Karabiny a konverze na pistolové náboje

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět

Co bych si rád do roka a do dne pořídil?

1. Duralovou konverzi (KPOS, atd. )
16
12%
2. Plastovou konverzi (Roni, atd. )
8
6%
3. Karabinu (MP5, Stribog, atd. )
93
69%
4. Pušku na pistolivé střelivo (AR15 s adaptérem, atd. )
18
13%
 
Celkem hlasů: 135
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od hrd »

A není to i o záblesku a hluku? Ten může být např. mezi 8" a 10" znát víc než nárůst rychlosti.
(Nevím, jestli fakt jo, jen nápad.)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od bivoj »

Tak tady je ten slíbený excel - najdete ho v příloze příspěvku. Trochu jsem si stím pohrál, máte tam rychlosti jak v fps, tak v m/s.

Ale co je nejdůležitější, je tam i interaktivní přepočet relativních procent. V buňce F22 si můžete zadat číslo řádku, který se bude brát jako referenčních 100% a excel přepočítá všechny ostatní procenta dle hodnot rychlostí v tomto řádku vs ostatní rychlosti u různých délek hlavní. Vpravo na konci máte i všechny hodnoty všech nábojů zprůměrované.

Na screenshotu níže je vidět, že když jsem zadal jako referenční řádek č. 13, tj hlaveň o délce 8'' (cca 200mm) tak je vidět že u hlavně 10'' (254 mm) je průměrný nárůst rychlosti pouhých 1,5 % oproti 8'' (a u 18'' jen 5,5 %):
9mmLuger_excel.png
Jak stále tvrdím, u karabiny 9mm Luger je při použití fabrického střeliva hlaveň delší jak 200 mm, co se týče výkonu, naprosto zbytečná. Jedině si dělat vlastní náboje s pomalejším prachem čistě pro karabinu, jak už podotkl M M
Přílohy
9mm_Luger_rychlosti_strel_vs_delka_hlavne.xlsx
(18.17 KiB) Staženo 82 x
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od viktor »

jojo BIvoj ma pravdu, jen tak pro uplnost si dovolim jen par poznámek na okraj, doufam ze ho tim moc nenaštvu. :D
pokud se jedna o zbran zavedenou do vyzbroje tak bylo caste ze pro ni byly i prislusne naboje.
napr wermacht mel naboje extra do pistoli a samopalu vzlast ale samozrejme pouzit v obou typech zbrani ale nebylo to ono. Tovarni naboje jako je napr SB ( u prebijenek i tovarne prebijenych to uz tak moc zas neplati ) jsou naboje 9mm luger z hlediska vykonu a prachu optimalizovany na hlaven o delce 4 palce coz je obvykla delka hlavni sluzebnich zbrani pro které je toto strelivo urceno a je urceno pro "sluzebni" ucely.
Z nasich prachu LOVEX by tomu nejlepe odpovídala S 020. Dost tovarnich přebíjecu pouziva o něco rychlejsi prach protože je to proste lacinejsi a i nekdy lepe a maly pokles vykonu nikomu zas tak moc nevadi. Srovnávat vliv delky hlavne na prachu BA 10 je mimo misu protože to je jeden z nejrychlejších prachu a tam skutecne vliv delky hlavne nehraje moc roli :D
Bivoj ma také pravdu v tom ze rozdil mezi 200 a 250 mm delky hlavne hraje zanedbatelnou roli z hlediska vykonu. Vliv ma ale jiny. Zamerna je dnes u tak dlouhych hlavnii zanedbatelny vliv protože stejne nejsou mířidla většinou na hlavni ale nekde jinde. tech 50mm navíc je ale znat například na ustovych tlacích a tim i hluku atd, ale vystrel jak vystrel, nad 250mm to uz postrada smysl vůbec...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Bill Masen »

Je zvláštní Bivoji, že v určité délce hlavně ta rychlost najednou klesne, podle typu náboje, a pak zase zrychlí. Čím si to vysvětluješ?
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Nicotinick »

Tohle neber úplně "směroplatně", je to proto, že BBTI střílelo z různých druhů zbraní o různých délkách hlavní a pak aproximovalo.

