Náboje - zkušenosti a názory

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
John Doe
Příspěvky: 37
Registrován: 18.02.2019 20:15
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od John Doe »

to Calvin: i v jiných oborech se osvědčilo, že když nemůžu najít chybu, tak nejlepší je začít od začátku :)
Calvin
Příspěvky: 21
Registrován: 14.07.2015 10:35

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Calvin »

No jo, já vím... Já právě na začátku jsem :-) Nemám kam se vracet :-)
John Doe
Příspěvky: 37
Registrován: 18.02.2019 20:15
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od John Doe »

to je v pohodě, žádný učený z nebe nespadl :) aspoň se nebojíš zeptat.
Calvin
Příspěvky: 21
Registrován: 14.07.2015 10:35

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Calvin »

Nebojím, co mi taky zbývá.
Ale díky dobré radě vypadají teď mé náboje úplně jako ze S&B :-) Tož ještě uvidím, jak budou včelky létat... Každopádně moc díky!
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od L.C. »

Vše potřebné tu napsal již John Doe. Navíc přebíjím na jednooperačním lisu s matricemi od RCBS, takže má rada bude možná na pendrek.

RCBS dělá matrici, která zároveň usazuje střelu do nábojnice a zároveň ji, pokud je správně nastavena, zaškrcuje (i když se přiznám, že z mého pohledu spíše „zažehluje“, protože to zaškrcení tam není tak radikální jako u matrice LEE). Přiznám se, že jsem tuto operaci rozdělil na dvě.

V jednom kroku pouze usadím střelu bez toho, abych s ní dále jakkoli pracoval a ve druhém kroku usazenou střelu zaškrtím. Dělám to tak, že usazovací část matrice zašroubuji do matrice prakticky na doraz a matrici samotnou pak zašroubuji do lisu jen tak hluboko, abych dostal střelu do správného usazení. Poté usazovací část úplně vyšroubuji (nezůstane nic, co by mi jakkoli ovlivňovalo již usazenou střelu) a pomalu nastavuji matrici, dokud mi nezaškrcuje střelu dle mých představ.

Pokud bych tedy měl automat, sehnal bych si jednu usazovací/škrtící matrici navíc, vynechal zažehlovací matrici a dělal to takto.

Také musím napsat, že díky tomu, že mám jen jednooperační lis, nastavuji vždy v podstatě od začátku. Jediné, co používám je „katalog“ několika hotových nábojů a nahrubo nastavuji matrice podle nich. Jde o to, že střely RN, FN, SWC jsou každá jiná, tak abych se s tím nemusel patlat od začátku, vždy dle použité střely nahrubo nastavím matrice a pak jen digi šuplérou změřím, jestli mají stejnou délku jako ty hotové. Dají se tak jednoduše nastavovat jak usazení střely, tak i zaškrcení. Zkrátka strčím do lisu hotový náboj a utahuji zaškrcovací matrici do odporu. Chce to trochu cviku a trochu citu, ale myslím, že se mi daří dělat série s konstantním výsledkem.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od bivoj »

L.C. píše: 14.10.2020 15:40 ...Přiznám se, že jsem tuto operaci rozdělil na dvě...
Myslím, že takto to dělá více lidí... Rozdělit usazení a zaškrcení je imho vhodné u jakéhokoliv náboje a já to dělám také. Nicméně já mám lis Redding T-7, takže si ho vždy osadím matricemi pro všechny požadované operace a pak už jen cvakám hlavou... Resp cvakám vždy po skupinách cca 100 nábojů.
IMG_20201014_165209.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od L.C. »

Nad T-7 od Reddingu čím dále tím více uvažuji. Zatím vše dělám na starém dobrém Rock Chuckeru II ;) . A většinou větší série. O prodlouženém volnu jsem nadělal necelých 600 dvadvatrojek a necelých 400 pětačtyřicítek. V prvním případě mi došel prach a ve druhém střely :D .

Jojo, přebíječ neustále bojuje s nějakým nedostatkem. Teď jsou zásoby doplněny, ale zase není čas :( .

