Náboje - zkušenosti a názory

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Nicotinick »

Nějaká tisková chyba se může vloudit vždycky. Tos asi nikdy neviděl tištěné tabulky zrovna SNPE Vectan. Mám asi 6 vydání vázaných tabulek Vihtavuori a i tam se drobný kiksík občas taky najde. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od L.C. »

viktor píše: 01.09.2020 10:35 jasne mysak ma pravdu, proste strelu FMJ 147 grs od SB za cca 4-5 kc , prach Lovex DO 73,5 zapalka SB
a zbytek je uz na tobe..
viktor
Nemám s těmi střelami od S&B zkušenosti, ale bál bych se, že budou magnetovat. Mám někdy pocit, že od nich magnetuje skoro kdeco. Nábojnice od S&B, proč ne, pokud jsou ze stejné šarže a i tak bych je pro sichr převážil a roztřídil dle hmotnosti. Střelný prach Lovex, také proč ne, do .223 používám D073.4 a myslím, že je dobrý, ale nemá laborační tabulky pro těžší střely než 69gr. a na "experimentování" v tomto smětu nemám koule. Zápalky, střely, to je již otázka. Se zápalkami S&B jsem skončil tento pátek, kdy jsem měl z dvou set výstřelů asi čtyři selháče. Přitom zápalka dostala jasný kopanec. Napodruhé již k výstřelu došlo. Pravda, byly to pistolové LP, ale i tak mě to celkem naštvalo. Možná to byla nějaká špatná šarže, protože před tím mi to nikdy neudělalo, ale i tak. S puškovými zápalkami zkušenosti nemám, používám CCI BR-4, nebo když nejsou tak Remington 7 1/2. pro .223 Rem. a CCI BR-2 pro .308 Win a 6.5 Creedmoor.

Jasně, to střílení je to pak dražší, to musím připustit. Stojí mi to ale za to.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
archandel22
Příspěvky: 132
Registrován: 07.09.2014 9:57

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od archandel22 »

Fmj 180Gr 308Win nemagnetujou. Otazka je co SP, SPCE tam by mohly byt strely stare a magnetovat. Se zapalkama od Sellieru jsem nikdy problém nemel a to jsem jich vystrilel v radech tisicu.
Uživatelský avatar
lagardere
Příspěvky: 402
Registrován: 28.02.2015 17:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubice

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od lagardere »

Jaké máte zkušenosti s náboji GGG .308 WIN střela FMJ, 147 grn.
https://www.armed.cz/naboje-308-win-str ... ggg-20-ks/

Jsou použitelné i na větší vzdálenost, do 300m ze samonabíjecí pušky?
Vae victis. Molón labe!
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

no rozhodne pouzitelne jsou. otázka na co, GGG je dobrej pomer cena /vykon ale zázraky necekej
od SB uz nemagnetuje nic co je bezne k mani, coz je svým zpusobem spatne protože prave "magneticke" SP a SPCE fungovaly dobře a ted nemagneticke jsou problematicke. při prumerne spotrebe nasich myslivcu tj max 20 ran rocne to zadnej negativni vliv na zivotnost nemelo.
pro takove "domaci" strileni 308 win SB 147 grs FMJ, 40 grs Lovex D037.5, zapalka SB , nikdy jsem s nima zadne problémy nemel. pro lepsi výsledky strelu lapua scenar, lepsi uz tak nejak moc není , zbytek je na sikovnosti daneho soudruha :D , strely GGG jsou alespoň pro me nekde na urovni SB FMJ. cena je také plus minus stejna.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Ulfhednar »

Vzhledem k tomu, jak jsou lehké bude i dost záležet na stoupání. Z čeho?
GGG používám v .223 (nejlépe 62grs), a tam jsou rozhodně lepší, než SB FMJ.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
lagardere
Příspěvky: 402
Registrován: 28.02.2015 17:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubice

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od lagardere »

Půjde to AK v 308, stoupání je 1:12. Přemýšlím, zda vzít 147 grn od GGG, nebo 180grn od S&B.
Vae victis. Molón labe!
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Ulfhednar »

Zastava, nebo Molot?
1:12 je na 147grs. OK. Bude to méně kopat, bude to rychlejší a méně padat a terminální účinek bude nižší. Vzhledem k tomu, že AK je docela přeplynované a lítá tam pěkný ingot, tak si myslím, že i malé snížení zpětného rázu může mít pozitivní vliv na přesnost při rychlejší střelbě.