16" byly s ze zbraně s dynamickým závěrem, který má vždycky o nějaké drobné nižší rychlost/energii než třeba uzamčený závěr, nebo přibržděný. 18" pak už stříleli ze speciálu postaveném na bázi HK MP5. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od bivoj »

Nevím, jakou měli metodiku, hlavně, zbraně. Pokud by to bylo stříleno z jedné zkušební hlavně různé délky, dít by se tak nemělo. Možná byla ta zbraň s delší hlavení vystřílenější a tím pádem docházelo k většímu profuku plynů před střelu, jiný typ závěru (dynamický/uzamčený ap.) kdoví.

Ale jako rámcový názorný příklad, když si jednotlivé hodnoty aproximuješ do ideální křivky, to stačí dostatečně. Viz graf, který jsem dle dat sestavil a kde je ta závislost rychlosti střely na délce hlavně dobře vidět (červená křivka je proložená polynomická spojnice trendu - nic moc ale lepší než drátem do oka ;) ):
9mmLuger_barrel_length_vs_bullet_velocity.png
Je vidět, že střela nejvíce akceleruje na prvních cca 7-8 palcích délky, proto je ještě celkem rozdíl mezi pistolí s hlavní 3 palce a karabinou 8 palců (nárůst ryclosti o cca 18 % - ale i tak to není žádná bomba) a mezi 8 a 10 palci už je to jen cca 1,5 %). Nad délku 8 palců už to leze jen po metrech a u délky 16 palců střela už prakticky nezrychluje, zde bude už síla průtlačného odporu stejný jako síla tlaku plynů za střelou.

Jediná cesta, jak využít delších hlavní by byl jiný, pomalejší prach, ale tam se zase naráží u 9mmL na malý objem nábojnice. U pákovek na 357 Magnum se dělají navážky pro pákovky luxusně, protože nábojnice 357 má dost velký objem i na navážky pomalých prachů. 9mm Luger na toto nebyl nikdy stavěn...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od M M »

Co som sa hrabal po U.S. forach tak pouzivaju napr. ACC No.7 (zhruba D037.1) a magnumove zapalky. A laboruje sa nad maximalnymi CIP navazkami (NATO loads), samozrejme zacinaju potom potencialne problemy s otvorenym zaverom, atd. atd. ... za normalnych okolnosti samozrejme ta 16" proste da oproti kratkej 10" fakt malo.

Ja aktualne planujem 16" ako pokus o zlacnenie treningu s .223 na 50/100m (otvorene mieridla) - holt som vo veku ked sa mi dost posuvaju oci a kym na to uplne rezignujem a prejdem na optiku tak chcem este co-to otestovat ... zvazoval som aj tacticool malorazku ale toto mi pride lepsie - a ked ma to prejde, skratit hlaven mozem nechat vzdy :mrgreen:.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Nicotinick »

No ony ty problémy nejsou pak potenciální, ale docela reálné. Nafukují se nábojnice při extrakci u dynamického závěru, u MP5 Revelliho drážky "krájejí" nábojnice podélně a hrozí nebezpečí, že tam kousek zůstane, atd.

Nakonec jsem usoudil, že nemá smysl z 9L tahat víc než nějakých 730 J na ústí u 8 -10 "a zůstal u D 036 a odpovídajících alternativ, co se týká rychlosti hoření.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od bivoj »

Jenže pokud se postaví jakž takž náboj pro dlouhou hlaveň, bude zase v prdeli v krátké. Dobře to znají střelci z USA, kteří v daleko větší míře jak v Evropě používají revolvery i pákovky v rážích 357/44 Magnum a laborují s tím už desítky let a resumé je jednoznačné - nelze postavit ideální náboj, který by perfektně fungoval jak v krátké, tak v dlouhé hlavni.