Už jsem i uvažoval o víceoperačním lisu. Jenže mě na tom straší, že nebudu mít kontrolu nad každou částí procesu přebíjení. U jednooperačního kontroluji vše od správného usazení zápalky, přes kontrolu prachu až po usazení a zaškrcení střely.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od bivoj »

L.C. píše: 14.10.2020 18:34 ...Už jsem i uvažoval o víceoperačním lisu. Jenže mě na tom straší, že nebudu mít kontrolu nad každou částí procesu přebíjení...
Tak přesně proto jsem si T-7 pořídil. Používám ho vlastně jako jednooperák, jen že nemusím přehazovat matrice a jen pootočím hlavu - vždy dělám sérii cca 100 nábojů (už mám ozdápalkované vyprané a zformátované) jednou operací po druhé - tj. nejdříve 100x ozápalkování a rozhrdlení, přičemž každou nábojnici po vyndání zkontroluji na správnost zalisování zápalky, pak přecvaknu hlavu na osazovací matrici a provedu 100x prachování a usazení a zalisování střely (hezky náboj po náboji - zvláště si dávám pozor na prachování - to dělám ručně - na prachování používám RCBS Chargemaster Lite, takže každá navážka je hmotnostně naprosto přesná.), pak zase přecvaknu hlavu a provedu 100x zaškrcení. A pak tohle kolečko jedu znovu...

Je to časově pochopitelně náročnější jak víceoperák ale mám, přesně jak píšeš, perfektní kontrolu nad každou operací procesu... A beru přebíjení jako relax, prostě si o víkendu sednu a namačkám pár set nábojů... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od L.C. »

Jojo, to je přesně ono, proč jsem zůstal u jednooperačního lisu a proč uvažuji o té T-7.

Navážky do pistole a do pušky, pokud to jsou jen náboje na nějakou dynamickou střelbu na pár metrů, se přiznám, relativně „odrbávám“. Do pistole používám D032 a do pušky D073.4 a na dávkování používám objemovou dávkovačku od RCBS. Je zajímavé, že tyto dva prachy jde i touto dávkovačkou dávkovat relativně přesně. U .45 ACP (D032) mám váhovou odchylku do cca 0,06gr.! U .223 je to již horší, tam je to v průměru 0,12 gr. Maximální odchylka byla 0,2 gr. Ale na ten účel je to fuk.

Terčové laborace vážím na váhách Ohaus PA223C. To je asi dost „overkill“. Díky nim jsem ale mohl měřit chyby v objemovém dávkování u dávkovačky od RCBS. Dost mě to překvapilo, že to je tak málo.
Třeba S020 se objemově již tak přesně dávkovat nedá a prachy VihtaVuori, které používám pro terčové střelivo také ne. Ony mají ale obecně mnohem větší zrna, tak se to objemově dávkuje blbě.

A o s relaxem naprostý souhlas. To se nedá popsat a nepřebíječ a nestřelec to nikdy nepochopí ;) .
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

T-7 je dobra kdys si "hrajete" s malejma seriema spise se vzorky nez s nejakou produkci ...
takze bych asi poradil tohle pro kratke zbrane
lis od LEE a to Classic Turett Press, v sestave 4 matrice ( 9 luger ) prachovac Lee auto disk s prislusnym nástavcem, vahy na prach. supleru, nic vic v podstate nepotrebujete, krome hlavy
jedna ze zakladnich chyb je neserizeni matric vzhledem k dorazu lisu. to plati univerzalne o všech lisech.
s vyse uvedenym lisem se da udelat cca 100 ks naboju za hodinu a cca 300 - 500 za vecer ale asi tak 200 ks je rozumných, jeden naboj mate na 4 x pohyb pakou s tim ze všechny operace mate hezky pod kontrolou
prestoze mam ještě dva lisy tak pokud toho nedelam moc tak to delam tady na tomhle lisu.
T- 7 je fakt lis dobrej pro laborku a na experimenty ale jinak to fakt je dost opruz...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Wdog »

bivoj píše: 14.10.2020 19:43 ...
Tak přesně proto jsem si T-7 pořídil. Používám ho vlastně jako jednooperák, jen že nemusím přehazovat matrice a jen pootočím hlavu - vždy dělám sérii cca 100 nábojů (už mám ozdápalkované vyprané a zformátované) jednou operací po druhé ...
...
Ještě to jde i jinak, s tímto lisem.

Dělám to obráceně, mám podobný otočný, ale zn. Lyman, se šesti pozicemi. Vyhodnotil jsem, že pro mne největší opruz je neustálé vkládání nábojnic do shellholderu. Takže jednou vložím, a pak udělám ty čtyři pět nutných operací, mezitím jen otáčím hlavu pozici po pozici.Na konci vyndám ze shellholderu hotový náboj. Na jedné pozici nahoře mám i prachovač.

Ty uděláš, na 100 nábojů řekněme, 5x100=500x vložení nábojnice do shellholderu, a mezitím 5x otočení hlavy.
Já udělám 100x vložení nábojnice, a mezitím 500x otočení hlavy.
Pootočení hlavy je ale bleskové jen zatažením za páku, nesrovnatelně pohodlnější než to vkládání.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od bivoj »

Jasně, ten můj postup je pomalejší ale jak říkám, rád fakt vše kontroluji, takže po zalisování zápalky náboj vyndám ze shellholderu a vizuálně zkontroluji že je zápalka opravdu správně, včetně zapuštění. No a když už ho mám venku tak je jedno, jestli ho tam vrátím a budu otáčet hlavu nebo nebudu otáčet hlavu a dám tam nový...

