:...těch tvých 500 barů na ústí má tak možná vzduchovka...
Tak tohle mi asi stačí. Nejen že pravdu mají Viktor a John Doe, ale temi svými slovy ukazuješ, že (nejen) vnitřní balistice vůbec nerozumíš. Třeba 7.62x39 má z sa58 úsťový tlak cca 570 bar. (56.973 Mpa).

Pokud tohle nazýváš vzduchovkou, tak dobře - vystřelím ti z SA58 2x u tvých uší (L+P) a pak se dál můžeme bavit. Bohužel pro tebe už jen znakovou řečí, protože ti ta "vzduchovka" komplet roztrhá ušní bubínky, víme?

Vědomí toho, že někdo takový jako Radek07 dokonce přebíjí náboje mě vede k obavě, že jestli někdy přijdou zákazy přebíjení pro vlastní potřebu, bude to díky podobným individuím, kteří si akorát přečtou laborační tabulky (a to ještě lekdy blbě) ale o vnitřní balistice nemají ani tucha. Jak už řekl viktor - chce to studovat. Sypat prach do nábojnice dle laboračních tabulek, to umí lecjaký prostý boží hovádko, ale studovat a spočítat si to - to už chce něco trochu více.

PS. 2 viktor:
typ = typ zbraně, typ auta, typ výrobku atp...
tip = tip na výsledek zápasu, tipnout si, atp...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Radek07 »

hmm…

takže: těch 500 byl vtip - asi špatně podaný - proto ten smajlík v příspěvku

to bivoj: ano, jako boží hovádko používám tabulky a nedělám nebezpečné pokusy

Jediná užitečná informace od John Doe k tématu:

"plnění 50% tj. 20,48gr bude mít V0 403m/s" - předpokládám, že to bude Lovex S060
typ na jiný prach? Typ střely? díky

Nechci spouštět další flame - proto prosím jen o užitečné info - díky :hand
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Strelec45 »

A ještě pro představu vzduchovka má na ústí hodně malý tlak, pokud vezmu větrovku v 4,5 mm a 16 J povolených zákonem, s nějakými 100 bary v regulátoru, tj. těsně za diabolkou v době výstřelu, tak na ústí bude kolik, 10 barů? Možná ani ne. Zrovna tak u "pružinovek", kde třeba plynové písty mají cca 130 barů, tady budou větší ztráty třením pístu a tak, výsledný tlak je cca stejný. Takže tohle je lví pšouknutí... :chuckle
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Odpovědět