Vždy je to buďto kompromisní náboj, který "se dá" použít jak v pákovce, tak v revolveru, ale nic moc ani v jednom. A nebo náboj perfektní pro revolver, ale na hovno v pákovce - a vice versa.

Navíc, tady je to o karabinách - tj. z největší pravděpodobností vesměs dynamický závěr. Tam je to oproti pákovce (kde můžete v 357 či 44 jít i mírně nad limit CIP, dokuď vám netečou zápalky) naprd protože hrozí všechno to, co už psali předřečníci - nafukování či dokonce trhání nábojnic a podobné chuťovky.

Proto je za mě cokoliv s délkou hlavně nad 8'' (200 mm) v 9mmL nesmysl, protože 99,9% komerčního střeliva už tu délku navíc nijak smysluplně nevyužije a stavět náboj co to využije přináší více problémů, jak benefitů.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od hrd »

bivoj píše: 28.01.2021 10:05 Nevím, jakou měli metodiku, hlavně, zbraně. Pokud by to bylo stříleno z jedné zkušební hlavně různé délky, dít by se tak nemělo.
Nehádám se, ale opravdu nemělo? Třeba pro 5.56 se to totiž někdy děje, že to podivně kolísá.
Viz zde https://rifleshooter.com/2015/12/223-re ... -6-inches/ .
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od bivoj »

Tam je to daný odběrným kanálkem, ten (a celý za ním následující plynový systém) umí ve vnitřní balistice udělat slušný rošambo... :D V klasické hlavni bez odběrných kanálů a dalších vyfikundovaností je zrychlení střely poměrně hezká, plynulá a rovnoměrná křivka. Ale vnitřní balistika je poměrně složitý jev a když se sejdou nějaký složený rázový vlny, tak umí taky udělat pěknou melu oproti ideálnímu výpočtu...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Hans »

Nevíte prosím někdo o střelnici v Brně či okolí, kde by se dalo půjčit CSV-9?
Mám pocit, že ho "nutně" potřebuju, ale nikdy jsem ho neměl v ruce.
Předem děkuji za rady.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od PaF »

GunCenter Otrokovice, mají více modelů. Až to půjde, můžeme tam zajet, chystám se tam...
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Hans »

Díky za nabídku, snad už to v dohledné době půjde...

Zatím mi jako nejoptimálnější přijde 200mm hlaveň a delší verze předpažbí, takže model 2.


Pokud by mi nevyhovovala jejich sklopka, tak redukci na kosáckou.

Co vy na to?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od bivoj »

Jsem za. A to nejen proto, že M2 sám mám ;) Akorát jsem utratil ještě pytel za to, že jsem chtěl sklopnou AR pažbu... Viz viewtopic.php?p=238458#p238458
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Hans »

Jak jsi spokojený s tim difuzorem od Navrátila?
Předpažbí si představuju podobně jako máš ty, ale až praxe ukáže co bude vyhovovat na úchop.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od bivoj »

Ad difuzor (prase) - Nedělal jsem exaktní měření, ale venku se z toho dá střílet v pohodě i bez sluchátek a se subsoniky je to pro střelce pocitově hlukem na úrovni 7.65... Samozřejmě to nikdy nikomu nedoporučuji zkoušet, jde jen o můj vlastní názor a moje uši... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Hans »

Rozumím, každej decibel dolů je dobrej.
Na dělání kraválu mám kosu s kompem :nod.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Ray »

U verze M2 ale počítej s tím, že si budeš muset počkat na tlumič přímo od výrobce, nebo aftermarket adaptér pro něj, pokud ho chceš. Ten nástavec na závitu u M2 tam totiž plní funkci zámku předpažbí. To platí i pro zbylé, stejně řešené verze.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Karabiny a konverze na pistolové náboje

Příspěvek od Hans »

Aha.
Já měl za to, že prase od Navrátila (který má Bivoj) ten orig. tlumič výšlehu (který to drží pohromadě) nahrazuje.
http://www.narms.cz/?page_id=6875&v=928568b84963
Odpovědět