Ale je to u přístupu a tomu, jak si na to člověk zvykne. Já to mám jako relax, jak už jsem psal a klasickej objemovej přebíječ by si asi ucvrkl smíchy, kdyby mě u toho viděl - pracuji v tenkých bavlněných rukavicích, tedy nábojnice a i výsledného náboje se v průběhu přebíjení vůbec nedotknu holou rukou ap... ;)

Pozn - Lee Classic Turret Press je oproti T-7 taková rozhrkaná hračka, moc si nedokážu představit dělat na tom Lee stovky puškových nábojů, kdežto T-7 je z hlediska konstrukce dostatečně robustní i na kvalitní přebíjení puškových...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od L.C. »

bivoj píše: 15.10.2020 13:35 Jasně, ten můj postup je pomalejší ale jak říkám, rád fakt vše kontroluji, takže po zalisování zápalky náboj vyndám ze shellholderu a vizuálně zkontroluji že je zápalka opravdu správně, včetně zapuštění. No a když už ho mám venku tak je jedno, jestli ho tam vrátím a budu otáčet hlavu nebo nebudu otáčet hlavu a dám tam nový...
To jsem rád, že to v těch rukavicích nepatlám sám ;) . Se zápalkou naprosto stejný postup. Vyndám, zkouknu, jestli je vše O.K. a pak pokračuji.

Já třeba ještě škrtím nadvakrát. Jednou zatáhnu za páku, náboj vjede to škrtící matrice, stáhnu páku dolů, v shell holderu jej pootočím a vyjedu ještě jednou. Učil mě to tak kamarád mířenkář. Tvrdil, že se mu to osvědčilo, protože napoprvé to nemusí být 100% a i matrice může být nepatrně šišatá, tak to dělám také tak.

Kdybych uvažoval o objemovém přebíjení, jakože jsem o něm uvažoval, tak bych šel jedině do Dillonu. Buď XL-750, nebo Super 1050. Zatím se mi to ale nevyplatí. Tak moc toho zase nevystřílím.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

Hm Lee Turett Press je urceny hlavne k prebijeni naboju do kratkych zbrani. Pokud chces prebijet kvalitbni puskove naboje, coz je jina liga nez pistolove tak jedine lis s O ramem a ne T 7 který je osovy "mimochodnik".
Prebijet pistolove naboje na T7 je proste opruz.. alespoň při me spotrebe si to nejak moc nedokazu představit.
Ale každý svého stesti strůjcem. :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od bivoj »

L.C. píše: 15.10.2020 16:52 ...To jsem rád, že to v těch rukavicích nepatlám sám ;) ...
No tak to jsem také rád, už jsem si myslel, že jsem jedinej... ;)

Jinak co se týče přebíjení, tak to nedělám moc abych ušetřil, ale dělám to především pro to, abych si udělal náboje konkrétní zbrani na míru. A to ať už čajíčky na plinking, přesné na mířenku, nebo nadupané na hranici možností pro případný lov. Taková 357Magnum se dá pro pákovku naladit s pomalým prachem velmi velmi tučně - ale pak to, samozřejmě, nebude fungovat moc v 2-4 palcovým revolveru...Ale i tam se dá naladit relativně výkonný náboj, jenže ten pak už zase nevyužije možnosti hlavně pákovky. Ale tohle asi každý přebíječ zná a ví...

Pokud si chci nutně rychle zakropit z devítkové karabiny, tak si prostě koupím tisícovku továrních nábojů a neřeším to. Ale ty nábojnice, co poté posbírám, využiji právě na výše uvedené hračičkaření... ;)

Pozn. - škrtím na jedno zatažení, ale matrice mám zkontrolované kalibrem i měřidly a jejich vnitřní funkční plochy jsou přeleštěné, takže mě škrtí perfektně, bez jakýchkoliv ovalit ap.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od bivoj »

viktor píše: 15.10.2020 17:05 ...Pokud chces prebijet kvalitbni puskove naboje, coz je jina liga nez pistolove tak jedine lis s O ramem a ne T 7 který je osovy "mimochodnik"...
Nevím co myslíš slovy "osový mimochodník" - mám dojem, že jsi T-7 naživo neviděl... Pro kvalitní puškové náboje je naprosto v pohodě. Je to litinový ingot, stejně jako hlava. Nehne se. Souosost děr na matrice v indexované hlavě a tyče držáku shellholderu je stejná jako u lisů s O rámem, to už ti víc udělá vůle nábojnice v shellholderu...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