Tady máte test Gamykly z remouše se stejným stupáním, jako Vaše AK. 1:12 20":
https://www.thefirearmblog.com/blog/201 ... r-308-win/

Samozřejmě poměrně přesná opakovačka je jiný svět, než naboostované AK, ale jen pro představu.
Óðinn á yðr alla
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

pro stoupani 1:12 a delší vzdalenost bych radeji pouzil 147 grs strelu nez tu 180 grs. 180 grs by mohlo zlobit a byt nestabilni ..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Ulfhednar »

Viktor: přesně tak.
Navíc si opravdu nemůžu pomoct, ale obecně považuji GGG za lepšího výrobce, než SB. Už jen ty hilzny, jak mají hezké... :D
Óðinn á yðr alla
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

:D SB a nebo GGG,, ono to je jedno, je to jednak o cene a potom jak se co povede a taky si to radi asi ruzne preprodavaj.. mel jsem třeba nabojnice od Partizana ( 308 ) a byly supr jedny z nej co jsem mel ..
bych na jeho miste koupil par krabic tak 100 - 200 kousku od GGG za tu cenu supr a ma nabojnice od jedne firmy, no a potom bych to prebral a prebil .. nejhorsi je gulas v nabojnicich...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od jerry.mysak »

lagardere píše: 24.09.2020 21:03 Jaké máte zkušenosti s náboji GGG .308 WIN střela FMJ, 147 grn.
https://www.armed.cz/naboje-308-win-str ... ggg-20-ks/

Jsou použitelné i na větší vzdálenost, do 300m ze samonabíjecí pušky?
Používám je v Luvo polotěžká 20" hlaven. Střílím na 50 m vleže bez opory a rozptyl cca 5 cm přes mířidla. Když se zadaří, vystřílím jednu díru. Ale to musím mít dobrej den. Flinta i munice zvládnou víc, ale jsem už nějakej slepej a třepu se jak drahej pes.

Zkoušel jsem i drahý střely a výsledky prakticky stejný. V Bestpatronu ti odsypu třeba stovku. Zkus a uvidíš. Já osobně jsem s nima spokojenej a mám naděláno asi 1500 nábojů.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Zarozak »

Nicotinick píše: 02.09.2020 16:48 Nějaká tisková chyba se může vloudit vždycky. Tos asi nikdy neviděl tištěné tabulky zrovna SNPE Vectan. Mám asi 6 vydání vázaných tabulek Vihtavuori a i tam se drobný kiksík občas taky najde. ;)
Viděl jsem tabulky Vectanu,s prachy Vectan taky pracuji.....tam se ale spíš drží hodně při zemi,u některých jejich laborací bych se i reálně obával,zdali to vůbec proplivne kouli celým laufem,u Vectanu mají spíš opačný problém než u Lovexe,u toho se s tím prostě nemažou ;)
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od L.C. »

lagardere píše: 25.09.2020 7:27 Půjde to AK v 308, stoupání je 1:12. Přemýšlím, zda vzít 147 grn od GGG, nebo 180grn od S&B.
Jestli můžu doporučit, co bych udělal já, tak bych zašel do obchodu, koupil krabičku GGG 147 gr., krabičku GGG 168gr. (to už je střela Sierra Match King) a pro sirotčí jistotu krabičku GGG 175gr.