bivoji, oba jsme jinde, jak zalozenim tak mentalitou. Ja delam naboje jednak protože me to bavi a také proto ze usetrim a udelam si naboje jake potrebuju. Me zajima "uzitnost" procesu, jinak receno, pomer cena/vykon.
Navíc jsem kdysi utrpel strojirenske vzdelani a zustal jsem v oboru.
Takze konkretne si třeba prebiju 500 ks naboju abych je mohl hodit v tasce ( nejakejma krabička se proste nezdržuju ) do auta u třeba UZIne a jit si s klukama zastřílet na strelnici ci si udelat třeba male klubove zavody. Takze nemam cas se s tim patlat ani na T7 ale použiju Dillona 650. Na jiné věci mam Turett a na jiné O lis.
Jo mam zcela pochopeni pro ty co navesi na svoji zbran mozne i memozne a pak s tim ani nestrilej, znam jich dost. Znam i lidi a to nemyslim ve spatnem co jsou prebujet jednu 9mm luger 10 minut a nevidi na tom nic spatneho , ja také ne, Jen to proste nedelam. Takze klidne si delaj co chces s T7 a budes s ni asi i spokojenej, pro me by byl kram co pouze zabira místo a je me celkem nanic. MImochodem znam ho docela dobře a kdybych chtěl tak ho mam a to zdarma :-)
mej se krasne a tim bych naší vzájemnou debatu radeji ukoncil, protože je bezpredmetna
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od L.C. »

bivoj píše: 15.10.2020 17:09 Jinak co se týče přebíjení, tak to nedělám moc abych ušetřil, ale dělám to především pro to, abych si udělal náboje konkrétní zbrani na míru.
Já už tak nějak přebíjím všechno a na všechny účely, které potřebuji. Ono se na tom stejně ušetřit nedá. Když si vezmu přesné náboje, tak stejně použiji nábojnici Lapua, Norma, případně Hornady a střelu Lapua ScenarL, nebo Berger OTM a bench restové zápalky CCI a prach VihtaVuori a jsem cenově relativně vysoko. A i když ušetřím, tak to, co ušetřím zase stejně vrazím do kolotoče ;) .

Na pětašťouře šetřím zhruba polovinu, u devítky L už tak hodně ne. Jenže je to zase o tom, co jsem psal výše. Co ušetřím, stejně proletí laufem.

Mám doma asi 200ks .257 Magnum se střelou 200gr. a i z toho 6" laufu to lítá kolem 340 m/s. Asi by to šlo ještě přikrmit. O lever action pušce uvažuji, ale láká mě Marlin v ráži 45-70 (model 1895 Dark Series).
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od viktor »

prebijim abych mel naboje za dobrou cenu v rozumnem množství a kvalite. 9mm Luger, ,45acp. 38 sp/357 mag a 308 win. penez do toho vrazim dost asi vice nez bych vrazil do hotoveho streliva na druhou stranu si daleko vice zastrilim :-) 9 luger od cca 1,50 do cca 2,50 kc, ,45 acp tak do 3 kc to same plati pro 38/357 a 308 od cca 8 kc vyse. zapalky prakticke jen SB v nouzi i jiné :-) nemam s mima zadne problémy. Prach po všech moznejch zkouškách vseho mozneho,kdy jsem krome financiho rozdilu nezjistil zadny jiny pouzivam jen dve znacky a to LOVEX a VECTAN. Pro 308 mam dostatečnou zásobu jedne serie takze je to furt stejne na rozdil od hlavne která se stejne meni rychleji nez prach. Zivotnost presne tercovnice je cca 1000 ran na to staci 2 - 3 kg bohate :-)
Nabojnice nejak moc neresim, mam dostatečnou zásobu nabojnic pro 308 a k memu prekvapeni jsem mel taky serie od PP které byly lepsi nez jiné daleko remomovanejsi znacky. Hodne lidi v tom hleda ruzne slozitosti ale opak je pravdou. Staci rozumne vybaveni a trocha precize a neni v tom zadny problém. Myslim si ze umet a byt vybaven na prebijeni napor 9mm luger jako nejcastejsi raze pro pi a ruzne pdw by mela byt jedna za zakladnich dovednosti a vedomosti každého rozpadlika.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od devlop »

máte někdo zkušenosti se střelivem 7,62X39 od SM Chemnitzer? Jaký je skutečný původ?

Při "šejkrování" u ucha mají pocitově o dost menší prachovou náplň než třeba Barnaul o stejně těžké střele
Přílohy
IMG_20201023_204209.jpg
IMG_20201023_204223.jpg
Odpovědět