Zašel bych na střelnici, pověsil si na 100m terč. Já si třeba dělám vlastní a tak tam mám na A4 pět kosočtverců/čtverců/kruhů o straně 40 mm a vystřelil bych buď 5x3, nebo 3x5 výstřelů jednoho druhu náboje. Vždy jednu sérii na jeden terčík (ono se to dá i jinak, ale to je mimo rámec příspěvku). Pak bych počkal, poklábosil se střelci kolem, vyčistil hlaveň a zkusil ty "terčové" stejným postupem a porovnal výsledky.

Hilzny bych schoval a do budoucna zauvažoval o přebíjení, protože u puškových ráží se to již vyplatí.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Calvin
Příspěvky: 21
Registrován: 14.07.2015 10:35

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Calvin »

Dobré odpoledne rozpadlíci,
mám problém. Před časem jsem začal s přebíjením, jsem začátečník. Ale předchozí várky byly OK. Po několika měsících jsem se k tomu vrátil, ale asi se mi nějak rozhodily matrice. Při vkládání střely mi docela brutálně zúží nábojnici (viz fota) Hraju si s tím, ale nepřišel jsm na to, jak tomu zamezit :-/ Poradí někdo? Moc díky!
Přílohy
CB3A6CF1-7B5B-47CE-824B-AD3B769527D8.jpeg
079919D7-21C8-4539-8024-DC3FFF815AD1.jpeg
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Argonaut »

stálo by za to před každým přebíjením, zejména po x měsících seřídit matrice. Pokud je to jednooperák, tak tuplem je potřeba se podívat, zda jsou rozměry ok.

Podle mě je špatně poslední krok, kdy škrcení střely je špatně seřízeno, plus kontrola, že jde o kombinaci správné střely a hilzny.

Pro zajímavost, je to Luger, nebo 7,65?
Calvin
Příspěvky: 21
Registrován: 14.07.2015 10:35

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Calvin »

Přebíjím na čtyřoperačním lisu Lee turret, 9mm Luger. Vím, že problém je v seřizení, ale ať se snažím jak se snažím, nevím, kde je chyba. Tohle mi dělá 3.matrice, ta, která usazuje střelu.
John Doe
Příspěvky: 37
Registrován: 18.02.2019 20:15
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od John Doe »

pravděpodobně ji máš nastavenou na škrcení, naprosto brutálně. Prostě tu matrici vyšroubuj ve a nastav ji úplně od začátku, tj. umísti do shelholderu zformátovanou nábojnici, posuň páku nadoraz nahoru a pomalu zašroubuj matrici, až se lehce dotkne hrdla nábojnice, pak postupuj podle požadovaného stupně škrcení - pokud používáš na škrcení žehličku (4. matrici) tak ji vrať o cca 1/4 otáčky zpět. Mělo by to zabrat
edit: pak teprve nastav hloubku usazení střely
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

Calvine, delas pekne "tokerevy" :-) podle toho jak to vypada tak mas mezery i jinde. Takze bych to asi resil tim ze bud si nekde sezen publikaci " PREBIJENI" Petr Leitner, kde mas vse vysvetleno a nebo jdi na kurz k nekomu kdo tomu rozumi. napr tady https://cs.strobl.cz/kurzy-prebijeni-streliva/ i když nevim jak to ted s coronou bude.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Calvin
Příspěvky: 21
Registrován: 14.07.2015 10:35

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Calvin »

to John Doe: díky za radu, tím to bylo. Zdá se, že je už vše v pořádku ! :-) Takže dík!!!

to Viktor: Jo jo, taky mi to připomnělo Tokarevy ;-) Knížku od Leitnera mám, dokonce jsem byl i na jeho kurzech, ale popravdě, ne vždycky se dostane na všechny detaily. Některé věci chtějí holt permanentní cvik. A na to teď nebyl čas. Ale čínská chřipka nám v tomhle ohledu přeje ;-)
Odpovědět